SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 73 Posts

·
心在臺灣
Joined
·
9,899 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Xiamen, miasto wielkości Warszawy w prowincji Fujian, po drugiej stronie Cieśniny Tajwańskiej. Od lat jest na czele rankingów najprzyjemniejszych miejsc do życia w Chinach. Pięknie położone na wyspie, otoczone morzem i górami z klimatem subtropikalnym faktycznie sprawia bardzo przyjemne wrażenie. Tym bardziej że miast było już w 16. wieku portem używanym przez Europejczyków, najpierw Portugalczyków, w 19. wieku stało się głównym portem eksportującym herbatę (stąd np. angielska nazwa herbaty pochodzi z lokalnego dialektu/języka Hokkien). Obcokrajowcy mieli własną koncesję na wysepce Gulang, tuż obok głównej wyspy. Zabudowa wysepki w większości przetrwała i jest dziś perełką Xiamen. Stare centrum Xiamen też w większości przetrwało, przypomina nieco Shantou ale jest w o wiele lepszym stanie.

Xiamen było przez lata frontem walki z KMT, w 1949 roku toczyły się o Xiamen ciężkie boje, KMT próbował utrzymać przyczółki na kontynencie, Xiamen świetnie się do tego nadawało. Jednak Xiamen padło ale KMT utrzymał wyspę Jinmen (Kinmen), która jest w zasięgu wzroku z niektórych części Xiamen (ja nie widziałem). Ostatnie strzały padły w tej okolicy w 1995 roku, kiedy Chiny ostrzeliwały Jinmen w roku wyborczym na Tajwanie żeby wystraszyć wyborców. Góry w Xiamen pocięte są systemami bunkrów i przejść, część z nich została ostatnio wykorzystana i puszczono tamtędy drogi ekspresowe, droga z lotniska do starego centrum idzie w dużej części tunelami co fantastycznie skraca podróż.

Dziś się nie strzela ale robi biznes, od kilku lat są bezpośrednie połączenia między Jinmen a Xiamen a ostatnio również między Tajwanem a Xiamen. Xiamen sprawia wrażenie jakby zostało zaanektowane przez Tajwan, na każdym kroku podkreśla się "tajwańskość" wszystkiego, lokalny dialekt jest właściwie nie odróżnialny od Tajwańskiego (tak mi mówił znajomy Tajwańczyk który był ze mną, sam bym tego nie wychwycił).

Czas na zdjęcia. Zaczynam od okolicy gdzie się zatrzymałem w starym centrum miasta

1. boczna uliczka przy której mieszkałem


2.


3.


4.


5. Zhongshan Rd., główny deptak


6.


7. boczne alejki


8.


9. sklep z cepelią tybetańską po prawej, Tybet jest modny nawet w Chinach


10.
 

·
心在臺灣
Joined
·
9,899 Posts
Discussion Starter · #2 ·
11.


12. Zhongshan Rd


13. :lol:


14.


15. Qilou, jak wszędzie na południu Chin domy mają podcienia


16. Zhongshan Rd. prowadzi do wybrzeża, przystani na wyspę Gulang, tam zmierzamy


17.


18.


19.


20.
 

·
心在臺灣
Joined
·
9,899 Posts
Discussion Starter · #3 ·
21. przy Zhongshan Rd. w większości pozostały tylko fasady, za fasadami są centra handlowe, doby towarowe itp. całkowicie nowe


22.


23. boczne uliczki, autentyczne


24.


25.
[/URL

26. dochodzimy do nabrzeża
[URL=http://img522.imageshack.us/i/051fa.jpg/]


27.


28. wyspa Gulang


29.


30. zejście na prom, prom na wyspę jest za darmo na dolnym pokładzie i za 1RMB na górnym pokładzie. Za powrót płaci się 8 lub 9RMB
 

·
心在臺灣
Joined
·
9,899 Posts
Discussion Starter · #4 ·
31. odpływamy


32. nabrzeże


33. w oddali nowe dzielnice na kontynencie


34.


35.


36. Gulang


37.


38.


39. już na Gulang


40. okolica przy przystani została niestety przerobiona
 

·
心在臺灣
Joined
·
9,899 Posts
Discussion Starter · #7 ·
japońskich czy innych, to w zasadzie typowe dla miast azjatyckich

51. ciąg dalszy wyspy Gulang, zapomniałem wspomnieć że na wyspie nie ma samochodów, widziałem jedynie elektryczne pojazdy wożące turystów


52.


53.


54.


55.
 

·
I am the passenger
Joined
·
5,440 Posts
Bardzo fajnie to wygląda, chyba mógłbym tam zamieszkać! Miasto wygląda naprawdę na żyjące, wybudowane na sposób europejski połączony z tradycyjnym azjatyckim - chyba najlepsza kombinacja. Ludzie na ulicach też wyglądają na totalnie odprężonych.
 

·
Registered
Joined
·
143 Posts
Całkiem nieźle, ale przeglądając zdjęcia z Kantonu odnosiłem wrażenie, że te miasto (miejscami oczywiście) równie dobrze mogłoby być w Japonii/Tajwanie, czy nawet jakby się uprzeć USA. Tutaj natomiast widać, że to wciąż stosunkowo biedne Chiny. Przedmieścia wyglądają pewnie dużo gorzej?
 

·
心在臺灣
Joined
·
9,899 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Xiamen to nie są biedne Chiny, to po prostu mniejsze miasto niż Kanton. Być może wrażenie że Xiamen jest biedniejsze to kwestia prezentowanych zdjęć, ze starszych i bardziej zapuszczonych części miasta? W Kantonie też są stare zasyfione dzielnice.

Jeśli chodzi o przedmieścia, też są miejskie wioski przemieszane z nowymi dzielnicami, fabrykami i terenami rolniczymi. Nie odbiega to znacząco od przedmieść Kantonu.
 

·
Registered
Joined
·
293 Posts
Kocham Twoje wątki podróżnicze ;)
To że Chinki nie lubią słońca wiąże się z tym że (jak w którym temacie napisałeś) ciemniejsi ludzie kojarzą im się z biedą i rolnikami?
 
1 - 20 of 73 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top