SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 165 Posts

·
Registered
Joined
·
821 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Temat o planowanej odkrywce na terenie pogranicza powiatów sieradzkiego i wieluńskiego ( na terenie gmin: Złoczew, Ostrówek, Burzenin).

Na początek kilka archiwalnych artykułów i mapki poglądowe.


POLSKA Dziennik Łódzki said:
Bełchatów kontra Konin w Złoczewie

Bożena Bilska-Smuś 2009-05-26

Na złoczewskie pokłady węgla brunatnego mają chrapkę przedstawiciele Zespołu Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin. Kilka dni temu przyjechali do Złoczewa i przekonywali mieszkańców do inwestycji. Tymczasem jako pierwsza, już w lutym, zgłosiła się Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, która również jest zainteresowana eksploatacją złoża.
Bełchatów chciałby rozpocząć wydobycie najwcześniej w 2030 r. Inwestor z Konina zapowiada, że jeśli uzyska zgodę miejscowej społeczności, to wchodzi od razu. W 2015 r. wydobycie szłoby pełną parą.
Burmistrz Złoczewa Antoni Kucharski cieszy się z takiego obrotu sprawy. - Możemy krzyczeć, kto da więcej i porównać korzyści, które gmina mogłyby mieć.

Uczestniczący w spotkaniu mieszkańcy Broszek, Bieśca, Łeszczyna, Dąbrowy, w pobliżu których są pokłady węgla, obawiają się, czy po wysiedleniu za odszkodowania będą mogli odbudować swoje gospodarstwa.

Przeciwniczką wprowadzenia kopalni jest sołtys Łeszczyna Krystyna Grzelak. - Na początku wszyscy mówią ładnie, a jak już wejdą, będzie pylić, zabraknie wody i sami zostaniemy z problemem.

Przedstawiciele obu potencjalnych inwestorów przekonują, że kopalnia to olbrzymia szansa dla regionu. Przede wszystkim olbrzymie podatki, które płaci kopalnia, i miejsca pracy. Zdaniem prezesa zarządu konińskiej elektrowni, pracę w kopalni znajdzie od 1000 do 2000 osób.

Wysiedlonych ma być prawie 200 gospodarstw. Najwięcej w gminie Złoczew, bo tutaj jest 70 proc. pokładów węgla brunatnego, a 20 proc. znajduje się w sąsiednim Burzeninie. Reszta ulokowana jest w gminie Ostrówek. Wysiedlenia obejmą tych, którzy postawili domy na pokładach węgla i posesje znajdujące się w strefie ochronnej, która wyniesie pięćset metrów od kopalni.

Złoczewskie złoża szacowne są na 450 mln ton. Roczne wydobycie ocenia się na 21 mln ton. Złoczewskie pokłady węgla mają lepsze parametry niż bełchatowskie.

KWB Bełchatów poinformowała złoczewski samorząd, że przystępuje do prac badawczych i projektowych dla zagospodarowania złoża węgla brunatnego na terenie gminy. Zamierza też wystąpić do ministra środowiska o udzielenie koncesji na wydobycie węgla.

Zespół Elektrowni PAK w Koninie zaproponował przedstawicielom gminy wycieczkę na swój teren. Chce pokazać, jak wygląda on po odkrywce.
"Wielka dziura" da 3 tys. miejsc pracy
Joanna Blewąska, Jarosław Bińczyk
2009-03-28


W Łódzkiem powstanie nowa kopalnia odkrywkowa. Węgiel wydobywany będzie w Złoczewie, a pracę w wielkiej dziurze ma znaleźć ok. 3 tys. ludzi.

Złoczew leży ok. 50 km od Łodzi, między Sieradzem a Wieluniem. W gminie jest 450 mln ton węgla brunatnego, który chce wydobywać Kopalnia Węgla Brunatnego "Bełchatów". Odkrywka ma mieć ok. 10 km długości, 3 km szerokości i ok. 320 m głębokości. Kopalnia będzie musiała wykupić cztery sołectwa: Biesiec, Łeszczyn, Broszki i Dąbrowa. W sumie 216 siedlisk. - Było już spotkanie z zarządem kopalni i większość mieszkańców popiera tę inwestycję - opowiada Antoni Kucharski, burmistrz Złoczewa.

Przeciwni są ci, którzy mają duże gospodarstwa lub liczną hodowlę, np. 70 czy 80 krów. - Ale większość w naszym rejonie to mniejsi rolnicy - dodaje burmistrz. - Nie najlepsze są też gleby, przeważa czwarta, piąta i szósta klasa. Pewnie dlatego są mieszkańcy, którzy mówią, że kopalnia może wchodzić choćby i dziś.

W Złoczewie (3,5 tysięcy mieszkańców) nie ma dużego pracodawcy. Kilka lat temu były dwa zakłady produkcji drzewnej, które zatrudniały trzysta osób, ale upadły. Dziś to region rolniczy: jedna ubojnia i dwa rodzinne zakłady przetwórstwa mięsnego.

Bezrobocie w powiecie wynosi ok. 11 proc. Byłoby wyższe, ale wiele osób wyjechało w poszukiwaniu pracy. - Nowe etaty bardzo się przydadzą - ocenia burmistrz.

Barbara Bak, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Broszkach dodaje: - Do większych miast, Wielunia i Sieradza mamy ponad 20 kilometrów. A tam też nie jest łatwo o zatrudnienie. - Według naszych szacunków odkrywka da 3 tysiące miejsc pracy, plus oczywiście dodatkowe w usługach, np. w transporcie - mówi Jacek Kaczorowski, prezes zarządu, dyrektor generalny PGE KWB Bełchatów SA. Będzie to już trzecia odkrywka bełchatowskiej kopalni - po Rogowcu i Szczercowie. Dostarcza ona węgiel brunatny do największej w Polsce elektrowni, która wciąż jest rozbudowywana. Węgla z trzech złóż wystarczy do ok. 2038 roku. Później na tym terenie może powstać elektrownia atomowa.

Burmistrz Złoczewa liczy też na rozwój gminy z podatków, które kopalnia będzie płacić (m.in. od nieruchomości i opłata eksploatacyjna).

Dlaczego w Złoczewie są "za", a Rogóźno (gmina Zgierz) protestuje przeciw ewentualnej kopalni, którą chce otworzyć KWB Adamów? - My mamy zagłębie nowalijkowe - zaznacza Anna Kwiatkowska, mieszkanka Białej spod Rogóźna.

Marcin Pyda, współzałożyciel Fundacji Ekologicznej "Miasto-Ogród Sokolniki" tłumaczy, że solny wysad i geotermia w Rogóźnie tworzą unikalne warunki do uprawy warzyw. - Marchewka, kapusta, brokuły, kalafiory, kalarepka, wszystko to mamy znacznie wcześniej niż gdziekolwiek w Polsce - dodaje.

W Małopolsce czy na Kujawach ogrodnicy startują kilka tygodni później lub wydają kolosalne sumy na ogrzewanie szklarni. A gdy w Polsce leży śnieg, w gminie Zgierz pojawiają się pierwsze źdźbła trawy. Mieszkańcy od końca lutego mogą trzymać rozsadę pod folią, a potem bez ogrzewania uprawiać nowalijki, które potem je cały kraj, są też eksportowane na Zachód i Wschód Europy.

[email protected]

A dlaczego KWB Bełchatów nie zainteresowała się złożem Rogóźno? - czytaj w poniedziałek wywiad z prezesem Jackiem Kaczorowskim.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź
http://miasta.gazeta.pl/lodz/1,35153,6435875,_Wielka_dziura__da_3_tys__miejsc_pracy.html
Łódzkie węglem stoi, ale nie wszystkich to cieszy
D. Piekarczyk, M. Darda 2009-02-06

Łódzkie ma szansę na dwie kolejne odkrywki węgla brunatnego: pod Złoczewem i Rogóźnem koło Zgierza. O ile w pierwszej z gmin w węglu widzą szansę na koniec marazmu, o tyle w drugiej zapowiadają się coraz większe protesty. Aby rozpocząć wydobycie pod Złoczewem, trzeba wywłaszczyć około 100 gospodarstw z pięciu wiosek. Wczoraj przedstawiciele PGE KWB Bełchatów spotkali się z 200 mieszkańcami gminy.
- Dopiero po potwierdzeniu, że opłaca się uruchomienie odkrywki, możemy rozpocząć starania o uzyskanie koncesji na wydobycie węgla - twierdzi Włodzimierz Sarnecki, członek zarządu kopalni. - Koncesję powinniśmy uzyskać w 2015 r. Potem zacznie się wykupywanie terenu pod odkrywkę. Roboty górnicze mogą ruszyć gdzieś około 2023 r. Pierwszy węgiel powinien być wydobyty w 2030 r., a ostatnie wydobycie może około 2055 r.


Węglowa perspektywa cieszy Antoniego Kucharskiego, burmistrza Złoczewa.

- Z moich informacji wynika, że sprawa kopalni jest przesądzona - mówi. - I dobrze, bo to same korzyści dla gminy.

Większość mieszkańców już liczy pieniądze od kopalni. - Ciekawe, jak będzie z odszkodowaniami za ziemię i budynki - mówi Marek Kapica z Bieśca. - Mówią o negocjowaniu ceny. Czy nie lepiej, aby to jednak była cena rynkowa - zastanawia się gospodarz.

- A ja tam sprzedam gospodarstwo, jak będzie trzeba - nie ma wątpliwości Krystyna Patykiewicz z Kamionki. - Jak kopalnia musi być, to trudno. Nie ma co stawać okoniem.

- U nas od dłuższego czasu o niczym innym się nie mówi, tylko o kopalni - przyznaje Witold Szablewski z Kamionki. - Większość ludzi przychylna jest inwestycji.

W kopalniane eldorado nie wierzy Józef Świątczak, sołtys sąsiednich Broszek. - Oni nam tu mydlą oczy, że wszystko będzie pięknie. Tak jakby istny raj nas czekał. Jakieś 80 proc. mojej wsi nie chce kopalni - podkreśla sołtys.

Gdy prezes bełchatowskiej kopalni rozmawiał w Złoczewie, w Łodzi trwała konferencja samorządowców SLD. Politycy lewicy wspólnie z samorządowcami ze Zgierza protestowali przeciw odkrywce pod Rogóźnem.

Pod ziemią zalega tam blisko 800 mln ton węgla brunatnego. O koncesję na wydobycie tego złoża stara się Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów. Mieszkańcy protestują, bo odkrywka pozbawi ich ojcowizny. Chcą uzdrowiska, bo węgiel oblany jest wodami geotermalnymi. Pod protestem podpisało się już ponad 3 tys. ludzi, protestują także parlamentarzyści.

- Jeśli nie my, o koncesje postara się ktoś inny - mówi Dariusz Orlikowski, prezes KWB Adamów. - Rozumiem obawy mieszkańców, ale jesteśmy w stanie wszystko im zrekompensować. Za ziemię zapłacimy, skanalizujemy wsie, a jak będzie trzeba, to wysiedlonym wybudujemy nowe mieszkania.

Orlikowski wyliczył, że przy nowej odkrywce pracę znajdzie 5 tys. mieszkańców gminy Zgierz - jednej z najbiedniejszych w województwie. Dzięki inwestycji mogłaby zyskać rocznie 250 mln zł. 60 mln zł to podatki za korzystanie z gruntów i podatki od pensji pracowników. Reszta trafi na rynek pracy z otoczenia biznesowego kopalni. Na węglu majątek zrobiły już Kleszczów i Szczerców.

- Biorąc pod uwagę dzisiejszy przelicznik, Kleszczów dysponował 6 mln zł budżetu, dziś ma 150 mln zł - wylicza Andrzej Szczepocki, były prezes Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów. - Ale tutaj oporu mieszkańców nie było, wszyscy liczyli na lepsze życie dzięki odkrywce, bo ziemia tu słabo rodziła.

Mniej skorzystał Szczerców, bo kopalnia zajmuje tam tylko 1,2 tys. ha, ale 25-milionowy budżet gminy w połowie zbudowany jest z podatków kopalni.
źródło: http://www.polskatimes.pl/dziennikl...m-stoi-ale-nie-wszystkich-to-cieszy,id,t.html
Bełchatów spogląda na węgiel w Złoczewie
Magdalena Buchalska 2008-12-23

Bełchatowska kopalnia przygotowuje się już do eksploatacji złoża Złoczew pod Sieradzem. - Mamy opracowanie biznesowe, które jednoznacznie potwierdza zasadność inwestycji pod Złoczewem - mówi Jacek Kaczorowski, prezes PGE KWB Bełchatów SA.
- Złoczew to już pewnik. To przyszłość kopalni w zakresie uzupełnienia produkcji pod kątem potrzeb elektrowni Bełchatów, w tym budowanego trzynastego bloku. Analiza ekonomiczna tego przedsięwzięcia wskazuje jednoznacznie na jego rentowność - podkreśla prezes Kaczorowski.


Opracowanie to jednak musi zyskać jeszcze aprobatę tzw. komitetu inwestycyjnego, a w ślad za tym zarządu Polskiej Grupy Energetycznej, w skład której wchodzą bełchatowskie giganty.

- Złoże "Złoczew" to szansa na przedłużenie żywotności zagłębia bełchatowskiego - potwierdza Dominika Tuzinek-Szynkowska, rzecznik Polskiej Grupy Energetycznej.

Zanim jednak kopalnia wydobędzie węgiel ze Złoczewa, musi pokonać wiele formalności, choćby uzyskać koncesję na eksploatację złoża, czekają ją też konsultacje społeczne, których można spodziewać się prawdopodobnie już za jakieś dwa lata.

- Jeśli wkrótce uzyskamy stosowne zgody korporacyjne, to w 2023 - 2025 roku, jesteśmy w stanie podać pierwszy węgiel - mówi prezes Kaczorowski. - Przy dzisiejszych potrzebach elektrowni, węgiel ze Złoczewa powinien pojawić się w roku 2028. Myślę, że Komitet Inwestycyjny Polskiej Grupy Energetycznej nie będzie długo nad tym dyskutował. Zagospodarowanie złoża Złoczew jest wpisane w strategię PGE.

Wstępne założenia przyjęte w opracowaniu biznesowym mówią o zdolnościach wydobywczych na poziomie 20 mln ton węgla rocznie.

- Zasoby są określane na poziomie 450 mln ton, co oznacza 20 - 22 lata eksploatacji - wylicza prezes bełchatowskiej kopalni.

- Sprzedaż ze Złoczewa, a co za tym idzie pierwsze przychody, kopalnia ma nadzieję zrealizować jeszcze zanim wydobędzie pierwsze tony węgla. Będziemy oferować surowce, które znajdują się ponad węglem.

Jak przewiduje Jacek Kaczorowski, w Złoczewie pracować będą nie tylko fachowcy z bełchatowskiej kopalni.

- W złoczewskiej odkrywce pracę może znaleźć około 3,6 - 3,7 tys. osób - dodaje prezes KWB Bełchatów.
źródło: http://www.polskatimes.pl/dziennikl...atow-spoglada-na-wegiel-w-zloczewie,id,t.html
POLSKA Dziennik Łódzki said:
Mieszkańcy wsi spod Złoczewa czekają na kopalnię

Miliony ton węgla brunatnego, które kryje ziemia pod Złoczewem, mogą odmienić życie tysiącom mieszkańców. Prowincjonalny i senny Złoczew ma szansę stać się nowoczesnym i bogatym miasteczkiem.
Włodzimierz Sarnecki odpowiada w KWB za inwestycje

W miniony czwartek zarząd Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów spotkał się po raz pierwszy z mieszkańcami wiosek, które w razie decyzji o uruchomieniu odkrywki znikną z mapy. Chodzi o wsie: Biesiec, Łeszczyn, Dąbrowę Miętką, Stolec (część wioski) oraz Broszki (także część miejscowości).

Na spotkanie do Miejskiego Ośrodka Kultury w Złoczewie przybyło kilkuset mieszkańców okolicznych wsi oraz miasteczka. Trzeba było otworzyć dodatkową salę. To i tak było mało. Ludzie stali na korytarzu. Niektórzy sądzili, że decyzja o uruchomieniu kopalni już zapadła, a wykupywanie ziemi i gospodarstw rozpocznie się lada dzień.
Dlatego, aby wyciszyć atmosferę niepewności i niedomówień, bo to temat numer jeden, zorganizowaliśmy spotkanie z kierownictwem bełchatowskiej kopalni - mówił przed spotkaniem Antoni Kucharski, burmistrz Złoczewa. - To pierwsze takie spotkanie, lecz nie ostatnie. Z moich informacji wynika, że decyzja o uruchomieniu odkrywki już zapadła. I dobrze. Widzę masę korzyści dla mieszkańców gminy.

Bardziej powściągliwy w deklaracjach był za to Włodzimierz Sarnecki. To członek zarządu KWB Bełchatów do spraw inwestycji.

- Dopiero po potwierdzeniu, że opłaca się uruchomienie odkrywki, możemy rozpocząć starania o uzyskanie koncesji na wydobycie węgla - mówił Sarnecki. - Jeśli będziemy pewni na 100 procent, że złoże jest tak duże jak wykazały dotychczasowe badania, to koncesję na wydobycie powinniśmy otrzymać około 2015 roku. Może nawet wcześniej. Dopiero po jej uzyskaniu zacznie się wykupywanie terenu pod odkrywkę. Wykupywanie fragmentami, nie od razu.

Roboty górnicze mogą ruszyć gdzieś około 2023 roku. Dlaczego wtedy? Bo wówczas zwolni się sprzęt specjalistyczny z odkrywki w Szczercowie i mógłby być on wykorzystany w Złoczewie. Pierwszy węgiel powinien być wydobyty około 2030 roku. Ostatnie wydobycie może około 2055 roku.

Dlaczego w Bełchatowie jeszcze nie są pewni? Na to pytanie próbował odpowiedzieć Kazimierz Kozioł, wiceprezes zarządu KWB Bełchatów do spraw produkcji: - Konieczne jest jeszcze zrobienie dodatkowych dokładnych odwiertów geologicznych, które potwierdzą, że pokłady węgla są rzeczywiście na poziomie 450 milionów ton. Otworów musi być co najmniej kilkaset. Myśmy zrobili ich dotychczas ponad 60. To zbyt mało. Tak na dobre złożem pod Złoczewem zainteresowaliśmy się dopiero w zeszłym roku, choć już od ponad 30 lat było wiadomo, że jest tam węgiel brunatny. Na tyle dobrej jakości, że nadaje się nawet do brykietowania.

Wydaje się, że Bełchatów nie ma na dziś odwrotu. Złoże w Złoczewie przedłuży żywot bełchatowskich elektrowni i kopalni do 2055 roku. Chyba, że nagle zmieni się polityka energetyczna państwa i węgiel brunatny, którego Polska produkuje rocznie około 100 mln ton, a pozostałe kraje Unii Europejskiej około 80 mln ton, przestanie być w energetyce priorytetem. Na to jednak nie zanosi się. Złoczew jest także najbliżej Bełchatowa. A to fakt nie bez znaczenia. Przedstawiciele bełchatowskiej kopalni podkreślali zresztą, że wydobyty węgiel mógłby być dowożony do Bełchatowa koleją. Rozważana jest też przeróbka węgla na miejscu i co za tym idzie, uruchomienie nowego bloku energetycznego.

O tym, że Bełchatowowi bardzo zależy na złożach pod Złoczewem świadczy choćby wypowiedź Kazimierza Kozioła. Powiedział, że kopalnia jest w stanie przenieść nawet całą wioskę, łącznie z kościołem, cmentarzem, w inne miejsce. O ile taka będzie wola mieszkańców. Po wykupieniu nie będzie konieczności natychmiastowego opuszczenia domostwa. Termin można będzie uzgodnić indywidualnie z kopalnią. Wysiedlenia mają się odbywać partiami.

Zebranych najbardziej interesowało jak będą wyceniane ich domostwa oraz ziemia. - To będzie wartość rynkowa, czy też odtworzeniowa - dopytywał Marek Kapica z Bieśca.

- To będą wartości odtworzeniowe, czyli negocjacyjne - wyjaśniał Kazimierz Kozioł, który odpowiada w kopalni za wykup gruntów. - Strony wspólnie ustalą cenę. Takich transakcji mamy obecnie około 98 procent. Gdyby znalazł się ktoś oporny, to będzie wywłaszczony.

Kazimierz Kozioł dodał, że w ostatnich latach ludzie wywłaszczani niechętnie idą do bloków. Wolą wziąć pieniądze i sami budują dom. Dodał także, iż kopalnia będzie oferować wysiedlonym miejsca pracy. Docelowo nawet każdemu członkowi rodziny.

Nastroje wśród zebranych były jednak różne. Od hurraoptymistycznych, aż po całkowicie negujące powstanie odkrywki.

- Sprzedam gospodarstwo, bo i dlaczego miałabym nie sprzedać - deklarowała Krystyna Patykiewicz z Kamionki. - Jak ma być kopalnia, to trudno się sprzeciwiać. Niech będzie.

- Mamią nas tak jakbyśmy mieli iść do raju - irytował się Józef Świątczak, sołtys Broszek. - W naszej wsi to gdzieś 80 procent ludzi nie chce kopalni. To nic dobrego.

- Najgorsze jest czekanie - mówił Alojzy Szwed ze Stolca. - Powiedzieliby raz konkretnie, że zaczyna się wszystko wtedy, a wtedy, a nie jakieś znowu odwierty. Nadal nie wiadomo na czym stoimy.

- Właśnie, czekanie i niepewność nie dają ludziom spać - sekundował sąsiadowi Witold Szablewski z wsi Kamionka. - Oby się tylko tak nie guzdrali, bo nie doczekamy tego dobrobytu.

Zebrani pytali także co z wyrobiskiem po zakończeniu eksploatacji. Kazimierz Kozioł odpowiedział, że powstanie tu zbiornik wodny z kompleksem rekreacyjno-sportowym. Przyrzekł też, że jeśli powstanie lej depresyjny i będą kłopoty z wodą, to kopalnia na swój koszt wybuduje studnie głębinowe i wodociągi.

Burmistrz Złoczewa Antoni Kucharski nie ma wątpliwości, że kopalnia to szansa dla mieszkańców całej gminy. Za przykład podaje Kleszczów, który jest najbogatszą gminą w Polsce.

- Mieszkańcy tej gminy przekonali się, że kopalnia to lepsze życie - mówił Antoni Kucharski. - I u nas może być podobnie. Skończyłby się problem bezrobocia. Przedstawiciele kopalni zapewniają, że będą zatrudniać miejscowych do obsługi odkrywki. A tak? Kolejne lata marazmu.

- Tu ziemia co najwyżej czwartej klasy, a w większości piątej i szóstej - wtórował Kucharskiemu wiceburmistrz Złoczewa Krzysztof Gandziarski. - W okolicy trudno szukać wielkiego zakładu. Kopalnia to wielka szansa nie tylko dla Złoczewa, ale całej okolicy.
Dariusz Piekarczyk - POLSKA Dziennik Łódzki
źródło: POLSKA Dziennik Łódzki - tygodnik "Nad Wartą"


inna lokalizacja zwałowiska:

 

·
mmks
Joined
·
296 Posts
Brunatne złoto

To może okazać się ciekawy temat, ale o materiały na forum bedzie bardzo trudno. Na razie trwa walka Bełchatów-Konin o koncesje na rozpoznanie pokładów węgla.
 

·
Banned
Joined
·
10,367 Posts
www.nasze.fm

2010-01-07 08:08:28


fot. nasze
Walka o złoże węgla brunatnego w Złoczewie trwa. Konkurenci mają niecały miesiąc na porozumienie
Jeśli tak się nie stanie - o tym kto dostanie koncesję na próbne odwierty na złożu węgla brunatnego w Złoczewie zdecyduje minister środowiska.


Kopalnia Bełchatów i Zespół Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin nadal walczą o prawo do eksploatacji złoża. Obie strony cały czas deklarowały, że są nim poważnie zainteresowane:

Co będzie dalej? Jeśli będziemy mieć koncesję, będziemy działać dalej. Jeśli jej nie będziemy mieć - przestaniemy się interesować tym złożem. To chyba normalne. - Mówił jeszcze w ubiegłym roku obecny w Sieradzu na sesji Rady Powiatu sieradzkiego Kazimierz Kozioł, wiceprezes PGE KWB Bełchatów SA.

Czy pomiędzy Bełchatowem i Koninem do rozmów i porozumienia dojdzie - tego póki co nie wiadomo. Maciej Łęczycki, rzecznik PAKu powiedział naszemu reporterowi, że na razie spółka nie chce tych doniesień komentować i przede wszystkim czeka na decyzję w sprawie koncesji z Ministerstwa Środowiska.

Ta będzie możliwa dopiero po powołaniu nowego ministra. O ile rozmowy biznesowe z Bełchatowem w sprawie Złoczewa w ogóle będą - to nie będą jawne dla dziennikarzy.
 

·
mmks
Joined
·
296 Posts
Pisma zamiast rozmów o Złoczewie

Nie ma porozumienia między bełchatowską kopalnią a spółką PAK Górnictwo odnośnie do wydobywania w przyszłości węgla w Złoczewie.
Eksploatacją zainteresowany jest zarówno Bełchatów, jak i PAK. W grudniu Ministerstwo Środowiska miało zdecydować, która spółka otrzyma koncesję na poszukiwanie i rozpoznanie złoża. Nieoczekiwanie zamiast udzielenia koncesji ministerstwo zdecydowało, że do końca stycznia obie górnicze spółki mają się porozumieć ze sobą i poszukać kompromisu w tej sprawie.

Jak mówił wówczas Kazimierz Kozioł, wiceprezes i dyrektor ds. produkcji w PGE KWB Bełchatów SA, kopalnia była od razu gotowa do rozmów, zdecydowano jednak, że odbędą się one w styczniu. Wygląda jednak na to, że zakończy się na wymianie pism pomiędzy stronami.- Nie wiemy, czy dojdzie do jakiegoś spotkania, ponieważ stanowiska są rozbieżne - mówi wiceprezes Kazimierz Kozioł. - My chcemy prowadzić tam kopalnię i sprzedawać do PAK węgiel. Jesteśmy przygotowani do tego typu prac.

Niewykluczone, że Bełchatów zrezygnowałby wówczas z budowy bloku energetycznego w Złoczewie.

Tyle że PAK też chce prowadzić kopalnię i sprzedawać węgiel Bełchatowowi.

- Uważamy jednak, że naszym atutem jest to, że mamy już wszelkie maszyny, które trzeba tam zainstalować - dodaje Kazimierz Kozioł. - Myślę, że ich węgiel byłby bardzo drogi. Nie mają doświadczenia i maszyn.

Teraz prawdopodobnie to Ministerstwo Środowiska podejmie decyzję, co dalej. Stanie się to pewnie jednak nie wcześniej niż w lutym.
http://belchatow.naszemiasto.pl/artykul/293473,pisma-zamiast-rozmow-o-zloczewie,id,t.html
:lol::banana:
 

·
mmks
Joined
·
296 Posts
Wojna kopalni o Złoczew

Bełchatów czy Konin? Wciąż nie wiadomo, który inwestor i kiedy otrzyma koncesję na zbadanie pokładów węgla brunatnego pod Złoczewem.
Minister środowiska w grudniu dał dwóm gigantom, którzy rywalizują o złoczewskie złoże, czas na porozumienie do 31 stycznia. Jednak PGE Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów i spółka Pątnów Adamów Konin Górnictwo o porozumieniu nawet nie myślą. Obie firmy złożyły w resorcie wnioski o udzielenie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węgla brunatnego w gminach: Złoczew, Burzenin, Ostrówek i Lututów.

Dlaczego konkurenci nie zawarli kompromisu? Przedstawiciele obu firm nie chcą się na ten temat wypowiadać, żeby się nie narazić ministrowi. Nieoficjalnie przyznają, że nie chcą, by uznał, iż wywierają na niego presję.

Resort jest także oszczędny w słowach. - W Ministerstwie Środowiska trwa nadal analiza dokumentów niezbędna do podjęcia decyzji o ewentualnym udzieleniu koncesji - z oświadczenia Magdy Sikorskiej, rzeczniczki resortu środowiska, niewiele wynika.

Jednak niezależnie od decyzji ministra sprawa i tak trafi do sądu. I w Koninie, i w Bełchatowie podkreślają, że przegrany inwestor będzie się odwoływał.
Kopalnia Złoczew to olbrzymia szansa dla tego regionu: wielkie podatki i praca dla 2 tys. osób. Ponieważ konińskiej spółce Górnictwo brakuje paliwa, zapowiedziała, że rozpocznie eksploatację złoczewskich złóż już w 2018 r. Po tej deklaracji swoje plany przyspieszyła kopalnia w Bełchatowie, choć pierwotnie planowała początek wydobycia na 2030 r.

Obie spółki starają się przekonać do siebie mieszkańców. Prezes Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin Katarzyna Muszkat zadeklarowała na spotkaniu w Złoczewie, że przez 3 lata, przed rozpoczęciem wydobycia, gmina otrzyma po 2 mln zł. Z kolei Zbigniew Bryja, prezes PAK Górnictwo, zapowiedział ufundowanie 50 stypendiów na uczelniach dla młodzieży, która chciałaby się kształcić w kierunkach związanych z górnictwem. W ten sposób zostałaby przygotowana inżynieryjna kadra. Dodał też, że spółka nie wprowadzi jednej ceny za hektar ziemi sprzedawanej przez rolnika. Ma się to odbywać podczas negocjacji.

Natomiast Kazimierz Kozioł, dyrektor do spraw produkcji w bełchatowskiej kopalni, na spotkaniu w Broszkach potwierdził, że firma zapłaci od 20 do 26 tys. zł za hektar, przy czym nie uwzględnił lasów i ogrodów. - Do każdego gospodarstwa będziemy podchodzić indywidualnie - zapewniał. - Płacimy pieniądze, a kiedyś proponowaliśmy też mieszkania. Teraz nikt ich nie chce. Ludzie inwestują we własne pomysły.

Niedawno KWB Bełchatów wyposażyła gabinet dyrektora liceum w Złoczewie. - Meble wykonaliśmy w zakładowej stolarni, gdzie powstają potrzebne nam meble biurowe - przyznaje Włodzimierz Sarnecki, członek zarządu KWB Bełchatów. - Wiosną mamy zamiar przygotować plac zabaw w Broszkach, o co zabiega radna powiatu sieradzkiego Katarzyna Paprota. Wyszła też z inicjatywą, byśmy zrobili 4-kilometrową drogę Stolec - Broszki.

W tej sprawie odbyły się już rozmowy w obecności starosty sieradzkiego, bo trakt jest powiatowy. Nową nawierzchnię miałaby też zyskać tzw. burdy-nówka, czyli droga w okolicach Łeszczyna. Obie inwestycje zależą od tego, czy KWB Bełchatów otrzyma koncesję. Wiąże się też z nią uruchomienie w Złoczewie klasy technikum o profilu górniczym, gdzie kształciłaby się miejscowa średnia kadra do planowanej kopalni.

Budowa kopalni ma kosztować 5 mld zł. Najwięcej wykupów gospodarstw będzie w gminie Złoczew, tutaj znajduje się 70 proc. pokładów węgla, a 20 proc. w sąsiednim Burzeninie. Złoża szacowane są na 485 mln ton.

Starając się o koncesję, KWB Bełchatów wnioskowała o zajęcie 46,5 km kw. Z kolei konińska spółka podała obszar 12,55 km kw. Zamierza wykonać 42 odwierty, a Bełchatów 280, co 400 metrów.
http://belchatow.naszemiasto.pl/artykul/307882,wojna-kopalni-o-zloczew,id,t.html?kategoria=770
:cheers:
 

·
Registered
Joined
·
821 Posts
Discussion Starter · #7 ·
wielun.naszemiasto.pl said:

Kto będzie wydobywał węgiel w Złoczewie?

Polska Dziennik Łódzki Magda Buchalska-Frysz
20-02-2010

Do końca lutego minister środowiska ma zdecydować, kto otrzyma koncesję na rozpoznanie złoża węgla brunatnego Złoczew.
Starają się o nią dwa podmioty: PGE KWB Bełchatów SA oraz PAK Górnictwo.

Decyzja miała zapaść już na początku grudnia, ale postanowiono, że strony powinny się porozumieć co do wspólnej eksploatacji złoża. Czas na dogadanie się minister dał im do końca stycznia.

Jednak do porozumienia nie doszło. Każda ze spółek obstaje przy swojej koncepcji, zakładając, że to ona powinna wydobywać węgiel, którego część może sprzedawać drugiemu z zainteresowanych podmiotów. Przedstawiciele bełchatowskiej kopalni mówili, że mogliby zrezygnować z budowy na miejscu bloku energetycznego, a ten węgiel zabezpieczyć dla PAK Górnictwo. Przedstawiciele PAK-u takim rozwiązaniem nie byli zainteresowani. Teraz decyzje podjąć musi minister.

Jak poinformował Departament Geologii i Koncesji Geologicznych, postępowanie koncesyjne nie zostało jeszcze zakończone. Argumentuje, że z uwagi na skomplikowany charakter sprawy, termin jej rozpoznania przedłużono do końca lutego.
źródło http://wielun.naszemiasto.pl/artykul/324842,kto-bedzie-wydobywal-wegiel-w-zloczewie,id,t.html
 

·
mmks
Joined
·
296 Posts
Węgiel pod Złoczewem chce wydobywać i Konin, i Bełchatów

Ministerstwo Środowiska wciąż nie wydało koncesji zezwalającej PGE KWB Bełchatów albo spółce PAK Górnictwo z Konina na rozpoznanie, a w przyszłości eksploatację złoża węgla brunatnego w okolicach Złoczewa.Część mieszkańców gminy sądzi, że inwestorzy zaprzestali starań o uruchomienie kopalni.

- Nic podobnego. Musimy czekać na decyzję resortu - zapewnia zastępca dyrektora bełchatowskiej kopalni Włodzimierz Sarnecki. - Minister nie ma łatwej sytuacji, bo przed nim poważna decyzja gospodarcza i jest zobowiązany wziąć każdy aspekt pod uwagę. Nam szkoda czasu, który musimy mieć, by w zaplanowanym terminie ruszyć z uruchomieniem kopalni.

Wicedyrektor tłumaczy, że KWB Bełchatów potrzebuje 3 lat na wykonanie 280 odwiertów. Dodaje też, że być może na spowolnienie decyzji ministra wpływ ma trwająca prywatyzacja. Skarb Państwa w Zespole Elektrowni PAK i dwóch kopalniach sprzedaje 50 proc. akcji.

- Podczas negocjacji proponowaliśmy Koninowi sprzedaż węgla z kopalni Złoczew, której eksploatacją zajęłaby się KWB Bełchatów, ale nie spotkało się to z aprobatą - przyznaje Włodzimierz Sarnecki.

Takie rozwiązanie spowodowałoby pozostanie tylko jednego inwestora. Z koncesją w takim układzie ministerstwo uporałoby się szybciej.

- Nadal jesteśmy zainteresowani złożami węgla brunatnego w gminie Złoczew i na sąsiednich terenach - zapewnia Maciej Łęczycki, rzecznik ZE PAK w Koninie. - Niestety, obecnie w tej sprawie nic nie możemy zrobić. Cierpliwie czekamy na decyzję ministra. Już samo złożenie koncesji na rozpoznanie złoża i poniesione koszty są jednoznaczne z tym, że zabiegamy o te pokłady węgla.

Burmistrza Złoczewa niepokoi to wyczekiwanie. - Minister wciąż przesuwał termin rozstrzygnięcia sprawy - ubolewa Antoni Kucharski. - W ostatnim piśmie, które przyszło do urzędu w marcu, poinformował, że zakończył postępowanie administracyjne w oparciu o dokumenty złożone przez inwestorów. A decyzja dotycząca koncesji zostanie podjęta w późniejszym terminie.

Burmistrz Kucharski chciał wiedzieć, czy późniejszy termin oznacza rok, a może kilka lat. Zadzwonił więc do ministerstwa, ale nie uzyskał konkretnej odpowiedzi. A mieszkańcy wciąż dopytują gospodarza gminy, kiedy powstanie kopalnia? On sam też wyczekuje inwestora.

- Nie wiem czy włączyć do sieci wodociągowej Broszki ze Złoczewem, czy też nie. Jak przyjdzie kopalnia, to sama będzie musiała zainwestować w wodociągi, gdyż obniży się poziom wody - tłumaczy Antoni Kucharski. - Wiem też, że strażacy starają się o wsparcie finansowe w KWB Bełchatów.Magda Sikorska, rzecznik MŚ potwierdziła, że 1 marca zostały zakończone postępowania administracyjne. Jedno dotyczyło wniosku PAK Górnictwo o udzielenie koncesji na rozpoznanie złoża węgla brunatnego na terenie gmin: Złoczew, Burzenin i Ostrówek. Drugi wniosek złożyła PGE KWB Bełchatów o koncesję na poszukiwanie i rozpoznanie węgla na terenie gmin: Złoczew, Burzenin, Ostrówek i Lututów.

Z kolei od 3 marca do 17 maja przedsiębiorcy zapoznawali się ze zgromadzonymi dokumentami. Składali również dodatkowe informacje.

- Obecnie minister środowiska analizuje akta sprawy i w ciągu najbliższych kilku tygodni podejmie ostateczną decyzję - podaje Magda Sikorska.
http://belchatow.naszemiasto.pl/art...-chce-wydobywac-i-konin-i-belchatow,id,t.html
 

·
Registered
Joined
·
821 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Bełchatów wygrał bitwę węglowych gigantów
1 lipca 2010
Obiekt pragnień węglowych gigantów, czyli złoże węgla brunatnego w okolicach Złoczewa, będzie rozpoznawać PGE Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów. Pokonała ona w bitwie o złoża Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Decyzja o wydaniu koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie zasobów węgla brunatnego w Złoczewie zapadła wczoraj.

- Podpisałem koncesję na poszukiwanie i rozpoznanie złoża węgla brunatnego w Złoczewie - mówi Henryk Jacek Jezierski, główny geolog kraju. - Postępowanie toczyło się bardzo długo, ponieważ o koncesję starały się dwie firmy. Nie udało się nam namówić ich do współpracy, więc trzeba było rozstrzygnąć, komu przyznać prawo do rozpoznania złoża. Wybrany został Bełchatów, ponieważ gwarantuje, że rozpoznanie będzie pełniejsze, wykonanych zostanie więcej otworów, dokładniej zostaną przeprowadzone m.in. badania hydrogeologiczne.

W Bełchatowie zapanował wczoraj nastrój wielkiej euforii. Kto otrzyma koncesję na rozpoznanie złoża, ten ma później pierwszeństwo w jego eksploatacji. A to oznacza dalszy rozwój przedsiębiorstwa i jego "dłuższe życie".

- Elektrownia w Bełchatowie będzie mogła pracować na węglu ze Złoczewa o 20 lat dłużej - mówi Włodzimierz Kula, dyrektor biura zarządu PGE KWB Bełchatów. - Informacja o przyznaniu koncesji bardzo nas ucieszyła. Pozwoli to na optymalne wykorzystanie naszego sprzętu górniczego i dobrze przygotowanej kadry. Sądzę, że o przyznaniu nam koncesji zadecydowało nasze doświadczenie.

Złoczewskie złoże znajduje się na terenie powiatów sieradzkiego i wieluńskiego. Zawiera ponad 480 mln ton węgla brunatnego. Uchodzi za złoże średniej wielkości, bo to ledwie połowa tego, co znajduje się w odkrywce bełchatowskiej. Roczne wydobycie ocenia się na 21 mln ton. Złoczewskie pokłady węgla brunatnego mają lepsze parametry niż bełchatowskie.

Rywalizacja węglowych gigantów o złoża w Złoczewie była dla nich walką o życie. PGE KWB Bełchatów zakończy eksploatację złóż w Bełchatowie i Szczercowie około 2035 roku. ZE PAK ocenia swoje zasoby węgla w kopalniach Adamów i Konin na 20 lat. Przetrwanie firm jest uzależnione od eksploatacji nowych złóż, które trzeba najpierw rozpoznać, tak jak w przypadku Złoczewa.

- Najważniejsze, że mieszkańcy Złoczewa nie są przeciwni kopalni - mówi Włodzimierz Kula. - Mogli na własne oczy przekonać się, jak rośnie stopa życiowa mieszkańców nie tak odległego Kleszczowa.

Budowa kopalni odkrywkowej w Złoczewie zacznie się najwcześniej za pięć lub sześć lat. Tyle potrzeba na zbadanie złóż. Bełchatowskiej firmie nie musi zależeć jednak na jak najszybszym rozpoczęciu nowej odkrywki, bo ma jeszcze co wydobywać. Utworzenie kopalni w Złoczewie wiązałoby się z wysiedleniem ponad dwustu rodzin. Najwięcej wykupów gospodarstw ma być w gminie Złoczew, bo tutaj jest 70 procent pokładów węgla brunatnego. W sąsiednim Burzeninie tylko 20 procent.

480 mln ton węgla brunatnego znajduje się pod ziemią, w złoczewskim złożu

3 tys. ludzi znajdzie pracę, jeśli powstanie w Złoczewie kopalnia węgla brunatnego

Marcin Bereszczyński, Polska Dziennik Łódzki
źródło: http://biznes.onet.pl/belchatow-wygral-bitwe-weglowych-gigantow,18567,3314644,1,prasa-detal
 

·
Registered
Joined
·
821 Posts
Discussion Starter · #11 ·
wielun.naszemiasto.pl said:

Koncesję na złoże w Złoczewie otrzymał Bełchatów, ale Konin nie rezygnuje
Bożena Bilska-Smuś
07-08-2010
Spółka PAK Górnictwo z Konina odwołała się od decyzji Ministerstwa Środowiska, zezwalającej bełchatowskiej kopalni na rozpoznanie, a w przyszłości eksploatację złoża węgla brunatnego Złoczew.

Przedłużającym się postępowaniem zmęczeni są mieszkańcy gminy Złoczew i sąsiadującego Burzenina, Ostrówka oraz Lututowa. Obawiają się inwestować w gospodarstwa, rozbudowywać nieruchomości, gdyż nie znają ostatecznych decyzji w sprawie kopalni. Chcieliby widzieć, kto i kiedy wkroczy na ich tereny.

W ich imieniu o zaprzestanie blokowania inwestycji do PAK Górnictwo zaapelowała radna powiatu sieradzkiego Katarzyna Paprota i złoczewska radna Krystyna Grzelak.

Tymczasem ministerstwo przypomina, że prawo do rozpoznania złoża otrzymał Bełchatów. - Jak wynika z przedstawionej dokumentacji, ten inwestor gwarantuje, że wykonanych zostanie więcej otworów i dokładniej będą przeprowadzone badania hydrogeologiczne - podkreśla Magda Sikorska, rzeczniczka Ministerstwa Środowiska.

Maciej Łęczycki z PAK Konin nie chce przedstawić argumentów przekazanych w odwołaniu szefowi resortu. - Najpierw chcemy, aby zapoznał się z nimi minister - mówi.

Inwestycja ma pochłonąć 5 mld zł. Nim jednak powstanie, ponad 200 gospodarstw musi być wysiedlonych.

Konińska spółka nie chce zdradzić, ile chciałaby płacić za hektar ziemi. Ceny gruntu i nieruchomości mają być indywidualnie negocjowane. Podobnie ma postępować Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów.

Dyrektorzy tej firmy na spotkaniu z mieszkańcami Broszek w gm. Złoczew przekazali, że cena hektara ziemi wynosić będzie od 15 do 20 tys. zł.Koncesję na złoże w Złoczewie otrzymał Bełchatów
źródło http://wielun.naszemiasto.pl/artyku...czewie-otrzymal-belchatow-ale-konin,id,t.html
 

·
mmks
Joined
·
296 Posts
Pod Złoczewem może powstać nie tylko kopalnia, ale i elektrownia

Mieszkańców Łeszczyna i wsi położonych na złożu węgla brunatnego "Złoczew" zaniepokoili tajemniczy goście. Wchodzili na pola, mierzyli, wbijali kołki.Na pytania nie chcieli odpowiadać. Z oznakowań na samochodach ludzie wywnioskowali, iż przyjezdnych wynajęła Kopalnia Węgla Brunatnego w Bełchatowie. Tajemnica rozwiała się, gdy do Złoczewa przyjechał Włodzimierz Sarnecki, wicedyrektor KWB Bełchatów i dyrektor ds. produkcji w kopalni.

- Ludzie są zaniepokojeni, bo samochody z pracowniami kopalni jeżdżą, ale nikt nie wie dokąd i po co - radna Krystyna Grzelak z Łeszczyna przedstawia wątpliwości mieszkańców. - Rozumiem, że procedura powinna być taka, że jeśli ktoś z kopalni chce robić pomiary na polu, to najpierw o zgodę pyta jego właściciela.Włodzimierz Sarnecki wyjaśnił, że ekipa z kopalni miał na celu rozpoznanie terenu. Tak, by na przełomie października i listopada można było rozpocząć próbne odwierty. W pierwszej fazie ma być ich 45. W ciągu 3 lat 280. Na podstawie odwiertów ma zostać sporządzona szczegółowa dokumentacja złoża "Złoczew". Potem powstanie projekt zagospodarowania. Na tej podstawie minister środowiska wyda koncesję na wydobycie. Według przedstawicieli bełchatowskiej kopalni, mogłoby to nastąpić w drugiej połowie 2013 r.[/QUOT- Z chwilą uzyskania koncesji na wydobycie węgla brunatnego rozpoczniemy stopniowe wykupywanie gruntów. Także proces przystosowania infrastruktury pod przyszłą kopalnię. Chodzi o przeniesienie linii wodociągowych, energetycznych czy budowę nowych dróg dojazdowych - tłumaczy Sarnecki. - Trzeba także zmienić częściowo trasę drogi krajowej nr 45 ze Złoczewa do Wielunia.

Plan zakłada, że w 2015 r. rozpocznie się wypompowywanie wód gruntowych, by o kilkadziesiąt metrów obniżyć jej poziom. Do tego czasu powinny być wybudowane kanały odprowadzające. Woda ma trafić do rzeki Oleśnicy.

W 2018 r. pod Złoczewem powinna pojawić się zwałowarka, by docelowo odsłonić pokład węgla brunatnego. Ten, według wstępnych badań, zalega na głębokości od 150 do 300 m. Odkrywka ma mieć ponad 10 km długości, około 3 km szerokości i ponad 330 m głębokości. Kopalnia będzie musiała wykupić sołectwa: Biesiec, Łeszczyn, Broszki i Dąbrowa Miętka. W sumie 216 siedlisk oraz 20 budynków m.in. wiejskich świetlic czy zakładów pracy.

- Przed 2026 rokiem powinno ruszyć wydobycie węgla. Szacujemy, że potrwa ono przez następne 25-35 lat. Następnie przejdziemy do rekultywacji terenu - mówi Sarnecki.

Po przejściu euforii związanej nadziejami rolników na wielkie pieniądze za gospodarstwa, o stawki. Józef Świątczak, sołtys Broszek, dopytywał czy to będzie 50 tys. zł za hektar gruntu. - Podobno kopalnia płaciła taką stawkę za kiepskie piaszczyste ziemie. Poza tym, u nas we wsi nie wszyscy zgadzają się na powstanie kopalni. Więc proszę nie mówić, że sto procent ludzi jest za tym projektem.

Halina Sosin, sołtys wsi Dąbrowa Miętka, od której rozpocznie się wydobycie węgla, chciała m.in. wiedzieć czy kopalnia zaplanowała już kiedy i przede wszystkim gdzie ludzie zostaną przesiedleni.

- Wszystkie ustalenia co do ceny wykupu gruntów, maszyn rolniczych czy też i przenosin rodzin w nowe miejsca zapadnie dopiero po rozpoznaniu terenu i otrzymaniu koncesji na wydobycie. Z każdym będziemy rozmawiać indywidualnie - Sarnecki odpowiedział dyplomatycznie.

Podkreślił, że z każdą firmą, która zostanie wynajęta do budowy kopalni podpisywana będzie klauzula. Chodzi o to, by zatrudniała firmy lub osoby z gminy Złoczew, gdzie znajduje się 70 proc. złoża, a także z gminy Burzenin (20 proc. ) oraz gminy Ostrówek (10 proc.)
http://belchatow.naszemiasto.pl/art...ze-powstac-nie-tylko-kopalnia-ale-i,id,t.html
:cheers:
 

·
mmks
Joined
·
296 Posts
Minister powierzył Złoczew Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów

Bełchatowska kopalnia rozpozna jednak złoże węgla pod Złoczewem - postanowił minister środowiska.Taka decyzja zapadła już w czerwcu, ale spółka PAK Górnictwo z Konina, która także zainteresowana była złożem, odwołała się od niej. Minister zdania jednak nie zmienił. Uznał, że interes publiczny przemawia za udzieleniem koncesji kopalni Bełchatów, jej wniosek zakłada bowiem wykonanie bardziej dokładnego rozpoznania geologicznego, na większym obszarze i w krótszym terminie.

Choć PAK może odwołać się jeszcze do sądu, w Bełchatowie z decyzji ministra już się cieszą.

- My już przystępujemy do prac - mówi Kazimierz Kozioł, dyrektor oddziału Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów W tej chwili wysyłamy do PGE wniosek inwestycyjny, gdy tylko zostanie zatwierdzony, rozpoczynamy prace na złożu Złoczew.

Decyzja PGE powinna pojawić się w ciągu miesiąca, pod koniec listopada kopalnia prawdopodobnie będzie chciała rozpocząć roboty. Ogłoszono już przetarg dla firm, które wykonywać będą odwierty. W sumie będzie ich ponad 280, jeszcze w tym roku kopalnia zaplanowała przynajmniej kilkanaście. Wcześniej zawierać będzie umowy odszkodowawcze z właścicielami gruntów, na które ma wchodzić. - Kwoty będą zależały od faktycznie zajmowanej powierzchni - mówi dyrektor Kozioł. - Rozmawialiśmy już z rolnikami, mamy przygotowane propozycje umów, ale musimy czekać na zgodę PGE.

Jak dodaje Kazimierz Kozioł, mieszkańcy tamtych rejonów z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie prac. - Ludzie chcieliby, byśmy weszli jak najszybciej, bo to kwestia wypłacanych pieniędzy, a także pracy, która się pojawi - mówi. - Nawet firmy wiertnicze korzystają z miejscowych, bo wówczas wychodzi im taniej.

W ciągu trzech lat wykonane zostaną odwierty, powstanie też dokumentacja geologiczna. Później kopalnia przystąpi do sporządzania dokumentacji potrzebnej do koncesji na wydobycie. Pierwsze prace związane z tworzeniem kopalni w tym rejonie powinny rozpocząć się ok. 2018 roku, chyba że uda się wcześniej uzyskać koncesję.
http://belchatow.naszemiasto.pl/art...yl-zloczew-kopalni-wegla-brunatnego,id,t.html
:cheers:
 

·
Registered
Joined
·
821 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Złoczew jednak dla Bełchatowa

kbac 21-10-2010

Minister Środowiska utrzymał w mocy decyzję o udzieleniu kopalni węgla brunatnego Bełchatów koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złoża węgla brunatnego Złoczew – podał wnp.pl

- Postanowieniem Ministra Środowiska z 18 października 2010r. koncesja nr 32/2010/p, którą 30 czerwca 2010 r. otrzymała kopalnia węgla Brunatnego Bełchatów, na przeprowadzenie prac rozpoznawczych i badawczych złoża węgla brunatnego w Złoczewie, została utrzymana w mocy - poinformowała kopalnia.

Minister Środowiska uznał, że interes publiczny przemawia za udzieleniem koncesji dla kopalni Bełchatów. O koncesję na złoże Złoczew starała się także spółka PAK Górnictwo z Konina. Kopalnia Bełchatów przekonuje, że jej wniosek zakłada wykonanie bardziej dokładnego rozpoznania geologicznego złoża, w dodatku na większym obszarze i w krótszym terminie.

Złoże Złoczew to jedno z perspektywicznych złóż węgla brunatnego uwzględnione w projekcie Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do 2033 r. Położone jest w południowo – zachodniej części województwa łódzkiego, w rejonie Wielunia. W linii prostej oddalone jest o około 50 km od bełchatowskiej kopalni i elektrowni Bełchatów z grupy PGE.

Złoże rozciąga się wąskim pasem o szerokości 1000-1500 m oraz długości ok. 10 km (na terenie Zasoby szacowane są na 450 mln ton węgla brunatnego, a jego eksploatacja przedłuży funkcjonowanie bełchatowskiego kompleksu górniczo-energetycznego do 2050 r.
rp.pl
źródło: http://www.rp.pl/artykul/5,552674.html
 

·
mmks
Joined
·
296 Posts
Eksploatacja złoża Złoczew coraz bliżej

Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów po otrzymaniu koncesji na rozpoznanie złoża Złoczew, zamierza wykonać pierwsze odwierty już w listopadzie.
Mają być przy nich zatrudnieni, zgodnie z zapewnieniami inwestora, okoliczni mieszkańcy. Już od nowego roku bełchatowska kopalnia chce uruchomić w Złoczewie biuro, w którym mieszkańcy będą mogli uzyskać kompletną informację dotyczącą planowanej odkrywki i działań inwestora.

- Zależy nam, aby ludzie na pytania związane z kopalnią dostawali odpowiedzi z pierwszej ręki - zapewnia Włodzimierz Sarnecki, wicedyrektor KWB Bełchatów. - W biurze będą się też mieścić nasze służby geologiczne czy też później zajmujące się wykupem gruntów.Bełchatowska kopalnia, starając się o koncesję na rozpoznanie złoża położonego na terenie gmin: Burzenin, Złoczew, Ostrówek i Lututów, wnioskowała o zajęcie 46,5 kilometra kwadratowego. Zamierza wykonać 280 odwiertów, co 400 metrów każdy. Ma na to 3 lata. Dane posłużą inwestorowi na przygotowanie dokumentacji. Na jej podstawie wystąpi o wydanie koncesji na wydobycie węgla.

- Dopiero po jej otrzymaniu rozpoczniemy wykup gruntów - podaje Włodzimierz Sarnecki.

Na razie nie wiadomo, na jakich warunkach i za jaką cenę zostaną wysiedleni właściciele ponad 200 gospodarstw. Przedstawiciele kopalni powtarzają jedynie, że negocjacje będą się toczyć indywidualnie.

Niebawem Bełchatów ma wybudować kilka kilometrów drogi prowadzącej z Łeszczyna do Złoczewa. Nowy trakt ma służyć mieszkańcom i budowanej kopalni, bo po nim będzie się poruszał górniczy sprzęt.
http://belchatow.naszemiasto.pl/artykul/640904,eksploatacja-zloza-zloczew-coraz-blizej,id,t.html
:cheers:
 

·
mmks
Joined
·
296 Posts
Bełchatowska kopalnia wierci na Złoczewie

Rozpoczęły się odwierty na złożu Złoczew. Pierwszy, czterdziestometrowy otwór wykonano w gminie Ostrówek w rejonie Wielunia.Tym samym kopalnia rozpoczęła realizacje koncesji na rozpoznanie złoża, którą otrzymała w tym roku. W sumie do wykonania ma około 280 otworów, wykonać to planuje w ciągu trzech najbliższych lat.

O koncesje ubiegała się też spólka PAK Górnictwo, która odwołała się nawet od czerwcowej decyzji Ministra Środowiska przyznającej koncesję dla Bełchatowa. Minister jednak utrzymał decyzję w mocy, uznając, że bełchatowska kopalnia rozpozna złoże szybciej i dokładniej.

Jak szacuje Kazimierz Kozioł, dyrektor Kopalni Bełchatów, o eksploatacji węgla ze Złoczewa można myśleć około 2018 roku, kopalnia będzie musiała jeszcze oczywiście wystąpić o kolejną koncesję - tym razem na wydobycie.
:cheers:
http://belchatow.naszemiasto.pl/art...a-wierci-na-zloczewie,id,t.html?kategoria=770
 
1 - 20 of 165 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top