Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 13022 Posts

·
Što me gledaš?!
16,175 Posts
Sada (zadnjih godina) se sve zgrade grade od armiranog betona, sigurnije je za potres, a ZG je jako ugrožen. Što se toplinske izolacije tiče, i armiranobetonska zgrada sa kamenom vunom ili stiroporom može dobiti A certifikat.

·
ruralan
3,805 Posts
Sada (zadnjih godina) se sve zgrade grade od armiranog betona, sigurnije je za potres, a ZG je jako ugrožen. Što se toplinske izolacije tiče, i armiranobetonska zgrada sa kamenom vunom ili stiroporom može dobiti A certifikat.
nema to veze sa potresom, nego sa parama, zidanje je skupo i sporo...čak štoviše, što teža zgrada, veća pobuda od potresa...najprostije moguće objašnjeno... F=m*a

F = udarna sila
m = masa konstrukcije
a = ubrzanje od potresa

da je do potresa, gradili bi lagane konstrukcije, zgrade bi bile od čelika ili čak drveta...

·
ruralan
3,805 Posts
normalno da nije...to je jako kruta konstrukcija...a velika krutost baš i nije dobra...

zidana konstrukcija je jako dobra što se tiče potresa...jer ima puno "prostora" za disipaciju energije...

znači, svaki segment je omeđen horizontalnim i vertikalnim serklažima, između su elementi od opeke, koji su jako čvrsti, ali i lagani...povezani su sljubnicama od morta koje se prilikom potresa mogu trošiti i tako disipirati energiju potresa ...iznova i iznova...

također, mislim da dosta tih "AB" stambenjaka ne zadovoljava jedan od postulata seizmičkog proračuna konstrukcija, a on je da se u modalnoj analizi aktivira 90% mase konstrukcije u oba horizontalna smjera....
meni se takav tip konstrukcije ni malo ne sviđa i izbjegavam ga...

·
Registered
13,142 Posts
normalno da nije...to je jako kruta konstrukcija...a velika krutost baš i nije dobra...

zidana konstrukcija je jako dobra što se tiče potresa...jer ima puno "prostora" za disipaciju energije...

znači, svaki segment je omeđen horizontalnim i vertikalnim serklažima, između su elementi od opeke, koji su jako čvrsti, ali i lagani...povezani su sljubnicama od morta koje se prilikom potresa mogu trošiti i tako disipirati energiju potresa ...iznova i iznova...

također, mislim da dosta tih "AB" stambenjaka ne zadovoljava jedan od postulata seizmičkog proračuna konstrukcija, a on je da se u modalnoj analizi aktivira 90% mase konstrukcije u oba horizontalna smjera....
meni se takav tip konstrukcije ni malo ne sviđa i izbjegavam ga...
Pa iskustva baš i nisu takva kao što kažeš... AB okvir je duktilan, a zidovi od cigle su kruti... i onda dolazi do dijagonalnog loma zida i nosivost pada na 0.

Najbolje ili duktilno armirana rešetkasta AB konstrukcija, ili kruta AB konstrukcija sa dobro razmještenim i dobro armiranim zidovima za preuzimanje horizontalnih opterećenja.

Čelik je duktilan sam po sebi, ali kod nas se slabo koristi.

·
Što me gledaš?!
16,175 Posts
YTONG? To je uvjerljivo najlakši materijal. Moj stan koji je izgrađen 2003. ima AB zidove između stanova (istok, zapad), a zidove od YTONG-a prema vanjskim frontama (sjever, jug) i unutar stana. I mogu reći da što se toplinske izolacije tiče da je fenomenalno, 19 stupnjeva je bez grijanja cijelu zimu.
Živio sam u njemu nekoliko godina dok nisam naslijedio kuću, sada rentam. Režije džabalesku...:lol:

·
ruralan
3,805 Posts
YTONG? To je uvjerljivo najlakši materijal. Moj stan koji je izgrađen 2003. ima AB zidove između stanova (istok, zapad), a zidove od YTONG-a prema vanjskim frontama (sjever, jug) i unutar stana. I mogu reći da što se toplinske izolacije tiče da je fenomenalno, 19 stupnjeva je bez grijanja cijelu zimu.
Živio sam u njemu nekoliko godina dok nisam naslijedio kuću, sada rentam. Režije džabalesku...:lol:
ytong je dobar materijal...ovako, za obiteljske kuće i slično... ne vidim mu nikakvu posebnu manu...

imaju sasvim solidne sustave za sve, međukatne, krovove, sve se može složiti...kao lego kockice...

·
Registered
1,483 Posts
Radnička 37A

Baš su zbubali zgrade jedne do druge, ovaj odvojak Radničke sada će biti najbliže doživljaju New Yorka u Zagrebu.

Objekt misterioznog izgleda na križanju Radničke i Zaharove

Zgradičak u Branimirovoj 71A je izvana gotovo dovršen

·
Velebitski degen
3,154 Posts
Ytong ima stvarno dobar sistem za zgradarstvo. Sudjelovao sam na jednoj zgradi koja je kompletno napravljena od Ytong sistema. Nažalost, sprčkana je u detaljima, ali svejedno...

Ytong ima odlična toplinska svojstva i u kombinaciji sa Knaufom iznutra nema bojazni od pojave plijesni bez obzira o tipu ovojnice fasade.

Šteta kaj se kod nas još uvijek koristi klasična cigla, tj opeka, a wienerberger sistemi tek u tragovima, a i ono kaj se radi se ne radi dobro jer ju spajaju tj. "lijepe" klasičnim mortom, a time i "ubiju" sva pozitivna svojstva tog sistema. U Nurnbergu sam vidio hrpetinu zgrada koje se grade upravo s wienerberger sistemom, ali kompletno po PS-u. Nije valjda da smo opet pametniji od onih koji su to izmislili.

·
Registered
1,660 Posts
1 - 20 of 13022 Posts