SkyscraperCity banner

1 - 20 of 399 Posts

·
Registered
Joined
·
4,559 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Wyciekł zarys rozkładu 2015/2016 (wersja na sierpień), w porównaniu do poprzedniego zarysu (z marca) trochę uciekło, ale i tak jest lepiej niż teraz. Ponoć jeszcze do grudnia może coś wypaść, ale już raczej niewiele.

SZCZECIN/STARGARD
Kierunek warszawski
Aż 4 pociągi EIC do Warszawy kursujące codziennie. Czas przejazdu skróci się o 14 minut (5:05 SG-WC). Ich nazwy to Sedina, Chrobry, Mewa oraz Łokietek (w sezonie Rybitwa ze Świnoujścia). Pierwszy EIC przyjeżdża do Wawy o 9:10, a wyjeżdża stamtąd o 19:00, po drodze zatrzyma się tylko w Poznaniu, Stargardzie i Szczecinie Dąbiu. Więc jak ktoś będzie musiał na jeden dzień coś załatwić w stolicy będzie miał aż 3 godziny więcej niż obecnie bez konieczności telepania się nocnym.
Ofertę między Szczecinem a stolicą uzupełnią TLKi - trzy sztuki przez Poznań (Gombrowicz do Przemyśla przez Lublin, Gałczyński do Lublina oraz Czechowicz do Warszawy), jedna przez Krzyż - Bydgoszcz (TLK Czajkowski) i jedna sezonowa przez Wałcz - Bydgoszcz (TLK Flisak do Przemyśla przez Lublin).

Kierunek śląski
Tutaj zasadnicza zmiana to brak bezpośrednich połączeń do Przemyśla. To wszystko efekt dość częstych sytuacji gdy opóźnienie złapane w Rzeszowie przekładało się na pasażerów podróżujących np. z Poznania do Szczecina. Ofertę będą stanowić dwa IC relacji Szczecin - Poznań - Wrocław (Cegielski i Czcibór, w sezonie Bryza ze Świnoujścia), dwa IC relacji Szczecin - Poznań - Wrocław - Katowice (Barnim, Świętopełk), jeden sezonowy IC Zefir ze Świnoujścia do Katowic z pominięciem Szczecina + (!) powracający po latach na Nadodrzankę całoroczny pociąg TLK Światowid relacji Szczecin (Świnoujście) - Wrocław. Czas przejazdu do Wrocławia przez Poznań aż o 39 minut krótszy (4:42), przez Zieloną Górę też niczego sobie, bo czas wyniesie tyle co obecnie jedzie się przez Poznań.

Kierunek łódzko-krakowski
Zdecydowanie największy ubytek jeśli chodzi o ofertę. Od nowego rozkładu jedynymi pociągami łączącymi Kraków ze Szczecinem pozostaną te kursujące przez Łódź. Składy będą obsługiwane nowymi EZT ED160, czas przejazdu do Krakowa to 8:01 (obecnie jadąc przez Wrocław 8:50). Do Krakowa pojedziemy jedynie dwoma IC dziennie (Barbakan, Sukiennice), trzeci IC na tej trasie to Broniewski relacji Szczecin - Łódź.

Kierunek trójmiejski
Jedyną zmianą jeśli idzie o połączenia dzienne to powrót do przeszłości czyli TLK Albatros do Gdańska zamiast Pogorii.

KOŁOBRZEG/KOSZALIN
kierunek poznański
PKP IC robi sobie totalną rewolucję z nazwami, można zachodzić za głowę po co. I tak w nowym rozkładzie zamiast Zefira będzie IC Szkuner Z Kołobrzegu do Krakowa przez Wrocław - Katowice, IC Słupia ze Słupska do Wrocławia oraz IC Gwarek z Koszalina do Katowic przez Wrocław.

kierunek trójmiejski
Tutaj całkowita nowość w naszym województwie - do Kołobrzegu zawita Pendolino. Pociągi EIP kursować będą 6 razy w tygodniu. ED250 w czasie 5:53 dojadą do WC, a w czasie 8:28 do Krakowa. Poza tym na trasie pojawi się codzienny TLK Słowiniec relacji Kołobrzeg - Gdynia - Warszawa (w godzinach obecnego IC Pobrzeże) oraz sezonowe EIC Fregata (do Krakowa raz w tygodniu) i Jantar (do Warszawy)

Połączenia nocne zasadniczo bez zmian, nowość to kategoria i nazwy (nie dość że odmienne, to jeszcze zwróćcie uwagę na jak różnych trasach kursować będą Centaurus czy Polaris w sezonie i poza), oraz jeden powrót po latach. Do tego można się spodziewać zamieszania gdyż pojawi się trochę wagonów bezpośrednich przełączanych na stacjach.
ICN Orion, dawny Przemyślanin, relacji Szczecin (Świnoujście) - Poznań - Wrocław - Katowice - Kraków - Przemyśl
ICN Centaurus, kursuje poza sezonem, dawny Szczecinianin, relacji Świnoujście - Szczecin - Poznań - Warszawa z wagonami do Krakowa (przez Wrocław, Katowice)
ICN Centaurus, kursuje w sezonie, dawny Uznam, relacji Świnoujście - Zielona Góra - Wrocław - Katowice - Kraków z wagonami do Bielska-Białej.
ICN Galaxis, kursuje w sezonie, dawny Szczecinianin, relacji Świnoujście/Kołobrzeg - Szczecin - Poznań - Warszawa - Lublin
ICN Calipso, kursuje w sezonie, dawny Podhalanin, relacji Szczecin - Poznań - Ostrów - Częstochowa - Kraków - Zakopane
ICN Polaris, kursuje w sezonie, kiedyś kiedyś tam Podlasiak relacji Szczecin - Koszalin - Gdynia - Olsztyn - Białystok z wagonami Kołobrzeg - Warszawa
ICN Polaris, kursuje poza sezonem, Kołobrzeg - Gdynia - Warszawa
ICN Mars, dawne Ustronie relacji Kołobrzeg - Gdynia - Warszawa Wsch. - Dęblin - Radom - Kielce - Kraków
ICN Gaimedes, kursuje w sezonie, dawny Pirat. relacji Kołobrzeg - Poznań - Wrocław - Rybnik - Bielsko-Biała z wagonami do Krakowa (tak jak dawniej, wymiana w Poznaniu z Centaurusem)
ICN Urania, kursuje w sezonie, relacji Kołobrzeg - Poznań - Ostrów - Katowice - Kraków
ICN Tetyda, kursuje w sezonie, relacji Kołobrzeg - Piła - Bydgoszcz - Łódź - Kraków
ICN Astra, kursuje w sezonie, dawne Łebsko, relacji Łeba/Hel - Koszalin - Poznań - Wrocław
 

·
Co ja tutaj robię?!
Joined
·
2,209 Posts
^^ Opi Super opracowanie!

Co do Warszawy.
To na odcinku całym tj Szczecin Główny- Warszawa Wschodnia tracimy aż 17 minut.
Wygląda na to że skrócili postój na Centralnej :)
Chociaż w głębi duszy liczyłem, że uda się zejść poniżej magicznej granicy 5h już tak niewiele brakuje ;)
Druga sprawa jaka mnie zastanawia to wagony. Teraz był przetarg na nowe wagony FPS dla 2 składów. To teraz na 100% jeden zestaw dostanie Chrobry. Pytanie kto bedzie szczęsciarzem na drugi zestaw. Dodatkowo szkoda mi jakoś nazwy Prus. Przez tyle lat się człowiek przyzwyczaił tak samo jak i Przemyślinianin ;)

Super, że dołożyli kolejne składy bo czasami juz nie było miejsc w pociągach, A i jak coś trzeba było załatwić w Warszawie to brakowało takiego późnowieczornego pociągu :)

Ja osobiście jednak jestem zadowlony z tego rozkładu.
 

·
Registered
Joined
·
2,117 Posts
Jak dobrze rozumiem pojawią się pociągi zarówno na Nadodrzance jak i bezpośrednie TLK do Bydgoszczy. To wydają się być naprawdę dobre informacje. Ciekawe czy ten TLK przez Bydgoszcz będzie w takich godzinach żeby dało się tam pojechać rano i wrócić wieczorem.
Pendolino w Kołobrzegu? To jakoś mnie dziwi. Jakie on tam bedzie w ogóle prędkości rozwijał? Nie było by lepiej gdyby to jeździło jednak do Szczecina?
Powinien się jeszcze ogarnąć Urząd Marszałkowski i zadbać o lepszy standard podróży w naszym województwie w przypadku kierunków na Piłę, Szczecinek, no i godziny odjazdów. Bo ostatni czy pierwszy pociąg odjeżdżający do/ z będący o godzinie np. 12:00 czy 17:00 to jakaś kpina nie mówiąc o notorycznych napełnieniach jak w Bangladeszu. Ach te nasze koleje. Ogólnie ciężki temat :).
 

·
Registered
Joined
·
327 Posts
[Ciach]Pendolino w Kołobrzegu? To jakoś mnie dziwi. Jakie on tam bedzie w ogóle prędkości rozwijał?
Proste, od Gdyni do Koszalina 100 - 120 km/h, od Koszalina do Kołobrzegu 80 km/h
Nie było by lepiej gdyby to jeździło jednak do Szczecina?
A widzisz, kołobrzescy politycy obiecywali, że załatwią "Dziobaka" i jak widać, słowa dotrzymali ;) Poza tym, Szczecin dostanie ED160 albo ED161.
 
  • Like
Reactions: leks

·
Registered
Joined
·
4,559 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Pendolino w Kołobrzegu? To jakoś mnie dziwi. Jakie on tam bedzie w ogóle prędkości rozwijał? Nie było by lepiej gdyby to jeździło jednak do Szczecina?
Nie było by, nie ma to najmniejszego sensu. Pendolino powinno jeździć tylko tam gdzie może rozwnąć swoje możliwości, czyli prędkość powyżej 160 km/h. Linia nr 9 Gdańsk - Warszawa oraz linia nr 4 Grodzisk - Zawiercie takie możliwości mają więc oczywiste jest że Pendolino tam jeżdżą. Kołobrzeg jest na naturalnym przedłużeniu linii nr 9 więc fajnie że pojedzie tam Pendolino.

Co do Szczecina, na liniach 3 i 351 nie ma ani kilometra trasy z Vmax>160, więc puszczanie Pendolino (dla lansu?) jest irracjonalne. Z kilku względów.
1) Pendolino jest mniej wygodne od tradycyjnego EIC - polecam przejażdżkę przy oknie, gdzie są ukośne ścianki, poza tym fotele są gęściej ustawione.
2) EIC pozostawia mi wybór - przedziały czy bezprzedziały, Pendolino nie.
3) Pendolino nie rozwinie tu swoich atutów. Zamiast zabierać je tutaj mogło by się przydać gdzie indziej.
4) Jest droższe od EIC, a zysk czasowy żaden.

Ciekawe czy ten TLK przez Bydgoszcz będzie w takich godzinach żeby dało się tam pojechać rano i wrócić wieczorem.
z tego co pamiętam to tak.
 

·
Lucky Luke
Joined
·
3,295 Posts
1) Pendolino jest mniej wygodne od tradycyjnego EIC - polecam przejażdżkę przy oknie, gdzie są ukośne ścianki, poza tym fotele są gęściej ustawione.
Gdyby w EIC były takie siedzenia jak w Pendolino to bym zgodził się z Twoją opinią. Nawet tak komfortowy wagon jak 159A, który ma dużo miejsca na nogi przegrywa z Pendziakiem pod względem komfortu siedzeń. I to nie jest tylko moja opinia, ale większości ludzi, którzy do tej pory kursowali na trasie Warszawa - 3Miasto zwykłymi wagonami i od grudnia 2014 roku poruszają się ED250 ;)
 

·
Registered
Joined
·
27 Posts
Szynobusy

^^ Z Dąbia do Świnoujścia płaciłem 10,78 zł
**************************************
Bardzo często w szynobusach toalety są nieczynne - bo zapełnione aż pod wierzch muszli. Obsługa nie dba o opróżnianie. ( może chodzi o koszty?) Dawniej leciało wszystko na tory i jakoś nikt nie umierał z tego powodu. Teraz jest "kultura" - tyle ,że niedostępna.
To jest ta nowoczesność w starym wydaniu. Jak Pindolino - tylko bez prędkości i odpowiednich torów. Jak komórka w dżungli - tylko bez stacji przekaźnikowych. Jak rewolwer bez naboi.
 

·
Registered
Joined
·
4,559 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Pociągi PKP IC na liniach 402 i 403 będą prowadzone zmodernizowanymi lokomotywami SU42 już od Szczecina.
 

·
Mememe...
Joined
·
193 Posts
Są juz dostepne plakatowe rozkłady jazdy 2015/2016 dla każdej stacji:

http://rozklad.plk-sa.pl/Plakaty
Likwidują Szczecinianina, nocny pociąg do Warszawy, czy go tylko zapomnieli dopisać? Zdawało mi się, że ten pociąg jeździł raczej pełen...

Szczecin - Bydgoszcz przez Wałcz. Na odcinku Szczecin - Piła ten pociąg jedzie 2 godz. 47 minut. Następny szynobus PR przejeżdża ten odcinek w 2 godz. 55 minut. Chyba ten "Flisak" długo nie pożyje...
 

·
Registered
Joined
·
44 Posts
**************************************
Bardzo często w szynobusach toalety są nieczynne - bo zapełnione aż pod wierzch muszli. Obsługa nie dba o opróżnianie.

Zapełnienie muszli nie świadczy o pełnym zbiorniku na fekalia, tylko o zapchaniu rur odpływowych. Pretensje kierować do podróżnych, którzy mimo wywieszonych komunikatów w toaletach, wrzucają do muszli papier, niedopałki, ogryzki, podpaski, itp, itd.

Społeczeństwo nie dorosło do nowoczesnego taboru - mimo, że wymagają nowoczesności, to mentalnie ciągle tkwią w erze EN57 ...

Natomiast wracając do zbiorników na fekalia - są one opróżniane przy KAŻDYM zjeździe pojazdu do lokomotywowni - czyli co najmniej raz dziennie, choć ich pojemność zazwyczaj wystarcza na 2-3 dniowe obiegi.
 
1 - 20 of 399 Posts
Top