SkyscraperCity Forum banner

ZAGREB - constructions update VI

50867 Views 586 Replies 25 Participants Last post by  lindenthaler
Thanks Mantaz, now you can move Zagreb update V to archive :)

Links to previous threads:

Zagreb update I
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=76954

Zagreb update II
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=157460

Zagreb update III
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=166664

Zagreb update IV
http://www.skyscrapercity.com/showt...43&page=1&pp=20

Zagreb update V
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=196531&page=1&pp=20

And guys please forget the politics and discus only projects.
See less See more
Status
Not open for further replies.
1 - 9 of 587 Posts
Zagreb new Airport - Neuer Zagreber Flughafen

Zagreb postaje glavno zračno čvorište u regiji
Nova zračna luka gradit će se 2,5 kilometara sjeveroistočno od postojeće, imat će kapacitet oko tri milijuna putnika godišnje
ZAGREB - Zračna luka Zagreb do kraja ove godine definirat će strategiju i model razvoja, te raspisati natječaj za izgradnju nove luke.
»Nakon što se prikupi sva dokumentacija, za očekivati je izgradnju i potpuni završetak luke u sljedećih pet godina«, kaže glavni direktor Luke Boško Matković. Nova luka gradit će se na udaljenosti 2,5 kilometara sjeveroistočno od postojeće na području Vojne baze Pleso. Imat će kapacitet oko tri milijuna putnika godišnje, a napravit će se cjelokupna nova infrastruktura, čime bi se zagrebačka zračna luka prometnula u jugoistočni ulaz u Europu, odnosno regionalni hub, središnje zračno čvorište u regiji. Izgled i funkcionalnost nove zračne luke trebao bi biti vrlo sličan »terminalu 2« münchenske zračne luke te lukama u Beču i Budimpešti, a vrijednost radova na njoj stajat će oko 122 milijuna eura.
Direktor Zračne luke kaže da se u ovaj projekt ušlo u situaciji u kojoj je postojeća lokacija Zračne luke iscrpljena, pa razvoj nije moguć. »Stara zračna luka, koja je sagrađena 1962. godine, zastarjela je i infrastrukturno i na niz drugih načina«, ističe Matković, te dodaje da je do nje moguće doći samo jednom prometnicom koja je ionako preopterećena.
Projekti adaptacije postojeće zgrade već su završeni i bit će realizirani tijekom ove godine. Međutim, Zračna luka ima određene rezerve u redu letenja, ali i u vremenima koja nisu atraktivna velikim prijevoznicima, te se tu nastoje grupirati charter-letovi i niskobudžetni prijevoznici. »Prema prognozama prometa, definitivno se dolazi u situaciju da će postojeća Zračna luka imati ozbiljnih problema s kapacitetima do izgradnje nove zračne luke«, objašnjava Matković. Problemi u razvoju Luke svojedobno su nastali, kaže Matković, i zbog restrikcija koje su uvedene na izdavanje državnih jamstava nakon financijske analize stanja budžetskog deficita koje je uslijedilo nakon promjene vlasti, dodaje Matković. Otvorenom opcijom ostaje i model javno-privatnog partnerstva, kaže Matković, te dodaje da će optimalno rješenje izraditi njemačka konzultantska kuća Roland-Berger.

http://www.vjesnik.hr/html/2005/05/10/Clanak.asp?r=tem&c=5
Moguća je, dakle, potpuna koncesija, zatim granična koncesija na putničku zgradu, koja bi se nakon nekog vremena vratila Zračnoj luci Zagreb, te pronalaženje strateškog partnera, a nudi se i mogućnost financijskih ulaganja različitih fondova, kaže Matković.
U namjeri da zagrebačka zračna luka postane središnje zračno čvorište u regiji, mora se, kaže Matković, biti svjestan vlastitih limita, jer sve zračne luke glavnih gradova susjednih zemalja razmišljaju o sličnim konceptima, a naročito Beograd, koji je već počeo obnovu. Međutim, Matković tvrdi kako je na primjeru Beograda vidljivo da sama izgradnja nisu jamstvo uspjeha ako nisu stabilni ekonomski i politički preduvjeti. Prednost Hrvatske u odnosu na Srbiju bolja je umreženost zračnih luka, pa je, uz zagrebačku, aktualna i dubrovačka, splitska, zadarska, pulska i riječka zračna luka, dok Srbija ima samo jednu, beogradsku, kao i susjedne zemlje koje su potencijalni hubovi.
See less See more
Mora da ti nije IE u redu.. kod mene ide bez problema
It must be a problem with your IE
slusajte me ... ne slusajte te me... isto ce vas... :)) he he necu dalje ...
dobto kad vec imate te vese digicams ... neznam svi zivite u Zagrebu.. dali je itko od vas vozio zagrebackom zaobilaznicom? Od Bregane ka Iloku??? Tamo se super moze uslikati skyline od Zagreba sto se tice onog dijela oko Ciboe .. a ni nis od toga.. samo neke zgrade da bog vas u sumi okreno a i mene :))) Da nisam toliko daleko u inozemstvu ja bi napravio ... neko to bude inspiracija.. uff.. mozda i ja budem netkome neka ispiracija... he he he :)) Budite mi svi lijepo pozdravljeni i .. bla bla bla ... ;)
See less See more
;)

E voako do Iloka sam dosao jer mi je samo pao stari naziv te autoceste ... bratstva jedinstav :)) LOL pa da eto kreno sam putem Iloka he he ... a sto se tice skyline.. nije istina ... svaki put kad prelazim priko Bregane se video svi neboderi.. no mislim da taj dio jos ne pripada zagrebackoj zaobilaznici... puno prije .. mislim cak da je i prije "plitvica" .. no dobro, moram priznati da s "krntijom" :) ce se to tesko moci uhvatiti po zeljenoj kvaliteti... hmm, moj digicam ima 4 ... no i to ni dovoljno.. ajem znaci nis od toga...
See less See more
Prica o Novom Sadu...

Evo da se rijesimo citave dilemike o stanovnistvu Novog Sada:

Novi Sad je glavni grad Autonomne Pokrajine Vojvodine. On obuhvata dve opstine: Novi Sad i Petrovaradin koje sa prigradskim naseljima imaju 304.519 stanovnika. Nalazi se izmedju 19 stepeni i 51 minut istocne duzine i 45 stepeni 20 minuta severne sirine.

To se moze procitati na stranicama grada Novog Sada, a tko mi nevjeruje naka se posluzi ovim linkom: http://www.gradnovisad.org.yu/srpski/grad/opstipodaci/index.htm

Mislim da kad se vec lupeta s nekim brojkama i tvrdnjama, najbolje je se prvo informisati na sluzbenim stranicama i staviti link...

Znaci Novi Sad nikad nemoze imati 300.000 stanovnika bez predgradja, nego tih 304.519 spadaju u metropolitanregiju! Znaci, sto se tice samog grada, nemojmo nista uvelicavati nego ostajmo kod realnosti jer manja brojka nista neznaci strasnog ili sta ti ja znam. Na primjer München ima 1.25 mil stanovnika kao grad, München gledan kao metropolitanregija 2.5! Tih 1.25 mil ne zivi znaci u gradu Münchenu nego u sasvim razlicitim opcinama. Ipak sa svojom bliskosti i povezanosti u ekonomskom a i gegorafskom pogledu cine ipak jednu cijelinu. Znaci s ekonomske strane naravno su vazniji podatci metropolitanregije nego li sama cinjenica koliko stanovnika u nekom grad zivi. Najbolji primjer je Ruhrpott u Njemackoj di su gradovi kao sto su Essen, Dortmund... Ni jedan od tih gradova ne premasuje broj stanovnistva vise od 550.000. No stanovnistvo u agglomeraciji Ruhrpot stize gotovo 7 mil...

Sry.. za Metropolitanregion ili Agglomeration znam samo te njemacke izraze koje koristim za ekonomsku geografiju u Njemackoj na faksu. Isto tako sry sto mi je malo hrvatski zahrdjao pa mi je ponekad tesko da izrazim tocno ono sto zelim...ipak su tu 27 godina udaljenosti od domovine :)

A da se i rijesi malo ta polemika oko hrvatskih gradova evo par stvari koje sam si malo potrudio da napravim u slobodnom vremenu na faksu. Stanovnistvo gradova i onda metrop. koje sam izracunao studirajuci "malo" (he he uff glava kad me nije zaboljela :bash: ) karte da bi mogao odrediti metrop. onako kako me je moj stari profesor nacuio :cheers: (brojke su se 100% promijenile jer su mi samo bile dostupni podatci iz 2001 godine):

Zagreb: 779.145
Zagreb metrop.: 1.088.841

Split: 188.694
Split metrop.: 270.511

Rijeka: 144.043
Rijeka metrop.: 207.821

Osijek grad: 114.616
Osijek metrop.: 132.997

Zadar: 76.343 (ne postoji metrop.)

Velika Gorica: 63.517 (pripada Zagrebackoj metrop.)

Slavonski Brod: 64.612
Slavnoski Brod metrop.: 72.161

Karlovac: 59.395
Karlovac metrop.: 71.509

Pula: 58.594 (ne postoji metrop.)

Sisak: 52.236
Sisak metrop.: 75.649

Šibenik: 51.553 (ne postoji metrop.)

Varaždin: 49.075
Varaždin metrop.: 60.641

Dubrovnik: 43.770

Gradove ispod 40.000 stanovnika nisam uzimao u obzir ... i ovo je bilo dosta posla da se napravi... za sami kraj.. ovo je moja izrada i naravno da i ja mogu negdje da pogrijesim.. no brojke bi morale biti negdje izmedju 96 do 99% tocne... eto lijep pozdrav svima ;)
See less See more
Objavi molimte tocan link... ako odem na tu stranicu i onda na popis stanovnistva kojeg sam tamo mogao naci dobivam istu brojku kao sta sam ga nasao kod mene na faksu... provjeri: http://www.dzs.hr/Hrv/Popis 2001/popis20001.htm

A ako to ni nocan link onda molio bi te da umjesto pocetne stranice dzs.hr nam objavis... ja sam svoje najbolje dao sad nek izvole drugi ako su zeljni :)
See less See more
he he to i ja kazem dali Split ima vise ili manje.. meni je to sve jedno :) samo se netrebaju bacati iluzionarne brojke koje jednostavno nisu tocne... mi mozemo sebi samo lagati da recimo Pula ima 100.000 stanovnika... no nemozemo lagati nekome tko dolazi sa strane i zna tocne podatke... evo Stuttgart ima 500.000 stanovnika a nemoze se ni u najmanju ruku pohvaliti da je ljepsi od Dubrovnika koji jedva ima 50.000 ... tu ni ta velika brojka stanovnika nista nemogu da tome promjene :)
See less See more
sve te brojke su ti momentalne koje cak i u onom trenu kad se uspostave vec su zastarijele... jer ti se iz grada ljudi sele ili doseljavaju... neki umiru neki se radjaju znaci... nemoj samo da mislis da sam tio ukrasti kojeg stanovnika ... bog me u sumi okreno od toga :angel1:
Bez komentara...

OBNOVA Poglavarstvo ne zna koliko u gradu ima nedovršenih objekata jer se statistika o gradnji vodi tek od 2002. godine
Zgrade - ruglo grada
Autor Vedrana Pejić

Mnoštvo nedovršenih i devastiranih objekata u posljednjih nekoliko godina nagrđuju grad, a i velik su sanitarni problem jer se u njima razmnožavaju štakori te su mogući izvori zaraza.
Neki od objekata stoje netaknuti desetke godina i njihovo dovršenje danas je nemoguće zbog prevelikog oštećenja nastalog vremenom. Jedino rješenje za takve zgrade jest rušenje ili preuzimanje objekata od vlasnika.

Vlasničke zavrzlame
Primjerice, tvrtka Kamgrad d. o. o. otkupila je zgradu u Magazinskoj ulici pokraj Doma sportova. Zgradu su otkupili od poduzeća Magazinska 69 d. o. o. te su radovi ponovno počeli ovih dana nakon osam godina.

Grad je pak predložio da se dovrši građevina u Parku prijateljstva na Jarunu i tamo otvori Centar za oboljele od Alzheimerove bolesti. Gradnja te zgrade pokrenuta je 1988. godine, a bila je u vlasništvu Društva invalida do 1993. godine, kada ju je preuzelo Ministarstvo obrane.

Kako neslužbeno doznajemo, objekt je 1999. godine prebačen na brigu gradu i danas je u nadležnosti Ureda za upravljanje imovinom grada. Plan za uređenje zgrade ima Gradski ured za zdravstvo, rad i socijalnu skrb, koji namjerava preuzeti upravljanje objektom i pretvoriti ga u Centar za oboljele od Alzheimerove bolesti.

No, poglavarstvo bi trebalo pronaći strateške partnere koji bi sudjelovali u gradnji. Centar bi imao kapacitet od 120 ležajeva, rekao je pročelnik gradskog ureda za zdravstvo, rad i socijalnu skrb dr. Zvonimir Šoštar. No, već dvije godine cijeli projekt čeka zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa i to nad šest četvornih metara zemljišta.

Na upit koliko je u gradu nedovršenih građevina nismo dobili odgovor. Naime, Gradski ured za planiranje, razvoj grada i zaštitu okoliša prati statistički gradnju i dovršene objekte od 2002. godine, pa će se točni podaci dobiti tek za dvije do pet godina.

Ruglo na Ljubljanskoj
Najpoznatiji je primjer nemogućnosti obnove zgrada objekt na križanju Ljubljanske avenije i Hrvatskog sokola, koji je od slovenske tvrtke prešao 2001. godine u hrvatsko vlasništvo. Zgradu je otkupila tvrtka sa sjedištem u Zagrebu, ali kako doznajemo, nije u mogućnosti pokrenuti završne radove jer je došlo do problema u vlasničkim knjigama.

Njihovo rješavanje čekaju od 2001. godine.

Ipak, najveći je problem u nerješavanju takvih "rugoba" to što gradske i državne institucije nemaju zakonskih ovlasti za gonjenje neodgovornih graditelja.
See less See more
1 - 9 of 587 Posts
Status
Not open for further replies.