SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1011 Posts

·
niezależny człowiek
Joined
·
1,679 Posts
Discussion Starter #1
Oto fotorelacja z sierpnia roku 2005, trochę sóźniona. Będzie to fragment drogi z Edynburga do Glasgow w Szkocji. (M8 E16). No to jedziemy

Wyjeżdżamy z Edynburga. Na początek 2/2+ awaryjnyI dojechaliśmy do Glesgow, autostrada przechodzi niemalże przez centrum miasta. i mamy po cztery pasy


I jeden z rozjazdów w Glasgow.I zmaina kierunku jazdy


Miłej podróży ;), jeśli macie inne fotki z tego kraju wklejajcie je.
 

·
Poznaniak:)
Joined
·
2,305 Posts
Ale te barierki to jakieś liche mają....
 

·
art of looking sideways
Joined
·
467 Posts
DJ_Pablo said:
Ale te barierki to jakieś liche mają....
Absolutnie NIE są liche!
Są to barierki (nazwijmy) typu skandynawskiego, czyli także szkockiego :).Wykazują taką samą odporność na uderzenia/otarcia i pełnią dokładnie taką samą funkcję: odbicie pojazdu i niedopuszczenie do przedostania się go na drugą jezdnię. Mają jednak pewną niezaprzeczalną zaletę, mianowicie uniemożliwiają tworzenie się zasp śnieżnych. Każdy wie jak wyglądają pasy zieleni w zimie, gdy wielkie płaszczyzny stali stanowią poważną barierę dla odrzucanego przez pługi śniegu. Owe "cienkie" barierki byłyby więc doskonałym rozwiązaniem w Polsce. Poza tym prezentują wyższą wartość estetyczną, co jest dla mnie bardzo ważne.

Ach, te cztery pasy... w stosunkowo małym Glasgow...Warszawo, dlaczemu(TM) oszczędzacie.

PS. Zobaczcie jak świetnie prezentują się autostrady brytyjskie! Od lat 60-tych robią czerwone pobocza/ pasy awaryjne lub centralna rezerwę. Piękno szerokiego dywanu nie zakłóca gruba bariera energochłonna.
 

·
fortuna favet fortibus
Joined
·
1,834 Posts
Przedewszystki to należy przenieść ten wątek do "zagranica" bądź do SSC.
Co na to moderator?

Voytek on the road said:
Absolutnie NIE są liche!
... Mają jednak pewną niezaprzeczalną zaletę, mianowicie uniemożliwiają tworzenie się zasp śnieżnych. Każdy wie jak wyglądają pasy zieleni w zimie, gdy wielkie płaszczyzny stali stanowią poważną barierę dla odrzucanego przez pługi śniegu. Owe "cienkie" barierki byłyby więc doskonałym rozwiązaniem w Polsce. Poza tym prezentują wyższą wartość estetyczną, co jest dla mnie bardzo ważne.
.
Ale @Wojtek, "zaspy" na pasie zieleni tworzą się nie przez nawiewanie wiatru tylko przez zgarnianie śniegu przez pług (jak sam słusznie zauważasz), więc taki odrzucony śnieg zawsze będzie zalegał bez znaczenia jaki rodzaj barierek został użyty bo niby jak ten śnieg wygarnąć z tego pasa?

A tak przez ciekawość z jakiego materiału sąte barierki bo ja również uważam, że są dość liche.
 

·
art of looking sideways
Joined
·
467 Posts
Krzyżak said:
Odrzucony śnieg zawsze będzie zalegał bez znaczenia jaki rodzaj barierek został użyty bo niby jak ten śnieg wygarnąć z tego pasa?
Nie. Na naszych trasach śnieg gromadzi się często bardzo blisko pasa. Spowodowane jest to tym, że bariery stawiane są nawet jeden metr od skraju jezdni, a ich duża powierzchnia uniemożliwia wędrówkę odpychanego śniegu na centralną rezerwę. Gdyby jednak były stosunkowo "wąskie" to wtedy śnieg nie opierałby się o stalowe zabezpieczenia, a bariery działałyby również w zimie. Niestety w Polsce o tej porze roku katapulta gwarantowana.

Zapewniam Cię, ze liche nie są.

DLACZEMU PRZENOSIĆ?
Mamy przecież tutaj watki np. o autostradach czeskich. To, że na razie umieszczono tutaj drogowa fotorelację nie kwalifikuje pracy do umieszczenia "w zagranicy".

Pozdrwaiam,
Voytek on the road.
 

·
fortuna favet fortibus
Joined
·
1,834 Posts
Voytek on the road said:
Nie. Na naszych trasach śnieg gromadzi się często bardzo blisko pasa. Spowodowane jest to tym, że bariery stawiane są nawet jeden metr od skraju jezdni, a ich duża powierzchnia uniemożliwia wędrówkę odpychanego śniegu na centralną rezerwę. ...
No cóż @Wojtek pewno Twoje doświadczenia z barierami w Angli są znacznie większe od moich, ale argument, że nasze bariery stoją "..nawet jeden metr od skraju jezdni" jest zupełnie chybiony bo na zdjęciu nr 3 bariery są jeszcze bliżej.
Myślę, że nie tędy droga. A może ktoś wie jak to jest np. w krajach skandynawskich?
 

·
Registered
Joined
·
6,553 Posts
Mieszkam w UK od osmiu miesiecy i drogi tutaj zupelnie sie róznia od tych w Polsce... Niewyobrazalna ilosc rond, brak dziur, "ostry asfalt", duzo trójpasmowych autostrad i wogóle fajnie sie tu jezdzie. Moze niedlugo nabede cyfrowy aparat to zrobie jaka fotorelacje na przyklad z M1 ALE NIC NIE OBIECUJE...
 

·
Registered
Joined
·
1,985 Posts
drogi sa swietne - gestosc autostrad i drog ekspresowych poraza :D Drogi boczne tez sa swietnej jakosci ... nie ma tu chyba zbytnio nawet o czym dyskutowac :)
 

·
Registered
Joined
·
6,553 Posts
Racja predkosc na autostradach predkosc moglaby by byc wyzsza, jak sa oznaczane drogi ekspresowe ? autostrady np. M1 lub np. A1(M), drogi krajowe np A1 . a DROGI EKSPRESOWE ???
 

·
Registered
Joined
·
1,985 Posts
autostrady to raczej "eMki" - mieszkalem przy M1 [polnoc poludnie] w okolicach Notingham/Derby (South Normanton) .
Co do ekspresowek to jedno mnie troche zdziwilo - ze w ciagu czesto zdarzaly sie ronda , co w godzinach szczytu powodowalo straszliwe korki (dla przykladu w Derbi na skrzyzowaniu z A61 - do Alfretonu/Ripley/Belper) .
 

·
Bitte ein Bit
Joined
·
2,190 Posts
Welcome to Scotland. Nawiązując do tematu kilka zdjęć ze Szkocji. Jak widać wypadki też na drogach się zdarzają.
Motocyklista nie wyrobił się na zakręcie i uderzył w kamień
 

·
Registered
Joined
·
6,553 Posts
Musisz przyznac ze czasem przydal by sie czwarty pas na M1 zwlaszcza w okresie poczatkow i zakonczen roznych dlugich weekendów, a calkiem sporo ich tu. Co sadzice o rondach zamiast koniczynek. Mysle ze to duzo lepsze rozwiazanie. Rondo oczywiscie pod lub nad autostrada.
 

·
Another Brick in the Wall
Joined
·
479 Posts
Masz na myśli coś takiego?(http://www.dts-sa.pl/HTML/zabrze.html)

Z jednej strony (myślę) są wyższe koszty wykonania i na zjazdach nie można osiągnąć wyższych prędkości (na skrzyżowania autostradowe lepsze "koniczynki"), ale w pewnych warunkach- jak w powyższym przykładzie z zabrzańskiego odcinka DTS-ki- ma swoje walory: kompaktowa konstrukcja o dużej przepustowości. Oczywiście do pewnych granic, jak pokazało to katowickie Rondo
 
1 - 20 of 1011 Posts
Top