SkyscraperCity banner

1061 - 1080 of 11531 Posts

·
Registered
Joined
·
291 Posts
Kibiców Górnika Zabrze i GKS-u Katowice od dłuższego czasu łączy przyjaźń. Biorąc fanów obu drużyn za przykład na temat współpracy rozmawiają także działacze obu śląskich klubów. - Stadion GKS-u ma zadaszone trybuny i to daje nam szansę zgłoszenia go, jako stadionu, na którym Górnik będzie rozgrywał swoje mecze w ekstraklasie - zdradził prezes Łukasz Mazur.
sportowefakty.pl
 

·
Registered
Joined
·
291 Posts
Jaki stadion marzy się zarządowi Górnika Zabrze? Ile władze klubu wiedzą o zapadających w zabrzańskim magistracie ustaleniach odnośnie budowy nowego obiektu przy ul. Roosevelta? Jak wyglądają relacje Górnika z MOSiR? Na te i inne kontrowersyjne pytania odpowiada Maciej Sowicki, wiceprezes Górnika Zabrze w rozmowie z redaktorem sportowym Zabrzan Michałem Mleczem.


Michał Mlecz, Zabrzanie: Jak z perspektywy klubu wygląda sytuacja budowy nowego stadionu?

Maciej Sowicki, wiceprezes Górnika Zabrze: Cały czas czekamy na informację z miasta i na dzień dzisiejszy wiemy, że jesienią zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę stadionu. Jest to jedyna pewna informacja.

.M.: Większość informacji na temat budowy stadionu czerpiecie z mediów. Czy zatem „ktoś” z urzędu kontaktuje się z zarządem Górnika i stara się dementować informacje przekazywane przez gazety czy portale internetowe?

.S.: Spotykamy się z panią prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik czy wiceprezydentem Krzysztofem Lewandowskim, ale nikt z urzędu nie dementuje informacji przekazywanych przez media. Jesteśmy rozsądnymi ludźmi i potrafimy oddzielić prawdziwe informacje od nieprawdziwych.

.M.: Na ostatnim spotkaniu z dziennikarzami prezes Łukasz Mazur powiedział: „stadion ma powstać, pytanie za co?”. Nieoficjalne informacje na temat stadionu mocno was niepokoją?

.S.: Docierają do nas informacje, że radni nie mają konkretnej wiedzy na temat finansowania obiektu i to nas niepokoi. Tak naprawdę klub na temat budowy stadionu nie wie nic konkretnego i sprawdzonego. Nasze wiadomości opierają się na mediach i plotkach. Pani prezydent poinformowała nas tylko o tym, że jesienią zostanie ogłoszony przetarg.

.M.: Załóżmy, że budowa stadionu wkrótce się zacznie. Jak w tym czasie będzie wyglądać sytuacja budynku klubowego?

.S.: Według projektu pierwszym etapem budowy ma być tzw. „C”, czyli budowa trzech trybun i nowego budynku klubowego. Podczas drugiego etapu stary budynek klubowy zostanie wyburzony, a pracownicy przeniosą się do nowego budynku.

.M.: Klub nie obawia się, że mogą być spore problemy z zapełnieniem stadionu na 32 tysiące widzów?

.S.: Obawiamy się. Uważamy, że czołowe śląskie kluby powinny mieć stadiony mieszące 25 tysięcy kibiców. Taka pojemność wystarczyłaby w zupełności do rozgrywania spotkań ligowych. Górnik wszystkie ważne spotkania pucharowe rozgrywał na Stadionie Śląskim i znów mogłoby tak być, gdyby tylko nasz zespół awansował do rozgrywek pucharowych. Boję się, że zapełnienie stadionu na mecz ligowy w ilości 32 tysięcy widzów może się nie udać. Oczywiście prowadzimy różnego rodzaju akcje mające na celu zachęcenie do przyjścia na stadion. Promujemy również kulturalny sposób kibicowania.

.M.: Pani prezydent forsuje opcję stadionu klasy elite. Nasuwa się więc pytanie: czy Górnik potrzebuje takiego drogiego obiektu?

.S.: Jest to stadion, który mierzy zbyt wysoko. W projekcie zawartych jest sporo miejsc VIP-owskich i będzie bardzo ciężko je wszystkie sprzedać. Jednak jeżeli taki stadion powstanie, to klub będzie się z niego bardzo cieszył.

.M.: Jak wygląda kwestia utrzymania stadionu? Klub w chwili obecnej płaci MOSIR-owi 25 tysięcy złotych?

.S.: Nie do końca jest to prawda. Za stadion płacimy „symboliczną kwotę”, ale za tzw. media i budynki klubowe płacimy trochę więcej niż 25 tysięcy złotych. W teorii rozliczamy się reklamami miasta na stadionie.

.M.: Radni mają sporo wątpliwości co do utrzymania obiektu. Uważają, że zbudują Górnikowi nowy stadion i miasto będzie musiało go utrzymać, a klub będzie pobierał pieniądze z reklam czy sprzedaży karnetów.

.S.: Na całym świecie kluby nie budują własnych stadionów, tylko budują je miasta i samorządy. Poza tym stadion żyje nie tyko podczas meczów, ale również kiedy one się nie odbywają. Osoba, która będzie zarządzać obiektem powinna znaleźć sposób na zagospodarowanie stadionu, kiedy to Górnik nie będzie rozgrywał na nim swoich meczów.

.M.: Klub wie o porozumieniu wstępnym zawartym 30 czerwca 2008 roku pomiędzy miastem Zabrze i Allianz?

.S.: Tak. Miasto zobowiązało się, że stadion powstanie do 2012 roku. List należy traktować jako umowę dżentelmeńską, jednak Allianz cały czas ma nadzieję, że stadion powstanie w wyznaczonym terminie.

.M.: Jeden z punktów tego porozumienia mówi, że jeżeli stadion nie powstanie w terminie, to Allianz sprzeda akcje klubu.

.S.: Allianz ma takie prawo, ale nie jest powiedziane, że z niego skorzysta. Władze Allianz zainwestowały w klub potężne pieniądze i mają „furtkę” wyjścia. Biznesplany zakładają, że w Zabrzu powstanie nowy stadion. Jednak jeżeli tak się nie stanie, to Allianz może uznać, że jego misja w Górniku skończyła się.

.M.: Ostatnio zarząd klubu nawiązał kontakt z władzami Stadionu Śląskiego. Czy to oznacza, że szukacie wyjścia awaryjnego na wypadek, gdyby budowa stadionu nie rozpoczęła się w przyszłym w roku?

.S.: Wyjścia awaryjnego szukamy bardziej pod kątem budowy nowego obiektu. Dochodzą do nas nieoficjalne informacje, które mówią, że w trakcie modernizacji stadion może mieć pojemność 3000 kibiców. Taka liczba widzów to wymierna strata finansowa dla klubu, no i odzwyczajamy od chodzenia na stadion. Klub chce przecież, żeby kibiców było jak najwięcej, bo w perspektywie mamy możliwość zapełnienia stadionu na 32 tysiące widzów.

.M.: Nie bierzecie pod uwagę przystosowania starego stadionu do potrzeb wymogów licencyjnych ekstraklasy?

.S.: W przyszłym sezonie każdy stadion będzie musiał mieć 10 tysięcy miejsc siedzących pod dachem. Bierzemy pod uwagę różne prowizoryczne rozwiązania, ale to nie załatwia problemu tylko „reanimuje trupa”. Nasz obecny stadion nie spełnia żadnej normy i to, że dostajemy licencję to tylko dobra wola PZPN i policji.

.M.: Jak wyglądała współpraca z MOSIR-em w kwestii bramofurtów?

.S.: Klub nie miał wpływu na ilość i rozmieszczenie bramofurtów. Naciskaliśmy, żeby na mecze mogło przychodzić więcej niż 7000 tysięcy kibiców, a tyle pierwotnie miała wynosić ilość miejsc.

.M.: Niepełnosprawni poruszający się na wózkach inwalidzkich mogą wejść na stadion? Przez bramofurty na pewno nie przejdą…

.S.: Wprowadzamy niepełnosprawnych przez bramę VIP i mamy wyznaczone dla nich miejsca na bieżni. Udało nam się rozwiązać tą sytuację. Jednak przy każdej grupie bramofurtów powinno być wejście przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.

.M.: Przed pierwszym meczem w ekstraklasie kibice zdali egzamin. Pojawili się na stadionie odpowiednio wcześniej i przy bramofurtach nie było tak zwanych zatorów. To chyba spory sukces klubu?

.S.: To przede wszystkim sukces kibiców. Fani słuchają działaczy, bo nie chcą robić Górnikowi kłopotów. Obawiałem się, że na pół godziny przed wejściem na mecz będzie spora kolejka. Na szczęście dzięki postawie kibiców na stadion można było wejść bez większych problemów.

.M.: Mija pół roku odkąd Pan i Łukasz Mazur jesteście prezesami klubu. Co było waszym największym sukcesem w tym okresie i co jeszcze chcielibyście zrealizować?

.S.: Sukcesem na pewno było zredukowanie kosztów klubu. Była to trudna sytuacja, ale udało nam się osiągnąć założony cel. Awansowaliśmy do ekstraklasy, ale to w dużej mierze zasługa piłkarzy i sztabu szkoleniowego. Udało nam się przebudować zespół, jednak w tym przypadku to głównie zasługa Tomasza Wałdocha. Zarząd cały czas pracuje nad pozyskaniem nowych sponsorów.

.M.: Dziękuję za rozmowę. 

·
rojber
Joined
·
1,025 Posts
Nie wiem na ile jest rzetelny ten artykul ale jesli Sowicki serio takiego wywiadu udzielil to z ta pojemnoscia pojechal po bandzie i pewnie dlugo miejsca w klubie nie zagrzeje "profesjonalista". Inna sprawa to fakt, ze zabrzanie.pl to portal zwiazany z zabrzanska PO, ktora torpedowala wszystkimi mozliwymi srodkami budowe stadionu. Informacje o donosie do CBA i ABW pojawily sie pierwszy raz wlasnie na tym portalu na pare godzin przed glosowaniem. Przed urzedem miejskim probowali kolportowac jakies gazetki z artykulem o tej aferze, jednak szybko stamtad sie ulotnili ;) ;) Pytanie na ile ten zapis oddaje tresc rozmowy dziennikarza z Sowickim bo bardzo prawdopodobne, ze mamy kreta w klubie ;)
 

·
Registered
Joined
·
342 Posts
jajatore ten portal jest żenujący dlatego polecam ograniczanie się z wklejaniem tutaj artykułów z w.w. strony ;)
 

·
Registered
Joined
·
5 Posts
Geeeezzzz... nawet jeśli Sowicki pwoiedział to co powiedział... Zrobił to przed głosowaniem w Radzie ;) Artykuł pojawił się na tym smiesznym portalu 13-09-2010 14:27 ;)
 

·
Dear Donald, Yours Ever
Joined
·
34,901 Posts
http://katowice.gazeta.pl/katowice/...rza__Zbudujmy_nowy_stadion__ale_z_glowa_.html

- Obecny stadion to wstyd dla naszego miasta. Zwracam jednak uwagę na fakt, że źle zabieramy się za tę inwestycję - uważa Borys Budka, opozycyjny radny Zabrza.

Piotr Płatek: Od początku jest Pan krytykiem pomysłu prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik na budowę tego stadionu. Dlaczego?

Borys Budka, radny, były przewodniczący rady miejskiej: Nigdy nie byłem przeciwny budowie nowego stadionu. Uważam, że obecny stadion to wstyd dla naszego miasta. Natomiast zwracałem uwagę na to, że źle zabieramy się za tę inwestycję. Nie było biznesplanu, analizy rynku, tylko rzucone hasło: "nowy stadion" - bez konkretów. Co więcej, pani prezydent zmieniła - bez zgody rady - wytyczne dla projektantów. Zamiast tańszej kategorii III, dostaliśmy projekt wersji elite - większy i droższy.

Czy Zabrze stać na stadion klasy elite?

- Zdecydowanie nie stać nas na taką wersję. Prezydent miasta, wbrew obietnicom, nie wskazała żadnych zewnętrznych form finansowania. Tak więc za wszystko zapłacą zabrzanie, obojętnie, czy tego chcą, czy nie. Mogliśmy mieć tańszy stadion, np. na 20 tysięcy osób, ale za to wybudować jeszcze sale gimnastyczne, basen, nowe drogi...

Co wybory samorządowe mogą zmienić w sprawie stadionu?

- I to jest największy problem. Stadion, a przez to kibiców wciągnięto w sprytną grę wyborczą. Już ponad rok temu można było rozpocząć prace.

Tymczasem czekano do okresu przedwyborczego, by podsycić niezdrowe emocje. "Dobra" pani prezydent wybuduje stadion, ale "źli" radni chcą jej w tym przeszkodzić. To nieuczciwe! Przewidziałem taki scenariusz i m.in. na łamach "Gazety" apelowałem, żeby nie robić ze stadionu kiełbasy wyborczej.

"Nie budujmy mostów, bo one też nie przynoszą zysków. Zlikwidujmy teatry" - odpowiada krytykom Łukasz Mazur, prezes Górnika. Co Pan na to?

- Nie dziwię się prezesowi. Z pewnością zna porozumienie, które bez żadnych konsultacji z radą miejską podpisała pani prezydent. Nie tylko obiecała wybudować stadion, ale utrzymywać go z pieniędzy podatników, Górnikowi obiecała wpływy z biletów, a spółce Allianz - udział we władzach spółki Stadion. Dla klubu to sytuacja komfortowa. Dla miasta - olbrzymie, coroczne obciążenie budżetu. Według mnie to nie jest fair wobec mieszkańców.

Rzucił Pan kiedyś pomysł wspólnego stadionu dla Zabrza i Gliwic. To chyba dla kibiców z obu miast sprawa nie do przyjęcia?

- Nadal uważam to za dobry pomysł. Byłoby taniej, szybciej i z korzyścią dla obu miast. Gliwice już budują stadion za niecałe 60 milionów złotych. Gdyby Zabrze dorzuciło drugie tyle, mielibyśmy piękny obiekt dla 18 tysięcy widzów. No i kilkaset milionów złotych na inne potrzeby. Zdecydowano inaczej.

Łukasz Mazur pisze w "Gazecie" tak: "Nowoczesne stadiony to inwestycja opłacalna dla wszystkich. To zysk w czystej postaci. Dla klubów: bo zarobią w końcu godziwe pieniądze z organizacji meczu. I nie chodzi tylko o przychody z biletów. Oczami wyobraźni widzę już kolejki chętnych do zwiedzenia muzeum Ruchu czy Górnika. Przy okazji część ze zwiedzających kupi - oczywiście w nowoczesnym przestronnym salonie - koszulki, krawaty i inne gadżety. Żeby jednak obsłużyć mecz i kibiców potrzeba ludzi. Jest więc praca dla mieszkańców ! Jak jest praca, to są podatki i dla miasta!".

- Bardzo cenię prezesa Mazura. Jego rolą jest dbanie o klub, więc to oczywiste, że nowy stadion i wpływy z biletów będą podstawową pozycją w jego budżecie. Ale raz jeszcze powtarzam, stadion nie utrzyma się sam! Roczne utrzymanie obiektu będzie kosztować w granicach 15-20 milionów złotych. I zgodnie z obietnicą daną Allianzowi przez panią prezydent te koszty pokryje miasto, czyli zabrzanie. Tak wiec owe miejsca pracy de facto będą utrzymywane z naszych podatków. Trochę mi to "pachnie" socjalizmem...

Ostatnio sprawa zabrzańskiego stadionu trafiła do ABW. Dlaczego?

- Niestety, przebywam obecnie zagranicą, wiec nie znam wszystkich szczegółów. Zarzuca się, bazując na dokumentach przedstawionych radnym, że prezydent miasta zmieniła umowę z projektantem stadionu w ten sposób, że przesunęła terminy realizacji oraz zrezygnowała z kar umownych, dzięki którym budżet miasta zaoszczędziłby blisko 500 tysięcy złotych. Jeśli to prawda, właściwe organy powinny zbadać, czy nie było to działanie na szkodę miasta.

Czy poniedziałkowe głosowanie przesądza o zbudowaniu stadionu. Co to oznacza dla miasta?

- Chciałbym się mylić, ale według mnie przeforsowana przez panią prezydent koncepcja będzie oznaczać, że każdego roku z pieniędzy zabrzan co najmniej 40 milionów złotych - pośrednio lub bezpośrednio - będzie przeznaczanych na finansowanie i utrzymanie nowego obiektu. To jest plus minus 10 małych sal gimnastycznych, 3 baseny lub 15 boisk do piłki nożnej. Ciekawe, czy właśnie tego chcą nasi mieszkańcy?
 

·
Registered
Joined
·
17,175 Posts
Kocham takich ludzi jak ten Płatek-40 mln zł rocznie na utrzymanie takiego stadionu :bash:
Pewnie zamiast sprzedawać bilety będą płacić kibicom za przyjście...
 

·
Registered
Joined
·
1,235 Posts
Piotr Płatek: Od początku jest Pan krytykiem pomysłu prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik na budowę tego stadionu. Dlaczego?

Borys Budka, radny, były przewodniczący rady miejskiej: Nigdy nie byłem przeciwny budowie nowego stadionu. Uważam, że obecny stadion to wstyd dla naszego miasta. Natomiast zwracałem uwagę na to, że źle zabieramy się za tę inwestycję. Nie było biznesplanu, analizy rynku, tylko rzucone hasło: "nowy stadion" - bez konkretów. Co więcej, pani prezydent zmieniła - bez zgody rady - wytyczne dla projektantów. Zamiast tańszej kategorii III, dostaliśmy projekt wersji elite - większy i droższy.
Z tego, że większy i droższy akurat bardzo się cieszę - gdyby był tańszy i mniejszy np na 18tyś to prawdopodobnie byłby to stadion podobny do tego który ma być w Gliwicach a to dla Zabrza już by był totalny absurd - (budować stadion za duże pieniądze, minimalnie zwiększając pojemność i zadaszając go?). Równie dobrze teraz można dobudować tylko zadaszenie i wytynkować schodki i będzie bez różnicy phiii...
Czy Zabrze stać na stadion klasy elite?

- Zdecydowanie nie stać nas na taką wersję. Prezydent miasta, wbrew obietnicom, nie wskazała żadnych zewnętrznych form finansowania. Tak więc za wszystko zapłacą zabrzanie, obojętnie, czy tego chcą, czy nie. Mogliśmy mieć tańszy stadion, np. na 20 tysięcy osób, ale za to wybudować jeszcze sale gimnastyczne, basen, nowe drogi...
A może lepiej powie za co nie płacą zabrzanie? hehe
Co do 20tyś to wspomniałem wyżej. A tych sal gimnastycznych jest wystarczająco dużo, poza tym powstało sporo boisk ze sztuczną nawierzchnią więc akurat o to bym się nie martwił.
Basen podobno będzie budowany na koperniku a drogi to chyba widać, że się robią w samym Zabrzu lub jego obrębie...
Co wybory samorządowe mogą zmienić w sprawie stadionu?

- I to jest największy problem. Stadion, a przez to kibiców wciągnięto w sprytną grę wyborczą. Już ponad rok temu można było rozpocząć prace.

Tymczasem czekano do okresu przedwyborczego, by podsycić niezdrowe emocje. "Dobra" pani prezydent wybuduje stadion, ale "źli" radni chcą jej w tym przeszkodzić. To nieuczciwe! Przewidziałem taki scenariusz i m.in. na łamach "Gazety" apelowałem, żeby nie robić ze stadionu kiełbasy wyborczej.
Ja tam akurat nie mam nic przeciwko, nawet chciałbym żeby odbywały się one co roku. A czy to kiełbasa przedwyborcza czy nie to akurat dowiemy się po wyborach więc również nie rozumiem dlaczego takie pretensje.
Rzucił Pan kiedyś pomysł wspólnego stadionu dla Zabrza i Gliwic. To chyba dla kibiców z obu miast sprawa nie do przyjęcia?

- Nadal uważam to za dobry pomysł. Byłoby taniej, szybciej i z korzyścią dla obu miast. Gliwice już budują stadion za niecałe 60 milionów złotych. Gdyby Zabrze dorzuciło drugie tyle, mielibyśmy piękny obiekt dla 18 tysięcy widzów. No i kilkaset milionów złotych na inne potrzeby. Zdecydowano inaczej.
No totalny idiotyzm - niech najpierw sobie obliczy koszty co chwile zdewastowanego stadionu i burd kibicowskich. Już nie mówię o wojnach jakie by się odbywały w których mogłoby dojść do tragedii - nawet gdy mecze drużyn będą w inne dni to i tak jedni będą na tzw "nie swoim terenie".
A do tego zwiększone koszty na ochronę i bezpieczeństwo, policje itp..
Łukasz Mazur pisze w "Gazecie" tak: "Nowoczesne stadiony to inwestycja opłacalna dla wszystkich. To zysk w czystej postaci. Dla klubów: bo zarobią w końcu godziwe pieniądze z organizacji meczu. I nie chodzi tylko o przychody z biletów. Oczami wyobraźni widzę już kolejki chętnych do zwiedzenia muzeum Ruchu czy Górnika. Przy okazji część ze zwiedzających kupi - oczywiście w nowoczesnym przestronnym salonie - koszulki, krawaty i inne gadżety. Żeby jednak obsłużyć mecz i kibiców potrzeba ludzi. Jest więc praca dla mieszkańców ! Jak jest praca, to są podatki i dla miasta!".

- Bardzo cenię prezesa Mazura. Jego rolą jest dbanie o klub, więc to oczywiste, że nowy stadion i wpływy z biletów będą podstawową pozycją w jego budżecie. Ale raz jeszcze powtarzam, stadion nie utrzyma się sam! Roczne utrzymanie obiektu będzie kosztować w granicach 15-20 milionów złotych. I zgodnie z obietnicą daną Allianzowi przez panią prezydent te koszty pokryje miasto, czyli zabrzanie. Tak wiec owe miejsca pracy de facto będą utrzymywane z naszych podatków. Trochę mi to "pachnie" socjalizmem...
Jestem przekonany, że kibic Górnika zdecydowanie będzie wolał utrzymywać swój ukochany klub niż utrzymywać posadę i stołek jakiegoś tam radnego. Ojj taki mądry ten pan Budka... a może podstępny i przebiegły lis. hehe
Czy poniedziałkowe głosowanie przesądza o zbudowaniu stadionu. Co to oznacza dla miasta?

- Chciałbym się mylić, ale według mnie przeforsowana przez panią prezydent koncepcja będzie oznaczać, że każdego roku z pieniędzy zabrzan co najmniej 40 milionów złotych - pośrednio lub bezpośrednio - będzie przeznaczanych na finansowanie i utrzymanie nowego obiektu. To jest plus minus 10 małych sal gimnastycznych, 3 baseny lub 15 boisk do piłki nożnej. Ciekawe, czy właśnie tego chcą nasi mieszkańcy?
Hehe a te sale, te boiska, te baseny to kto niby utrzymuje?
Po za tym pisałem o nich wyżej... :)
 

·
rojber
Joined
·
1,025 Posts
Raport SportoweFakty.pl: Oto nowy stadion Górnika

Przed tygodniem Rada Miasta Zabrze przyjęła trzy projekty uchwał, które przypieczętowały sprawę budowy nowego stadionu Górnika. Za kwotę 276 mln złotych, jaką radni przeznaczyli na tę inwestycję mają powstać trzy dwupiętrowe trybuny, mieszczące nieco ponad 25 tys. kibiców. Jak etapy realizacji inwestycji będą wyglądać w rzeczywistości?
Budowa nowego stadionu w Zabrzu została podzielona na trzy etapy. Kwota przyznana przez
radnych na realizację inwestycji pozwoli w całości zrealizować etap pierwszy, który obejmuje rozbiórkę trzech trybun ziemnych obecnego stadionu, wraz z zegarem i stacjonarnych toalet ulokowanych obok korony stadionu. Kiedy to zostanie już wykonane, budowlańcy przystąpią do dalszej realizacji projektu, zawartej w harmonogramie I etapu.


Nowy stadion Górnika ma być architektoniczną perełką Europy Środkowej


W dalszej części realizacji I etapu inwestycji powstać mają trybuna południowa, wschodnia i południowa, a także parking podziemny ulokowany pod bramą główną obiektu
, na 1382 samochody
. Budowane będą trybuny dwupiętrowe, z kompletnym zadaszeniem. Po ich powstaniu obiekt pomieści łącznie 25 tys 192 osoby, z czego 2857 miejsc będzie zajmował sektor gości. Na trybunach znajdzie się także 77 miejsc dla
osób niepełnosprawnych.

Obiekt w tej formie spełniałby wymogi licencyjne na grę
w ekstraklasie. Jego klasa byłaby oznaczona jako 3. w pięciostopniowej skali UEFA.W pierwszej kolejności wybudowane zostaną trybuny północna, wschodnia i południowa


Klasa wyżej

Budowa trybuny zachodniej, na której znajdą się miejsca dla VIP, loże honorowe i trybuna prasowa zaplanowana jest w etapie II. Dobudowanie trybuny zapewni obiektowi zachowanie bryły, zgodnie z projektem, a także podniesie jego klasę do klasy 4. tj. pierwszej w dwustopniowej skali Elite.

Dead line: czerwiec 2014

Zgodnie ze studium wykonalności nowy obiekt powinien powstać w całości do końca 2014 roku. Realizacja pierwszego etapu powinna rozpocząć się najpóźniej w czerwcu 2011, a zakończyć w grudniu 2012. Następnie, od wiosny 2013 do wiosny 2014 powstać powinna czwarta trybuna, wraz z zapleczem technicznym. Po jej powstaniu pojemność stadion pomieści 31 tys. 871 osób. Zwiększy się także liczba miejsc dla osób niepełnosprawnych, która zamknie się w 95.

Na wiosnę 2014 roku z kolei ruszyć powinien trzeci etap realizacji projektu, który ogranicza się do budowy dwóch parkingów. Docelowo miejsc parkingowych przy stadionie, w odległości 15 minut dojścia do obiektu piechotą i 15 minut jazdy komunikacją miejską ma być 8588 dla samochodów osobowych i 150 miejsc parkingowych dla autokarów.

Etap I: marzec-czerwiec 2011 r. - grudzień 2012 r.
Etap II: marzec 2013 r. - styczeń 2014
Etap III: styczeń-czerwiec 2014 r.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Etap I

Trybuna północna

Górna: 2956 miejsc.
Dolna: 2290 miejsc.
Miejsca dla niepełnosprawnych: 19 miejsc.

Łącznie: 5265 miejsc.


Trybuna wschodnia

Górna: 4790.
Dolna: 4100.
Miejsca dla niepełnosprawnych: 26 miejsc.

Łącznie: 8916 miejsc.


Trybuna południowa

Górna: 4125 miejsc.
Dolna: 3997 miejsc.
Miejsca dla niepełnosprawnych: 26 miejsc.

Łącznie: 8148.

Trybuna gości

Górna: 1164 miejsc.
Dolna: 1693 miejsc.
Miejsca dla niepełnosprawnych: 6 miejsc.

Łącznie: 2863.


Trybuny łącznie: 25 192 (77 miejsc dla niepełnosprawnych).


Parking podziemny

Poziom 0: 657 miejsc parkingowych.
Poziom -1: 725 miejsc parkingowych.

Pojemność parkingu łącznie: 1382.


Etap II

Trybuna VIP I

Trybuna honorowa: 1501.
Loże: 282.

Łącznie: 1783.

Trybuna VIP II

Górna: 1300 miejsc.
Dolna: 3138 miejsc.
Miejsca dla niepełnosprawnych: 18 miejsc.

Loża prasowa: 440 miejsc.

Wszystkie trybuny łącznie: 31 776 (95 miejsc dla niepełnosprawnych).


Parking Super VIP: 40 miejsc parkingowych.
Parking przy wjazdach na murawę: 14 miejsc parkingowych (4 miejsca dla autokarów).


Nowy stadion Górnika ma być efektownie oświetlony


Etap III

Parking przy ul. Piłsudskiego: 166 miejsc parkingowych (120 miejsc dla autokarów).
Parking przy ul. Roosevelta: 56 miejsc parkingowych (26 miejsc dla autokarów).

Ponadto:

Miejsca parkingowe w strefie dojścia 15 minut: 1695.
Miejsca parkingowe w strefie dojazdu 15 minut: 5235.

Miejsca parkingowe łącznie: 8588 miejsc parkingowych (150 miejsc dla autokarów).

źródło

Dodam od siebie tylko, ze po konsultacjach z kibicami, sektor gosci zostanie najprawdopodobniej ulokowany na trybunie polnocnej (czyli z tej strony gdzie znajduje sie obecnie a w zasadzie do niedawna sie znajdowal). Od strony ulicy Roosevelta (trybuna poludniowa) bedzie mlyn.
 

·
oj tam, oj tam
Joined
·
2,318 Posts
Dodam od siebie tylko, ze po konsultacjach z kibicami, sektor gosci zostanie najprawdopodobniej ulokowany na trybunie polnocnej (czyli z tej strony gdzie znajduje sie obecnie a w zasadzie do niedawna sie znajdowal). Od strony ulicy Roosevelta (trybuna poludniowa) bedzie mlyn.
Dodam od siebie, że trybuna gości od dobrych kilku miesięcy jest ulokowana w części trybuny północnej ;) Projekt jest skończony (chyba, że miasto zażyczy sobie nowy).
 

·
rojber
Joined
·
1,025 Posts
Dodam od siebie, że trybuna gości od dobrych kilku miesięcy jest ulokowana w części trybuny północnej ;) Projekt jest skończony (chyba, że miasto zażyczy sobie nowy).
Piszac "zostanie" mialem na mysli to, ze omawiana trybuna zostanie dopiero zmaterializowana ;)
Ale faktycznie, zamiast slowa "najprawdopodobniej" powinienem uzyc frazy "z pewnoscia". Zupelnie jak w Misiu:
– Hej, młody junaku, smutek zwalcz i strach,
Może na tym piachu za 30 lat,
Przebiegnie, być może, jasna, długa, prosta,
Szeroka jak morze Trasa Łazienkowska...
– A tego nie rozumiem... A dlaczego „być może”?
– No... „być może”, bo... on jeszcze nie wie....
– Dlaczego nie wie? No jak to – nie wie? Ty popatrz, bracie! No? Młody człowiek... chłopak, tak? Na warszawskim brzegu i dookoła pracują jego koledzy. Ty widzisz to?
(...)
Przecież na tym piachu za 30 lat,
Przebiegnie, z pewnością, jasna, długa, prosta...


;)
 

·
Banned
Joined
·
74 Posts
Ciekawy bardzo ładny , zgrabny , symetryczny, spójny architektonicznie stadion. Zachęcam architektów (raczej projektantów) stadionu Wisły Kraków i Lecha Poznań do pobierania korepetycji bo w tych miastach mamy do czynienia z kiepskimi projektami i wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Brawka dla Zabrza !!!!
 

·
Registered
Joined
·
798 Posts
Stadion ładny, liczę że go huligani szybko nie zdewastują.
Ciekawe czy projektant przewidział płoty rozdzielajacy poszczególne sektory widowni i murawę ;)
 
1061 - 1080 of 11531 Posts
Top