Skyscraper City Forum banner
1 - 17 of 17 Posts

·
Malkontent
263 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Witam,

Poszukuję wszelkich informacji (i najchętniej zdjęć) dotyczących designu w II RP. Moje dotychczasowe poszukiwania przyniosły mi tylko parę ogólnikowych streszczeń czy życiorysów twórców, ale nie znalazłem jakichś konkretnych przykładów przedmiotów np. nagrodzonych na rozmaitych wystawach, jakie się wtedy odbywały. Czy ktoś mógłby mi pomóc?

Cel to głównie zaliczenie przedmiotu na studiach, ale myślę że ten temat wiele osób zaciekawi.

·
Registered
Patrz, bocian!
1,428 Posts
Przede wszystkim Spółdzielnia Artystów "Ład" (polecam google, książkę Rzeczy Pospolite ). Z kilku przedmiotów mogę podać:

Stanisław Nowakowski, Bronisław Mańkowski, producent "gnom" Wa-wa, drewno bukowe, 1922:

proj. nieznany; producent: Konrad Jarnuszkiewicz i s-ka w Wa-wie, rurki stalowe niklowane+ siedmiowarstwowa sklejka wykończona jesionem, ok1931:

Marian Sigmund; prod: Spółdzielnia Artystów "Ład" Wa-wa, jesion+ grusza, 1932:

Bogdan Wendorf, Ćmielów, porcelana, serwis Kula, 1932-34:

Julia Keilowa; cukiernica; Fabryka "Józef Fraget" Wa-wa, stop niklowy pozłacany; 1937:

Pozdrawiam :)

·
Registered
1,479 Posts
a może międzywojenna reklama ???

reklama jednego browaru z tygodnika "Na szerokim świecie" z 1931
zaznaczę, że jest to jedyna kolorowa reklama w tym czsopiśmie - ciekawa forma - plakatowa :)

·
Registered
286 Posts
A ja podtrzymam (poszerzę) wątek o wystój wnętrz. Szukam wyglądu mieszkań z tamtego okresu: wzory tapet, kolory, dywany, klamki, armaturę łazienkową, kafle. Ale chodzi mi o np oryginalne fotografie z tego okresu a nie kadry z filmu. (choć w ostateczności to też można zamieszczać).

·
Registered
47 Posts
warto zajrzec na strone zameczku w Wisle; z tego co wiem, to sa tam wlasnie takie wnetrza; moze cos znajdzecie ;]

·
Malkontent
263 Posts
Discussion Starter · #8 ·
A ja podtrzymam (poszerzę) wątek o wystój wnętrz. Szukam wyglądu mieszkań z tamtego okresu: wzory tapet, kolory, dywany, klamki, armaturę łazienkową, kafle. Ale chodzi mi o np oryginalne fotografie z tego okresu a nie kadry z filmu. (choć w ostateczności to też można zamieszczać).
Fotografii z tego okresu nie mam, mogę pokazać tylko współczesne ;) Wszystkie fotki prezentują art deco w skromnym, stalowowolskim wydaniu, ale jak najbardziej oryginalne.

Kafelki w łazience.

Klamka.

Coś z wystawy wnętrz art deco - lampka typu kinkiet.

Wposażenie kuchni.

I również wyposażenie kuchni.

·
Human Traffic
5,658 Posts
w zeszłym tygodniu(nie pamiętam czy w Polityce czy Wprost) był bardzo dobry artykuł nt polskiego designu przemysłowego od międzywojnia do końca PRL'u

·
Malkontent
263 Posts
Discussion Starter · #11 ·
To jeszcze może coś z tematu klatek schodowych. Przykłady oczywiście ze Stalowej Woli, bo innych nie mam, a chętnie bym obejrzał.

Kafelki, balustrada i same schody oryginalne są, cała reszta raczej nie (no chyba że kaloryfer, trudno powiedzieć).

I zdjęcia od użytkowniczki flickr'a o nicku fotoport:

A to korytarz w bloku zakończony balkonem integracyjnym:

·
Registered
2,469 Posts
Projekt: Stanisław Bartłomiejczyk
Wykonanie: Fabryka Żyrandoli Elektrycznych - A. Marciniak S.A. w Warszawie
Rok: 1931

Lokalizacja jest zagadką dla Was.
W nagrodę zdjęcie lampy biurkowej z tej samej kolekcji.

·
Registered
2,469 Posts
Ten sam obiekt.

Projekt mebli:
Andrzej Pronaszko
Włodzimierz Padlewski
- 1931 rok.
Wykonanie:
Zakłady Wyrobów Metalowych Konrad Jarnuszkiewicz i S-ka S.A.
Zakłady Stolarskie Z. Szczerbiński.

Teraz już chyba nie będzie kłopotu z rozpoznaniem obiektu.

·
Registered
2,469 Posts
Zameczek Prezydencki w Wiśle?
Tak, to Zamek-Rezydencja Prezydenta RP w Wiśle.

Obiecana lampa biurkowa. Biurko prezydenta Ignacego Mościckiego.

Owo biurko.

I jego gabinet.

Zwróćcie uwagę na lapę stojącą.

Hall

Fragment aktu erekcyjnego.

Latarnia, ok. 1933 r.

Piec żeliwny z przyzamkowej kaplicy. Jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy na świecie. Produkcja w Polsce.

Projekt: Adolf Szyszko-Bohusz. 1928 r. Pierwotnie dach był płaski.
Elewacja piaskowiec godulski.

Pozdrawiam.
Gratuluję Ludowi Śląskiemu znakomitej roboty.

Jeszcze widok z Zamku na zaporę w Wiśle.

1 - 17 of 17 Posts