Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 33 Posts

·
Registered
662 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Wuppertal - Dolina Wuppry.

Wuppertal to miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, leżące w obrębie rejencji Düsseldorf. Leży na południe od Zagłębia Ruhry i w okolicy dużych miast: Düsseldorfu, Kolonii oraz Essen. Największe miasto regionu Bergisches Land. Liczy ok. 360 000 mieszkańców.

Wuppertal powstał 1 sierpnia 1929 roku z połączenia siedmiu samodzielnych miasteczek: Elberfeld, Barmen, Cronenberg, Ronsdorf, Vohwinkel, Beyenburg i Lüttringhausen (obecnie Remscheid). Nazwa miasta pochodzi od jego położenia w dolinie rzeki Wupper (tal w języku niem. to "dolina")

Historia:
Poszczególne miasta wchodzące obecnie w skład Wuppertalu powstały około X - XI wieku. Rzemiosło hutnictwa żelaza i kwitnący przemysł włókienniczy oraz handel przyczyniły się do znacznego rozwoju miasta na przełomie XIX - XX wieku.

W czasie II wojny światowej miasto zostało częściowo zniszczone, a ludność cywilna poniosła znaczne straty.
Przemysł włókienniczy odgrywał ważną rolę gospodarczą w mieście, by stracić na znaczeniu w końcowych latach siedemdziesiątych przez globalizację rynku tekstylnego.

Wuppertal podzielony jest na 10 dzielnic:

• Elberfeld
  • Elberfeld-West
  • Uellendahl-Katernberg
  • Vohwinkel
  • Cronenberg
  • Barmen
  • Oberbarmen
  • Wichlinghausen
  • Langerfeld-Beyenburg
  • Ronsdorf

Zdjecia ktore tu pokaze obejmuja poszczegolne czesci Miasta. Ponewaz Miasto jes duze bede te Dizelnice jeszcze dzielil, bo one (te dzielnice) tez sie nieoficjalnie dziela.

·
Registered
662 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Elberfeld-Ölberg (Gora oliwna)

Nazwa Ölberg (Gora oliwna) pochodzi od Lampek oliwnych uzywanych przez Robotnikow, ktorzy stanowili wiekszosc mieszkancow dzielnicy. W odroznieniu do sasiedniej bogatej dzielnicy "Briller Villenviertel" (o ktorej pozniej) byla ona dopiero w 20 latach XX wieku do sieci elektrycznej podlaczona.

Diese czesc miasta jest jednym z najwiekszych w jednym kawalku (po Nalotach)
zabydkowych obszarow z przelomu 19 i 20 Stulecia.

Dzielnica nie jest effektowna, ale od czegos trzeba zaczac.Zdjecia bede regularnie uzupelnial (w ramach wolnego czasu).

Widoki ulic:

W tle dawny Dom Sierot, dzisiaj spelnia podobna funkcje ale w nowoczesnej formie.

Widok z poprzedniej uliczki na centrum Elberfeldu. w tle Bergische Universitet.

Dom Mlodziezy.

Figura na Placu zabaw przy Domie Mlodziezy.

Widok z Placu Zabaw na Centrum Elberfeldu.

Dom Mlodziezy i Biblioteka od strony Centrum Elberfeldu.

Widok z jednej ulic na Ölbergu w kierunku Universytetu.

Bergische Universitet z Ölbergu.

Widok i Ölbergu na Elberfeld Centrum (mojego nastepnego celu).

·
Registered
662 Posts
Discussion Starter · #8 · (Edited)
WOW:eek::eek::eek:
kandydat na tapete (gdyby tylko rozmiar byl troche wiekszy ;) )

Coz miasto nie wyglada moze wspaniale, ale niektore kamieniczki sa na prawde fajne, no i ta kolejka ;)
Tapeta? - Moze da sie cos zrobic:).

To dopiero czesc jednej Dzielnicy, a Kamieniczek tych z przelomu 19 i 20 wieku to jeszcze nie pokazalem. O Boze, teraz to dopiero widze, to jest robota na caly rok. A juz mnie nogi od lazenia bola, tu sa niezle gorki.

Na specjalne zyczenie od Castle_Bravo Scwebebahn zdjecie w formacie 1600x1200, niestety tylko 72 DPI (bo by bylo za duze).
http://photofile.ru/photo/benediktus/2771891/54267033.jpg

·
Registered
662 Posts
Discussion Starter · #10 · (Edited)
Elberfeld-Centrum

Nie jestem jeszcze z Ölberg gotowy i juz zaczynam watek Elberfeld, ja jestem ale chaotyczny. Ale obiecuje ze prawdziwe cacka z Ölberg jeszcze wstawie.

Ale teraz pozegnamy sie od Ölberg patrzac ostatni raz w kierunku Domu Wychowywczego.
Budynek po lewej to Urzad Finansowy:nuts:.

Jezeli sie odwrocimy to widzimy znowu budynek UNI, budynek po lewej to biurowiec 10 pieter wysoki, stoi pusty, do wynajecia.

Przed pustym biurowcem kawiarenki, pod nummerem telefonu mozna biura wynajac albo caly budynek:).

Pogoda nie dopisuje (jak przewaznie w Wuppertalu) dlatego troche pustych stolikow.

Teraz paare Zdjec z Dzielnicy Sklepow i Domow Handlowych.

Budyne z Orlem to Von der Heydt-Museum.

Orzel w zblizeniu.

Budynek museum w calosci.

Wejscie do museum.

Teraz robimy maly skok, ktory wypelnie pozniej. To budynek kina. W tyle budynek teatru.

Tego wlasniego.

Na koniec dziesiaj sfotografowany Schauspielhaus (Teatr).

·
hræddur köttur
4,572 Posts
czyżby to gniazdko boskiej Piny?
Więcej zdjęć prosże, podobają mi się okolice.
PS.
Nie mam przekonania czy Wupper się odmienia, a jeśli tak, to czy jest rodzaju męskiego.

·
Banned
2,819 Posts
die Wupper
ta Wupper

;)

wuppertal to dosyc nudnawe miasto .ostatnio postepuje coraz to wieksza degradacja demograficzna.Niemcy sie starzeja ,biednieja a w ich miejsce przychodzi coraz wiecej ruskow ,turkow itd. (polakow oczywiscei tez ,ale oni sie dosc szybko asymiluja). Efekt jest taki ze pojawia sie coraz wiecej targowisk ,tanich sklepow z hinskim kiczem i szmatami ,a jak sie szuka cos porzadnego to coraz czesciej trzeba jechac 20 km dalej do duesseldorfu...
10-15 lat temu wuppertal byl calkiem innym (lepszym)miastem...

·
ɔıɔıɯʞ ʎuz&#596
1,639 Posts
Byłem dawno temu bardzo ładne miasto, oczywiście największe wrażenie zrobiła wtedy na mnie "kolejka" nad ziemią :) o ile pamiętam te wagoniki wtedy były nowe, świeżo po zmianie... ale może się mylę.

Bardzo fajne foty!

·
Registered
662 Posts
Discussion Starter · #14 ·
czyżby to gniazdko boskiej Piny?
Więcej zdjęć prosże, podobają mi się okolice.
PS.
Nie mam przekonania czy Wupper się odmienia, a jeśli tak, to czy jest rodzaju męskiego.
Troche to skomplikowane z ta "boska" Pina, slyszalem ze ma szkole tanca (to chyba to gniazdko) ale to w dzielnicy Barmen (pozniej przedstawie, duzooo pozniej). W teatrze tylko przedstawienia (taki mecz domowy). Do tego Opera (w Barmen) jest remontowana, dlatego wszystko teraz jest przedstawiane w Teatrze.

Nowe zdjecia bede wstawial do odpowiednich watkow, bo nie chce tych watkow dzielic i sie sam pogubic. Dlatego trzeba czasami do starszych zajrzec.

·
Miszcz Ortografi
2,923 Posts
die Wupper
ta Wupper

;)

wuppertal to dosyc nudnawe miasto .ostatnio postepuje coraz to wieksza degradacja demograficzna.Niemcy sie starzeja ,biednieja a w ich miejsce przychodzi coraz wiecej ruskow ,turkow itd. (polakow oczywiscei tez ,ale oni sie dosc szybko asymiluja). Efekt jest taki ze pojawia sie coraz wiecej targowisk ,tanich sklepow z hinskim kiczem i szmatami ,a jak sie szuka cos porzadnego to coraz czesciej trzeba jechac 20 km dalej do duesseldorfu...
10-15 lat temu wuppertal byl calkiem innym (lepszym)miastem...
Niestety masz racje, tak wlasnie sie dzieje w niemieckich miastach bedacymi osrodkami klasy sredniej.

Pzdr.

·
Banned
2,819 Posts
patrze na watek ,ostani post by "MARCIN" ...nie wiem czy wchodzic i znow wyczytac ze oczywiscie pisze glupoty i jestem idiota ,czy raczej nie wchodzic...zaryzykowalem :)

·
Miszcz Ortografi
2,923 Posts
patrze na watek ,ostani post by "MARCIN" ...nie wiem czy wchodzic i znow wyczytac ze oczywiscie pisze glupoty i jestem idiota ,czy raczej nie wchodzic...zaryzykowalem :)
Sorry, czytalem twego posta z 10 razy ale nie znalazlem haka ... wszystko sie zgadza ;).

Pzdr.

·
Let's go crazy !
2,994 Posts
miasto jak miasto;)

oczywiscie wrazenie robi kolejka, ktora widzialem z pociagu jadac do Deusseldorfu:) niestety nie bylo czasu na wycieczke do Wuppertalu. NIedawno tez na wystawie w CSW w Waw byl film o tej kolejce, nie wiem czy jeszcze sa te video arty o pociagach/podrozowaniu:) ale polecam:]

a ten widok jest niesamowity. robi wrazenie i zarazem przeraza: fabryka na wzgorzu;) albo jakas wizja miasta XXI wieku z filmu z lat 70tych:D

·
Registered
662 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Elberfeld-Ölberg (Gora oliwna). Dodatek

Tak jak obiecalem bylem dzisiaj znowu na Ölberg. Teraz przedstawie te Kamienice z przelomu 19 i 20 wieku ktore przezyly 2 WS.

Na poczatku wysiadlem na przystanku Otto-Böhne-Platz.

Tutaj mala panorama tego Placu.

Teraz obrot o 180 stopni, teraz widzimy ulice ktora zesmy juz w poprzedniej czesci widzieli (tylko od dolu). W dali autobus ktorym przyjechalem.

Nastepnych Zdjec nie bede kommentowal. To sa ujecia Ulic Elberfeld_Ölberg.

Tutaj widac luki ktore powstaly po nalotach (nowe Domy).

Pamiatka z 2 WS.

Widok z Placu przy Bunkrze.

Schody w Wuppertalu sa ich napewno setki (tutaj jedne z nowszych).

Mala Oaza w centrum Miasta.

I znowu Schody, troche starsze i w nie najleprzym stanie.

I w prawo.

Alle z powrotem tutaj nie pojde:nuts:.

Jescze kawalek.

Na dole.

I znowu ulice (kein Kommentar).

Mala panorama szkoly sw. Anny.

I tutaj koniec dziesiejszej wycieczki na Ölberg.

·
Registered
4,836 Posts
Swietne zdjecia-dzieki. Przez Wuppertal przejezdzam dosc czesto (A46), jak ze regularnie bywam w nieodleglym Solingen. Oczywiscie do W. tez wpadam,ale widocznie zahaczalem o inne dzielnice, bo dopiero teraz zobaczylem ile kamienic ocalalo. One sa piekne!
Slyszalem, ze z racji swego polozenia (wzgorza i doliny) W. jest bardzo rozlalzy i ponoc zaraz po Berlinie zajmuje najwieksza powierzchnie wsrod niemieckich miast. Czy to prawda, bo to,ze jest naprawde duze da sie odczuc jadac wspomniana A46?

1 - 20 of 33 Posts