Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 188 Posts

·
Registered cat
10,832 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
2-4.06. br. byłem w Barcelonie. Natłukłem ponad 500 fotek, bez specjalnej selekcji, bo miałem na zwiedzanie 6 godzin w środę, godzinę w czwartek i dwie godziny w piątek. A więc chronologicznie i długich opisów.

Samo miasto: 1,5 mln luda na stu kilometrach kwadratowych (Barcelona nie może się rozwijać wszerz, bo otoczona jest innymi miastami, trochę jak miasta w GOPie), w całej aglomeracji ponad 3. Stolica Katalonii i zarazem drugie miasto Hiszpanii. Znakomita architektura, rewelacyjne położenie (morze, góry i palmy), wspaniała historia i dbałość o przestrzeń publiczną.

No to lądujemy. Korytarz zejścia jest nad morzem. Widać tylko główki falochronu. Barcelona jest ważnym portem

Lądowanie na pasie 25R

Lotnisko Prat de Llobregat

Terminal jest prawdziwym dziełem sztuki. Więcej zdjęć porobiłem w piątek przed odlotem.

Ziewający pracownik rękawa

A w oddali widać Miasto

·
Registered cat
10,832 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Lądowanie było na nowym Terminalu 1. Z jedynki na stację kolejową (obok terminali 2A, 2B i 2C usytuowanych po drugiej stronie lotniska) kursuje autobusik wahadłowy. Oto kilka zdjęć z trasy

·
Registered cat
10,832 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Na wzgórzu Colleserola widać wieżę telewizyjną Normana Fostera:)

Stary terminal 2. Taki trochę warszawski Dworzec Wschodni :colgate:

Stacja i trakcja kolejowa

·
Registered cat
10,832 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Fotki z trasy. Kiepskie jakościowo, trudno w takim słońcu zrobić cokolwiek bez refleksów. Ale zależało mi na pokazaniu Barcelony takiej, jaka jest. Bez ukrywania części brzydszych.

·
Registered cat
10,832 Posts
Discussion Starter · #7 · (Edited)
Pojawiają się pierwsze bloki....

I już jesteśmy na osiedlu Belvidge (zdaje się, że to jeszcze nie jest w granicach administracyjnych Barcelony, ale leży w aglomeracji tak silnie zintegrowanej z miastem, że nie mogłem go pominąć). Powstało po 1964 na gruntach wykupionych od okolicznych rolników dla szybko napływającej do Barcelony siły roboczej z przeludnionych obszarów Murcji, Aragonii i Kastylii. Osiedle było jednym z pierwszych ośrodków osadniczych z dominującą ludnością hiszpańskojęzyczną (tzn. w latach 1960. hiszpańskojęzyczni byli wszyscy, bo za mówienie po katalońsku można było mieć problemy, ale chodzi o hiszpańskojęzycznych nejtiwspikerów).

·
Registered cat
10,832 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Przed Sants wjeżdżamy pod ziemię. Na kolejnej stacji - Passeig de Gracia - wysiadka

Serce miasta. Skrzyżowanie Passeig de Gracia i Carrer d'Arago.

Widok na Passeig de Gracia w kierunku Placu Katalońskiego

I w drugą stronę, czyli w kierunku podmiejskiej dzielnicy Gracia, która dała nazwę ulicy.

W tej części Barcelona ma charakterystyczne ścięte narożniki

·
Registered cat
10,832 Posts
Discussion Starter · #11 ·
...i domy w okolicy.

Patroszą kamienicę. Właściwie tylko fasada zostanie

To mi trochę przypomina kamienicę z Placu Zbawiciela w W-wie:nuts: Też ma taką szklaną nadbudówkę

·
Registered cat
10,832 Posts
Discussion Starter · #12 ·
CASA MILA (Antoni Gaudi i Cornet, 1906-12).

Szczytowe osiągnięcie katalońskiego stylu Modernista (oni tak nazywają secesję). Złośliwie nazywany "La Pedrera" ("Kamieniołom") i z początku niedoceniany, ostatnie świeckie dzieło Gaudiego (później już tylko gmerał przy kościele św. Rodziny czyli Sagrada Familia). Gmach zamówiony jako kamienica mieszkalna przez Pere Mila i Camps, od 1986 gmach muzealny we władaniu fundacji Caixa Catalunya.

·
Registered cat
10,832 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Mruczek, Twój aparat jakiś dziwny albo tam mgła w tej Barcelonie ;)
Nie aparat dziwny tylko fotograf nie zmienił ustawień migawki i przesłony.

Słońce tak waliło po matrycy, że całe tło jest białe jak we mgle.

Na szczęście będą też zdjęcia wczesnoporanne, wieczorne i nocne:cheers:

·
Registered
803 Posts
Świetne foty:eek:kay:, Barcelony nigdy dosyć... a mam pytanie jakimi liniami lotniczymi leciałeś na El Prat, ja jeszcze tam nie byłem, zawsze z Poznania do Girony Ryanairem lecę jak się wybieram do Hiszpanii.

1 - 20 of 188 Posts