SkyscraperCity Forum banner

ZAGREB - constructions update VI

49845 586
Thanks Mantaz, now you can move Zagreb update V to archive :)

Links to previous threads:

Zagreb update I
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=76954

Zagreb update II
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=157460

Zagreb update III
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=166664

Zagreb update IV
http://www.skyscrapercity.com/showt...43&page=1&pp=20

Zagreb update V
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=196531&page=1&pp=20

And guys please forget the politics and discus only projects.
Status
Not open for further replies.
21 - 40 of 587 Posts
You can either upload it to some server and post the link or make screenshots of your database and post them like pictures here :)
mic of Orion said:
I whish to insert one of my excel databases, is there any way I could do that or is there a way of inserting database if any sort in to thread?
thanx
That Špansko is like "Instant Suburbia". It seems like they built this all in record time. Looks quite nice IMO. Didn't they start on this one not even 12 months ago?

Thanks for the pics Long Foot.
thanx bubach, I'll try doping that, if not successful, I want bother with it.

Just found interesting thing on net, Zagreb Sport Hall,

What's going on with this project, is anyone doing anything about this at all?
What's the capacity of this hall, it sure looks as if needs major re-investment program, looks very big too... :)
Just that the square out front will be known by another name. I dont know of any upgrade plans. Maybe LF might know more.

At some point I'll do up a summary of these projects across Zagreb, but I'll add them into categories. We always mention at least once in each thread a summarised update of everything happening. May take me a few days thou .... :D
Zagreb new Airport - Neuer Zagreber Flughafen

Zagreb postaje glavno zračno čvorište u regiji
Nova zračna luka gradit će se 2,5 kilometara sjeveroistočno od postojeće, imat će kapacitet oko tri milijuna putnika godišnje
ZAGREB - Zračna luka Zagreb do kraja ove godine definirat će strategiju i model razvoja, te raspisati natječaj za izgradnju nove luke.
»Nakon što se prikupi sva dokumentacija, za očekivati je izgradnju i potpuni završetak luke u sljedećih pet godina«, kaže glavni direktor Luke Boško Matković. Nova luka gradit će se na udaljenosti 2,5 kilometara sjeveroistočno od postojeće na području Vojne baze Pleso. Imat će kapacitet oko tri milijuna putnika godišnje, a napravit će se cjelokupna nova infrastruktura, čime bi se zagrebačka zračna luka prometnula u jugoistočni ulaz u Europu, odnosno regionalni hub, središnje zračno čvorište u regiji. Izgled i funkcionalnost nove zračne luke trebao bi biti vrlo sličan »terminalu 2« münchenske zračne luke te lukama u Beču i Budimpešti, a vrijednost radova na njoj stajat će oko 122 milijuna eura.
Direktor Zračne luke kaže da se u ovaj projekt ušlo u situaciji u kojoj je postojeća lokacija Zračne luke iscrpljena, pa razvoj nije moguć. »Stara zračna luka, koja je sagrađena 1962. godine, zastarjela je i infrastrukturno i na niz drugih načina«, ističe Matković, te dodaje da je do nje moguće doći samo jednom prometnicom koja je ionako preopterećena.
Projekti adaptacije postojeće zgrade već su završeni i bit će realizirani tijekom ove godine. Međutim, Zračna luka ima određene rezerve u redu letenja, ali i u vremenima koja nisu atraktivna velikim prijevoznicima, te se tu nastoje grupirati charter-letovi i niskobudžetni prijevoznici. »Prema prognozama prometa, definitivno se dolazi u situaciju da će postojeća Zračna luka imati ozbiljnih problema s kapacitetima do izgradnje nove zračne luke«, objašnjava Matković. Problemi u razvoju Luke svojedobno su nastali, kaže Matković, i zbog restrikcija koje su uvedene na izdavanje državnih jamstava nakon financijske analize stanja budžetskog deficita koje je uslijedilo nakon promjene vlasti, dodaje Matković. Otvorenom opcijom ostaje i model javno-privatnog partnerstva, kaže Matković, te dodaje da će optimalno rješenje izraditi njemačka konzultantska kuća Roland-Berger.

http://www.vjesnik.hr/html/2005/05/10/Clanak.asp?r=tem&c=5
Moguća je, dakle, potpuna koncesija, zatim granična koncesija na putničku zgradu, koja bi se nakon nekog vremena vratila Zračnoj luci Zagreb, te pronalaženje strateškog partnera, a nudi se i mogućnost financijskih ulaganja različitih fondova, kaže Matković.
U namjeri da zagrebačka zračna luka postane središnje zračno čvorište u regiji, mora se, kaže Matković, biti svjestan vlastitih limita, jer sve zračne luke glavnih gradova susjednih zemalja razmišljaju o sličnim konceptima, a naročito Beograd, koji je već počeo obnovu. Međutim, Matković tvrdi kako je na primjeru Beograda vidljivo da sama izgradnja nisu jamstvo uspjeha ako nisu stabilni ekonomski i politički preduvjeti. Prednost Hrvatske u odnosu na Srbiju bolja je umreženost zračnih luka, pa je, uz zagrebačku, aktualna i dubrovačka, splitska, zadarska, pulska i riječka zračna luka, dok Srbija ima samo jednu, beogradsku, kao i susjedne zemlje koje su potencijalni hubovi.
wow, thanks for the info, bambam :)

Pity they didn't say anything about connection with the city, is it gonna be tram or light rail.
Great article. Thanks Bambam! :)
I reckon it would have to be Light Rail. Its too far for trams and it requires something with a bit more speed than an average 70 kph. What do you think Long Foot?
long foot said:
wow, thanks for the info, bambam :)

Pity they didn't say anything about connection with the city, is it gonna be tram or light rail.
It was built in 1972. capacity cca 10.000.
mic of Orion said:
thanx bubach, I'll try doping that, if not successful, I want bother with it.

Just found interesting thing on net, Zagreb Sport Hall,

What's going on with this project, is anyone doing anything about this at all?
What's the capacity of this hall, it sure looks as if needs major re-investment program, looks very big too... :)
Traffic study is great source of informations:

- nova tramvajska linija 10 između Kvaternikovog trga i Petruševca preko Heinzelove i Radničke (Program J);

The whole traffic study:
http://www.zagreb.hr/DOKUMENT.nsf/VPD/09A8300639DEDD0EC1256A0D0051F0F5?OpenDocument&12
SinCity said:
I reckon it would have to be Light Rail. Its too far for trams and it requires something with a bit more speed than an average 70 kph. What do you think Long Foot?
Thanks Long Foot :)
Construction of new Jankomirski bridge started yesterday :)

(Izbori su sve bliže!)

Article from official site of Zagreb city council:

Počinje izgradnja Jankomirskog mosta

Simboličnim rezanjem vrpce na nasipu uz postojeći Jankomirski most, gradonačelnica Vlasta Pavić, u društvu sa zamjenicima Milanom Bandićem i Stipom Tojčićem, označila je početak gradnje novoga mosta koji će izgledom biti identičan postojećem, Savu bi trebao premostiti do kraja kolovoza sljedeće godine.
Nakon javnog natječaja, za izvođača je izabrana tvrtka Viadukt, a most, vrijedan oko 88 milijuna kuna bit će položen paralelno s postojećim mostom. Njegova će širina iznositi 11,5 metara, a, s obzirom na širinu korita Save i nasipa, bit će dug 330 metara.

Kroz novi most prolazit će magistralni vodoopskrbni cjevovod i električni kablovi.
http://www.zagreb.hr/Dokument.nsf/8...857573e0a37fee26c1256ff50048ad9a?OpenDocument
Čisto da znaš da sam položio taj ispit (i to petaka dobio), a Vrbik, hmmm, mogao bih skoknuti tamo sljedećeg vikenda, ali jao, Vrbik je velik, pa reci što konkretno želiš s Vrbika?
bubach_hlubach said:
long foot, i thought you had to study for your exam.........;)
Well, Vrbik is quite far from Vjesnik....so maybe in a year or two, okay ? I can wait.... :D
hehe, cestitam na prolazu...i jos petaka dobil velis...super...ajde sad si se bar tjelesnog rijesio ;) :D

Gle, kaj se Vrbika tice i mojeg cviljenja, ne moras to uopce prihvatiti kao nekakvu obavezu. Meni je ustvari zao kaj sam propustio par prilika uslikati nekolicinu zgrada koje su mi se jako svidjele i sad gnjavim ljude ovdje da to ucine za mene, jako djetinjasto od mene, a kaj ces :D :booze:

Vec ako se nadjes u predjelu Vrbika, tamo je par redova jako lijepih modernih stambenih zgrada i to se nalazi prema autoputu - znaci sjeverna strana naselja :)
long foot said:
Čisto da znaš da sam položio taj ispit (i to petaka dobio), a Vrbik, hmmm, mogao bih skoknuti tamo sljedećeg vikenda, ali jao, Vrbik je velik, pa reci što konkretno želiš s Vrbika?
Tjelesni veliš? ha ha... :D
zapravo "Povijest hrvatske kulture"... al ajd, tjelesni...

Znam na koje zgrade misliš, to je blizu Filozofskog faksa, cijeli mali kvart novih zgrada, sve lijepo uređeno, novo... ok, kad budem prolazio, možda ovaj vikend ili neki drugi ili kad se vratim iz vojske :D
bubach_hlubach said:
hehe, cestitam na prolazu...i jos petaka dobil velis...super...ajde sad si se bar tjelesnog rijesio ;) :D

Gle, kaj se Vrbika tice i mojeg cviljenja, ne moras to uopce prihvatiti kao nekakvu obavezu. Meni je ustvari zao kaj sam propustio par prilika uslikati nekolicinu zgrada koje su mi se jako svidjele i sad gnjavim ljude ovdje da to ucine za mene, jako djetinjasto od mene, a kaj ces :D :booze:

Vec ako se nadjes u predjelu Vrbika, tamo je par redova jako lijepih modernih stambenih zgrada i to se nalazi prema autoputu - znaci sjeverna strana naselja :)
Povijest rvacke kulture, ka'es, ha? Ma nemoj ;)
A jel' se taj tvoj faks poceo priznavati napokon ? Jer ako se dobro sjecam bilo je problema sa Hrvatskim Studijima.

Moze i poslije vojske, ako budes prolaziJo (-> :D) pored Vrbika sjeti se starog druga i njegovog nedosanjanog sna ;)
:)
Moj faks je priznat u Hrvatskoj otprilike onoliko koliko je Hrvatska priznata u svijetu – tj. samo formalno, zapravo nas stalno jebu u mozak :D
bubach_hlubach said:
Povijest rvacke kulture, ka'es, ha? Ma nemoj ;)
A jel' se taj tvoj faks poceo priznavati napokon ? Jer ako se dobro sjecam bilo je problema sa Hrvatskim Studijima.
^^^ Ali moras priznati da nas nitko ne moze tako fino sjebati kak mi mozemo sami sebe, u tome smo velemajstori :D

Ajde necemo vise tu raditi parodiju od grada i drzave, kad pogledas globalno, preko 100 drzava na ovoj planeti je u 100 put vecem klincu nego mi i dali bi sve da imaju barem H od Hrvatske...a opet jebiga, nismo Svedska ili Norveska, a niti Italija ili Austrija kojima toliko tezimo, no svejedno samo hrabro naprijed :) :eek:kay:
Da to bolje formuliramo: reklo bi se da smo "srednja žalost" :D
Ma kakva srednja zalost, jad i bjeda covjece! Azerbedjan je Svicarska za nas ;)
21 - 40 of 587 Posts
Status
Not open for further replies.