SkyscraperCity banner
1 - 20 of 73 Posts

·
心在臺灣
9,883 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Xiamen, miasto wielkości Warszawy w prowincji Fujian, po drugiej stronie Cieśniny Tajwańskiej. Od lat jest na czele rankingów najprzyjemniejszych miejsc do życia w Chinach. Pięknie położone na wyspie, otoczone morzem i górami z klimatem subtropikalnym faktycznie sprawia bardzo przyjemne wrażenie. Tym bardziej że miast było już w 16. wieku portem używanym przez Europejczyków, najpierw Portugalczyków, w 19. wieku stało się głównym portem eksportującym herbatę (stąd np. angielska nazwa herbaty pochodzi z lokalnego dialektu/języka Hokkien). Obcokrajowcy mieli własną koncesję na wysepce Gulang, tuż obok głównej wyspy. Zabudowa wysepki w większości przetrwała i jest dziś perełką Xiamen. Stare centrum Xiamen też w większości przetrwało, przypomina nieco Shantou ale jest w o wiele lepszym stanie.

Xiamen było przez lata frontem walki z KMT, w 1949 roku toczyły się o Xiamen ciężkie boje, KMT próbował utrzymać przyczółki na kontynencie, Xiamen świetnie się do tego nadawało. Jednak Xiamen padło ale KMT utrzymał wyspę Jinmen (Kinmen), która jest w zasięgu wzroku z niektórych części Xiamen (ja nie widziałem). Ostatnie strzały padły w tej okolicy w 1995 roku, kiedy Chiny ostrzeliwały Jinmen w roku wyborczym na Tajwanie żeby wystraszyć wyborców. Góry w Xiamen pocięte są systemami bunkrów i przejść, część z nich została ostatnio wykorzystana i puszczono tamtędy drogi ekspresowe, droga z lotniska do starego centrum idzie w dużej części tunelami co fantastycznie skraca podróż.

Dziś się nie strzela ale robi biznes, od kilku lat są bezpośrednie połączenia między Jinmen a Xiamen a ostatnio również między Tajwanem a Xiamen. Xiamen sprawia wrażenie jakby zostało zaanektowane przez Tajwan, na każdym kroku podkreśla się "tajwańskość" wszystkiego, lokalny dialekt jest właściwie nie odróżnialny od Tajwańskiego (tak mi mówił znajomy Tajwańczyk który był ze mną, sam bym tego nie wychwycił).

Czas na zdjęcia. Zaczynam od okolicy gdzie się zatrzymałem w starym centrum miasta

1. boczna uliczka przy której mieszkałem

2.

3.

4.

5. Zhongshan Rd., główny deptak

6.

7. boczne alejki

8.

9. sklep z cepelią tybetańską po prawej, Tybet jest modny nawet w Chinach

10.

·
心在臺灣
9,883 Posts
Discussion Starter · #2 ·
11.

12. Zhongshan Rd

13. :lol:

14.

15. Qilou, jak wszędzie na południu Chin domy mają podcienia

16. Zhongshan Rd. prowadzi do wybrzeża, przystani na wyspę Gulang, tam zmierzamy

17.

18.

19.

20.

·
心在臺灣
9,883 Posts
Discussion Starter · #3 ·
21. przy Zhongshan Rd. w większości pozostały tylko fasady, za fasadami są centra handlowe, doby towarowe itp. całkowicie nowe

22.

23. boczne uliczki, autentyczne

24.

25.
[/URL

26. dochodzimy do nabrzeża
[URL=http://img522.imageshack.us/i/051fa.jpg/]

27.

28. wyspa Gulang

29.

30. zejście na prom, prom na wyspę jest za darmo na dolnym pokładzie i za 1RMB na górnym pokładzie. Za powrót płaci się 8 lub 9RMB

·
心在臺灣
9,883 Posts
Discussion Starter · #4 ·
31. odpływamy

32. nabrzeże

33. w oddali nowe dzielnice na kontynencie

34.

35.

36. Gulang

37.

38.

39. już na Gulang

40. okolica przy przystani została niestety przerobiona

·
心在臺灣
9,883 Posts
Discussion Starter · #5 ·
41.

42.

43.

44. na Gulang jest mnóstwo kawiarni, herbaciarni, restauracji, barów, sklepików itp.

45.

46.

47.

48.

49.

50.

cdn

·
心在臺灣
9,883 Posts
Discussion Starter · #7 ·
japońskich czy innych, to w zasadzie typowe dla miast azjatyckich

51. ciąg dalszy wyspy Gulang, zapomniałem wspomnieć że na wyspie nie ma samochodów, widziałem jedynie elektryczne pojazdy wożące turystów

52.

53.

54.

55.

·
心在臺灣
9,883 Posts
Discussion Starter · #8 ·
56.

57.

58.

59.

60. nieco wyżej wypasione wille kolonialne, niektóre zaniedbane jak ta

·
心在臺灣
9,883 Posts
Discussion Starter · #9 ·
61. ta odnowiona

62. zdjęcie w tle to Jinmen z tradycyjną zabudową południowego Fujian która się tam zachowała

63. kolejne wille

64.

65.

·
心在臺灣
9,883 Posts
Discussion Starter · #11 ·
71. suszone "coś"

72. najwyższy szczyt wyspy

73. kolejka linowa którą można się przedostać na górę, można też iść

74.

75. z kolejki

·
心在臺灣
9,883 Posts
Discussion Starter · #12 ·
76. skyline

77.

78.

79. Chinki nie lubią słońca

80. gdzieś tam daleko na horyzoncie jest Jinmen

·
心在臺灣
9,883 Posts
Discussion Starter · #14 ·
86.

87.

88.

89.

90. "Skała Promienia Słońca", tak nazywa się najwyższy punkt wyspy Gulang

·
I am the passenger
4,796 Posts
Bardzo fajnie to wygląda, chyba mógłbym tam zamieszkać! Miasto wygląda naprawdę na żyjące, wybudowane na sposób europejski połączony z tradycyjnym azjatyckim - chyba najlepsza kombinacja. Ludzie na ulicach też wyglądają na totalnie odprężonych.

·
Registered
141 Posts
Całkiem nieźle, ale przeglądając zdjęcia z Kantonu odnosiłem wrażenie, że te miasto (miejscami oczywiście) równie dobrze mogłoby być w Japonii/Tajwanie, czy nawet jakby się uprzeć USA. Tutaj natomiast widać, że to wciąż stosunkowo biedne Chiny. Przedmieścia wyglądają pewnie dużo gorzej?

·
心在臺灣
9,883 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Xiamen to nie są biedne Chiny, to po prostu mniejsze miasto niż Kanton. Być może wrażenie że Xiamen jest biedniejsze to kwestia prezentowanych zdjęć, ze starszych i bardziej zapuszczonych części miasta? W Kantonie też są stare zasyfione dzielnice.

Jeśli chodzi o przedmieścia, też są miejskie wioski przemieszane z nowymi dzielnicami, fabrykami i terenami rolniczymi. Nie odbiega to znacząco od przedmieść Kantonu.

·
Registered
293 Posts
Kocham Twoje wątki podróżnicze ;)
To że Chinki nie lubią słońca wiąże się z tym że (jak w którym temacie napisałeś) ciemniejsi ludzie kojarzą im się z biedą i rolnikami?

1 - 20 of 73 Posts