SkyscraperCity banner
1 - 20 of 141 Posts

·
Człowiek Wschodu:-)
Joined
·
5,613 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
To będzie dłuższa relacja :D
Jak co roku, pojechaliśmy na objazd naukowy. Tym razem padło na Pomorze Zachodnie i Berlin (który zostanie omówiony w odrębnym wątku). Objazd naukowy, wyjaśniam dla niewtajemniczonych, polega na tym, że jedzie się całym rokiem, jest ustalona lista zabytków, jakie mają zostać zwiedzone, każdy wybiera sobie zabytek do opracowania i sporządzenia na podstawie dostępnej literatury referatu, który następnie przy tym zabytku wygłasza reszcie.
Na ogół, co do zasady jeździ sie po maksymalnych dziurach - tam, gdzie najpewniej przy innej okazji nikt by nie dotarł.
Padną tu liczne dygresje na temat odwiedzanych miejsc, jakie nasuwały mi sie w trakcie objazdu.
Ponieważ wątek jest o zabytkach, pomijam kwestie towarzyskie, związane z objazdami :D :cheers:

Pierwszy dzień, poniedziałek, 8 maja 2006 roku
Długa droga. Z Lublina do miejsca pierwszego noclegu, w domu pielgrzymkowym w Rokitnie k. Gorzowa Wielkopolskiego, kawał drogi...
Pierwsze zabytki widzimy tylko z okien, zresztą to bliższe nam rejony, większości znane. Kilka drobiazgów:widziane z autobusu kopalnia soli w Kłodawie, kosciół tamże oraz Koło


Krótki postój połączony z żywieniem :D na trasie. Widoczna część ekipy i pojazd, którym, dziwnym trafem, jechaliśmy już czwarty raz. Za każdym razem, gdy zwiedzaliśmy zachodnie części Polski było widać na twarzach mijanych miejscowych, osobliwie dzieci, pełne napięcia zamyślenie na widok naszego autokaru - zapewne zastanawiali się, gdzie to jest, ten Chełm?


Już po zjechaniu z A2 zatrzymaliśmy sie by zrobic jakieś drobne zakupy jedzeniowe. Miasteczek tam mało, lasów dużo, wybór padł na miejscowość Kwilcz, no i niestety, 2 solaria przy postpegeerowskich blokach co prawda są, ale gorzej z normalnymi sklepami.Coś jednak udało się kupić i ruszyliśmy dalej, by po niedługim czasie dojechać do Rokitna.
W Rokitnie znajduje sie "sanktuarium diecezjalne" dziecezji zielonogórsko-gorzowskiej, oparte na kulcie obrazu Matki Bozej, pochodzącego z XVI stulecia.
Przy osiemnastowiecznym kosciele projektu Karola Marcina Frantza powstał całkiem spory kompleksik religijny, który będzie powiększany.
Ołtarz polowy:


Kościół:
Widać bastiony - kościół był umocniony:
Polska, katolicka wioska Rokitno... :angel1:
Ironia wynika z pewnego wydarzenia, jakie stało sie udziałem kilku dziewczyn od nas. Ok. godz. 20 wybrały się na krotki spacer po wiosce, celem m.in. znalezienia sklepu (widoczny na ostatnim zdjeciu - tam, gdzie siedzą ci panowie). Gdy tylko weszłydo tego sklepiku, który, był jeszcze czynny (winko, te sprawy :drunk: ) właściciel, zanim jeszcze zdążyły cokolwiek powiedzieć dosłownie je przepędził, argumentując,że tu jest polska, katolicka, spokojna wioska, i że nie życzą sobie tutaj takich jak one :nono: :?
Co to miało znaczyc? Co takiego nie podobało sie mieszkańcowi poslkiej, katolickiej, spokojnej wioski w Lubuskiem w studentkach polskiego, katolickiego uniwersytetu? Z taką ksenofobią spotkaliśmy się chyba pierwszy raz podczas objazdów...

W Rokitnie też mają swoją Fatimę:
Ostra Brama jak żywa: :D
Ciąg dalszy założenia kalwaryjskiego:
Niezły pomysł - w tym pawiloniku można sobie usiąść i poczytać Biblię:
Golgota:


Bliżej nieokreślony pawilonik:


Wtorek, 9 maja 2006. rano jeszcze rzut oka na kościół w Rokitnie:
MB Rokitniańska, z niej skopiowano Licheńską:


Planowana Kalwaria:


Opuszczając Rokitno nie przypuszczałem, że to ostatni na trasie objazdu zabytek barokowy (nie licząc Berlina).
Jutro ciąg dalszy: właściwsze Pomorze zachodnie, bo Rokitno, to jeszcze przedrozbiorowa Wielkopolska. W następnym odcinku: Chwarszczany, Moryń, Chojna, Pyrzyce, i nie tylko!
 

·
Jestem z Miasta...
Joined
·
3,960 Posts
No ladna wycieczka, to tam Cie wywwialo:) Czekam z niecierpliwoscia na realcje, sporo musieliscie widziec:)
 

·
Registered
Joined
·
4,992 Posts
ja również czekam na kolejne aktualizacje
a sytuacja z katolickim sklepem jest niebotycznie kuriozalna, poprostu brak słów...
na koniec - Głogów mijaliście ?
choć w sumie jak zawitaliście do Szczecina, to chyba ciut nie po drodze :|
 

·
Registered
Joined
·
644 Posts
No i gdzie to Zachodniopomorskie? Czekam na aktualizacje.... Swoją drogą całkiem fajna wycieczka :) u nas też mogliby takie robić.
 

·
Człowiek Wschodu:-)
Joined
·
5,613 Posts
Discussion Starter · #9 · (Edited)
No to lecimy.
Dalej 9 maja 2006 roku, wtorek.
Docieramy do Chwarszczan - powoli robi sie Zachodniopomorskie (to taki region w północnozachodniej Polsce, nad Odrą i Morzem Bałtyckim - to dla tych, którzy pytali, gdzie to ;) :D )
Chwarszczany, kaplica - pozostałosć po komandorii Templariuszy. Kolega mjkuna moze na ten temat powiedzieć znacznie więcej niż ja i znacznie lepiej merytorycznie, więc powstrzymam się od swoich uwag.
I jeszcze Chwarszczany. Czy Najświętsza Panienka malowała paznokcie u stóp? :D


Jadąc iestety minęliśmy Mieszkowice, a szkoda, bo tam i kosciół z XIII wieku i mury zachowane i domy przedwojenne, a nie bloki, no ale trudno.
Dojechaliśmy do Morynia, który bardzo nam sie spodobał - taki typowy przykład kategorii "sympatyczne totalne zadupie, gdzie chciałbyś pozostać w ciszy i relaksie":


No i też bez bloków - wiec Pomorze zaczynało się sympatycznie, jeszcze się nie spodziewalismy, co będzie później :devil:
Ślicznie połozone, nad jeziorem, z jednym z najstarszych na Pomorzu, późnoromańskim kościołem:


W Moryniu spotkaliśmy jakąś konkurencyjną grupę, z Wrocławia, ale o tym już jutro, będą też wnętrza - najbardziej klimatyczne moim zdaniem z tych które widziałem na Pomorzu!
 

·
maniak murów obronnych
Joined
·
398 Posts
Chwarszczany, ok.... Moryń, brawo.... ale szkoda Mieszkowic :( - mury obronne "doskonale" zachowane (silnie zróżnicowane)... szkoda...
 

·
...
Joined
·
12,159 Posts
Chwarszczany wcale nie ok ;)
Nie wspomniałeś nic o tym, że to miejsce intensywanych prac archeologicznych :

Piotr Majchrzak, TU UKRYTO SKARB TEMPLARIUSZY – Sensacyjne odkrycie polskiego poszukiwacza! Jeden z najwiękrzych skarbów w historii ludzkości zakopano we wsi Chwarszczany! Fakt, 27 VI 2005, s. 12-13

Młody poszukiwacz skarbów Artur Boratczuk doszedł do wniosku, że pod jego domem ukryty jest w fundamentach zamku termplariuszy największy skarb, którym świat pasjonuje się od ponad 8 wieków. Z zamku w Chwarszczanach pozostała tylko wspaniała kaplica, o jakiej mówią niemieckie mity na melodię: Jest w Polsce zamek wspaniały, templariusze w nim się ostały. Ich skarbów nie zliczycie, bo większych nie ma na na świcie... Zamek ten był na Pomorzu; była w nim wspaniała kaplica w której zaufanym pokazywano skarby niewyobrażalne.
W rzeczonej kaplicy była tylko ekspozycja Skarbu Templariuszy, bo właściwy skarbiec był w podziemiach zamku, które Artur Boratczuk zamierza odkopać. Życzymy mu powodzenia, ale znajdzie chyba tylko loch do zamku w Kostrzyniu, którym współcześni templariusze, czyli wolnomularze-masoni, ewakuują te skarby, prawdopodobnie pod korytem Odry do Niemiec, bo ci byli im zawsze blizsi niż Polacy i nie pobili pod Grunwaldem.
Chwarszczany były na terenie Nowej Marchii, czyli nie bardzo w Polsce, a poza tym pan Artur robi tu konkurencję Józefowi Stalinowi, który powołał komisję historyczną do badania Skabu Templariuszy, która stwierdziła, że po zakończeniu wojny stuletniej – która była wykupywaniem Francji za pomocą lenna pieniężnego – w skarbcu ryskim pozostalo jeszcze ponad 6 tysięcy ton złota. Złoto to zostało ewakuowane do Szkocji przez Marię Stuart i poszło na sfinansowanie rewolucji angielskiej – co Niemcy uzupełnili sfinansowaniem za nie rewolucji amerykańskiej.
Złoto to pochodziło ze skarbca moskiewskiego Prawdziców, który wracający z Chin w r. 1127 Bolesław Krzywousty zaatakował od wschodu, wobec czego Prawdzice musieli je przewieźć flotyllą do Rygi, a gdy Polacy zaatakowali Rygę to Prawdzice sfinansowali najazd na Płock. Gdy w r. 1160 Polacy zorganizowali nowy najazd na Rygę, z Sasami i Duńczykami, to Prawdzice wezwali templariuszy, którzy usadowili się tam i sprowadzili Niemców a do Prus krzyżaków. Templariusze rządzili potem Rosją jako kurlandczycy, a wypędzani przez Rosjan emigrowali do USA i Palestyny jako templariusze niemieccy.
 

·
Człowiek Wschodu:-)
Joined
·
5,613 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Raine said:
Chwarszczany wcale nie ok ;)
Nie wspomniałeś nic o tym, że to miejsce intensywanych prac archeologicznych :
Ja p...lę! To chyba tylko w Fakcie mogli oś takiego napisać!
Wykopów za bardzo nie widać - parę dołków - owszem, ale do profesjonalnego wykopu to daaaaaleeeeeeko... Odnawiają jakąś stodołę obok - może byś coś, mjkuna powiedział, na ten temat? To jakaś pozostałość zamku, czy późniejszy budynek gospodarczy?
Co do trasy: na objazdach jest mało czasu - i atk jest niezły młyn. Ja bym tam najchetnej posiedział ze dwa tygodnie jeźdźąc od jednego granitopwego wiejskiego kościółka do drugiego... A tak - to niestety, coś trzeba zawsze ominąć...
Pzyznaję szkoda mi Mieszkowic, ale szkoda mi też Bań, bo mieliśmy tam zajechać, ale nie starczyło czasu. Co do innych miejscowosci nawet nie wiem, co straciłem - ale zawsze jest powód, żeby przyjechać jeszcze raz :)
Jutro ciąg dalszy, bo dziś muszę jeszcze cos pilnego napisać.
Pozdr.
 

·
maniak murów obronnych
Joined
·
398 Posts
Chwarszczany to dawna siedziba komandorii templariuszy założonej na planie elipsy w latach 1232 - po 1308
z pierwotnej kaplicy templariuszy zachowała się część zachodniej ściany z ciosów granitowych z portalem oraz materiał z którego wzniesiono cokół nowego kościoła. obecny kościół został wzniesiony w stylu wczesnogotyckim w latach 80-tych XIII wieku, wykazuje liczne podobieństwa do budowli cysterskich Nowej Marchii i Pomorza (vide Chorin, Marianowo, Kołbacz)
więcej - http://www.templariusze.org/tmplszl3.php

co do kościoła Św. Ducha w Moryniu - wzniesiony w całości z ciosów granitowych w formie rzadkiej na Pomorzu bazyliki transeptowej (inne przykłady to Kołbacz, Gryfino, katedra w Kamieniu). obecna budowla wznieiona została (prawdopodobnie) w miejscu starszej świątyni z poł. XIII wieku (zachowana mensa ołtarzowa). pierwotnie w latach 60-tych XIII w. wzniesiono prebiterium i transept, następnie ok. 1350 roku korpus nawowy, później wieżę i gotycką kaplicę przy transepcie
 

·
maniak murów obronnych
Joined
·
398 Posts
ale jeszcze jedna uwaga. na pewno kościół w Moryniu nie należy do najstarszych, jest jednym z młodszych przykładów obiektu romańskiego wzniesionego z ciosów granitowych
 

·
Człowiek Wschodu:-)
Joined
·
5,613 Posts
Discussion Starter · #16 · (Edited)
mjkuna said:
ale jeszcze jedna uwaga. na pewno kościół w Moryniu nie należy do najstarszych, jest jednym z młodszych przykładów obiektu romańskiego wzniesionego z ciosów granitowych
Ja się śrendio orientuję w tematach pomorskich - stad odesłania do Ciebie :D Przy Moryniu sugerowałem sie tym, ze u Świechowskiego jest jako jeden z kilku zachodniopomnorskich, zreszta, z tego co wiem, datowanie jest sporne.
Przy okazji: mógłbyś podać, które są starsze? Z tego co ja się orientuję, to oczywiscie partie katedry w Kamieniu, transept i cześc nawy oraz kawałek prezbiterium w Kołbaczu, może Banie, Gardno. Jak tak popatrzyłem na te wasze granity, to nie dziwię sie, ze datowanie jets takie "urozmaicone" - naprawdę ciężko coś tu dedukowac z formy, bo jest zazwyczaj bardzo prosta, niektóre są wręcz bezstylowe, a źródeł pisanych mało, jak to dl atej epoki.
Ale wracajac do Świechowskiego - u niego paru reczy zabrakło, pewnie z Pomorza też.
 

·
Człowiek Wschodu:-)
Joined
·
5,613 Posts
Discussion Starter · #17 · (Edited)
No i lecimy dalej. Jeszcze kosciół w Moryniu - bardzo mi sie spodobał, niesamowity klimacik, więc poswięcę mu jeszcze trochę miejsca. Z zewnątrz:


Tutaj widać konkurencyjną grupę - rejestrację busa mieli z Wrocławia. Trudno było stwierdzić, co oni zacz, ale jacyś "w temacie", bo nawet jeden z nich miał referat i przedstawiał go reszcie. Dzięki nam weszli do środka (odpowiednio wcześnie uniwersytet zawiadomił księdza), ale byli wyjątkowo nierozmowni.
Mjkuna, powiedz mi proszę, jaką funkcje miały te przejazdy w wieżach? Jeszcze w Chociwlu coś podobnego widzieliśmy. To była jakaś droga procesyjna wokół koscioła, czy co?


Wnętrze - niesamowicie mi sie podoba taki klimat! Jak z "Siódmej pieczęci" Bergmanna!


Tu dobrze widać, że najważniejsza w kosciołąch ewangelickich była ambona. Wszystko surowe, bez ozdób, skromnie, ale ambona jak trzeba :D


I jeszcze rzut oka na Moryń:


Mury z autobusu - niestety nie było czasu, zeby blizej je obejrzeć...

c.d.n.
 

·
maniak murów obronnych
Joined
·
398 Posts
całkiem zapomniałem że kościół w Moryniu ma wieżę przejazdową.......
swoją drogą jedną z trzech (chyba, nie pamiętam) na Pomorzu - obok Chociwla i przebudowanej wieży w Gryfinie.
co do funkcji to nie jestem pewien...
 

·
Registered
Joined
·
452 Posts
Ta Ostra Brama to tak podobna do oryginału jak Białystok do Berezwecza :)
Czy robiliście w drodze do Berlina jakieś kontynuacje zwiedzania marchijskich zabytków? Ciekawe byłoby np odwiedzenie po Kołbaczu klasztoru w Lehnin.
 

·
maniak murów obronnych
Joined
·
398 Posts
co do datowania granitowych świątyń większość z nich pochodzi z 2 połowy lub z końca XIII wieku.
starsze obiekty to m.in.:
1. 4 ćw. XII wieku - fragmenty katedry w Kamieniu

2. 1 ćw. XIII w. - fragmenty kościoła w Kołbaczu (ceglany) i być może kościół w Budzistowie k. Kołobrzegu (ceglany)

3. 3. ćw. XIII w. - najważniejsze to kaplica templariuszy w Rurce, kościół w Baniach, Gardno, Swobnica, Rychnów, Narost, Nowielin, fragmenty kościoła w Chwarszczanach, Cychry, być może fragmenty kościoła św. Jana w Stargardzie

4. 4. ćw. XIII w. - kościoły w Cedyni, Trzcińsku, Gryfinie, Moryniu; także kościoły klasztorne w Pyrzycach , Jasienicy i być może w Marianowie; poza tym m.in. Dolsko, Golice, Krzymów, Lubiechów Górny, Mętno, Piaseczno, Dargomyśl, Będargowo (k. Szczecina), Unieradz k. Kołobrzegu
 
1 - 20 of 141 Posts
Top