Skyscraper City Forum banner
1 - 7 of 7 Posts

·
Moderator
Joined
·
38,602 Posts


Kto zmarnował miasteczko?

We wtorek telewizyjna Jedynka pokaże program Elżbiety Jaworowicz "Sprawa dla reportera” o Kłominie, zapomnianej przez Boga i ludzi osadzie w gminie Borne Sulinowo.


Ruiny Kłomina – to wszystko co pozostało z kilkutysięcznego miasteczka. (Rajmund Wełnic)

Po kilkunastu latach od przejęcia miasteczka przez polskie władze zmieniło się ono w morze gruzów. Z wielu budynków ocalał - jako jeden z nielicznych - koszarowiec, w którym wegetuje obecnie kilkanaście rodzin "zesłanych” tu przez władze gminy do mieszkań socjalnych. Wraz z garstką leśników to jedyni mieszkańcy miasta, w którym utopiono łącznie 5 mln zł rządowych dotacji na odtworzenie infrastruktury.
Pieniądze te dosłownie wyrzucono w błoto, bo dziś Kłomino nadaje się jedynie do zaorania; zmarnotrawienie publicznych funduszy potwierdził zresztą raport Najwyższej Izby Kontroli.

Po prasowych publikacjach, w tym naszej gazety, losami ludzi zainteresowała się telewizja. TVP 1 nakręciła materiał w dawnej bazie wojsk radzieckich. Reporter rozmawiał m.in. z mieszkańcami Kłomina, a kilka tygodni temu do studia zaproszono gości - wiceburmistrza Bornego Romana Matuszaka, Wiesława Rembielińskiego, byłego wojewodę słupskiego - dziś mieszkańca i miłośnika Bornego - oraz Zdzisława Maca, dziennikarza lokalnych mediów.
Przed kamerami "Sprawy dla reportera” dyskutowano o zmarnowanej szansie miasteczka, o zaprzepaszczonych pieniądzach i braku wizji poszczególnych włodarzy gminy i regionu.
- Ktoś słusznie zauważył, że skoro ludzie nie chcą tam mieszkać, to wobec tego nie ma tam czego ratować - powiedział nam po nagraniu wiceburmistrz Matuszak, który nie ukrywał, że spotkanie z jego punktu widzenia przypominało "bicie piany”.
Nie wskazano niestety żadnych pomysłów na to, co począć z resztkami Kłomina, a gościom Elżbiety Jaworowicz przyszło smutnie pokiwać głowami nad kolejną przegraną sprawą.

Rajmund Wełnic
[email protected]
 

·
Moderator
Joined
·
38,602 Posts
^^ ja już nawet znałem :)
 

·
Moderator
Joined
·
38,602 Posts
^^ jeżeli miałbyś jakieś fajne fotki z okolicy to prosiłbym o wrzucenie na forum :)
 

·
Moderator
Joined
·
38,602 Posts
^^ byłoby super! :D. Ja też się wybieram tylko jeszcze nie wiem kiedy...pewnie tak jak Ty - latem :D
 

·
Moderator
Joined
·
38,602 Posts
^^ taki pałacyk Romów :D
 

·
Moderator
Joined
·
38,602 Posts
Pomyślałem, że może tutaj pasować
Borne Sulinowo: Militarna stolica EuropySanitariuszki. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]


Na zlot przyjechało już ponad 300 pojazdów wojskowych. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]


Przejażdżki na \"Tankodromie\". Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]

Przejazdy pojazdami militarnymi, wystawy sprzętu, militaria w miniaturze, jarmark militarny, wojenne jadło oraz koncerty i loty śmigłowcem to tylko niektóre z atrakcji 6. Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Militarnych w Bornem Sulinowie.

Dziś o godzinie 12 w związku ze zbliżającą się 70. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej organizatorzy i uczestnicy zlotu złożyli wieńce pod pomnikami na Kwaterze Wojskowej na Cmentarzu w Szczecinku oraz na Cmentarzu Jeńców Wojennych w Bornem Sulinowie.

Po części oficjalnej odwiedzający i uczestnicy zlotu wzięli udział w przejażdżkach na "Tankodromie", podziwiali pokazy sprawności grup rekonstrukcyjnych i oddziału ułanów oraz wysłuchali wykładów dotyczących historii Wojska Polskiego i występu Chóru Szpitala Polowego.

- Spodziewamy się około 80 tys. gości, a przyjechało do nas już ponad 300 pojazdów wojskowych z USA, Francji, Niemiec, Czech, Holandii, Belgii oraz Ukrainy i Rosji - mówi Teresa Turowska, współorganizatorka zlotu i szefowa sztabu.

Jeszcze dziś o godzinie 21.30 wystąpi gwiazda wieczoru Zespół "IRA", a pełen wrażeń dzień w Bornem Sulinowie zakończy militarna dyskoteka zlotowa.

Zlot militarny pod hasłem "Gąsienice i podkowy" rozpoczął się w czwartek i potrwa do niedzieli. Zobacz więcej zdjęć: "Gąsienice i podkowy".

Program:

Sobota, 22 sierpnia
- 10.00 - 13.00 - parada pojazdów militarnych trasą dookoła jeziora Pile: Borne Sulinowo, Łubowo, Piława, Dolne Silnowo, Dąbrowica, Śmiadowo, Krągi, Borne Sulinowo
- 13.15 - 13.50 - Pokaz wyszkolenia pułku kawaleryjskiego
- 14.00 - 14.20 - "Urał Szoł"
- 14.30 - 14.50 - Szarża Kawaleryjska w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjnej 8 Pułku Strzelców Konnych.
- 15.00 - 15.25 - Szarża Broni Pancernej z efektami pirotechnicznymi
- 15.35 - 16.35 - Przygotowanie do inscenizacji
- 17.00 - 17.40 - Inscenizacja bitwy na granicy Polsko –Niemieckiej w 1939 roku
- 18.00 - 19.00 - Uroczyste podsumowanie zlotu
- 19.30 - 21.00 - "SAMOKHIN BAND"
- 21.30 - 23.00 - Gwiazda wieczoru "SPITFIRE"

Niedziela, 23 sierpnia
- 09.00 - 15.00 - Przejażdżki pojazdami wojskowymi, popisy jazdy pojazdów militarnych na "Tankodromie"
- 13.00 - 14.30 - Koncert zespołu "21 Л"
- 16.00 - Oficjalne zamknięcie Zlotu

Wyświetlono 132 razy, ostatnia aktualizacja: Łukasz SZEŁEMEJ - 2009-08-22 00:56:062009-08-21, 20:15: Łukasz Szełemej, Zdzisław Tararako
 

·
Moderator
Joined
·
38,602 Posts
Świetna fotorelacja i czekam na więcej!:).
 
1 - 7 of 7 Posts
Top