SkyscraperCity banner

41 - 60 of 1011 Posts

·
Registered
2,476 Posts
z tych zdjec w zaden sposob nie mozna wyciagnac wniosku, ze angielskie drogi sa duzo lepsze niz niemieckie ;)

a betonowe bariery miedzy jezdniami to straszna kicha... ale w Niemczech tez sie takie czasem robia ;).

A jak jest z ogrodzeniami autostrad w GB? Bo na tych zdjeciach jakos nie moge sie dopatrzec...

·
Registered
7,662 Posts
Drogi w Anglii i Niemczech są porównywalne - czyli dużo lepsze niż u nas.
Różnica polega tylko na tym, że w Anglii jest o wiele mniej autostrad.
Niemcy:12044km
UK: 3609km

·
Registered User
402 Posts
Witam wszystkich:)

Drogi szybkiego ruchu w Anglii są "eleganckie":) . Najważniejsze mają 2 jezdnie po 3 pasy (niektóre, jak np. obwodnica Londynu - M25, są rozbudowywane do 2x4). Dobrze oznakowane, bardziej szczegółowe znaki pojawiają się ok. 1/2 mili przed węzłem. Znaki zmiennej treści również niczego sobie - na M25 są gęsto rozmieszczone (za niektórymi są rozmieszczone fotoradary, więc trzeba uważać:) ).

Natomiast jeśli chodzi o pozostałe drogi, w Londynie, są tragiczne. Przyczyny - oczywiście ogromny ruch, wąskie ulice i brak dróg szybkiego ruchu (zwłaszcza w płd. Londynie) :eek:hno: . Ostatnio władze Londynu wprowadziły opłatę za wjazd do centrum miasta (tzw. Congestion Charge), ale to prawie w ogóle nie pomogło. Bardzo dużo za to pasów ruchu wydzielonych tylko dla autobusów.

Trochę o planach budowy autostrad w Londynie :)
Jeszcze z 50-60 lat temu plany były bardzo ambitne - 4 obwodnice wokół Londynu, w tym jedna wokół ścisłego centrum miasta. Oczywiście dużo też arterii wylotowych. Rozważano nawet w tym samym czasie budowę 2 autostrad N-S i W-E głęboko pod ziemią!! Niestety, wszystko to upadło głównie ze względu na rosnące koszty budowy oraz protesty mieszkańców (budowa wymagała gigantycznej "demolki" :) ) Więcej o tym na tej stronce . Co pozostało? - najbardziej zewn. obwodnica (M25), płn. i wsch. część obwodnicy wewnątrz miasta oraz tylko część "wylotowych".

Później postaram się zamieścić kilka fotek. Pozdrawiam :)

·
Registered User
402 Posts
Fotki z tzw. North Circular Road w Londynie. Jest to płn. odcinek 1 z 4 planowanych (niegdyś...) obwodnic miasta. Na większości odcinków ma przekrój 2x2 lub 2x3, bez pasów awaryjnych i z bezkolizyjnymi skrzyżowaniami (gdzieniegdzie tuż przy niej znajdują się domy). Ale zdarzają się takie "kwiatki" jak skrzyżowania w 1 poziomie czy zwężenie do 1x3 :bash:

Na początek mapka poglądowa (numerki mówią, gdzie w przybliżeniu zostało wykonane zdjęcie :) ):

Zaczynamy na rondzie Hanger Lane :) Skrzyżowanie z trasą A40, lecącą do Oxfordu.
1.

Ograniczenie do 50 mil/h, wjeżdżamy w dzielnicę przemysłową Park Royal :)
2.

3.

Szeroka droga wśród domów, ogr. 40 mil/h
4.

Gópie światła przy IKEI :bash:
5.

6.

Po lewej duży park z jeziorem :)
7.

Dojeżdżamy do skrzyżowania z M1 – autostradą biegnącą na północ :)
8.

Przed nami śliczna estakada :D
9.

10.

Kolejny węzeł
11.

Światła...
12.

13.

Skrzyżowanie z A1 (w lewo dojazd do M1)
14.

15.

W prawo A1 odbija w stronę theCity
16.

Miodzio odcinek :D
17.

18.

Po lewej fotoradar
19.

I zwężenie do 1x3 :bash: W planach na szczęście jest poszerzenie do 1x4
20.

21.

22.

Za chwilkę dodam część drugą :)

·
Registered User
402 Posts
Część 2. :)
North Circular zakręca w prawo
23.

Odcinek 1x4
24.

Kolejne skrzyżowanie w poziomie, ale już początek 2x3
25.

I początek bezkolizyjnego odcinka :D Między skrzyżowaniami 2x3 , 1 pas „odchodzi” i ‘przychodzi” na skrzyżowaniach :p
26.

27.

28.

Śliczne estakady, wjeżdżamy w dzielnicę przemysłową :)
29.

30.

31.

32.

33.

Znaki zmiennej treści :)
34.

35.

36.

Skrzyżowanie z M11 (autostradą lecącą do Cambridge i Stansted), przy czym wszystkie jezdnie, łącznice etc. Znajdują się nad ziemią (niżej jest park) :D
37.

38.

39.

40.

41.

Zjazd dla jadących do centrum Londynu. Tu kończymy naszą podróż
42.

43.

Pozdrawiam, mam nadzieję, że nudno nie było ;)

·
Banned
1,523 Posts
Strasznie kiepsko prezentuja sie te angielskie drogi :| Ogladajac zdjecia przychodza mi na mysl 3 skojazenia: starosc, brzydota i dziadostwo.

Najlepsze drogi w Europie sa w Niemczech, Francji i we Wloszech. brytyjskie nie dorastaja im nawet do piet.

PS Czy angole nadal posluguja sie milami w oznaczeniach czy juz przeszli na km?

·
MrBlackMagicHimself
3,255 Posts
^^ Masz trochę racji. Z drugiej jednak strony, brytyjskie drogi są jednymi z najbezpieczniejszych na świecie. Najwyraźniej można jeździć bezpiecznie, nie mogąc pochwalić się infrą jak Niemcy. Ciekawe jak to się ma do tego skomlenia niektórych polskich "kierowców", że ludzie giną u nas na drogach bo drogi są słabe.
Drzewa wchodzą na ulicę, dzieci nie ulatniają się z przejść dla pieszych a dopiero potrójna ciągła znaczy zakaz wyprzedzania, a ograniczenia prędkości są dla kapeluszników, nie dla nich...

·
Registered User
402 Posts
PS Czy angole nadal posluguja sie milami w oznaczeniach czy juz przeszli na km?
Wciąż posługują się milami.

brytyjskie drogi są jednymi z najbezpieczniejszych na świecie.
To w dużej mierze dzięki kulturze angielskich kierowców - generalnie są życzliwi, często wpuszczają innych z drogi podporządkowanej. Chyba są przyzwyczajeni do takiego wolnego trybu życia.:nuts:

Taka mała ciekawostka: w Anglii istnieją takie przejścia dla pieszych, na których kierowca zawsze musi przepuścić pieszego. Nie wiem jak to się fachowo nazywa ;) , ale są to przejścia z takimi "żółtymi balonikami" :D

·
Another Brick in the Wall
477 Posts
(...)Taka mała ciekawostka: w Anglii istnieją takie przejścia dla pieszych, na których kierowca zawsze musi przepuścić pieszego. Nie wiem jak to się fachowo nazywa ;) , ale są to przejścia z takimi "żółtymi balonikami" :D (...)
Tja, w Niemczech kierowcy zawsze muszą przepuszczać pieszych na przejściach, niezależnie od oznakowań... :)

·
Registered
2,476 Posts
Strasznie kiepsko prezentuja sie te angielskie drogi :| Ogladajac zdjecia przychodza mi na mysl 3 skojazenia: starosc, brzydota i dziadostwo.
no moze bez przesady z tym dziadostwem ale z tych wszystkich zdjec wylania sie bardzo przecietny obraz... Szczegolnie po tych poczatkowych zapowiedziach najlepszych drog w Europie ;)

Te zdjecia w sumie pokazuja zwyczajne drogi jakie sa w kazdym wiekszym miescie w Europie...

·
Banned
1,523 Posts
^^ po prostu mam wrazenie ze wiekszosc tych drog powstalo jeszcze w latach 70... do tego ta slynna angielska ponura pogoda i 'mile' wrazenia gwarantowane :lol:

·
Registered
26,102 Posts
Generalnie Brytyjskie miasta maja znacznie gorsze drogi niz prowincja.
Przede wszystkim sa waskie. Ale trzeba pamietac ze od prawie 1000 lat (od inwazji w 1066 pod Hastings) zadna woja nie toczyla sie na terytorium tego kraju. Tak wiec w znacznej mierze zachowala sie historyczna tkanka miejska.
Po drugie brytyjczycy maja jedne z najbadziej zatloczonych drog na swiecie (liczone w ilosci samochodo-kilometrow na kazdy kilometr drogi).
Po trzecie przez ostatnie 20 lat bardzo malo inwestuja w budowe nowych drog. Blair postawil na transport publiczny (i g...wno z tego wyszlo bo transport publiczny jest niemilosiernie przeciazony i nedofinansowany). Nie pamietam nawet kiedy tutaj ostatnio zbudowano jakis dluzszy odcinek dwupasmowki.
Ale autostrady podobaja mi sie tutaj bardziej niz w niemczech. Szkoda tylko ze jest ich 3 razy mniej. Szkoda tez ze uparli sie ze nie beda ich budowac wiecej bo w niektorych regionach naprawde by sie przydaly.
A z Londynem to juz nic sie chyba nie da zrobic. Pozostaje tylko rower bo metra szczerze nie polecam. Tyle ze rower niebezpieczny.
Dobrze chociaz ze remonty nawierzchni wykonuja nocami.
Pozdrawiam

·
Registered
1,302 Posts
Taka mała ciekawostka: w Anglii istnieją takie przejścia dla pieszych, na których kierowca zawsze musi przepuścić pieszego. Nie wiem jak to się fachowo nazywa , ale są to przejścia z takimi "żółtymi balonikami"
Takie oznakowania są najczęściej przy szkołach i placach zabaw dla dzieci. Warto dodać, że kierowca naprawdę ZAWSZE się zatrzymuje.

Teraz moja opinia o motorwejsach :D

1.Miałem okazję kilka razy podróżować po London Orbital(chyba M25). Wizualnie drogi są brzydkie. Mało ciekawe kładki, wiadukty itp. Nie podoba mi się także wykończenie dróg(barierki, linie, słupy oświetleniowe). Wszystko dosyć monotonne. Nawet kolor asfaltu mało ciekawy :/

2.Korki- nie wiem czy to tylko ja miałem okazję jechać w któryś poniedziałek o 8 rano obwodnicą Londynu i takich korków (dodajmy na czteropasmówce) to w życiu nie widziałem.

3.Jakość dróg- Gładkie i przyjemne.

4.Świetne dojazdy do lotnisk.

5.Chętnie bym się zamienił z Anglikami ;)

I jeszcze coś o drogach lokalnych- wydały mi się bardzo kręte. Mnóstwo zakrętów, wąskie, pełno małych rond i wysepek.

A tak w ogóle to kultura na angielskich drogach- to jest to ;) Tylko brać przykład!!!!

·
Registered
2,476 Posts
A tak w ogóle to kultura na angielskich drogach- to jest to ;) Tylko brać przykład!!!!
to zapewne wynika z tego duzego ruchu o ktorym mowiles. W Polsce ruch sie ostatnio znacznie zwiekszyl i ludzie jezdza duzo spokojniej niz jeszcze pare lat temu... Przynajmniej takie sa moje odczucia :)

·
Registered
26,102 Posts
Takie oznakowania są najczęściej przy szkołach i placach zabaw dla dzieci. Warto dodać, że kierowca naprawdę ZAWSZE się zatrzymuje.

Teraz moja opinia o motorwejsach :D

1.Miałem okazję kilka razy podróżować po London Orbital(chyba M25). Wizualnie drogi są brzydkie. Mało ciekawe kładki, wiadukty itp. Nie podoba mi się także wykończenie dróg(barierki, linie, słupy oświetleniowe). Wszystko dosyć monotonne. Nawet kolor asfaltu mało ciekawy :/

2.Korki- nie wiem czy to tylko ja miałem okazję jechać w któryś poniedziałek o 8 rano obwodnicą Londynu i takich korków (dodajmy na czteropasmówce) to w życiu nie widziałem.

3.Jakość dróg- Gładkie i przyjemne.

4.Świetne dojazdy do lotnisk.

5.Chętnie bym się zamienił z Anglikami ;)

I jeszcze coś o drogach lokalnych- wydały mi się bardzo kręte. Mnóstwo zakrętów, wąskie, pełno małych rond i wysepek.

A propo drog lokalnych. Byles kiedys w Kornawalii albo Szkocji? Tam to dpiero sa waskie i krete drogi. Tak na poltora samochodu. Ale jezdzi sie bardzo przyjamnie.

Co do wygladu mostow i wiaduktow to po prosu angole to praktyczny narod. Po co wydawac fortune na most projektu Calatravy skoro za pol ceny mozna postawic prosta konstrukcje skrzynkowa ;)

Jesli przez linie rozumiesz oznakowanie poziome to jest OK.
I musze przyznac ze nigdy nie zwrocilem uwagi na slupy oswietleniowe. Moim zdaniem ich wyglad nie ma zadnego znaczenia

A tak wogole zgadzam sie z twoim ogolnym obrazem.
Narazicho!

·
ZdzisławDyrman-zasadniczo
4,746 Posts
Nie mam nic do betonu w niemczech.
W UK podoba mi sie ze zdecydowana wiekszosc autostrad jest 3 pasmowa a w Niemczech tylko niektore. Poza tym wezly w postaci duzych rond nad lub pod autostrada sa bardziej przepustowe niz te ciasne niemieckie wjazdy.
W Niemczech maja za to duzo wiecej km autostrad.
A co do jakosci samochodow to w obu krajach podobna, czyli duzo lepsza niz w Polsce.
Generalnie duzo lepiej mi sie jezdzi w UK niz w Polsce i to mimo znacznego zatloczenia drog. Kultura jazdy wyzsza, lepsza nawierzchnia no i te brakujace w Poslce autostrady.
Narazicho!!
Chyba dawno nie byles w De...

41 - 60 of 1011 Posts