SkyscraperCity banner

1 - 20 of 4945 Posts
A

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #1


Dziesięć autobusów szynowych kupi do końca roku szczecińska kolej regionalna: trzy nowe i siedem odkupionych od niemieckiej kolei DB Regio.

Zakup pozwoliła sfinansować rządowa dotacja na transport lokalny wywalczona na początku roku przez strajk kolejarzy.

Województwo zachodniopomorskie dostało na to 12,5 mln zł. Za te pieniądze firma PESA z Bydgoszczy ma nam dostarczyć trzy dwuwagonowe autobusy, każdy dla około stu pasażerów (przetarg został rozstrzygnięty dwa dni temu).

Dużo mniej natomiast według Andrzeja Chańki, dyrektora zachodniopomorskiego oddziału PKP Przewozy Regionalne, będzie kosztować zakup autobusów od niemieckiej kolei. Współfinansuje to również marszałek województwa (trwają negocjacje cenowe, ale decyzja o kupnie już zapadła). Chodzi o autobusy szynowe, które teraz kursują między Angermünde a Szczecinem - DB Regio postanowiła je wymienić na nowy tabor. W ten sposób zyskujemy trzy- i czterowagonowe zestawy, które mogą wozić naraz ok. 250 pasażerów.

Dotąd po torach naszego województwa kursował tylko jeden autobus szynowy - z Goleniowa do Kołobrzegu. Nowo kupione szynobusy ruszą na niezelektryfikowane częściowo trasy Kołobrzeg - Szczecin i Runowo Pomorskie - Stargard.

- Być może dzięki nim uda się przywrócić połączenie pasażerskie na liniach Sławno - Darłowo oraz Stargard - Kalisz Pomorski - mówi Chańko. - Wszystko dzięki oszczędnościom.

Za użytkowanie każdego kilometra torów, po których jedzie autobus szynowy, jego spółka zapłaci o 5 zł mniej niż za zwykłe pociągi.
-------------

No wreszcie jakiś zdecydowany krok :)
 
A

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #5
Jeśli Niemcy wymieniają na nowszy widoczny na zdjęciu szynobus to aż trudno wyobrazić sobie jak może wyglądać ten nowocześniejszy model. Może ktoś z was ma zdjęcie nowych szynobusów dla DB.
 
A

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #6
anotak said:
Jeśli Niemcy wymieniają na nowszy widoczny na zdjęciu szynobus to aż trudno wyobrazić sobie jak może wyglądać ten nowocześniejszy model. Może ktoś z was ma zdjęcie nowych szynobusów dla DB.
nowsze niemieckie szynobusy wyglądają m.in. tak:

 

·
Techno culture
Joined
·
600 Posts
ale fajneeeee jest...
 

·
Registered
Joined
·
55 Posts
tu przyklad NordWestBahn(kursuje na pólnocnmym zachodzie Niemiec, pierwsze linie między Osnabrueckiem-Oldenburgiem-Wilhelmshaven oraz Osnabrueckiem i Bremą potem rozroslo sie nieco) 

·
krasnal Hałabała
Joined
·
953 Posts
Ten z PESY to niezupelnie to, co pokazaliscie. W koncu tutaj bedzie zakupiony po raz pierwszy wersja dwuwagonowa. :)

Co do taboru uzywanego, to nie wierze, ze bedzie to akurat ten typ pokazany przez adelmusa. I nie uwierze dopóki nie zobacze. Na DB maja jeszcze pare egzemplarzy starszych modeli...
 

·
Techno culture
Joined
·
600 Posts
zonc said:
osobowe na prad a szynobus na benzynke?

No patrz a ja widziałem też osobowe na benzynę :)

EDIT: sorky, na ropę :D
 

·
krasnal Hałabała
Joined
·
953 Posts
Szynobus to lekki wagon motorowy lub zestaw o charakterze jednostki trakcyjnej (najwiekszy to trójsklad: wagon silnikowy + doczepa + wagon silnikowy) przeznaczony do ruchu lokalnego. Ze wzgledów ekonomicznych naped nie jest przystosowany do ciagniecia klasycznych dlugich i ciezkich skladów. Wydluzanie pociagu moze odbywac sie poprzez dolaczenie kolejnych zestawów lub pojedynczych wagonów motorowych.

Fachowej definicji nie widzialem jeszcze, bo i nazwa jest w Polsce dosc nowa, ale mniej wiecej tak to wyglada. Szerszym pojeciem jest "wagon motorowy", bo obejmuje takze ciezkie pasazerskie pojazdy spalinowe, jak np. SN61 z lat 60. i 70. "Szynobus" to ich lzejsza, slabsza i zarazem dzieki temu tansza w eksploatacji odmiana.
 

·
- -
Joined
·
3,395 Posts
Szynobusy mają lekką konstrukcję, zbliżoną trochę do autobusu drogowego. Ponadto stosowane są w nich podobne do autobusowych czy ciężarówkowych, silniki o małych wymiarach. Natomiast klasyczne wagony motorowe, bo tak się nazywają pociągi osobowe, o których mówicie, miały ciężką konstrukcję, opartą o zwykłe wagony osobowe i były wyposażone w silniki podobne do tych stosowanych w lokomotywach.

Szynobusy tak samo zaliczają się do pociągów osobowych, jak klasyczne wagony motorowe czy zwykłe pociągi lokomotywa + wagony.
Kiedyś w Polsce jeździło całe mnóstwo wagonów motorowych, były to węgierskie SN61 i SN52. Posiadały one ciężką konstrukcję i były bardzo energochłonne oraz dość awaryjne. Wszystkie zostały wycofane z ruchu na początku lat 90tych.

Te niemieckie stare wagony to nic wielkiego, są podobne w założeniach do tych starych SN61 z tym że wieloczłonowe. Nie posiadają ani energooszczędnych silników, ani niskiej podłogi. A trzy lub cztery człony to stanowczo za dużo na lokalne linie. Będą zużywać hektolitry paliwa, wożąc jedynie powietrze. Uważam, że ich zakup jest bezsensowny i powinno się jedynie zamówić wagony z pesy. Tam gdzie ruch już został zawieszony, ponowne uruchomienia są niepotrzebne, bo i tak na te linie pasażerowie nie wrócą. Dawno już został uruchomiony ekonomiczniejszy transport autobusowy lub pasażerów jest tak mało, że jakikolwiek przewoźnik się nie utrzyma.

SN61:

SN52:

 
A

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Discussion Starter #20
rafael said:
Niestety nie tak, a tak:

No nie wiem Rafeal czy właśnie te co pokazujesz, bo takie już nie jeszczą na trasie Szczecin - Angermunde od ponad roku. Od tego czasu jezdza, takie jak pokazalem wczesniej, przy czym moze rzeczywiscie byc tak, ze stare zimuja od roku w jakis hangarach i teraz zostana sprzedane na Pomorze Zachodnie...
 
1 - 20 of 4945 Posts
Top