SkyscraperCity banner

61 - 80 of 1405 Posts

·
Disenfranchised
7,677 Posts
That's interesting! Ljubljana wants to get rid of the railway dividing it as well, but by putting it in a sort of channel below ground level.

Does Zagreb have a railway bypass, or do freight trains run through the city as well?
from the east it has a freight-only bypass, yes. from the east, no. it's a pretty pathetic bypass, doesn't even go around the entire city. :eek:hno: :lol:

·
Banned
9 Posts
Izvinite, Belgrade city je nas novi clan foruma, jos uvek je mlad i neiskusan pa nije znao kakva govna pojedini hrvatski forumasi mogu biti;)

Nego, lep metro. Nadam se da ce plan zaziveti, samo ne razumem cemu takva zurba? Sacekajte lepo clanstvo u EU pa od njih iskamcite novac za to. Imaju oni silne fondove za infrastrukturu, treba ih valjda iskoristiti:yes:

·
Banned
3,731 Posts
dobro orkan prosetaj...dosadan si pravo....

metro je bomba .... :) super stvar za zagreb...kolko ce biti vozova na sinama kad se sve zavrsi?

·
otišao i neće se vratiti
6,736 Posts
Discussion Starter #68
Što se mene tiče nije problem ako u ovom threadu raspravljamo i o beogradskom metrou (uostalom stavili smo slike iz Portoa), ali može se to i na pristojniji način.

·
otišao i neće se vratiti
6,736 Posts
Discussion Starter #69
@orkan hvala na komplimentu :bash:

Nije baš neka žurba, ovo je tek idejni projekt, gradnja će početi najranije za 4 godine.

·
Registered
4,914 Posts
Što se mene tiče nije problem ako u ovom threadu raspravljamo i o beogradskom metrou (uostalom stavili smo slike iz Portoa), ali može se to i na pristojniji način.
Potpisujem! A i ta dva sustava (Bg i Zg) imaju jednu veliku sličnost: oba su jedna velika trakavica s gotovo nikakvim izgledima realizacije u skoroj budućnosti...

·
otišao i neće se vratiti
6,736 Posts
Discussion Starter #71
That's interesting! Ljubljana wants to get rid of the railway dividing it as well, but by putting it in a sort of channel below ground level.

Does Zagreb have a railway bypass, or do freight trains run through the city as well?
We have only south-east by-pass, south-west will be built in the future, so freight still trains run through center.

·
otišao i neće se vratiti
6,736 Posts
Discussion Starter #72
This is the map of Zagreb railways.

Blue lines will be elevated .
Red line is south-east by-pass.

·
Registered
2,784 Posts
LF nesto ne kuzim.. gdje bi se tocno razlikovali pravci LGZ od vec postojeceg tramvaja? Mislim ako ce LGZ 10 - 20 % se razlikovati od vec postojeceg tramvajskog sustava, znci minimalna razlika, cemu onda LGZ i tramvaj?!? Naravno da neke stanice bi se trebale krizati s tramvajskim no bit LGZ-a ili metroa bi trebala biti da se sagradi tamo gdje tramvaj do sada ne vozi. Isto bi me zanimalo dali tramvaj u Zagrebu ima zeleni val ili dijeli istu sudbinu kao auti?

·
otišao i neće se vratiti
6,736 Posts
Discussion Starter #75
Dakle ovako, tramvajske su pruge u ZG-u jednim dijelom na ulici pomiješane s automobilima (u centru, Maksimirska, Ilica, Dubrava, Savska), ali velikim su dijelom izdvojene i imaju svoj koridor po srediti avenija (Av Dubrovnik, Držićeva, Zvonimirova, Vukovarska, Horvaćanska, pruga prema Dolju…) Ne znam točan podtotak, ali mislim da više od 50 posto dionica ima svoj koridor. Ovim prugama tramvaj dosta brzo vozi i zbilja nema potrebe da se tu ubacuju linije LGŽ-a, osobito kroz Aveniju Dubrovnik i Horvaćansku.

E sad, tramvaj i LRT bi se poklapali na pruzi kroz Zvonimirovu, Maksimirsku, Dubravu i od Trga do Dolja, te prema nekim varijantama kroz Horvaćansku (linija prema Prečkom), dakle po mojoj procjeni oko 40 posto linija LRT-a išlo bi postojećim tramvajskim prugama. Ostalo bi bile nove pruge - od Trga do Dugava prema jugu (možda i od Glavnog do Novog Zagreba, ako bude odabrana ta varijanta), od Trga Žrtava Fašizma do Jankomira prema zapadu te od Jukićeve do Španskog.

Ako budem imao vremena napravit ću jednu kartu na kojoj ću to sve lijepo nacrtati za one koji ne poznaju geografiju ZG-a, za sada toliko ;)

·
Registered
2,784 Posts
Dakle ovako, tramvajske su pruge u ZG-u jednim dijelom na ulici pomiješane s automobilima (u centru, Maksimirska, Ilica, Dubrava, Savska), ali velikim su dijelom izdvojene i imaju svoj koridor po srediti avenija (Av Dubrovnik, Drži?eva, Zvonimirova, Vukovarska, Horva?anska, pruga prema Dolju…) Ne znam to?an podtotak, ali mislim da više od 50 posto dionica ima svoj koridor. Ovim prugama tramvaj dosta brzo vozi i zbilja nema potrebe da se tu ubacuju linije LGŽ-a, osobito kroz Aveniju Dubrovnik i Horva?ansku.

E sad, tramvaj i LRT bi se poklapali na pruzi kroz Zvonimirovu, Maksimirsku, Dubravu i od Trga do Dolja, te prema nekim varijantama kroz Horva?ansku (linija prema Pre?kom), dakle po mojoj procjeni oko 40 posto linija LRT-a išlo bi postoje?im tramvajskim prugama. Ostalo bi bile nove pruge - od Trga do Dugava prema jugu (možda i od Glavnog do Novog Zagreba, ako bude odabrana ta varijanta), od Trga Žrtava Fašizma do Jankomira prema zapadu te od Juki?eve do Španskog.

Ako budem imao vremena napravit ?u jednu kartu na kojoj ?u to sve lijepo nacrtati za one koji ne poznaju geografiju ZG-a, za sada toliko ;)
Kao prvo hvala ti na odgovoru i stvarno bi bilo cool kad bi to sve mogao vizualizirati. Mislim poznajem Zagreb, no ne toliko da bi mi sada sve to mogao pricarati.

Nego, jedno pitanje ostaje.. ako tramvaj relativno brzo vozi kao sto i sam kazes a uzmes u obzir da LGZ ce voziti do 35 km/h, a najvjerojatnije i tramvaji mogu voziti tom brzinom kad imaju adekvatni koridor, zbog cega onda LGZ? Zar nebi bilo onda pametnije tramvajske linije prosiriti, postojece koridore prosiriti, napraviti sustav sa zelenim valom, trase napraviti pogodne za produzeni tramvaj i tamo gdje je potrebno -kao u centru- staviti tramvaj da vozi podzemno?!? Neznam, kombinacija pravi metro i tramvaj se super uklapaju jedan u drugog kao u Münchenu.. no LGZ sa ovim karakteristikama mi jednostavno zvuci bez veze. Na svim tim koridorima bi LGZ -ako ce imati istu razmjeru tracnica kao i tramvaj od 1000mm- ili tramvaj na ovim trasama za LGZ mogla totalno zamijeniti jedna drugu.. nekako mi se ova dva sustava neutraliziraju umjesto da se stvarno udopunjuju. Neznam, nekako mi ovo sve ne svidja i jednostavno nevidim nikakvu veliku korist u tome...

·
otišao i neće se vratiti
6,736 Posts
Discussion Starter #77
Vezano za gradnju mosta za metro, pitanje i odgovor s gradonačelnikovog sitea:

Pitanje: Kada će početi gradnja mosta preko Bundeka od ulice SR Njemačke do Strojarske?
Odgovor: U tijeku je izrada idejnog projekta za most preko Save na produžetku ulice SR Njemačke. Početak radova na izgradnji predmetnog mosta sa spojem na Strojarsku ulicu planira se za 2009. godinu.
Dakle, radovi počinju za 2 godine, iako su u početku obećavali da će do tada most biti gotov.

·
otišao i neće se vratiti
6,736 Posts
Discussion Starter #78
Kao prvo hvala ti na odgovoru i stvarno bi bilo cool kad bi to sve mogao vizualizirati. Mislim poznajem Zagreb, no ne toliko da bi mi sada sve to mogao pricarati.
ok, nacrtat ću sve to večeras.

Nego, jedno pitanje ostaje.. ako tramvaj relativno brzo vozi kao sto i sam kazes a uzmes u obzir da LGZ ce voziti do 35 km/h, a najvjerojatnije i tramvaji mogu voziti tom brzinom kad imaju adekvatni koridor, zbog cega onda LGZ? Zar nebi bilo onda pametnije tramvajske linije prosiriti, postojece koridore prosiriti, napraviti sustav sa zelenim valom, trase napraviti pogodne za produzeni tramvaj i tamo gdje je potrebno -kao u centru- staviti tramvaj da vozi podzemno?!? Neznam, kombinacija pravi metro i tramvaj se super uklapaju jedan u drugog kao u Münchenu.. no LGZ sa ovim karakteristikama mi jednostavno zvuci bez veze. Na svim tim koridorima bi LGZ -ako ce imati istu razmjeru tracnica kao i tramvaj od 1000mm- ili tramvaj na ovim trasama za LGZ mogla totalno zamijeniti jedna drugu.. nekako mi se ova dva sustava neutraliziraju umjesto da se stvarno udopunjuju. Neznam, nekako mi ovo sve ne svidja i jednostavno nevidim nikakvu veliku korist u tome...
to se i ja pitam i nimalo mi se ne sviđa. ili tram ili LGŽ, nikako oboje.

·
Registered
4,914 Posts
Bambam, samo da te malo ispravim, neće LGŽ voziti do 35 km/h, nego u prosjeku 35 km/h...

Inače, nažalost nema svrhe što je tramvaj na nekim mjestima odvojen (Zvonimirova, Vukovarska), kad svakih 100m mora stati na semaforu, a raskrižja su u rush-hour vremenima često zakrčena...

61 - 80 of 1405 Posts