SkyscraperCity Forum banner

Yeni Atatürk Kültür Merkezi | TAKSİM | Com

36170 Views 120 Replies 27 Participants Last post by  leftieboarder
 • 2500 kişilik opera salonu
 • 800 kişilik tiyatro salonu
 • 1.000 kişilik konferans salonu
 • 285 kişilik sinema salonu
 • 250 kişilik oda tiyatrosu
 • sergi salonu
 • kütüphane
 • 885 araçlık otopark
See less See more
 • Like
Reactions: 5
1 - 20 of 121 Posts
Baya sevdim. Şu Adrian Smith + Gordon Gill projesi çok yüksek bi proje olacaktı bu baya iyi olmuş. Eski brutalist dokuyu çok zarif bi şekilde minimalist bi çizgiye çekmişler

Yalnız kırmızı yumurtayı sevmedim.
Beklediğimden bir tık daha iyi,
Ana binada iç mekânda yumuşak çizgilerin kullanılmasını beğenmedim, keşke eskisi gibi keskin çizgiler barındırsaydı.
Ana binanın sol tarafına konan yükseltilmiş kütleyi beğenmedim. Orası boş bırakılmalıydı.
Yeni bölümdeki binalar şık güzel, ama daha yaratıcı olabilirdi.
Ana binanın kabuğunun çizgi camlarla kesilip ışık alır hâle gelmesi çok güzel bir detay olmuş.
Kırmızı yumurta hakkında emin değilim. Bir de ana salon olmak için küçük sanki? (2500 yazıyor, bu durumda eskisinden büyük) Niyeyse küçük gördündü gözüme.
Ana salonun iç mekân detaylarını pek beğenmedim, ama ana hatlar güzel.
Yeni bölümdeki detaylar ve merdiven müthiş.
İç mekan beni de pek sarmadı. Yeni yapılan bölümlerin iç mekanı iyi gibi sadece.

sol tarafta duran kütle benim hoşuma gitti. Ana binanın solundaki açıklık meydandan bakınca bir kopukluk hissi uyandırıyordu. Hem o düzeliyor bu ek kütleyle hem de oranın altındaki koridordan binanın gövdesini seyrede seyrede yürüyebiliyorsun. Gece aydınlatmasıyla çok ilginç görünebilir o yol.

Ana binanın kabuğundaki yanal kesikler bence de süper. Yalnız ana binanın iç mekanı çok verimli ve fonksiyonel kullanılmamış bence.
See less See more
 • Like
Reactions: 2
Sergi alanı olarak kullanılsın diye mi bu kadar boş bıraktılar acaba?
yumurtanın etrafını mı?
 • Like
Reactions: 1
yumurta projeyi kurtarmis oda olmasa nesi kaliyor?

yandaki kutu basit ve simetriyi bozuyor... en cok ben ona takilliyorum...

biraz daha uzaktan bakarsak sag ve solundaki binalar cok cirkin duruyor - onlara kesilikle uyum icin dis kaplama giydirilmeli.

sonuc: beklentinin altinda bir proje
See less See more
bence dev kirmizi yumurta cok iyi.. Istiklalde yururken cadde bitince bir anda bu yumurta ile karsilasmak bence baya surreal :D hatta meydanin ortasina bile konulabilirmis XD

Benim kafama en cok takilan sey cephede hem ekran olmasi hem de icinin gorunmesi.. Bu korunan eski celik izgaranin cizgileri arkasinda gizlenebilen acilip kapanan bir ekran mi olacak?

ve katiliyorum Taksimdeki tum binalar barok olarak yenilenebilir. ozellikle de kalitesiz cam/metal kaplama olanlardan baslanarak..
See less See more
yumurtanın etrafını mı?
Aynen giriş kat ve onun bir kat altı baya boş renderda. Üst katlar zaten kat değil balkon gibi tasarlanmış.

Bu arada 2500 çok küçük değil ama çok büyük de değil ortalama bir Opera ve gösteri salonu Zorlu'yu merak ettim o da 2 bin kişiymiş. Bir de çok meşhur olan benim de baya bir hayranı olduğum mimarlık şaheseri olarak gördüğüm Sydney Opera Binasında ana salon 5600 kişilikmiş.
See less See more
 • Like
Reactions: 1
Uğur Ömer.;143374928 said:
Aynen giriş kat ve onun bir kat altı baya boş renderda. Üst katlar zaten kat değil balkon gibi tasarlanmış.

Bu arada 2500 çok küçük değil ama çok büyük de değil ortalama bir Opera ve gösteri salonu Zorlu'yu merak ettim o da 2 bin kişiymiş. Bir de çok meşhur olan benim de baya bir hayranı olduğum mimarlık şaheseri olarak gördüğüm Sydney Opera Binasında ana salon 5600 kişilikmiş.
5600 Kişi sayısı tüm salonların toplam sayısı Sydney Opera Evinde. Ana salon 2679 kişilik:

Opera binası 5 tiyatro salonunu içerir. Bunlar, 2679 koltuklu Concert Hall (Konser salonu), 1547 koltuklu Opera Theatre (Opera tiyatrosu), 544 koltuklu Drama Theatre, 398 koltuklu Playhouse ve 364 koltuklu Studio Theatre 'dır. Yapının toplam 1000 odası vardır. Bunlar içinde 5 tane prova stüdyosu, 60 tane soyunma odası, 4 lokanta, 6 bar ve çok sayıda hatıra dükkânı vardır. 25.000 kişilik bir şehirin ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik kapasitesine sahiptir ve elektrik kablolarının uzunluğu 645 km dir.
Kaynak: Wikipedia (Unutan kalpler kurusun)
See less See more
 • Like
Reactions: 1
Otopark çok küçük. Koca bir otopark yapsalar ya şunun altına. Herhalde araba ile gelenler Gümüşsuyu tarafından girecekler binaya?
Ben de Salonun fotoğraflarına bakınca garibime gitti zaten burası nasıl 5 bin kişilikmiş diye. Şimdi anlaşıldı. E bu da baya normal o zaman. Umarım akustik falan bir sorun olmaz da şurada sık sık senfoni ve filarmoni orkestraları konseri dinleriz.
Bir de hazır kültür sanat merkezleri ülke gündemine oturmuşken. Frank Gehry'nin Tepebaşı'ndaki çirkin TRT binası yerine çizdiği projeyi de mi aradan çıkartsak?
 • Like
Reactions: 3
Yumurta mimarinin kalanına göre punk subculture'dan fırlamış gibi. parlak kırmızı diken diken... Binanın kabuğundaki o taş kaplamalar, çiziklerden içeriye ışık girmesi filan eski bi tapınak havası veriyo binaya bence. O temanın yumurtada da devam etmesini isterdim. Belki de ben çok sıkıcıyım bu konularda bilmiyorum :D
See less See more
İlgi çekici bir görüş,
Basında yer alan canlandırmada (sanki bir ölçek sorunu varmış gibi, merdivenden inen insanlarla karşılaştırıldığında çapı sanki en fazla 50 metre gibi gözükse de) ana yapı cepheden, büyük salonu içine alan kırmızı bir "yarım küre" ve onu kapsayan dikdörtgen bir "prizma" olarak algılanıyor. Bence bu yerleştirme, projenin en ilginç tarafı. Ana salonun bir yarım kürenin (kubbenin) içine, onun da eski AKM’yi canlandıran bir “kutu” içine alınması bence muazzam bir sembolizm içeriyor. Şöyle bir düşünün: Dışta eski AKM, yani bir kutu; içeride, yani kutunun içinde, kırmızı bir kubbe! Böylece Milli Görüş’ün kubbesi, Cumhuriyet modernizminin içine alınmış ve ehlileştirilmiş oluyor!
Yazının tamamı: http://xxi.com.tr/i/yeni-akm-devlet-icindeki-izdivacin-temsil-sahnesi-mi
See less See more
 • Like
Reactions: 1
AKM'nin, yeni yüzyılın mevcut imkan ve gereksinimleri çerçevesinde, şehrin kolektif belleğine ve binanın orijinal biçimine saygı duyarak yeniden üretilmesine dair sergi, Murat Tabanlıoğlu'nun küratörlüğünde 16 Mart'ta Architektur Galerie Berlin'de açıldı."Recomposing AKM – AKM'yi Yeniden Oluşturmak" sergisinde yer alan objeler; var olan yapıya ait, seramik, aydınlatma armatürleri, sahne ve bakım teçhizatı gibi yapı malzemeleri ile AKM deposundan, arşivlerden ödünç alınan, dönemi ve yapıyı yansıtan müzik notası standı, mobilyalar, afiş ve broşürleri içeren parçalardan oluşuyor. Ayrıca, 1950'li yılların başlarından beri tanzim edilmiş resmi raporlar, notlar ve gayri resmi mektuplar, fotoğraflar, dergi ve gazete kupürleri ile 1940'lardan itibaren Taksim ve 1950'lerin başından bu yana AKM için yapılmış çeşitli projeler; bunlara ait eskiz, plan, kesit detaylarını içeren teknik çizimler, raporlar ve kitaplar da sergilenen objeler arasında yer alıyor. Bunlarla birlikte, eski yapı ve yeni projenin karşılaştırılmasına ve daha iyi anlaşılmasına imkan sağlamak üzere 1/60 ölçeğinde iki kesit maket de bulunuyor. Eski projeleri ve yeni projeyi daha yakından incelemek isteyenler için ise, interaktif dijital ekranlarda mimariye dair daha detaylı arşiv ve bilgi sunuluyor.

http://www.arkitera.com/haber/30036/akmyi-yeniden-olusturmak
See less See more
Tabanlıoğlu Architects revives Atatürk Cultural Center as a "world-class" Arts and Culture venueTurkish architecture practice Tabanlioglu Architects (TA_) has unveiled new plans for a long-waited and disused Istanbul's historic Ataturk Cultural Center at the heart of Taksim Square in Istanbul.

The Ataturk Cultural Center, one of Istanbul's most controversial projects, will be destroyed after 10 years and will be rebuilt as a new Arts and Culture Center, which is expected to act as a "world-class" culture hub in Istanbul.

The project has officially been presented to the public by Tabanlioglu Architects with the participation of President Recep Tayyip Erdogan by emphasizing that the new contemporary Ataturk Cultural Center will will appeal to larger crowds with its new program. The new building will mainly serve as an opera house, but it will consist new functions ranging from cinema and theater to exhibition halls, cafes and restaurants.

"The new Opera House will also act as the new center of arts and culture of the twenty-first century’s Istanbul, the central location between the East and the West, home to numerous cultures and classical civilisations," said Tabanlioglu Architects.

The project was originally built in 1946, as an "Opera House", and later in 1960’s it operated as a Cultural Center, designed by Dr. Hayati Tabanlıoğlu - one of the most well-known architects in contemporary Turkish architecture and founder of Tabanlioglu Architects - the project took 23 years before opening in 1969.

After a devastating fire in 1970 - the fire exploded during the Arthur Miller's "Witches' Cauldron" play and received harsh criticism from the architectural community and public - it took another 7 years until the second opening of Ataturk Cultural Center, which was –again- designed by Hayati Tabanlıoğlu.

A relic of the 1970s, the project of the new Ataturk Cultural Center will now be rebuilt, for the third time, by Tabanlioglu Architects, and the project will be led by Murat Tabanlioglu, son of the first architect of the center.

The new Ataturk Cultural Center will accommodate many performances in international standards, which will be arranged according to cutting-edge high technologies and requirements. Presenting itself as a transparent glass-volume and designed as a comprehensive urban structure, the center is also expected to be a major attraction for the city's locals and thousands of tourists visiting from around the world."It is very gratifying to have taken over such a heritage, beyond that, of course, we need this cultural building to be permanent for Turkey and the world. I was very excited to be invited by the Ministry of Culture and Tourism months ago to work on this project," said Murat Tabanlioglu, during the presentation of of the project.

He shared his feelings and added: "Since the needs and functions of a cultural establishment and the building have changed over time, they have to be renewed in spatial terms with current solutions. It is inevitable to incorporate technical requirements and possibilities into such a structure, especially at the point of performing a very special and complex function like opera."

"Eventually, architecture, technology, infrastructure and systems needed fresh blood for the performance of opera and ballet, and the recent condition of the center did not meet the need, moreover like people, in terms of structure the buildings get old and weaken."

"So, of course with the principle of staying true to the collective memory of the city, we kept the dimensions and its significant façade of the 60's, and conveyed the building into the 21st century," he added.

The building is designed according to the highest sustainability criterias, and evaluated in the scope of technological and architectural aspects, and restructuring the surroundings as well the building. The new Ataturk Cultural Center - also known as the AKM - aims to reach a status as one of the world's best opera houses and cultural centers, providing the highest quality for rich performances that require complex technologies.

The arts and culture units are elegantly articulated to the main building, which will house the capacity of 2500-seat, with a large-sized hall with natural acoustics. Hence, the new AKM will be transformed from a single unit into a large, comprehensive cultural complex.

The studio adds alternative and secondary functions to the building including smaller concert halls, theater halls, cinemas, libraries, design shops, and cafes and restaurants between them, which will be located at various levels along the culture street that is passed through the annex. The low-rise serial buildings are connected to each other, and ultimately to the main building, through their lobbies. These capacities are also independently accessible from the street level.

Through the cascading extension with a green landscaped roof, a second entry, so a secondary piazza, is granted that will be formed in the direction of the congress valley where Atatürk Library and Technical University are located.

"Being public buildings, one of the most notable elements of opera houses are squares. AKM defines the edge of the Taksim Square, and the new project enhances the relationship with its unifying and connective accomplishment through art and cultural activities," said Tabanlioglu Architects.

"More transparent than the old one, AKM's façade will be reconstructed, enlivened by one of the biggest screens of the world, so that the performances realized on the stage inside will simultaneously broadcast on the screen for the public, through the high quality display," added the firm.

The gigantic textured red outer shell fills the volume of the main opera hall, which is clearly percepted through the transparency of the main façade - this semi-spherical bold red shell will emphasize the powerful image of the presence of the Opera House.

The architects place a high-class restaurant on the roof of the main structure, providing panoramic views of the Bosphorus. "Other than opening the spectacle to public, it is envisaged that this meeting place will provide an advantage for financial support for the operation of the cultural center," added the firm.The new hall, accommodating a 2500-seat events, will be wrapped a wooden-like material and create a dramatic atmosphere, while shining with various multiple events though its large-sized stage.

"Architecturally, with its multi-layers and alternative functionalities, the AKM is also defined as a basis for sociocultural consensus; a valuable metropolitan tool that lives every hour of the day, with contemporary aesthetics and a high representation value, and at the same time, an inclusive and embracing urban magnet," explained TA_.

"One of the most important modernist buildings of Istanbul, AKM will survive preserving its significant values through the creativity and richness of the original architecture while updating the requirements of its functions, as well as meeting the qualities of urban life of the new century," stated the firm.

The Ataturk Cultural Center has not been used for 10 years, and the ways whether the structure will be transformed or destroyed have been discussed for years by governmental officials, the architecture community and civil organisations. Especially, in a general press release by the Chamber of Architects of Turkey, the organisation opposed new plans and stated that "It is a crime to destroy or cause the destruction of the AKM." The organisation emphasised that "the building should be restored appropriately."

The new Ataturk Cultural Center will also serve as a case study on the architectural structures of the 1960's, a base for academic discussions in setting the principles of their protection, as many of the countries in the world today survive much older buildings, while the 60's buildings are being demolished. The project is expected to be completed in 2019.

https://worldarchitecture.org/archi...r_as_a_worldclass_arts_and_culture_venue.html
See less See more
3
 • Like
Reactions: 2
Taksim çağ atlar bu projeyle. Efsane.
 • Like
Reactions: 1
 • Like
Reactions: 2
1 - 20 of 121 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top