Skyscraper City Forum banner
1 - 1 of 1 Posts

·
Registered
Joined
·
1,139 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Skoro to subforum dla miłośników fotografii, pozwoliłem sobie wkleić zaproszenie na wystawę starych aparatów w Muzeum Regionalnym w Dębicy. Jeśli uznacie, że wątek nie na miejscu itp., to wiadomo ciach bajera.
Do 12 lipca br. można oglądać w Muzeum Regionalnym w Dębicy wystawę „Magiczny świat starych fotoaparatów”. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Mielcu. Wystawa jest efektem współpracy, jaką podjęły oba miasta.

Wystawa ma na celu zaprezentowanie bogatych zbiorów Muzeum Regionalnego w Mielcu inaczej, niż ma to miejsce na stałej ekspozycji w „Jadernówce”, czyli domu Augusta i Wiktora Jadernych, którzy prowadzili znany Zakład Fotograficzny. Organizatorzy wystawy stworzyli wizualną opowieść, o tym, jak powstawało zdjęcie oraz pokazali ewolucję sprzętu fotograficznego od połowy XIX wieku do końca lat 40 – tych XX stulecia.

Wystawa składa się z trzech integralnych elementów.

- Pierwszy stanowią aparaty fotograficzne, projekcyjne, sprzęt ciemniowy oraz akcesoria fotograficzne, prezentowane w gablotach – mówi Beata Ślemp – Kwoka, kierownik działu oświatowego Muzeum Regionalnego w Dębicy. - Znajdują się w nich drewniane aparaty kliszowe z końca XIX wieku i początku XX wieku, aparaty podróżne i ręczne.

Wśród wystawianych marek Goldmann, Lechner, ICA, Zeiss Ikon, Franke & Heidecke, Plaubel, Rochester czy Estman Kodak Company nie mogło zabraknąć firmy Ernst Leitz, producenta pierwszych aparatów małoobrazkowych Leica. Aparatom towarzyszą statywy, światłomierze, tabele naświetleń, filtry obiektywne, obcinarki do zdjęć oraz zestaw archiwalnej prasy fotograficznej.

Drugim elementem ekspozycji jest galeria archiwalnych fotografii pochodzących z Zakładu Fotograficznego Augusta i Wiktora Jadernych oraz kilku innych zakładów fotograficznych Galicji. Zdjęcia są znakomicie zachowane a ich niepowtarzalny klimat pozwala przenieść się w czasy, w których zostały wykonane. Trzecim elementem jest kompozycja przestrzenna, ukazująca moment wykonywania zdjęcia w studiu fotograficznym.
debica.pl
 
1 - 1 of 1 Posts
Top