SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 4169 Posts

·
THE FALLEN EMPIRE
Joined
·
807 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Szlak rowerowy z Berlina do Szczecina i promocja turystycznych atrakcji rejonu Zalewu Szczecińskiego - to cele, jakie wspólnie sobie postawili działacze turystyczni z Polski i Niemiec

W poniedziałek w Szczecinie umowę w tej sprawie podpisali przedstawiciele Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i turystycznych organizacji powiatów Uckermark i Barnim.

Umowa zakłada opracowanie projektu promocji turystycznej Zalewu Szczecińskiego oraz budowę transgranicznego szlaku rowerowego Berlin - Uznam - Wolin - Szczecin - Berlin. Miałby on powstać na bazie istniejących już połączeń rowerowych.

- Ustaliliśmy na spotkaniu z sąsiadami zza Odry, że do końca roku dokonamy przeglądu ścieżek rowerowych. Każdy po swojej stronie - mówi prezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Janusz Stanek. - Dalsze działania w dużej mierze zależą jednak od pieniędzy.

Nie wiadomo na razie, jak ma wyglądać promocja Zalewu Szczecińskiego. Pomysłodawcą całego projektu jest strona niemiecka, która obiecała opracować szczegółowe plany.

- Niemcy chcieliby, aby Zalew był czymś w rodzaju Bodensee dla Berlina - mówi Stanek. Jednym z celów podpisanego porozumienia jest promocja dziedzictwa historycznego regionów, zamków, pałacyków i dworków. W przygotowaniu jest katalog na temat bazy noclegowej.

Środki finansowe na realizację projektów mają pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a poszczególne inicjatywy będą wdrażane w ramach unijnego programu Interreg III A i C.

Efektem dotychczasowej współpracy z Niemcami jest stworzenie strony internetowej www.ostsee.de oraz wydanie katalogu "Atrakcje Turystyczne Euroregionu Pomerania". Na prośbę strony niemieckiej opracowywany jest przewodnik "Mariny województwa zachodniopomorskiego" w wersji dwujęzycznej.
 

·
- -
Joined
·
3,394 Posts
Pierwsza Europejska Linia Autobusowa w Polsce: Świnoujście - Bansin

Od maja b.r. Świnoujście połączone zostało z cesarskimi uzdrowiskami Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin transgraniczną linią autobusową. Przygotowania stron polskiej i niemieckiej trwały od stycznia, a zakończyły się połowicznym sukcesem. Do pełni szczęścia brakuje nowelizacji przepisów, która umożliwiłaby przekraczanie granicy przez autobusy przewoźnika.

Początek współpracy

Transgraniczna linia autobusowa łącząca Świnoujście z niemieckim Bansin jest jednym z pierwszych tego typu projektów wprowadzonych w życie i opiera się na współpracy pomiędzy polskim i niemieckim przedsiębiorstwem komunikacji miejskiej. Już 29 stycznia br. odbyło się pierwsze spotkanie Janusza Żmurkiewicza , prezydenta miasta Świnoujścia z przedstawicielami firmy Ostseebus, będącej spółką-córką firmy Intalliance z Hanoweru, świadczącej usługi takie jak: szybki tramwaj miejski, linie autobusowe, szybka kolej miejska, usługi serwisowe komunikacyjne w rejonie Hanoweru i innych miast Niemiec. Roczne przewozy wynoszą około 38,9 mln pasażerów, przychody ponad 200 mln EURO, zatrudnienie 2185 osób. Ostseebus natomiast świadczy usługi przewozowe na wyspie Uznam dla 1 mln pasażerów, daje zatrudnienie 27 osobom przy taborze wynoszącym 22 autobusy.

Spółka Ostseebus była poważnie zainteresowana otwarciem stałego, transgranicznego połączenia autobusowego pomiędzy Świnoujściem a Bansin. Po tym spotkaniu została powołana grupa robocza, która zajęła się wszelkimi formalnościami. 30 kwietnia 2004 r. podpisano list intencyjny pomiędzy Miastem Świnoujście, reprezentowanym przez Janusza Żmurkiewicza a firmą Ostseebus GmbH. Po kolejnym miesiącu, 28 maja, podpisano umowę pomiędzy Zakładem Komunikacji Miejskiej w Świnoujściu a Ostseebus w sprawie kooperacji. Na drugi dzień nastąpiła uroczysta inauguracja na przejściu granicznym Świnoujście - Ahlbeck. Wówczas też ruszyła pierwsza Europejska Linia Autobusowa. W inauguracyjnym przejeździe wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych powiatu i miast Wschodniego Przedpomorza oraz landu Meklemburgii Przedpomorze.

Spółka Ostseebus oddała do dyspozycji tabor techniczny, przygraniczne warsztaty, zorganizowała szkolenie językowe dla polskich i niemieckich kierowców. Linię po polskiej stronie obsługują kierowcy Zakładu Komunikacji Miejskiej. ZKM udostępnił również bazę transportową, przy czym autobusy stanowią własność Ostseebus. Zgodnie z umową podpisaną z niemiecką spółką, ZKM przedstawia koszty i dodaje marżę w wysokości 20%.

Autobusy Neoplan N4411 na Europejskiej LiniiPrzejazd z przesiadką

Aby ruch autobusowy mógł funkcjonować bez przeszkód, należy zmienić zapisy w załączniku do polsko-niemieckiej umowy międzyrządowej o przejściach granicznych, które na wyspie Uznam przewidują jedynie wahadłowy ruch autobusów. Oznacza to, że na granicy nie muszą przesiadać się jedynie uczestnicy wycieczki autokarowej, która powróci w tym samym składzie. W związku z tym, że obydwu stronom zależało na uruchomieniu linii, zdecydowano się na wybór rozwiązania tymczasowego (z przesiadką na granicy). Ten okres próbny miał pokazać, czy jest zainteresowanie przewozami transgranicznymi. Tak więc póki co, pasażerowie mieli przesiadać się na granicy, a samorządowcy i przewoźnicy walczyć w swoich Ministerstwach Spraw Zagranicznych o zmianę zapisów w niewygodnej ustawie. Dotychczas jednak nie nastąpiły żadne zmiany w tej kwestii. - Jest to główny problem tej linii a zarazem również miasta. W środku Europy pomiędzy dwoma krajami UE funkcjonuje nadal "żelazna kurtyna", która ogranicza swobodny przepływ mieszkańców. Co do linii, to ludzie dojeżdżają do granicy i muszą się przesiąść do autobusu po drugiej stronie (robią to wszystko w oparciu o jeden bilet). Traktujemy to rozwiązanie jako tymczasowe licząc, że może w 2005 roku uda się uruchomić transgraniczne przewozy autobusowe - poinformował Tomasz Jagusz z Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta w Świnoujściu.

Autobusy Neoplan N4411 na Europejskie LiniiTrafili w sedno

Już po kilku tygodniach funkcjonowania można było śmiało powiedzieć, że projekt trafił w klasyczną "dziesiątkę". Pomimo utrudnienia, jakim jest konieczność przesiadania się na granicy, z tygodnia na tydzień z połączenia korzystała coraz większa ilość pasażerów. I tak w pierwszym miesiącu z linii skorzystało 879 osób, w czerwcu: 11362. Największe nasilenie było w miesiącach wakacyjnych i tak kolejno w lipcu: 14164, i sierpniu: 16856. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego zainteresowanie zaczęło maleć. We wrześniu z linii skorzystało już 14790 osób, w październiku: 8328, a w listopadzie zaledwie 3789 osób. Początkowo, do końca czerwca, linię obsługiwały autobusy klasy midi Neoplan N4411, posiadające 50 miejsc w tym 19 siedzących. Warto dodać, że są one wyposażone w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej oraz platformę umożliwiającą wjazd wózków. Pocztowo dwa autobusy kursowały na europejskiej linii co pół godziny, ale w okresie wakacyjnym zwiększono ich ilość i częstotliwość. W lipcu i sierpniu na trasie można było spotkać dwa pojazdy po każdej stronie granicy, które obsługiwały trasę co 15 minut. Po 5 września autobusy ponownie kursują ze zmniejszoną częstotliwością - identyczną jak przed sezonem.

Jeżdżą głównie Polacy

Okazało się, że pasażerami są głównie nasi rodacy. Wpływ na tak duże zainteresowanie z naszej strony mają z pewnością atrakcyjne ceny biletów. Dorośli mogą przebyć trasę ze Świnoujścia do Bansin za 8 zł, a dzieci do lat 14 jedynie za 4 zł. Jednocześnie bilet umożliwia jednej osobie w ciągu tego samego dnia wykonać sześć przejazdów. W takim wypadku pasażer może dojechać do Heringsdorfu, a następnie kontynuować podróż do Bansin itd. Dzięki uruchomieniu linii znacznie większa ilość gości niemieckich dociera do centrum Świnoujścia i do Dzielnicy Nadmorskiej i korzysta tam z różnego rodzaju usług. Niemcy nie ograniczają się, jak bywało do tej pory, do odwiedzin wyłącznie rynku ciągnącego się od granicy. Mimo że wspólna linia autobusowa jest wręcz modelowym przykładem współpracy pomiędzy firmami komunikacyjnymi po obu stronach granicy, jak dotąd nie udało się zmienić dokuczliwych przepisów. Pomysł zaspokaja potrzeby mieszkańców oraz turystów po obu stronach granicy. Jednak o pełnym powodzeniu projektu będzie można mówić wówczas, gdy uda się uzyskać zgodę na przejazd autobusów przez granicę, a taka decyzja leży w głównej mierze po stronie władz landu Meklemburgii Przedpomorza. Póki co, umowa o współpracy pomiędzy ZKM i Ostseebus zostanie przedłużona na 2005 rok. Równocześnie kontynuowane będą starania o zgodę na przejazd autobusów przez przejście graniczne. Jeżeli nie uda się uzyskać stosowanej zgody, linia będzie funkcjonować w obecnej, "przesiadkowej" formule.

 

·
WFM OSA M52 z 1965 r.
Joined
·
3,030 Posts
Pomysl i realizacja iscie europejska, przesiadka niestety sprowadza nas na ziemie. Moze porownanie niezbyt dobre ale swojego czasu pamietam (jeszcze przed Unia) jak wprowadzili przygraniczny ruch dla turystow i sprawdzali w godzinach od/do paszporty na Rysach. Niestety mam wrazenie ze u nas nigdy nie moze byc idealnie... A co do Rysow to od niepamietnych czasow zawsze sie przechodzilo przez zielona :)
 

·
- -
Joined
·
3,394 Posts
Tommy said:
Z tego co wiem w Zgorzelcu juz działa taka linia od kilku lat(to znaczy aktualnie jeje działanie jest przerwane przez remont mostu granicznego).
Też o tym słyszałem, ale zapewne autorka tego artykułu nie. :)
Podobnie też jak w Zgorzelcu z tramwajem międzynarodowym, w Świnoujściu mają plany, by przedłużyć lokalną kolej UBB na polską stronę.
 

·
Bitte ein Bit
Joined
·
2,282 Posts
To ciekawa sprawa z tym wysiadaniem przy granicy. Oznacza to że jeden autobus dojeżdża do granicy a inny czeka po drugiej stronie. Tak to zrozumiałem.
Dobrze że przy połączeniach kolejowych nie wysadzają na granicy i nie gonią wzdłuż drutu kolczastego na peron po drugiej stronie granicy. Jeżdżę pociągiem EN Kiepura do Kolonii i przekracza on granicę polsko-niemiecką około północy. Honeckerowcy długo się nie nauczą europejskiej kultury bo wpada taki Helmut do przedziału, drze ryja i zapala światło na pełną moc. Po takim najściu jednak ciężko zapomnieć o dziadku który na wojnie z Niemcami walczył.
 

·
- -
Joined
·
3,394 Posts
Poler said:
To ciekawa sprawa z tym wysiadaniem przy granicy. Oznacza to że jeden autobus dojeżdża do granicy a inny czeka po drugiej stronie. Tak to zrozumiałem.
Dobrze że przy połączeniach kolejowych nie wysadzają na granicy i nie gonią wzdłuż drutu kolczastego na peron po drugiej stronie granicy.
To wynika ze specyfikacji tego konkretnego przejścia granicznego, gdyż jest ono uznane za turystyczne tzn. tylko dla ruchu pieszego.
Po przekroczeniu granicy, po niemieckiej stronie swoją pierwszą stację (Ahlbeck Grenze) ma nowoczesna kolej UBB. Po polskiej do tej pory czekały niestety jedynie ryksze, jarmarczne kolejki, zdzierający taksówkarze oraz stary Jelcz komunikacji miejskiej, jeżdżący raz na długi czas. Dobrze że ostatnio się to zmieniło za sprawą tego europejskiego autobusu.

Ale i tak najprzyjemniejszą formą przekraczania tej granicy jest statek wypływający z portu w Świnoujściu i dobijający do molo w Ahlbeck, Heringsdorf i jeszcze gdzieś.
 

·
Registered
Joined
·
2,356 Posts
rafael said:
Też o tym słyszałem, ale zapewne autorka tego artykułu nie. :)
Podobnie też jak w Zgorzelcu z tramwajem międzynarodowym, w Świnoujściu mają plany, by przedłużyć lokalną kolej UBB na polską stronę.
Ooooo o tramwaju nie słyszałem!!
A most już niedługo otwierają i znowu autobusik będzie do wroga smigał.
U nas nie trzeba się przesiadać!! :D
 

·
THE FALLEN EMPIRE
Joined
·
807 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Linie transgraniczne dzialaja rowniez w Szczecinie. Od lata regularnie jezdza autobusy pomiedzy Pasewalkiem a CH Ster w Szczecinie (5eur za przejazd :( ). Od listopada dziala rowniez bezplatna linia Pasewalk - CH Turzyn. Do tego nalezy tez dodac linie Szczecn - Schwedt (Nr nie pamietam). Zdaje sie tez, ze gmina Police zapewnia dojazd dzieciom do polsko-niemieckiego gimnazjum po stronie niemieckiej.
Ze szczecinskiego dworca jezdza tez niemieckie pociagi regionalne (chyba jako R6) Do tego do Szczcecina obowiazuja bilety Schönes-Wochenende-Ticket, Brandenburg-Ticket oray Mecklenburg-Vorpommern-Ticket (z tym biletem mozna dojechac nawet do Hamburga).

3mam kciuki za korzystne dla Swinoujscia zmiany w przepisach i rychle przedluzenie linii UBB :)
 

·
THE FALLEN EMPIRE
Joined
·
807 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Tommy said:
A most już niedługo otwierają i znowu autobusik będzie do wroga smigał.
A po ktorej stronie jest ow wrog? Moi wszyscy wrogowie, na szczescie nieliczni mieszkaja w Pl.
 

·
- -
Joined
·
3,394 Posts
Tommy said:
Ooooo o tramwaju nie słyszałem!!
A most już niedługo otwierają i znowu autobusik będzie do wroga smigał.
U nas nie trzeba się przesiadać!! :D
Plany budowy tramwaju są już dość stare i co jakiś czas się do nich wraca. Może kiedyś będzie to na tyle skuteczny powrót, że uda się tą linię zrealizować?

EDIT:
"Superexpress" w artykule pod tytułem "Tramwaj połączy dwa narody" informuje, że "władze Zgorzelca i Goerlitz planują połączenie obu miast linią tramwajową.
Zastępca burmistrza Zgorzelca Ireneusz Aniszkiewicz powiedział "Superexpressowi, że ma nadzieję, że pomysł zostanie zrealizowany po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Projekty linii tramwajowych są już gotowe. Opracował je instytut planistyczny w Dreźnie. Pieniądze na budowę linii tramwajowej mają dać Unia Europejska i rząd Saksonii, Zgorzelec nie poniesie żadnych kosztów.
 

·
Registered
Joined
·
2,356 Posts
rafael said:
Plany budowy tramwaju są już dość stare i co jakiś czas się do nich wraca. Może kiedyś będzie to na tyle skuteczny powrót, że uda się tą linię zrealizować?

EDIT:
"Superexpress" w artykule pod tytułem "Tramwaj połączy dwa narody" informuje, że "władze Zgorzelca i Goerlitz planują połączenie obu miast linią tramwajową.
Zastępca burmistrza Zgorzelca Ireneusz Aniszkiewicz powiedział "Superexpressowi, że ma nadzieję, że pomysł zostanie zrealizowany po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Projekty linii tramwajowych są już gotowe. Opracował je instytut planistyczny w Dreźnie. Pieniądze na budowę linii tramwajowej mają dać Unia Europejska i rząd Saksonii, Zgorzelec nie poniesie żadnych kosztów.
Wow - to by była atrakcja!!
Przed wojną po polskiej części miasta smigał tramwaj.
Po wojnie jak to nasze władze miały w zwyczaju rozebrano szyny.


PS. Wróg jest po drugiej stronie Odry i Nysy :D
 

·
...
Joined
·
12,386 Posts
SZCZECIN: TRASA ZAMKOWA WYMAGA KONSERWACJI

Trasa Zamkowa, czyli popularna estakada do Szczecina, wymaga konserwacji - dotyczy to m.in. mostu Jerzego Łabudy oraz wyjazdu ze Szczecina nad Parnicą.

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego podzielił prace związane z zabezpieczeniem antykorozyjnym mostu na dwa etapy, z uwagi na ograniczone środki finansowe. Zakres robót przewiduje oczyszczenie przęsła metodą strumieniowo-ścierną i położenie trzech warstw farby. Środki finansowe ZDiTM na ten cel ma, ogłoszony został już przetarg na wyłonienie wykonawcy. Firma, która wygra, będzie miała 3 miesiące na wszystkie prace. ZDiTM deklaruje również, że w tym roku na obu nitkach Trasy Zamkowej będzie kontynuował rozpoczęte w zeszłym roku malowanie barier ochronnych.
 

·
Administrator
Joined
·
40,945 Posts
Raine said:
SZCZECIN: TRASA ZAMKOWA WYMAGA KONSERWACJI

Trasa Zamkowa, czyli popularna estakada do Szczecina, wymaga konserwacji - dotyczy to m.in. mostu Jerzego Łabudy oraz wyjazdu ze Szczecina nad Parnicą.

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego podzielił prace związane z zabezpieczeniem antykorozyjnym mostu na dwa etapy, z uwagi na ograniczone środki finansowe. Zakres robót przewiduje oczyszczenie przęsła metodą strumieniowo-ścierną i położenie trzech warstw farby. Środki finansowe ZDiTM na ten cel ma, ogłoszony został już przetarg na wyłonienie wykonawcy. Firma, która wygra, będzie miała 3 miesiące na wszystkie prace. ZDiTM deklaruje również, że w tym roku na obu nitkach Trasy Zamkowej będzie kontynuował rozpoczęte w zeszłym roku malowanie barier ochronnych.
Jeden z tych mostów nie został zakonserwowany po wybudowaniu z powodu braku środków (wspaniałe czasy centralnego planowania) i jeżeli nie byłoby to zrobione teraz, to w najbliższym czasie by się po prostu rozpadł.
to takie info dla tych, co uważają że najlepeij było za Gierka - estakady itp.
 

·
...
Joined
·
12,386 Posts
Szczecin może stracić 12 mln unijnej dotacji na budowę ul. Europejskiej. Powód? Wstrzymujące inwestycję protesty mieszkańców, w tym rodziny marszałka Zygmunta Meyera.Według planów wykonawcy inwestycji firmy Strabag ulica miała powstać do końca roku. Po zimie wznowiono prace i budowa ruszyła pełną parą. 27 kwietnia od strony ronda Uniwersyteckiego w kierunku Bronowickiej puszczono ruch po nowo zbudowanej drodze.

- Teraz większość prac skupia się na starej jezdni, która po przebudowie będzie dwupasmową jednokierunkową ulicą prowadzącą do ronda - mówi Marian Kossakowski, kierownik budowy. - Odcinek od ronda do Bronowickiej powinniśmy skończyć w lipcu. Tylko żeby zdążyć w tym terminie, to już w marcu należało tam zacząć roboty.

Nie zaczęto, bo pojawiły się kłopoty proceduralne.

- Gdy odbywał się przetarg na wykonawcę, mieliśmy prawomocne pozwolenie na budowę wszystkich etapów drogi. Ale w międzyczasie w zupełnie innej sprawie sąd orzekł, że prezydent miasta nie może wydawać decyzji dotyczących własnych inwestycji. Potraktowano to jako precedens i sprawę pozwolenia na środkową części Europejskiej przekazano starostwu w Policach - opowiada Witold Buczyński, zastępca dyrektora wydziału inwestycji miejskich.

Wówczas też uaktywnili się przeciwnicy budowy - mieszkańcy domów przy ul. Tynieckiej i Ostrobramskiej, którzy od kilku lat walczą o to, by droga o takich parametrach nie przebiegała w okolicy ich posesji. Jednym z nich jest marszałek Zygmunt Meyer.

- Gdybym mógł spowodować, że ta droga nie powstanie, to bym to zrobił, ale ze względów formalnych nie mogę - mówił "Gazecie" w lutym marszałek.

Protest w tej sprawie złożyło za to Stowarzyszenie Zrównoważonego Rozwoju, podpisała go m.in. małżonka marszałka. W piśmie skierowanym do starostwa w Policach stowarzyszenie twierdzi, że projekt budowy ulicy powstał w oparciu o stare plany dzielnicy, na których naniesione są domy już nieistniejące, a nowo powstałych nie ma.

- Ta droga to jeden wielki przekręt. Nikt nie buduje autostrady w środku osiedla - uważają mieszkańcy.

Ostatecznie starostwo nie wydało pozwolenia na budowę środkowej części drogi.

- Od tej decyzji odwołaliśmy się do wojewody - wyjaśnia Witold Buczyński. - Do 7 maja wojewoda ma czas na rozpatrzenie naszego odwołania.

- Być może do tego czasu wojewoda nie zdąży - twierdzi tymczasem Jerzy Koralewski, rzecznik wojewody. - To trudna sprawa, termin rozpatrzenia może zostać przedłużony.

Jeśli tak się stanie, rozpoczęcie budowy środkowego odcinka ul. Europejskiej opóźni się i drogowcy mogą nie skończyć prac w tym roku. To z kolei oznacza utratę 12 mln unijnej dotacji z PHARE na inwestycję. Fundusz bowiem z końcem roku przestanie istnieć.

- Jeśli przepadną te pieniądze, to miasto będzie musiało wydać 12 mln zł z własnej kasy, bo nie zostawimy przecież dwóch fragmentów nikomu niepotrzebnych dróg bez odcinka środkowego - mówi Buczyński. - Za upór kilku mieszkańców zapłaci całe miasto.Budowa ul. Europejskiej

Inwestycję podzielono na trzy etapy. Pierwszy, 750-metrowy odcinek pomiędzy ul. Ku Słońcu i Wrocławską oddano do użytku w lipcu ubiegłego roku. Od razu miasto zorganizowało przetarg na jednoczesną budowę dwóch kolejnych etapów: krótszego od ronda Uniwersyteckiego do Bronowickiej i dłuższego pomiędzy Bronowicką i Wrocławską.

Konkurs wygrał Strabag, którego oferta opiewała na 5,7 mln euro.

Ponad połowa tej kwoty - ok. 12 mln zł - ma pochodzić z europejskiego funduszu PHARE.

Arteria ma stanowić fragment śródmiejskiej obwodnicy. Ma mieć dwie jezdnie po 7 m szerokości przedzielone pasem zieleni, z chodnikami po obu stronach, a po zachodniej także ze ścieżką rowerową. Od zabudowań ulice mają oddzielać ekrany dźwiękochłonne.
 

·
...
Joined
·
12,386 Posts
Za trzy lata podróż trasą ekspresową S 3 do Gorzowa będzie szybka i przyjemna. Jest tylko jeden warunek - trzeba wykupić ponad 900 działek.

Wojewoda zachodniopomorski Stanisław Wziątek podpisał w czwartek decyzję o lokalizacji 81,5-kilometrowego odcinka nowej drogi między Szczecinem a Gorzowem.

- Żałuję, że wojewoda nie jest kobietą, bo bym mu się na szyję rzucił i wycałował - cieszył się Feliks Gilewski, dyrektor szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Na ten dokument długo czekaliśmy. Nie zamierzamy już zmarnować ani chwili.

Zanim pierwsza łopata będzie wbita w ziemię, trzeba jednak wykupić grunty (ponad 900 działek ). Gilewski szacuje, że to potrwa do przyszłego roku. Sama budowa - maksymalnie trzy lata.

Droga ekspresowa S 3 ma być częścią Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego (w jego skład ma też wejść szlak kolejowy, wodny i połączenia lotnicze) ze Skandynawii po Morze Śródziemne. Koszt odcinka S 3 ze Szczecina Klucza do zachodniej obwodnicy Gorzowa (w budowie ) to ok. 350 mln euro (całej S 3 - 1,5 mld zł ). Od razu będą budowane dwie równoległe jezdnie i pełny system rozjazdów. Dla Szczecina najważniejsze będzie doprowadzenie do połączenia S 3 z autostradą A 2 w okolicy Świebodzina. Dalej S 3 ma biec przez Zieloną Górę i Legnicę do Lubawki i granicy z Czechami.

Obecny przy podpisywaniu lokalizacji wojewoda lubuski Janusz Gramza obiecał, że jednojezdniowa część trasy przebiegająca przez jego województwo też może być gotowa w ciągu 3,5 roku.
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
12,639 Posts
Raine said:
Za trzy lata podróż trasą ekspresową S 3 do Gorzowa będzie szybka i przyjemna.
Wojewoda zachodniopomorski Stanisław Wziątek podpisał w czwartek decyzję o lokalizacji 81,5-kilometrowego odcinka nowej drogi między Szczecinem a Gorzowem.
Od razu będą budowane dwie równoległe jezdnie i pełny system rozjazdów.
No to jeśli rzeczywiście tak będzie, to chyba można im podarować sprowadzenie A3 do S3 :)
 

·
Administrator
Joined
·
40,945 Posts
pol 02-06-2005 , ostatnia aktualizacja 03-06-2005 13:09

ale patrzcie tez na ostatni akapit:
jednojezdniowa na terenie lubuskiego:(
 
1 - 20 of 4169 Posts
Top