SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 289 Posts

·
Registered
Joined
·
1,374 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Witam,
dnia dzisiejszego Samorząd Wojewodztwa Zachodniopomrskiego podpisał list intencyjny w sprawie budowy tras rowerowych dla całego Pomorza Zachodniego, w zwiazku z czym zakładam nowy temat i zapraszam do dyskusji nt. owej inwestycji której wartość szacowana wynosi 140mln jak również innych inwestycji w wójewództwie zachodniopomorskim.

NOWE TRASY ROWEROWE

Dobra wiadomość dla miłośników rowerowych wypraw w regionie. W poniedziałek w kołobrzeskim magistracie podpisano list intencyjny w sprawie budowy tras rowerowych całego Pomorza Zachodniego. Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego będzie realizował przedsięwzięcie polegające na budowie oraz oznakowaniu 4 długodystansowych tras rowerowych. Dwie z nich będą przebiegać przez Kołobrzeg, Będzie to trasa Nadmorskiej /R-10/ oraz Trasy Bałtyk-Wałcz. Łącznie na terenie całego województwa powstanie blisko 1000 kilometrów nowych tras rowerowych.

Realizacja tras odbywać się będzie we współpracy z samorządami i ich współudziale finansowym. Inwestorem będzie Zarząd Dróg Wojewódzkich, który będzie ubiegał się o dofinansowanie niezbędnych inwestycji ze środków europejskich.

Urząd szacuje, że połączenie tras i zbudowanie sieci obejmującej całe Pomorze Zachodnie to koszt około 140 milionów złotych. 85 procent wydatków na budowę pokryte zostanie ze środków unijnych, pozostała suma zostanie podzielona między poszczególne gminy oraz Urząd Marszałkowski. Budowa ścieżek powinna zakończyć się najpóźniej w 2020 roku.

Umowę w tej sprawie podpisał Prezydent Miasta Janusz Gromek oraz Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska

http://www.e-kg.pl/aktualnosci/2209-nowe-trasy-rowerowe

Informacje szczegółowe dot. tras znajdziecie na http://www.rowery.rbgp.pl/
mape szczegółową istniejacych DDR'ów w całym zachodniopomorskim oraz planowanych/preferowanych znajdziecie pod http://rowery.rbgp.pl/mapa_trasy.html#8/53.640/15.886
 

·
Registered
Joined
·
13,649 Posts
Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetargi na zaprojektowanie nowych dróg dla rowerów w województwie:

Białogard – Złocieniec (Trasa Stary Kolejowy Szlak):
http://zzdw.koszalin.pl/html/przetarg/i/3128762

Łubczewo-Wolin-Recław (Trasa Wokół Zalewu Szczecińskiego):
http://zzdw.koszalin.pl/html/przetarg/i/3128728

Pełczyce-Choszczno (Trasa Pojezierzy Zachodnich):
http://zzdw.koszalin.pl/html/przetarg/i/3128712

m. Pełczyce (Trasa Pojezierzy Zachodnich):
http://zzdw.koszalin.pl/html/przetarg/i/3128831

Myślibórz – Głazów (Trasa Pojezierzy Zachodnich):
http://zzdw.koszalin.pl/html/przetarg/i/3128328

Dziwnów - Mrzeżyno (Trasa Velo Baltica):
http://zzdw.koszalin.pl/html/przetarg/i/3128471

wokół Zalewu Szczecińskiego w ramach programu - Na dwóch kółkach wokół zalewu- promocja dziedzictwa naturalnego poprzez rozwój infrastruktury rowerowej
http://zzdw.koszalin.pl/html/przetarg/i/3128446

Międzyzdroje – Wisełka (trasa Velo Baltica):
http://zzdw.koszalin.pl/html/przetarg/i/3128372

Głazów-Sulimierz (Trasa Pojezierzy Zachodnich):
http://zzdw.koszalin.pl/html/przetarg/i/3122920

Stepnica - Czarnocin (Trasa Wokół Zalewu Szczecińskiego):
http://zzdw.koszalin.pl/html/przetarg/i/3122835

Wisełka-Międzywodzie (Trasa Velo Baltica):
http://zzdw.koszalin.pl/html/przetarg/i/3121515
 

·
Załomiak
Joined
·
3,505 Posts
No to ode mnie fotki drugiego etapu DDR od Goleniowa do Lubczyny, która wchodzi chyba w zakres trasy wokół zalewu. Pierwszy etap obejmował odcinek od skrzyżowania ulic Przestrzennej i Norwida w Goleniowie do Goleniowskiego Parku Przemysłowego - drugi to GPP do Lubczyny. Na zdjęciach jest tylko odcinek od wyjazdu z Komarowa do początku ul. Lipowej w Lubczynie.

W stronę Goleniowa


I w stronę Lubczyny, w którą się udajemy:


 

·
Załomiak
Joined
·
3,505 Posts
I miejsce, w którym, jak dotąd, wykopki się skończyły:


Tak wygląda pobocze dalej:


Wygląda na to, że w tym miejscu DDR będzie przechodziła na drugą stronę jezdni (słupek):


I dalej powinna biec prosto na lewym poboczu.
 

·
Registered
Joined
·
13,649 Posts
Ścieżką rowerową z Gryfina do Trzcińska-Zdroju pojedziemy przed wakacjami

Jeszcze we wrześniu rozpoczną się pierwsze prace przy budowie odcinka ścieżki rowerowej z Gryfina do Trzcińska-Zdroju. Odcinek ten jest jednym z brakujących fragmentów Trasy Zielonego Pogranicza, która została włączona do Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego.


Przed przyszłorocznymi wakacjami otwarta zostanie nowa ścieżka rowerowa z Gryfina do Trzcińska-Zdroju.

W ogłoszonym przez ZZDW przetargu startowało 5 firm. Najkorzystniejszą ofertę złożyło Przedsiębiorstwo MALDROBUD z Myśliborza. Projekt objęty przetargiem, przewiduje budowę trzech odcinków ścieżki rowerowej o łącznej długości 11 km oraz oznakowanie istniejącej części szlaku rowerowego na długości 44 km.

Pierwszy nieco ponad kilometrowy odcinek nowo budowanej ścieżki będzie biegł wzdłuż ul. Armii Krajowej w Gryfinie. Ścieżka będzie tu miała 2,5 m szerokości. Dodajmy, że w tej chwili wzdłuż ulicy nie ma żadnych ciągów pieszo-rowerowych.

Dwa kolejne odcinki – Szczawno-Chwarstnica-Borzym i Mały Borzym-granica gminy Banie, zaprojektowano po nieczynnych liniach kolejowych. Wraz z uporządkowaniem terenu prowadzone będą roboty ziemne, które obejmą wykonanie wykopów i nasypów oraz przepustów pod zjazdami, a także umocnienie skarp oraz poboczy ścieżki.

Ścieżka zostanie zabezpieczona przez wjazdem samochodów słupkami blokującymi. Inwestycja obejmie też przebudowę lub remont fragmentów dróg powiatowych, gminnych i leśnych w sąsiedztwie zaprojektowanych przejazdów poprzecznych. Ścieżka będzie miała nawierzchnię asfaltową.

Termin zakończenia robót zaplanowano na 30 maja przyszłego roku.
Źródło:
http://ono24.info/sciezka-rowerowa-z-gryfina-do-trzcinska-zdroju-pojedziemy-przed-wakacjami,a4226
 

·
Załomiak
Joined
·
3,505 Posts
Dziś wrzucam zdjęcia z dalszego odcinka DDR pomiędzy Goleniowem a Lubczyną. Niestety moje najczarniejsze sny się spełniły i spowodowały moją niechęć do tej inwestycji - pod ścieżkę wyrżnięto północną połowę pięknej alei drzew okalającej ul.Lipową. Byłem naiwny licząc na to, że skoro kasa idzie z Unii, to może gmina oszczędzi drzewostan i np. spróbuje wykupić ten dwumetrowy pas pól biegnących wzdłuż drogi... No ale wklejam zdjęcia, skoro już są:

Zaczynamy od końca zabudowań w Lubczynie dokąd na razie rozkopano pobocze - jedyny widok w stronę wioski:


I dalej będziemy jechać już w stronę Goleniowa.
I tutaj zauważyć już można spustoszenie do jakiego doszło wzdłuż tej drogi. Widok sprzed budowy DDR.


Tutaj widać tragizm całej sytuacji.


 

·
Załomiak
Joined
·
3,505 Posts


Przed skrętem na Borzysławiec i Kępy Lubczyńskie
No i widok w stronę Goleniowa, czyli miejsce, w którym skończyłem ostatnią relację. Ja skręcam w stronę Rurzycy.Ogólnie inwestycję w takiej postaci uważam za nieporozumienie. Głosząc hasła budowy rekreacyjnych szlaków rowerowych przez piękne, zielone tereny województwa wycina się pod nie setki drzew (myślę, że nie przesadziłem z liczbą, bo na samym fragmencie od Goleniowskiego Parku Przemysłowego do Lubczyny zniknęło grubo ponad 100 drzew), w tym chyba najładniejszą i najlepiej zachowaną aleję drzew w okolicy. Smutne.
 

·
Registered
Joined
·
13,649 Posts
^^ O ile zrobienie wycinki w lesie nie rzuca się w oczy, o tyle szpalery powinno się jednak maksymalnie chronić :(

Tymczasem:

Z wyjątkowego mostu znikają tory kolejowe. Będzie droga rowerowa

ANDRZEJ KRAŚNICKI JR
24 września 2017

Zaczyna się demontaż starych torów kolejowych na moście nad Odrą w Siekierkach oraz na dawnej trasie w kierunku Godkowa. To wstęp do budowy drogi rowerowej.


Harmonogram prac rozbiórkowych został ustalony kilka dni temu. Jak poinformowała Wanda Nowotarska, pełnomocnik marszałka województwa ds. komunikacji rowerowej, prace ruszą jeszcze we wrześniu.
– Na pierwszy „ogień” to co najtrudniejsze czyli most kolejowy nad Odrą – mówi Wanda Nowotarska.

Przebiegający nad Odrą i jej rozlewiskami most łączy się po niemieckiej stronie ze szlakiem rowerowym Odra-Nysa oraz kolejnym szlakiem prowadzącym w głąb Brandenburgii. Ten ostatni powstał na nasypie linii kolejowej, która prowadziła na przeprawę.

Teraz podobna operacja zostanie przeprowadzona po polskiej stronie. Z mostu droga rowerowa poprowadzi nasypem kolejowym tworząc trasę Siekierki-Trzcińsko Zdrój. Nawierzchnia na niej będzie asfaltowa.
Zanim budowa drogi ruszy, PKP musi jednak zdemontować tory na moście oraz to co z nich zostało na nasypie. Po oczyszczeniu terenu, w październiku tego roku planowane jest ogłoszenie przetargu na budowę drogi rowerowej. Trasa między mostem, a Trzcińskiem-Zdrój będzie gotowa jeszcze w 2018 roku. Bardziej czasochłonne są prace na moście. Wykonanie na nim drogi rowerowej wraz z remontem przeprawy i jej dostosowaniem także do roli tarasu widokowego na odrzańskie rozlewiska planowane jest do 2020 roku.
Budowa drogi rowerowej jest jednym z elementów wojewódzkiej sieci turystycznych szlaków rowerowych.

Inwestycje prowadzi podległy Urzędowi Marszałkowskiemu Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Całość jest na etapie przetargów na projektowanie i budowę szlaków. Aktualne informacje umieszczane są m.in. na profilu Rowerem przez Pomorze Zachodnie na Facebooku.
Południowa część naszego regionu już teraz stwarza ciekawe możliwości organizowania turystycznych wycieczek rowerowych. Warto np. wybrać się zaproponowanym przez nas szlakiem przez Czelin, Gozdowice, Siekierki i Moryń.

Most w Siekierkach jest jedną z najbardziej niedocenianych atrakcji województwa. Jest ciekawy z kilku powodów. Historia przeprawy w tym miejscu sięga 1892 roku. Niemcy zbudowali obok siebie dwa mosty: drogowy i kolejowy. Wycofujące się wojska niemieckie zniszczyły przeprawy w marcu 1945 roku. W kwietniu w rejonie ruin przeprawy toczyły się krwawe walki.
Kratownicowa konstrukcja, którą dziś widzimy, otwarta została w 1954 roku. To most kolejowy. Powstał tylko i wyłącznie ze względów strategicznych. Chodziło o możliwość przerzucenia koleją wojsk Układu Warszawskiego na zachód Europy. Nigdy nie przejechał po nim regularny pociąg pasażerski, chociaż zdarzała się salonka z wojskowymi z Układu Warszawskiego.
Dziś most jest odcięty od linii sieci kolejowej. Pociągi nie mogą już dojechać do pobliskiej stacji Siekierki i dalej na most. Sama konstrukcja jest w dobrym stanie ale blachy kryjące dziury między szynami w większości skradziono. Wejście na most jest po prostu bardzo ryzykowne, a od strony Niemiec zamknięte.
Przeprawa składa się z dwóch przęseł po 330 metrów opartych na wyspie. Wkraczając na most od strony Polskiej przechodzi się nad malowniczymi rozlewiskami.
Przy wjeździe na nasyp prowadzący do przeprawy stoi pomnik upamiętniający polskich żołnierzy, którzy w tym miejscu forsowali rzekę.


Most w Siekierkach (Andrzej Kraśnicki jr)
Źródło:
http://szczecin.wyborcza.pl/szczeci...kaja-tory-kolejowe-bedzie-droga-rowerowa.html
 

·
PB RWD jest wysoko
Joined
·
18,052 Posts
Ogólnie inwestycję w takiej postaci uważam za nieporozumienie. Głosząc hasła budowy rekreacyjnych szlaków rowerowych przez piękne, zielone tereny województwa wycina się pod nie setki drzew
Zdziwiłbyś się ile drzew w regionie idzie pod topór na wiejskich drogach bez związku z jakąkolwiek inwestycją np do wsi Gleźno pod Choszcznem wycieli chyba wszystkie drzewa, a był fajny tunel
https://www.google.pl/maps/place/73...ab373dcbc!8m2!3d53.1443943!4d15.3494798?dcr=0
 

·
Registered
Joined
·
13,649 Posts

·
Registered
Joined
·
13,649 Posts
Trochę aktualności.

Budowa drogi dla rowerów przez Gąski na #EuroVelo10 już na ukończeniu. Nawierzchnia bitumiczna, inwestorem jest Powiat Koszaliński. My od siebie za jakiś czas dołożymy oznakowanie szlaku.

Źródło: https://www.facebook.com/PomZachodnieRowerem/posts/850953848441183

Jeszcze kilka świeżych zdjęć nowego oznakowania tras #EuroVelo10 i #EuroVelo13. Czyli pierwszego w Polsce oznakowanego na nowych zasadach odcinka szlaku europejskiej sieci. Znaki są odblaskowe, więc będą dobrze widoczne w nocy. Kolejna ważna rzecz, to odległości do najbliższych miejscowości. Widząc w innych województwach, że jest lekki bałagan w liczeniu kilometrów (do centrum albo do granicy miejscowości) i w wyborze miejscowości kierunkowych, opracowaliśmy specjalne wytyczne dla projektantów. Dobrze wiemy jak ważne jest to, ile faktycznie jeszcze zostało do celu... 🙂 Z wytycznymi możecie zapoznać się tutaj http://www.rowery.wzp.pl/oznakowanie-tras

Źródło:
https://www.facebook.com/PomZachodnieRowerem/posts/851357965067438


Kołobrzeg. Wejście do tunelu za budynkiem dworca. Schody od strony zachodniej wyposażono w rampy. Ze względu na kształt i szorstką powierzchnię są one bardzo wygodne.
Źródło: https://www.facebook.com/PomZachodn...1930054676896/851534371716464/?type=3&theater
 

·
Załomiak
Joined
·
3,505 Posts
^^ A to budują ją? Pierwsze słyszę. Na razie powstaje droga z Goleniowa do Lubczyny, a dalej to pewnie nieco później pociągną.
 

·
Registered
Joined
·
13,649 Posts

·
Registered
Joined
·
64 Posts
Czy ktoś wie lub mógłby się dowiedzieć jak tam postępy na budowie ścieżki rowerowej na wale przeciwpowodziowym (odc. Dąbie - Załom), bo niestety nie mam czasu kiedy sprawdzić.
^^ A to budują ją? Pierwsze słyszę. Na razie powstaje droga z Goleniowa do Lubczyny, a dalej to pewnie nieco później pociągną.
Otóż znam już odpowiedź na swoje pytanie:
Ścieżka rowerowa wzdłuż jez. Dąbie jest budowana przez województwo, odcinek Załom - Lubczyna ma być ukończony do końca tego roku, a odc. Dąbie - Załom - do końca 2018. Droga z Goleniowa do Lubczyny jest budowana przez Gminę Goleniów i również powinna być ukończona do końca tego roku.

Zdjęcia z budowy odc. Załom - Lubczyna:
https://www.facebook.com/pg/PomZachodnieRowerem/photos/?tab=album&album_id=855961611273740
 

·
Załomiak
Joined
·
3,505 Posts
Kurczę, nie spodziewałem się, że to już - na początku sezonu jeszcze jeździłem po wałach i nie widziałem żadnych zapowiedzi prac, a teraz już kończą! Więc właściwie do końca 2018 roku będzie już można "bezkolizyjnie" dojechać praktycznie z Polic do Goleniowa (a może i też już od granicy niemieckiej - przez Dobrą i Wołczkowo) :)
 

·
Registered
Joined
·
13,649 Posts
Ruszyło asfaltowanie ścieżki do Komarowa - Lubczyny

23 października 2017

Dzisiaj ruszyło asfaltowanie ścieżki rowerowej do Komarowa, której budowa będzie kontynuowana w przyszłym roku do Lubczyny.

Położono asfalt na około pięciuset metrach na wysokości GPP.
Prace będą kontynuowane w następnych dniach na przygotowanej części pod dalsze asfaltowanie.

Źródło:
http://www.goleniow.net.pl/news.php?extend.7069
 

·
Registered
Joined
·
13,649 Posts
To będzie piękna ścieżka rowerowa

sobota, 21 października 2017

Już w połowie przyszłego roku Dźwirzyno wzbogaci się o kolejną atrakcję turystyczną. Będzie nią liczący około 1700 metrów fragment ścieżki rowerowej, która wejdzie w skład szlaku rowerowego R 10 biegnącego wokół Bałtyku.Najciekawszy z nowo budowanej trasy będzie fragment liczący 900 metrów, który będzie przebiegał przez las tuż za wydmami. Projektanci zaplanowali również wybudowanie liczącego 200 metrów mostku w miejscu, gdzie budowana ścieżka będzie przebiegała przez tzw. pustynię dźwirzyńską.

Oprócz trasy rowerowej, w ramach tej inwestycji powstaną dwa tarasy widokowe. Jeden z nich, znajdzie się w miejscu dawnego zejścia na plażę od ulicy Spacerowej, a drugi w najwyższym punkcie budowanej trasy. Całość ma kosztować ponad 3,2 miliona złotych, na co gmina Kołobrzeg spodziewa się dostać dofinansowanie w wysokości 85% wydatkowanej sumy ze środków zewnętrznych.
Źródło i więcej zdjęć:
https://miastokolobrzeg.pl/region/gmina-kolobrzeg/15841-to-bedzie-piekna-sciezka-rowerowa.html
 
1 - 20 of 289 Posts
Top