Gotta admit, some really impressive projects going on in Zagreb!
Though, latest news says the Erste Bank tower has run into some problems...
From yesterday's Vecernji List:
RASPRAVA O RADOVIMA NATJEÈAJA ZA NEBODER ERSTE BANKE
Toranj u Vukovarskoj 41 nije dobro rješenje
Struka mora sagledati širi prostor
Zahtjevi za gradnju nebodera u Zagrebu postaju sve uèestaliji i može se oèekivati da æe ih biti i više. No, Zagreb je za njih - ako je suditi po dogaðanjima u svezi s Mamiæevim neboderima, pa i Hoto-tornjem - oèito nespreman. Urbanistièka struka, naime, nije dala nedvojbene odgovore gdje se mogu graditi. Nespremnost je pokazala i rasprava o natjeèajnim radovima o poslovnom tornju Erste banke u Ulici grada Vukovara 41, uprilièena u Društvu arhitekata Zagreba (DAZ) prigodom otvaranja izložbe tih radova.
Veæina autora 26 radova predvidjela je na toj lokaciji vertikalne graðevine, a i ocjenjivaèki sud je prvu nagradu jednoglasno dodijelio 26-katnom neboderu. No, dio struène javnosti se zgraža, a dio je suzdržan, kao što je bila i rasprava u DAZ-u. Od gradnje nebodera na toj lokaciji ogradio se èak i ocjenjivaèki sud u uvodniku kataloga radova. Neboder na graðevinskoj liniji Vukovarske je, naime, suprotan izvornom konceptu gradnje - niži objekti uz liniju ulice dok su visoke graðevine izmaknute poput "brodova koji plove u zelenilu" - koji je u tom dijelu ulice još saèuvan.
Svi bježe od osnovnog pitanja treba li sagraditi neboder na toj lokaciji. Što vuèe taj projekt? On ne može ostati sam jer æe biti smiješan kao i one dvije smiješne kuæe u Sveuèilišnoj aleji - kazao je Slavko Dakiæ, posebni savjetnik gradonaèelnika i bivši proèelnik Zavoda za planiranje razvoja grada, aludirajuæi na Mamiæeve nebodere.
Dakiæ je zamjerio ocjenjivaèkom sudu što u vrednovanju natjeèajnih radova nije obuhvatio širi prostor od zadane lokacije. Na to je jedan èlan suda kazao da se natjeèajem, koji je anketni, pa kao takav nikoga ni na što ne obvezuje, samo ispitivala moguænost može li investitor na toj lokaciji zadovoljiti potrebe 20-ak tisuæa "kvadrata", dostatnih sadašnjim i buduæim razvojnim potrebama. Dakiæ je na to uzvratio kako je upravo natjeèaj bio prilika za promišljanje šireg konteksta jer tko æe, upitao je, promišljati grad ako neæe struènjaci, a upravo Ulica grada Vukovara zaslužuje struèno promišljanje poteza od Savske do Držiæeve. Na tvrdnju kako su neboderi plod želje Erste banke da na toj lokaciji sagradi središnji poslovni prostor dovoljan i za buduæe potrebe, iz publike se èulo da je tada mogla lokaciju potražiti i u Buzinu.
Rasprava, nabijena nelagodnim trenucima, završila je konstatacijom da je jedan od osnovnih problema što grad ne nudi lokacije na kojima bi se neboderi mogli graditi. Tornjevi u Zagrebu, èini se, nasukavaju se u urbanistièkim pliæacima.
BRANKA CRNÈEVIÆ
Protiv Nebodera i susjedi
Gradnjom nebodera nezadovoljni su i susjedi, stanari deveterokatnice koju je projektirao èuveni arhitekt Drago Galiæ, uvjereni kako æe ih toranj, preblizu njihovoj zgradi, baciti u duboku sjenu.
- Nevolje s Erste bankom poèele su veæ pri rekonstrukciji postojeæe jednokatnice. Zatvorili su nam jedini pješaèki i kolni prilaz kroz prizemlje njihove zgrade. Bili smo strpljivi dok su trajali radovi. No, kad je zgrada dovršena, prolaz je ostao zatvoren i do zgrade moramo preko travnjaka - požalio se predstavnik stanara 90-ak stanova. (B. C.)
Tornjeve u Slavonsku, Ljubljansku...
Potencijalne lokacije za nebodere su, èulo se, Slavonska, Ljubljanska i Dubrovaèka avenija, a mjesta ima i u Vukovarskoj, primjerice na križanju sa Strojarskom, gdje je predložena gradnja mnogo niže zgrade. Odgovore na pitanje gdje ih graditi, èulo se, neæe dati detaljni planovi i urbanistièki natjeèaji, veæ GUP, koji može sagledati kakve æe uèinke neboderi imati na širi gradski prostor. (B. C.)
Hope they sort everything out
