SkyscraperCity banner

1 - 20 of 24 Posts

·
Registered cat
10,252 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Na przełomie marca i kwietnia byliśmy w Hiszpanii na paralotniach. Pogoda nie za bardzo sprzyjała lataniu, więc 2/3 wyjazdu spędziliśmy na zwiedzaniu:D

Obejrzeliśmy Walencję (trzecie miasto Hiszpanii, Heimat Calatravy), Alicante (przepięknie położone u stóp zamkowej góry), Kartagenę (najważniejszy hiszpański port Morza Śródziemnego) i słynące z Gaju Palomowego Elx (kastyl. Elche), a poza tym kilka małych i urokliwych mieścin. Zjechaliśmy też kilkaset kilometrów po znakomitych hiszpańskch drogach (długo, oj długa będą Hiszpanie wychodzić z kryzysu, ale co sobie nabudowali, tego nikt im nie odbierze).

Miasta, które obejrzeliśmy, podkreśliłem na czerwono:

Nie ukrywam, że z każdym kolejnym pobytem w Hiszpanii mój zachwyt nad tym krajem wzrasta. Możemy się od Hiszpanów wiele nauczyć w dziedzinie infrastruktury, urbanistyki, dbałości o przestrzeń publiczną i architektury. Niestety nie da się już skopiować niezwykle intensywnej i gęstej tkanki miejskiej, dzięki której duża hiszpańska wieś wygląda jak siedziba gierkowskiego województwa w Polsce.

Z drugiej jednak strony, to hiszpańskie dziedzictwo jest też w pewnym sensie nasze - w końcu jesteśmy częścią zjednoczonej Europy:D I można się zawsze wybrać za Pireneje bez paszportu:D

Zaczynam relację od wrzucenia kilku krajobrazowych fotek dawnej hacjendy Palomaret, która słynie z niezłego startowiska i dwóch dobrych lądowisk:

8608

8609

8610

8611

8612

8613

8614

8622

8623

8639

·
Registered cat
10,252 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Zaczynamy od zwiedzenia Agost, które jest urokliwą - excusez le mot - dziurą. Cała gmina liczy ok. 4,8 tys. mieszkańców, z czego większość, o ile dobrze zrozumiałem, mieszka w samym Agost. Śmiem twierdzić, że wygląda na więcej.

Miasteczko usytuowane jest 18 km od centrum Alicante, kilka km od (dawnej) hacjendy Palomaret.

Na mapie oznaczono punktami:
1. górę zamkową, 2. kościół św. Piotra Apostoła, 3. główną ulicę (Avinguda Verde de la Pau), 4. lokalną ikonę nowoczesnej architektury - chyba jakiś gmach administracji lokalnej.

Kilka fotek z przejazdu po Agost:

8815

8816

8817

8777

8778

8779

8781

8822

8825

·
Registered cat
10,252 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Miasto rozwinęło się jako ośrodek ceramiki i lokalne centrum usługowe dla rolnictwa. O ile tradycyjne garncarstwo już upadło, to tradycje ceramiki zachowały się - przy drodze do Alicante widać małe zakłady budowlane produkujące różnego rodzaju dekoracje.

Istnieje też tradycja ozdobnego oznaczania choćby nazw ulic.
8826

Gmach oznaczony nr 4.
8827

8830

Widok na wieżę kościoła (nr 2).
8828

8831

Przeciętna zabudowa Agost
8829

8832

8833

·
Registered cat
10,252 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Kilka fotek kościoła z zewnątrz:
8838

8834

8835

Przed kościołem jest niewielki placyk...
8836

...z którego wchodzimy wąskimi uliczkami na górę zamkową....
8837

8839

8840

·
Registered cat
10,252 Posts
Discussion Starter · #6 ·
W górę, ciągle w górę...:D
8841

8842

8843

Niby nic, a jakie to cholernie piękne:D
8844

Kryzys kryzysem, a coś tam ciągle budują
8845

Futrzak:D
8846

Gdzie tylko się da - szpalery zieleni.
8848

W nagrodę ładne widoczki:D
8849

·
Registered cat
10,252 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Z góry zamkowej
8850

Kościół
8851

8852

Na samej górze zamkowej też była jakaś świątynia, ale zamknięta
8853

Główna ulica Agost, Avinguda Verde de la Pau, oznaczona na mapce nr 3
8854

:D
8855

8856

Jeszcze jedna fotka na kościół...
8857

...i schodzimy z powrotem do miasta
8858

·
Uliczny świrus
2,327 Posts
Z hiszpańskich dziur póki co byłem tylko w tych znajdujących się w pobliżu większych aglomeracji, atrakcyjnych turystycznie bądź pueblos blancos, fajnie jest zobaczyć, jak wygląda dziura sensu stricto. W ogóle z mojego punktu widzenia bardzo ciekawy wątek się zapowiada, tej części Hiszpanii w ogóle nie znam.

·
Administrator
36,947 Posts
Co oznacza dla Was dziura? Ja byłem w wiosce, która poza bankiem miała kilka knajpek i 2 kluby, o zabudowie nie będę mówił, domyślacie się jakości ;)

·
Las Vegas Lover
4,643 Posts
Świetne zdjęcia. Najbardziej czekam na te z Valencji ( przepraszam, nie lubię pisać nazwy Valencia przez "w" :D ), to miasto wygląda niesamowicie. Jak dla mnie ładniejsze nawet niż Barcelona. :)

·
Registered
434 Posts
dla mnie Walencja tez jest ladniejsza od Barcelony, ja wlasnie wrocilem ze stazu w Jaen, bylem tez po kilka dni w maladze, granadzie, sevilli i mam mnostwo zdjec, jesli to kogos interesuje to mozna zalozyc watek: miasta andaluzji.

·
Registered cat
10,252 Posts
Discussion Starter · #13 ·
dla mnie Walencja tez jest ladniejsza od Barcelony, ja wlasnie wrocilem ze stazu w Jaen, bylem tez po kilka dni w maladze, granadzie, sevilli i mam mnostwo zdjec, jesli to kogos interesuje to mozna zalozyc watek: miasta andaluzji.
Nawet nie pytaj, zakładaj:D

·
Uliczny świrus
2,327 Posts
A zwiedzałeś też okolice Jaen, Bailen i takie tam? Jakby nie było, zakładaj!

·
Registered cat
10,252 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Z powrotem w gęstej plątaninie uliczek "starówki". Kolor nieba wyjaśnia, czemu nie lataliśmy;)

8859

Znowu te tabliczki:D
8860

Gdzieś tu stał na balkonie pies i nas obszczekiwał:D
8861

8862

8863

Skrzyżowanie; idziemy w stronę kościoła, bo już otworzyli.
8864

·
Registered
434 Posts
Przez Bailen przejezdzalem, niestety nie udalo mi sie dotrzec do Ubedy i Baezy, bylem tylko jeden dzien w Linares, bo tam jest Wydzial Uniwersytetu w Jaen, Granada z Alhambra urzeka pieknem, ale Jaen tez jest ciekawym miastem, dosc duzym a mniej znanym, jak sie tylko uporam z fotkami to zaloze nowy watek i moze tez dorzuce swoja porcje z Walencji.

·
Registered cat
10,252 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Ostatnia seria z Agost.

Niby nic, a cieszy
8875

8876

"Śmierć pomarańczowym". Albo jakieś sprawy ligowe, na których się nie znam, albo wyrazy niechęci do holenderskiej drużyny narodowej
8877

Ciekawy przedstawiciel prowincjonalnego stylu okrętowego
8878

8879

8880

Przypomina mi się dowcip z lat 1980. o ulicy tak wąskiej, że Glemp z Urbanem, mijając się, zahaczają o siebie uszami;)
8881

No i jeszcze raz spojrzenie na modernistyczną siedzibę władz. Ciekawie zaaranżowano przestrzeń na skwerku
8882

8883

·
Registered cat
10,252 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Chyba nie będę nadwerężał cierpliwości P.T. SSC-owiczów i wrzucę tę Walencję:D

Mapka. Szokująca jest zwartość tego 800-tysięcznego miasta.

Zaczynamy od mocnego uderzenia, czyli od punktów 4, 5 i 6 na mapie: Pałac Sztuki Królowej Zofii (nr 4), Muzeum Nauki (5) i Oceanarium (6). Są to prawdziwe landmarki miasta. O Walencji dokładniej powiem później, na razie zwracam uwagę tylko na park oznaczony numerem 1 - dawne koryto rzeki Turii (po strasznej powodzi w 1957 rzekę skierowano do nowego koryta za miastem, a dawne koryto przeznaczono na park), starówkę (2) i dworzec południowy (3).

Pałac Sztuki Królowej Zofii
9507

9511

9512

9513

9517

9518

·
Registered cat
10,252 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Pałac Sztuki Królowej Zofii (Palau de les Arts Reina Sofia) - gmach operowy, centrum wystawiennicze i dom kultury w jednym zaprojektował oczywiście Santiago Calatrava. Gmach wzniesiono w latach 1995-2005.

9519

9520

9521

9522

9525

9546

1 - 20 of 24 Posts