SkyscraperCity banner

21 - 24 of 24 Posts

·
Registered
Joined
·
353 Posts
Bo łatwiej powiedzieć Design aniżeli wzornictwo przemysłowe ;-) Niestety z czasem język ewoluuje. btw. dla mnie słowo dizajn nie brzmi obco :)
Może to walka z wiatrakami.... w sumei dizajn jest tak polskim słowem jak kotlet, a ten drugi np mnie nigdy nie raził (póki nie zobaczyłem tego: Côtelette).
 

·
Dolan from Polan
Joined
·
56 Posts
Sikorski: Polska potrzebuje własnego stylu, który będzie wizytówką w świecie, depesza PAP 24.04.2013

Potrzebujemy własnego stylu m.in. w architekturze i wzornictwie, który odzwierciedli najlepsze tradycje, kojarzyć się będzie z odwagą i wolnością, jak i z otwarciem na nowoczesność - stylu, który będzie wizytówką Polski w świecie - uważa szef MSZ Radosław Sikorski.

Minister otworzył w środę przed południem na Stadionie Narodowym dwudniową konferencję pt. "W poszukiwaniu nowego Ładu. Architektura, sztuka, wzornictwo, inżynieria i zarządzanie nieruchomościami w budowaniu wizerunku polskiej polityki zagranicznej".

Sikorski powiedział, że ukształtowanie otoczenia, wygląd budynków, czy wzornictwo przedmiotów codziennego użytku, mówi o tożsamości narodowej i kulturowej kraju, a architektura, jak każda sztuka, jest zwierciadłem, w którym odbija się epoka ją tworząca.

Zdaniem szefa polskiej dyplomacji, architektura, urbanistyka, wzornictwo, a nawet organizacja pracy, wyrastają z dziejów kraju i jednocześnie rzutują na jego rozwój i pozycję międzynarodową.

"Linię włoskiego samochodu kreślił projektant wychowany wśród najdoskonalszych dzieł sztuki architektury, a skandynawską prostotę i funkcjonalność widać w szwedzkich meblach, które jak wiemy sprzedają się na całym świecie. A Polska? Nie jesteśmy pustynią. Polski design i architektura mają dobre tradycje i niezłych twórców, ale wszyscy wiemy, że w naszej przestrzeni publicznej dominuje dzisiaj chaos i kicz" - mówił Sikorski.

"Czy to ma być odzwierciedlenie naszej tożsamości? Czy to ma kształtować wizerunek Polski? To naprawdę ważne pytania dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych" - zaznaczył.

Według Sikorskiego "potrzebujemy ładu, harmonicznego połączenia architektury, wzornictwa przemysłowego, a nawet organizacji pracy". "Potrzebujemy polskiego stylu, który odzwierciedliłby nasze najlepsze tradycje i jednocześnie promieniując w przyszłość" - przekonywał szef MSZ.

Stylu, który - mówił Sikorski - kojarzyć się będzie z polską odwagą, ale i z solidną pracą Polaków, z dążeniem do wolności i indywidualizmem, szacunkiem dla tradycji, ale i z otwarciem na nowoczesność. "Stylu, który będzie naszą wizytówką na świecie" - podkreślił Sikorski.

Poinformował, że MSZ utworzył specjalną nagrodę im. Jerzego Warchałowskiego dla młodych twórców zainteresowanych promowaniem polskiej sztuki i kształtowaniem wizerunku.

Wyraził także nadzieję, że otwarta w środę konferencja zainspiruje do promocji polskiego wzornictwa i uporządkowania przestrzeni publicznej wzorem lat 20. i 30. ubiegłego wieku.

http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/msz_w_mediach/sikorski__polska_potrzebuje_wlasnego_stylu__ktory_bedzie_wizytowka_w_swiecie__depesza_pap_24_04_2013
 
21 - 24 of 24 Posts
Top