SkyscraperCity banner

1 - 20 of 412 Posts

·
Registered cat
11,362 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Niniejszy wątek zapoczątkowałem swoimi zdjęciami z konferencyjnego wyjazdu do Moskwy 22-25.11.2009.

Chciałbym zaznaczyć, że moje kolejne wyjazdy do Moskwy również zostały uwiecznione w tym wątku. Obecnie jego nazwa ma już wartość historyczną, więc nie będę tego ruszać, ale chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że zwłaszcza ostatnie fotki (z sezonu 2012, 2013) w zasadzie mają charakter optymistyczny:D

Tyle tytułem wstępu. Część weselsza zaczyna się od 5. strony. A tymczasem relacja z listopada 2009:

Wrażenia niezbyt ciekawe (dotychczas bywałem w M-wie tylko latem i miasto wywierało raczej pozytywne wrażenie).

Tym razem było ciemno, brzydko i ponuro. Nie bardzo też miałem czas specjalnie zwiedzać, więc dobór miejsc w dużym stopniu przypadkowy.

Zaczynamy od Placu Kałuskiego (Kałużskaja Płoszczad', metro Oktiabr'skaja)). Widok na "nowe city".

Szerzej:

Lenin:

Co ciekawe, plac kiedyś nosił nazwę "Oktiabr'skiego", ale na pamiątkę przedrewolucyjnej nazwy "Kałużskaja" stację metra linii okrężnej nazwano "Kałużskaja".

W 1961 zmieniono nazwę z "Kałużskiej" na "Oktiabr'ską", ale za to w latach 90. zmieniono nazwę placu z "Oktiabr'skiego" z powrotem na "Kałużski".

Pod rozwagę ;)

·
Registered cat
11,362 Posts
Discussion Starter #3
Cerkiewka na Pl. Kałuskim

.... i jej sąsiedzi

Perspektywa Lenińskiego Prospektu

z charakterystycznym modernistycznym złotawym wieżowcem 3 km dalej.

Powinienem dodać: "złotawym w słońcu".

·
Registered cat
11,362 Posts
Discussion Starter #4
Wśród dużej ilości kiepskiej postmoderny zdarzają się wśród nowego budownictwa moskiewskiego bardzo dobre przykłady high-tech. Ten niedaleko Dworca Białoruskiego

Fajny lokal, zaraz obok :)

I niczego sobie mieszkaniówka na Ostożence (metro Park Kultury)

·
Registered cat
11,362 Posts
Discussion Starter #5
Jeszcze trochę okolic Dworca Białoruskiego

Eliektriczeskij pierieułok. Co ciekawe, jego perspektywę zamyka wieżowiec mieszkalny polskiej ambasady.

Smutno... Resztki kamienicy na rogu ul. Małej Gruzińskiej i Wielkowo Tiszynskowo pierieułka :(

·
Registered cat
11,362 Posts
Discussion Starter #6
Trochę deszczowych zdjęć z nocnej przejażdżki.

Łukoil przy Placu Turgieniewskim (metro Turgieniewskaja / Czistyje Prudy)

Cztery fotki z Prospektu Akademika Sacharowa. Ulicę przebito w latach 1930. przez starą zabudowę (jedną z kamienic widać na pierwszym zdjęciu po lewej - oczywiście ślepa ściana służy jako reklama). Część zabudowy pochodzi z lat 1930., ale widoczne na zdjęciu biurowce są w większości dorobkiem ostatnich kilku lat.

·
Registered cat
11,362 Posts
Discussion Starter #7 (Edited)
Tym, którzy narzekają u nas na korki....

Sadowoje kol'co (coś w rodzaju obwodnicy śródmieścia)

Olimpijskij Prospiekt

Tym, którzy narzekają u nas na outdoor (budynek domu towarowego "Dietskij Mir", który pod względem znaczenia i symboliki może się równać chyba tylko z Cedetem - Smykiem). Metro: Łubianka.

Tym, którzy narzekają na minimalizm Muzeum Sztuki Nowoczesnej Kereza :colgate:

Nowa Galeria Trietiakowska (dzieła z XX wieku). Metro: co kto woli, Park Kultury, Oktiabr'skaja lub Poljanka.

·
Nowohucki Karlus
829 Posts
Mruczek- fantastyczny wątek :)

Mam pytanie- jak to jest, że druty wiszą na słupach? Czy to tylko trakcja (tramwaje/trolejbusy) czy też elektryka i telefon, bo tak mi jakoś się wydaje? Sprawie to kiepskie wrażenie głębokiej prowincji w centrum metropolii :eek:hno:

·
Registered cat
11,362 Posts
Discussion Starter #9
Mruczek- fantastyczny wątek :)

Mam pytanie- jak to jest, że druty wiszą na słupach? Czy to tylko trakcja (tramwaje/trolejbusy) czy też elektryka i telefon, bo tak mi jakoś się wydaje? Sprawie to kiepskie wrażenie głębokiej prowincji w centrum metropolii :eek:hno:
Te nad jezdnią? Trakcja trolejbusowa: przewody trakcyjne i napinające.

Nie wygląda to najlepiej, ale jest cicho i ekologicznie (chociaż nie to leżało u podłoża rozwoju trakcji trolejbusowej w ZSRR).

·
Registered cat
11,362 Posts
Discussion Starter #10
KONSTRUKTYWIZM

Nie chcę wdawać się w dyskusję, czy radziecki konstruktywizm (dominujący w latach 1920. i na początku lat 1930. - później przechodzący płynnie i niepostrzeżenie w sowieckie art deco z coraz większą i większą pompatycznością socrealizmu) jest najlepszy na świecie, ale raczej nikt nie wątpi, że znajduje się w ścisłej czołówce architektury XX wieku. Kilka przykładów, w tym mój ulubiony. Zgadnijcie jaki :colgate:

Zaczynamy od skromnej mieszkaniówki, niczem na Żoliborzu

Sadowoje kol'co przy Olimpijskim Prospiekcie, metro Cwietnoj bul'war

Płoszczad' Prieczistienskije Worota, narożnik S (róg ul. Ostożenka), metro Kropotkinskaja

Z góry przepraszam za jakość zza szyby. Gostorg (Ministerstwo Handlu), ul. Miasnicka 47, metro Krasnyje worotaю 1925-27, Borys Wielikowski.

Pozwolę sobie wrzucić link do wikimediowego dziennego zdjęcia tego wspaniałego obiektu znakomitego architekta.
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Moscow,_Myasnitskaya_47_(3).jpg

·
Registered cat
11,362 Posts
Discussion Starter #11 (Edited)
KONSTRUKTYWIZM, c.d.

Ten budynek mieszkalny jest tak nowoczesny, że bez kompleksów stoi obok bloku z lat 1970.

(Tiszinskaja Płoszczad', metro Białoruskaja)

Wczesny przykład konstruktywizmu, właściwie podpada pod wczesny modernizm. Schowany między blokami przy Bolszoj Gruzinskoj ulicy. Metro: jw.

Muzeum Majakowskiego. Przykład udanego nawiązania do konstruktywizmu. Na zewnątrz konstruktywistyczna (a w zasadzie neo-konstruktywistyczna) jest rama wejściowa. Wewnątrz: praktycznie całość. Byłem tam 4 lata temu i do dziś bardzo wysoko je oceniam. Muzeum zaprojektowano w 1988 (zespół pod kier. A. Bokowa).

A obecnie tylko dwie fotki przez bramę:

·
Registered cat
11,362 Posts
Discussion Starter #13
KONSTRUKTYWIZM, c.d.

Legendarny Dom na Nabierieżnoj (Bersenijewskaja Nabierieżnaja 2, metro .... chyba najbliżej do Kropotkinskiej po drugiej stronie rzeki), zwany też "Domem Rządowym", "Domem na Serafimowicza", "Domem nad Rzeką Moskwą".

Legendarny i z powodu swoich potężnych rozmiarów (kiedy powstał, w jego sąsiedztwie na Zamoskworieczju były w zasadzie tylko malutkie kamieniczki, drewniane domki i fabryczki), i z powodu mieszkańców (praktycznie cała elita władzy sowieckiej w latach 1930.), losu tychże mieszkańców (1937 - mówi samo za siebie) i z sławnej powieści Trifonowa, na podstawie której nb rosyjska telewizja nakręciła serial.

Budynek tak często występuje w pop-kulturze, że długo by wymieniać. Chociażby w pierwszej scenie w "Spalonych słońcem" bohater przejeżdża po całonocnej hulance taryfą przez most Wielki Kamienny pod Dom na Nabierieżnoj, a następne sceny rozgrywają się w jego mieszkaniu. Mieszkają w nim niektórzy bohaterowie rozliczeniowej powieści "Dzieci Arbatu". I tak dalej.

Sam budynek to wielki kompleks z trzema podwórzami. Pamiętam, że 4 lata temu udało mi się wleźć do środka, ale niewykluczone, że podwórka są zamykane. W bloku jest ok. 500 mieszkań, teatr Estrada (skądinąd również markowy), kino "Udarnik". Pierwotnie były na pewno przedszkole, biblioteka, pralnia. Szyby windowe z bramami kutymi. Detal art deco ale bardzo dyskretny.

Dobra, rozgadałem się, a zdjęcia czekają :colgate:

Borys Jofan z zespołem, 1928-31. Niech fotki mówią same za siebie

·
Nowohucki Karlus
829 Posts
Mruczku bardziej chodziło mi o te druty między lampami wzdłóż ulic, dla mnie wyglądają po prostu jak prąd lub telefon, zupełnie jak na wsiach albo w amerykańskich miastach 120 lat temu. Czy wiesz może co to jest??

·
Registered cat
11,362 Posts
Discussion Starter #18
Nawet nie zwracam uwagi na te druty. Chyba się przyzwyczaiłem :colgate:

Nie wiem co to jest. Ale widzę brak izolatorów, więc wysokie napięcie to nie jest, stąd podejrzewam, że telefon.

Natomiast te bannery reklamowe rozpięte na drutach w poprzek ulic - to jest typowe dla krajów postradzieckich.

Dobranoc, jutro ciąg dalszy. Będzie trochę turystycznego banału i zdjęcia z metra :)

·
Nowohucki Karlus
829 Posts
Dzięki za odp :)

1 - 20 of 412 Posts