SkyscraperCity banner

1 - 20 of 24 Posts

·
wartości
Joined
·
18,041 Posts
Discussion Starter #1
Zakładam wątek, w którym zbierać będziemy najlepsze polskie dokonania w najnowszym wzornictwie przemysłowym, w szeroko rozumianym designie współczesnym. Generalnie chciałbym abyśmy wrzucali artykuły, linki i zdjęcia tego, czym możemy się pochwalić mniej więcej po 1989 roku.

Oto pierwszy ciekawy przykład na zachętę:


Wrocławianin zaprojektował jacht zapierający dech

Rozmawiała Aneta Augustyn, 2009-11-25Jacht zaprojektowany przez 27-letniego wrocławianina zdobył Grand Prix w plebiscycie Machina Design Awards 2009. Żaglowiec oceniony przez międzynarodowe jury pokonał tysiąc innych pomysłów - samochodów, mebli, telefonów, laptopów

Aneta Augustyn: Nagroda jest przyznawana dopiero po raz drugi. Liczy się już w środowisku?

Wojciech Wesołek*: Moim zdaniem jest najbardziej pożądana przez młodych polskich projektantów, choć nie idzie za nią gratyfikacja finansowa. Ważne jest, że najciekawsze produkty i pomysły dostępne na polskim rynku oceniają autorytety, także z zagranicy: Cesar Mendoza, dyrektor Instituto Europeo di Design w Turynie, James Slater, projektant z kalifornijskiego Novados Studio, Kota Tsukamoto, główny projektant sprzętu sportowego Tecnica, Andrzej Pągowski czy Janusz Kaniewski.

Tak się składa, że gdy wysyłam coś na konkursy, gdzie w jury zasiadają tylko Polacy, to moje prace są odrzucane jako zbyt luksusowe. U nas projektanci starej daty wyznają zasadę rodem z PRL, że trzeba projektować dla mas, tanio i realistycznie. Pomysły zbyt futurystyczne i kosztowne uważają za coś niestosownego, zupełnie inaczej niż na Zachodzie. Zaprojektowałem motocykl, który na bieżniku opon ma wycięte gotyckie ornamenty z wrocławskich kościołów. We Włoszech to się spodobało, został zauważony w międzynarodowym konkursie motoryzacyjnym Stile Italiano Giovani. To dało mi siłę, żeby nie rezygnować z marzeń i dalej robić rzeczy z fantazją. Nagrodzony jacht WW 60 Net taki właśnie jest.

Wygląda rzeczywiście nietypowo, jak opleciony siecią.

To komfortowy, 20-metrowy jacht oceaniczny. Maszt w pewnym momencie "rozpływa się" jakby w siatkę z włókna węglowego. Nie tylko daje to niezły efekt, ale zostawia więcej przestrzeni we wnętrzu, bo maszt nie wbija się w stół. Zastosowałem nowoczesne materiały, m.in. przezroczyste żywice, przez które przepuszcza się prąd. Szyby zmieniają wówczas zabarwienie, można je w ten sposób przyciemnić w dowolnym miejscu. Łodzie żaglowe są funkcjonalne, ale zwykle przypominają pływające wanny. Chciałem zrobić coś innego.

Jesteś żeglarzem?

W życiu nie żeglowałem, a na pokładzie jachtu stanąłem po raz pierwszy w tym roku w Zatoce Gdańskiej. Ale za to na pokładzie jachtu własnego pomysłu, który właśnie wszedł do produkcji. To wielka frajda patrzeć, jak coś przestaje być tylko rysunkiem i staje się rzeczywistością.

Polska stocznia EM-Yachts kupiła mój projekt i wiem, że już są robione egzemplarze dla klientów z Niemiec i Australii. Huzar 28 to mały luksusowy żaglowiec morski dla zamożnych ludzi z zacięciem regatowym, kosztuje 100 tys. euro. Właściciel stoczni znalazł w internecie moje projekty samochodów i motocykli, i zaproponował zrobienie czegoś, o czym nie miałem bladego pojęcia. Byłem wtedy jeszcze studentem. Zamknęli mnie na dwa dni w hotelu z laptopem i z konstruktorem, no i tak powstała łódka, która zebrała już pochlebne opinie w prasie włoskiej i amerykańskiej. Z huzarem się udało, ale nie mam złudzeń co do przyszłości WW 60 Net: na wykonanie prototypu trzeba by wyłożyć 25 mln zł.

W każdym razie od huzara zaczęła się moja pasja do żaglowców, będę pisał o nich doktorat.

Taka współpraca projektantów z biznesem to rzadkość na polskim rynku. Młodzi polscy designerzy mają tutaj czego szukać?

Rzeczywiście rynek jest u nas słaby. Polacy jeszcze nie dojrzeli do wysmakowanych rzeczy, poczucie estetyki w narodzie jest kiepskie. Świadomość wśród inwestorów też nie lepsza: nie doceniają rangi wzornictwa i myślą, że dobry pomysł można kupić za grosze w kilka dni. Moi koledzy po studiach w Polsce nie mieli specjalnie dla kogo projektować, wybierali agencje reklamowe albo emigrację. Polacy są cenieni za granicą: Tadeusz Jelec jest stylistą Jaguara, a Janusz Kaniewski nie tylko zaprojektował logo Fiata, tworzy dla Ferrari i Rossignola, ale także sygnuje własnym nazwiskiem ubrania, buty, modne gadżety. Tym bardziej cieszę się z nagrody kwartalnika "Machina Design", bo to także sygnał dla moich studentów, że coś się zmienia, że dobry design powoli zaczyna i nas być zauważany.
_________________
* Wojciech Wesołek - asystent w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, projektuje samochody, motocykle, łodzie. Planuje stworzyć na ASP pracownię projektowania gier komputerowych.

Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,7289341.html


:applause:
 

·
Ceci n'est pas un user.
Joined
·
588 Posts
Swietna wystawa w Warszawie (niestety juz sie odbyla).


WARTOŚĆ DODANA. ŚWIATOWE WZORNICTWO Z POLSKI

21 maja - 6 września 2009
Instytut Wzornictwa Przemysłowego
Sala im. Wandy Telakowskiej

Kuratorzy: Beata Bochińska, Krzysztof Bielski, IWP
Scenografia: Maciej Jurkowski, projektant wzornictwa
Komisarz: Ewa Siemieńska


Wystawa prezentowała najlepsze produkty polskich projektantów w siedmiu działach tematycznych, które identyfikują mocne strony polskiego wzornictwa i jego konteksty. Te działy to: Rodzimość, Potencjał przemysłu, Estetyka, Inżynieria, Projektowanie uniwersalne, Ergonomia, Cyfrowe technologie. Wśród eksponatów były m.in.:
szezlong Mono i regał Xeon projektu – meble ikony polskiego wzornictwa po 2000 roku (w dziale Estetyka),
makieta polskiego pawilonu na EXPO 2010 z fasadą w ludowe wycinanki (w dziale Rodzimość),
superwygodne fotele Linus i UWU z fabryki PROFIm (w dziale Ergonomia),
Handbike Jetstream – rower do jeżdżenia w pozycji półleżącej dla niepełnosprawnych sportowców (w dziale Projektowanie uniwersalne),
szybowiec Smyk (w dziale Przemysł)
rewolucyjny system monitorowania kardiologicznego Pocket ECG (w dziale Technologie cyfrowe),
stołki Ploppy – wycinane z blachy laserem i nadmuchiwane jak zabawki, do czego projektant Oskar Zięta wymyślił nowatorską technologię (w dziale Inżynieria).

Odpowiadała na pytania:
1. Czym jest dzisiaj wzornictwo? Jakich wartości dodanych poszukujemy w produktach?
2. Jakie korzyści daje firmie stosowanie wzornictwa i współpraca z projektantami?
3. Dlaczego polskie wzornictwo jest światowe i co to znaczy?


Powstała w ramach prowadzonego przez IWP kluczowego projektu „Zaprojektuj Swój Zysk. Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez zastosowanie wzornictwa”. Jej wernisaż był częścią uroczystej gali inaugurującej projekt ZSZ.

Skierowana była przede wszystkim do projektantów i producentów – adresatów ZSZ. Pokazywała potencjał polskich projektantów i korzyści, jakie przynosi firmom współpraca z projektantami. Osoby spoza branży mogły poznać dobre produkty zaprojektowane przez polskich projektantów.

Kilkuset odwiedzających podpisało się pod manifestem wystawy „Piękno na co dzień dla wszystkich” – hasłem sformułowanym na początku lat 60. Przez założycielkę IWP prof. Wandę Telakowską.

Wystawa była dwujęzyczna, polsko-angielska.

Integralną częścią wystawy był film „Wartość Dodana. Światowe wzornictwo z Polski” - pierwszy w Polsce dokument nt. nowoczesnego projektowania i wszystkich etapów powstawania nowego produktu. Został przygotowany specjalnie na wystawę, a po jej zakończeniu służy do promocji programu Zaprojektuj Swój Zysk i jest prezentowany podczas warsztatów i szkoleń prowadzonych przez IWP.


Galeria zdjec z wernisazu: http://www.iwp.com.pl/projekty_wystawy_wartosc_dodana_wiecej_informacji_galeria_wernisaz

Katalog wystawy Wartość Dodana. Światowy design z Polski: http://www.scribd.com/doc/23039877/Katalog-wystwy-Wartość-Dodana-Światowy-design-z-Polski
 

·
Registered
Joined
·
479 Posts
niszowa sprawa, ale warta odnotowania: pierwszy w Polsce przyklad wspolpracy projektantow wzornictwa z przemyslem zbrojeniowym.
rozwijany przez Fabryke Broni Radom (we wspolpracy z WAT) Modułowy System Broni Strzeleckiej to pierwszy od czasow przedwojennych oryginalny Polski projekt karabinu. nie tyle nawet jednego karabinu co calego systemu umozliwiajacego w zaleznosci od potrzeb zbudowac taka bron jaka w danych okolicznosciach bedzie potrzebna. System sklada sie komory zamkowej z szyna montazowa na grzbiecie, dwoch komor spustowych (uklad bull-pup i klasyczny), zestawu wymiennych łóż z szynami montazowymi po bokach oraz trzech mozliwych dlugosci luf. plus skladana na bok teleskopowa kolba z wysuwana poduszka podpoliczkowa. dodatkowo mechanizm szybkiej wymiany lufy. na bazie zestawu mozna w warunkach polowych skonstruowac bron o trzech mozliwych dlugosciach lufy, kazda w dwoch mozliwych ukladach konstrukcyjnych: kolbowym i bezkolbowym. rozwijana w Polsce konstrukcja nie ma jak dotychczas na swiecie odpowiednika pozwalajacego na tyle mozliwych konfiguracji. dodatkowo, sa szanse na to, ze docelowy zestaw bedzie zawieral tez opcje zmiany kalibru w warunkach polowych (5,56 mm / 7,26 mm). warto dodac, ze prace nad ukladem funkcjonalno-ergonomicznym sa czynione wysilkiem mlodego zewnetrznego zespolu (pod kierownictwem projektanta i jednoczesnie doswiadczonego instruktora strzelania bojowego), a ich dzielo ma charakter pionierski na rynku i jest wielce wyczekiwana nowoscia tak w Polsce jak i na swiecie (sadzac po entuzjastycznych reakcjach branzowych mediow)

Projekt MSBS jest czescia szerszego projektu i bedzie stanowil docelowa platforme uzbrojenia w ramach polskiego programu "zolnierza przyszlosci" czyli Indywidualnego Sieciocentrycznego Systemu Walki TYTAN. przewiduje sie, ze mniej wiecej od 2014-2015 moze zaczac wypierac z wojska polskiego konstrukcje wywodzace sie z AK-47. prace wciaz trwaja a docelowy ksztalt wciaz jest optymalizowany pod katem funkcjonalnosci, ergonomii oraz mozliwosci i oplacalnosci produkcji (we wspolpracy z technologami z Fabryki Broni Radom)

wersja opublikowana w polowie zeszlego roku (przyczepione dodatkowe oporzadzenie nie jest czescia projektu):
oraz najnowsza wersja opublikowana w polowie tego roku:


na niniejszych zdjeciach widac kolejne etapy prac nad ukladem funkcjonalno ergonomicznym:

na koniec jeszcze kilka (nieautoryzowanych) renderow najnowszej wersji w jendej z mozliwych konfiguracji:dla zainteresowanych:
http://www.altair.com.pl/cz-art-3084
http://www.altair.com.pl/start-6376

tutaj wiecej o Tytanie:
http://www.soldiermod.com/volume-7/battlesystem-tytan.html
 

·
Registered
Joined
·
2 Posts
Woody z firmy Sitag, czyli wielkopolski design na najwyższym światowym poziomie

Z ogromną radością informujemy, że portfolio firmy SITAG Formy Siedzenia powiększyło się do 3 produktów nagrodzonych prestiżową „czerwoną kropką”. Nagrody RED DOT Design Award, przyznawane od 1955 roku w Design Zentrum Nordrhein Westfalen w Essen i uznawane są na całym świecie jako jedne z najbardziej prestiżowych w dziedzinie wzornictwa przemysłowego, nazywane niejednokrotnie „Oskarami designu”. Nagrodzone produkty odzwierciedlają kierunki dla wzornictwa przemysłowego danej branży i wyznaczają trendy na całym świecie. Fotel WOODI zaprojektowany przez Annę Vonhausen, Dyrektora Kreatywnego SITAG Formy Siedzenia, został wybrany spośród rekordowej w 2012 roku liczby 4515 zgłoszonych produktów, nadesłanych przez 1800 producentów z 58 krajów. Otrzymując „RED DOT Design Award 2012” firma SITAG Formy Siedzenia dołączyła do tak innowacyjnych firm jak m.in: Apple, BMW, Bosch, Grohe czy Walter Knoll.

Fotel WOODI to próba uzyskania nowej estetyki za pomocą tradycyjnych metod produkcji. W efekcie gry przestrzennej - poszukiwania ciągłości formy i punktów styku przenikających się płaszczyzn – projektantka osiągnęła zamierzony efekt - kontrast i symbiozę tradycyjnego materiału i futurystycznej formy. Z połączenia dwóch szali ze sklejki powstała bryła, która daje wrażenie ciągłości, a mocne załamania kanciastej sylwetki komunikują, że drewno nie boi się wizualnych przyzwyczajeń. Możliwości wyboru: rodzaju wykończenia sklejki, tapicerowania, typu stelaża i kolorystyki sprawia, że fotel jak kameleon dopasowuje się zarówno do wnętrz klasycznych i naturalnych, jak i geometrycznych, wręcz popartowych.
Idea rewitalizacji rzemiosła podjęta przez Annę Vonhausen w projekcie WOODI urzekła jury złożone z najwyższej klasy ekspertów z całego świata. Wielokulturowe spojrzenie na projekty zapewniło maksymalną bezstronność i obiektywizm konkursu. Jury oceniło produkty pod względem innowacji, funkcjonalności, ergonomii, jakości i aspektów ekologicznych.Profesor Peter Zec, inicjator i dyrektor generalny konkursu RED DOT Award, wskazał na wysoki poziom konkursu. „Najlepsze produkty z danej kategorii spotkały się w tym roku nie tylko z silną konkurencją ale i z krytycznym okiem jury. Eksperci niezwykle dokładnie oglądali, testowali i oceniali każdy pojedynczy projekt, kierując się przy tym najwyższymi standardami. Swoimi osiągnięciami nagrodzeni potwierdzili nie tylko wyjątkowość design’u, ale również fakt, że design stał się integralną częścią innowacyjnych rozwiązań.”

Zaprojektowany w Swarzędzu fotel dołączył do nagrodzonych dwukrotnie w historii konkursu szwajcarskich projektów firmy, czyli fotela Sitag Wave i Sitag Ego.
 

·
Banned
Joined
·
39 Posts
Nie wiem czy to pasuje dokładnie do tego tematu w programie tv Galileo o tym dziś mówili, u nas plantacji ryżu nie ma zbytnio ale tak myślałem jak by łuski ryżowe zastąpić łuskami z naszych zbórz? może to byłby sposób na sukces .

Resysta - "drewno" na lata

Resysta - materiał przyszłości, u nas dostępny już dziś!

Do złudzenia optycznie przypominająca drewno - bez drewna.
Resysta już dziś spełnia techniczne i ekologiczne wymogi przyszłości. Resysta jest ekstremalnie wytrzymała i trwała, co stwarza całkowicie nowe możliwości zastosowań. Wzmocniony włóknem hybrydowy materiał jest produkowany z ok. 60% łusek ryżowych, ok. 22% soli kamiennej i ok. 18% oleju mineralnego. Mieszanina tych składników powoduje stworzenie materiału z jednej strony przyjaznego dla środowiska a z drugiej ekstremalnie odpornego na czynniki zewnętrzne jak słońce deszcz, śnieg, słoną wodę. Resysta wizualnie przypomina drzewo tropikalne, eliminuje jednakże wszystkie jego wady. Równocześnie jest bardzo łatwa w pielęgnacji. W przyszłości znajdzie ona zastosowanie wszędzie tam, gdzie pożądane są wodoodporne materiały ze strukturą drewna - jest na co czekać.

Resystę cechują znakomite parametry:

nie zawiera drewna
minimalne wymagania pielęgnacyjne
odporna na czynniki atmosferyczne
wodoodporna
stabilność formy
bez napuchnięć
bez pęknięć
bez drzazg
niepróchniejąca
przetwarzalna


Resysta jest ekstremalnie wytrzymała i dysponuje doskonałym bilansem ekologicznym.

Resysta - techniczna i ekologiczna ocena nowego produktu:
Resysta już dziś spełnia techniczne i ekologiczne wymogi przyszłości. Resysta jest materiałem optycznie łudząco przypominającym drewno. Wyróżnia się wysoką mechaniczną trwałością, odpornością termiczną i chemiczną. W odróżnieniu od drewna nie pęcznieje, nie pleśnieje, nie sinieje, nie pęka, nie odszczypuje się i pozostaje nietknięta przez szkodniki. Produkty z Resysty charakteryzuje długa żywotność bez nakładów pielęgnujących i konserwujących. Tym samym Resysta jest alternatywnym materiałem dla drewna tropikalnego. Resysta szczególnie nadaje się do zastosowań na zewnątrz np. mebli ogrodowych, zewnętrznych parkietów jak również podłóg na basenach i SPA, gdzie materiały najbardziej narażone są na agresywnie działanie wody, wilgoci, temperatury, chloru itp.

http://www.klusex.pl/Resysta_drewno_na_lata-c-48.html

http://gaba.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=444&Itemid=152
 

·
Registered
Joined
·
353 Posts
dlaczego właściwie posługujemy się takim rdzennie polskim wyrazem jak "design"? To proszenie się by za 10 lat wszystko nazywało się:
"shop" zamiast sklep
"award" zamiast nagroda
"sale" zamiast wyprzedaż

ta wszechobecna angielszczyzna jest już trochę*wieśniacka. Można to było zrozumieć w latach 70 i 80 czy nawet 90 - walka z władzą, fascynacja kulturą zachodnią. Ale teraz??
 

·
Registered
Joined
·
1,508 Posts
dlaczego właściwie posługujemy się takim rdzennie polskim wyrazem jak "design"? To proszenie się by za 10 lat wszystko nazywało się:
"shop" zamiast sklep
"award" zamiast nagroda
"sale" zamiast wyprzedaż

ta wszechobecna angielszczyzna jest już trochę*wieśniacka. Można to było zrozumieć w latach 70 i 80 czy nawet 90 - walka z władzą, fascynacja kulturą zachodnią. Ale teraz??
Bo łatwiej powiedzieć Design aniżeli wzornictwo przemysłowe ;-) Niestety z czasem język ewoluuje. btw. dla mnie słowo dizajn nie brzmi obco :)
 
1 - 20 of 24 Posts
Top