SkyscraperCity banner

1 - 20 of 458 Posts

·
Fotografia lotnicza
5,163 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Szanowni Państwo!

Mamy ogromną przyjemność poinformować o nowej dużej inwestycji na terenie Trójmiasta. Nova Investment Sp. z o. o. – Polska, prywatna grupa kapitałowa z doświadczeniem inwestorskim na terenie Gdańska i Krakowa – uzyskała zgodę władz Gdyni na zmianę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i rozpoczęła przygotowania do realizacji przy ul. Kazimierza Górskiego – tzw. Gdyńskiej Drodze – inwestycji pod nazwą Panorama Business & Reatil Park.

Na działce o powierzchni 1,6 ha powstanie kompleks usługowo-handlowy o powierzchni najmu przekraczającej 60.000 m2. Na kompleks złożą się:
najwyższy w Trójmieście - wysokość 120 m - biurowiec klasy A z 30.000 m2 powierzchni biurowej
powstaną dwa hotele klasy 2 i 4 łącznie na 200 pokoi
obiekt handlowy o powierzchni 21.000 m2.

Całości towarzyszyć będzie parking na 1.100 pojazdów. Na dachu hotelu zaplanowano punkt widokowy, z którego będzie można podziwiać Zatokę Gdańską. Ponadto przewidziano przeznaczenie 2.000 m2 na centrum fitness.

Obiekt został zaprojektowany z zachowaniem wysokich reżimów energetycznych i wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań technicznych, takich jak pompy ciepła.

Inwestycja została zlokalizowana przy głównej arterii komunikacyjnej Gdyni, w bezpośrednim sąsiedztwie planowanego przystanku kolei metropolitalnej, naprzeciwko hali widowiskowo-sportowej.
http://panorama-park.pl/
Najwyższy biurowiec Trójmiasta stanie w 2013 roku?

Najwyższy w Trójmieście biurowiec o wysokości 120 m, dwa hotele i obiekt handlowy miałyby się znaleźć w kompleksie biznesowo-handlowym Panorama w Gdyni. Prace potrwają dwa lata, ale ruszą nie wcześniej niż w 2011 r.

W niższej części kompleksu, od strony Drogi Różowej, znajdą się dwa hotele z ok. 200 pokojami.
Jeden z największych w Trójmieście kompleksów biurowo-handlowych - Panorama Business and Retail Park - ma powstać przy ul. Kazimierza Górskiego w Gdyni. W grudniu 2009 r. gdyńscy radni dostosowali miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego do potrzeb inwestora - spółki Nowa Investment - dzięki czemu mógł on zapowiedzieć spektakularną inwestycję.

Zgodnie z planami na działce o powierzchni 1,6 ha powstanie kompleks, w którym powierzchnia najmu przekroczy 60 tys. m kw. Dla porównania: to więcej niż gdyby połączyć powierzchnię handlową Galerii Bałtyckiej (39,5 tys.) i powierzchnię biurową Zieleniaka (18 tys. m kw.).

W kompleksie znajdzie się najwyższy w Trójmieście biurowiec o wysokość 120 m z 30 tys. m kw. powierzchni biurowej, dwa hotele - 2-, i 4-gwiazdkowy - z ok. 200 pokojami. Budynki będą połączone obiektem handlowym o powierzchni 21 tys. m kw. W kompleksie będzie 1,1 tys. miejsc parkingowych.

- Prowadzimy rozmowy z potencjalnymi najemcami części handlowej, a także z sieciami, które byłyby zainteresowane prowadzeniem hotelu w naszym obiekcie. Natomiast nie rozmawiamy na razie z firmami, które mogłyby być zainteresowane wynajmem powierzchni biurowej - przyznaje Tadeusz Wirkijowski, prezes Nova Investment.

Nie jest łatwo znaleźć najemców na taką powierzchnię, tym bardziej, że deweloper będzie musiał liczyć się ze sporą konkurencją. Niedaleko znajduje się park nowoczesny park biurowy Łużycka (30 tys. m kw. powierzchni), którego deweloperem jest firma Allcon. W tym roku wznowiono też prace przy rozbudowie centrum handlowego Wzgórze.

Tymczasem to właśnie od umów podpisanych z przyszłymi najemcami inwestor uzależnia termin rozpoczęcie budowy "Panoramy". - Trudno mi powiedzieć, kiedy uda nam się zapewnić finansowanie tej inwestycji. Zakładam jednak, że kompleks powstanie nie wcześniej niż w 2013 i nie później niż w 2015 r. - zapowiada Tadeusz Wirkijowski.

Deweloperem "Panorama Business & Retail Park" jest spółka Nova Investment, która w Gdańsku wybudowała centrum handlowe ze sklepem Media Markt przy al. Grunwaldzkiej oraz Solvay Park, podobny obiekt w Krakowie.

Strona inwestycji : http://panorama-park.pl/

·
fanatyczny antykibic
3,910 Posts
To jeszcze tutaj wkleję tego newsa:

Popytałem trochę o tę inwestycję u źródła, bo zastanawiały mnie dwie wersje projektu i taką otrzymałem odpowiedź:

ten temat (część wysoka) jest ciągle otwarty, obecnie koncentrujemy się na części niskiej (hotel plus trzy wydzielone biurowce - szkoła, centrum medyczne, biura). Być może inwestycja będzie etapowana.
I jeszcze zareklamowałem przy okazji nasze forum (pytając o zgodę na ujawnienie treści prywatnej korespondencji, jaką jest mail ;)).

cenne są wszystkie rzeczowe sugestie - co forumowicze sądzą o bryle części niskiej ?
Michał. R - uzupełnij pierwszy post o adres strony inwestycji:

http://panorama-park.pl/

·
Registered
384 Posts
Co do czesci niskiej (ten koszyk?) mam mieszane uczucia ale nie razi jakos strasznie. Ale napewno jest lepsza niz z pierwszego projektu, i tak samo w porownaniu z pierwszym podoba mi sie zroznicowania wysokosci tego "lacznika" ktory w porzedniej czesci byl po prostu plackiem.

·
Elf Leśny
5,028 Posts
Na pierwszych 3 obrazkach, ta owalna część naprzeciwko hali, to według mnie jakiś potworek. Poza tym - bardzo podoba mi się kształt wieżowca według drugiego obrazka, a ten drugi pomysł mniej.

·
zombie process
2,068 Posts
Jeśli chodzi o bryły (i elewację też) to zdecydowanie starsza wysoka i nowsza niska - czyli zwarte pudełko i koszyk.

·
Great Ape Project
4,879 Posts
Tylko wersja z glancem! Precz z "wikliną" poza plażą!

Elewacja podstawy kompleksu to ok. 25-30m n.p.m., czyli najwyższe piętro (przy założeniu wysokości budynku 120m do dachu) będzie na wysokości ok. 145m n.p.m. (w STs chyba ok. 125m n.p.m.), co przy wysokości Wzgórza do ok. 80m n.p.m. daje pełny widok na Zatokę z niemal połowy wieży zimą i z wysokości 2/3 w pozostałe sezony (drzewa!). Oczywiście w różnych kierunkach będzie ją widać z dużo mniejszych wysokości (w kierunku Śródmieścia pewnie z 4-5 piętra).

·
Kaszëbë
4,938 Posts
Mam nadzieję, że ta inwestycja to nie jest jedynie czyjąś szaloną koncepcją marketingową w celu podniesienia swego rynkowego (biznesowego) prestiżu, a realnym planem. Wizualizacje są niezłe.

·
Registered
47 Posts
bardzo fajna inwestycja wizualnie! jednak jak na studenta gospodarki przestrzennej, nasuwa mi się pytanie... czy biurowiec nie będzie rzucał cienia na stadion rugby? w sumie to nie wiem jak się lepiej gra z słońcem czy w cieniu. po drugie... cały kompleks zasłoni HSW od strony torów SKM i al. Zwycięstwa - trochę szkoda jak dla mnie.

·
Registered
3,797 Posts
bardzo fajna inwestycja wizualnie! jednak jak na studenta gospodarki przestrzennej, nasuwa mi się pytanie... czy biurowiec nie będzie rzucał cienia na stadion rugby? w sumie to nie wiem jak się lepiej gra z słońcem czy w cieniu.
Biurowiec będzie na wschód od stadionu. Kiedy ma więc zasłaniać słońce? O 6 rano?

po drugie... cały kompleks zasłoni HSW od strony torów SKM i al. Zwycięstwa - trochę szkoda jak dla mnie.
Nie zasłoni jednak całego widoku. Nadal hala będzie odsłonięte od północy i pn-wsch, czyli i z Drogi Gdyńskiej i z torów SKM. Wzgórze raczej nie będzie wyższe niż pokazują wizualki (a szkoda), więc będzie wszystko widać :)

·
Registered
5,773 Posts

Z dwóch przedstawionych koncepcji wybieram tę.

Uważam zapis w planie pozwalający na budowę wysokościowca w tym miejscu za nieporozumienie. Ale jak już ma stanąć "pypeć", to niech będzie jakiś. A wieża w tej koncepcji prezentuje się lepiej. Jej podstawa płynnie przechodzi w środkową, najniższą część kompleksu, całkiem zgrabnie podzieloną przez różnice wysokości.

Szanuję próby odniesienia się do architektury międzywojennej, choć przynoszą różne efekty. Ale w Śródmieściu, na Kamiennej Górze itp. Ta część Redłowa, to zupełnie nowa dzielnica, wolna od tego typu ograniczeń. Zresztą wykorzystali to projektanci obiektów powstających w okolicy. Zaproponowane w starszej koncepcji "północne skrzydło" w sposób dosadny nawiązuje do 20-lecia, co w tym przypadku nie ma żadnego uzasadnienia. "Koszyk" natomiast ma szansę stać się landmarkiem.

·
Registered
4,435 Posts
Moim zdaniem koszyk przytłacza dużo bardziej, niż sama wieża i powinien być mniejszy. sam wieżowiec wygląda super, ale powinien stać obok STs.

·
Trójmiasto
1,220 Posts
Jeśli o mnie chodzi to wyższe wieże na każdej z wizek są bez wyrazu ;) Mam nadzieję,że jeszcze nad nimi popracują. Jednak zachwyca mnie niższa część czyli ten "koszyk" to jest coś pięknego i oby zwycieżyła ta koncepcja a nie te "gdyńskie" potworki... ;)

·
Registered
576 Posts
Nie chcę Wam psuć humorów i zdaję sobie sprawę, że zaraz zostanę zmiażdżony tekstami o jakichś kompleksach względem Gdyni...ale od kiedy to zakłada się takie tematy o inwestycjach, które jeszcze są daleko na papierze? Nawet artykuł wklejony przez Michała R. w pierwszym poście traktuje o tym, że prace ruszą "nie wcześniej niż w 2011 r.". Na moje to jest news do działu "Trójmiasto - nowości i zapowiedzi", ale jak tam chcecie...

PS. Pierwsza wersja mi osobiście się bardziej podoba.

·
Byś Obwieś
1,913 Posts
najwyższy w Trójmieście - wysokość 120 m - biurowiec klasy A z 30.000 m2 powierzchni biurowej
Dostrzegam tutaj tycią niezgodność... Najwyższym budynkiem w Trójmieście jest Sea Towers - wyższa wieża do dachu ma 125 metrów a z anteną czy tam masztem jakimś 140 metrów. Walnęli się nieco jak widać.

Zrobiłem nawet zdjęcie tego wieżowca ze Skweru Kościuszki, szukać w podpisie :cheers::cheers:

·
fanatyczny antykibic
3,910 Posts
Nie chcę Wam psuć humorów i zdaję sobie sprawę, że zaraz zostanę zmiażdżony tekstami o jakichś kompleksach względem Gdyni...ale od kiedy to zakłada się takie tematy o inwestycjach, które jeszcze są daleko na papierze? Nawet artykuł wklejony przez Michała R. w pierwszym poście traktuje o tym, że prace ruszą "nie wcześniej niż w 2011 r.". Na moje to jest news do działu "Trójmiasto - nowości i zapowiedzi", ale jak tam chcecie...

PS. Pierwsza wersja mi osobiście się bardziej podoba.
Od kiedy? Od zawsze. Poszperaj na forum, przypomnij sobie na przykład początki Sea Towers. W przypadku dużych inwestycji, a zwłaszcza wieżowców zawsze tak jest, że zakładane są nowe wątki, nawet jeśli nie ma zbyt wielu konkretów (minimum informacji to zazwyczaj nazwa inwestora, wstępna wizualizacja i luźno podany termin rozpoczęcia inwestycji). Ten wątek w żaden sposób nie wyłamuje się z forumowej "tradycji". :)

---------------

Dzisiaj pochodziłem sobie po okolicy przy okazji zwiedzania stadionów i muszę powiedzieć, że inaczej to wygląda okiem pieszego, a inaczej z lotu ptaka, patrząc na okoliczną zabudowę i ukształtowanie terenu. Nawet zaczął mi się widzieć wieżowiec w tym miejscu. To jest w dolince i ciężar bryły rozładowałyby optycznie wzgórza. Ta wielka masa lasu po jednej stronie i ciasno zabudowanej Płyty Redłowskiej po drugiej i tak by tam dominowała. Gdyby jeszcze wzdłuż Łużyckiej powstały kiedyś ze dwa wyższe biurowce (nawet nie przekraczające magicznych 55 metrów), to powstałby niczego sobie clusterek.

1 - 20 of 458 Posts