Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 196 Posts

·
Moderator
19,775 Posts
Discussion Starter · #1 ·
W przypadku Zakopanego dojazd to najmniejszy problem. Auto nie tylko potrzebuje drogi, ale też miejsca parkingowego. Jeżeli liczba takowych się nie zwiększy, to korki do Zakopca będą stać nawet pomimo 5 pasów w każdą stronę.
Już kiedyś pisałem, jak moim zdaniem powinien wyglądać ruch samochodowy w Zakopanem (i paru innych miejscowościach turystycznych):
- ruch lokalny i komunikacja publiczna - swobodny wjazd;
- jeżeli hotel zapewnia miejsce postojowe, albo kierowca posiada zarezerwowane miejsce na parkingu - swobodny wjazd;
- osoby posiadające rezerwację hotelu bez zapewnionego miejsca postojowego mogą wjechać w pierwszym i ostatnim dniu pobytu na określony czas (godzinę?); w pozostałych dniach samochód musi być przechowywany na parkingu poza miastem;
- pozostałe osoby zostawiają samochód na patelni przed rogatkami miasta.

·
Precz z komuną!
3,393 Posts
^^ Parkowanie to akurat najmniejszy problem, bo praktycznie każdy hotel/pensjonat posiada miejsca dla klientów (gorzej wygląda sprawa stoków narciarskich). Odpadliby najwyżej turyści, przyjeżdżający na pół dnia na wycieczkę do Zakopanego z innych miejscowości.

·
Registered
37 Posts
Już kiedyś pisałem, jak moim zdaniem powinien wyglądać ruch samochodowy w Zakopanem (i paru innych miejscowościach turystycznych):
- jeżeli hotel zapewnia miejsce postojowe, albo kierowca posiada zarezerwowane miejsce na parkingu - swobodny wjazd;
- osoby posiadające rezerwację hotelu bez zapewnionego miejsca postojowego mogą wjechać w pierwszym i ostatnim dniu pobytu na określony czas (godzinę?); w pozostałych dniach samochód musi być przechowywany na parkingu poza miastem;
No kolego tu to przesadziłeś. Swoboda przemieszczania należy do wolności obywatelskich. Nikt mieszkańcom Zakopanego nie każe mieszkać w Zakopanem jeżeli przeszkadzają im samochody turystów i tak samo turyści nie mogą wymagać komfortu przemieszczania jeżli wybierają się do Zakopanego. Nikt nie każe im tam przecież jechać.

·
Moderator
19,775 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Swoboda przemieszczania należy do wolności obywatelskich.
Powiedz to mieszkańcom Zermatt, Piranu i paru innych miejscowości.

Poza tym swoboda przemieszczania nie musi być realizowana przy użyciu samochodu.

·
Registered
2,106 Posts
Póki co nie da się tu żyć. Dojazd z Poronina do Zakopanego trwa nawet ponad godzinę. Jeżdżenie po Zakopanem to już kompletna abstrakcja. Wątpię żeby marzeniem mieszkańców były koleje setki samochodów dojeżdżające tu wygodną dwupasmówką.
Przecież napisałem dorożką a nie dwupasmówką. To że w aktualnym stanie w Zakopcu nie da się jeździć jest mi od lat wiadome i dlatego szerokim łukiem omijam ten grandzioł. Kasprowy oglądam w TVP info i stwierdzam, że nic a nic się nie zmienił. Dutki mam w kieszeni. Wydam w najbliższy weekend w Gorlicach. Jak żyć i godnie przyjąć turystów pod Wielką Krokwią to naprawdę ani mój, ani warszawiaka problem. O tym muszą sobie autonomicznie zdecydować sami górale z Zakopca a ich protesty poza nimi samymi nikogo nie interesują zwłaszcza te puszczane w mediach. To jest takie sranie sobie we własne gniazdko. Jak już miasto się udrożni i przybędzie bezpłatnych parkingów dajcie znać. Zasięgnę opinii znajomych i może po wielu latach odwiedzę Zakopane.:cheers:

·
Registered
586 Posts
Górale swoje protesty zapowiadali z powodu jakiejś tam inwetycji w czasie Tour de Pologne. Wszędzie o tym gadali, że nikogo nie puszczą! Miałem okazję wtedy tam być i jedyne co ich interesowało, to aby luzem latające dzieci w wieku 4-6 lat złapały jak najwięcej bidonów i torebek z wyścigu. W takie protesty więc nie wierzę.

·
Registered
4,362 Posts
No kolego tu to przesadziłeś. Swoboda przemieszczania należy do wolności obywatelskich. Nikt mieszkańcom Zakopanego nie każe mieszkać w Zakopanem jeżeli przeszkadzają im samochody turystów i tak samo turyści nie mogą wymagać komfortu przemieszczania jeżli wybierają się do Zakopanego. Nikt nie każe im tam przecież jechać.
Bzdety - a któż broni Ci się przemieszczać? Przecież to w ogóle nie jest kwestia w tej dyskusji. I wiadomo że nie chodzi tu o rozwiązania z gatunku koncesji czy pozwoleń itd. Chodzi o zaplanowanie takiej struktury komunikacji żeby nie było sensu wsiadać do samochodu poza niezbędną koniecznością.

·
d(*_*)b ~{|KR|)
5,436 Posts
Różne są głosy. Ja jednak pomimo wszystko obstaję za budową/rozbudową Zakopianki do dwóch pasów w każdym kierunku. Niekoniecznie na dwóch jezdniach. Należałoby przy okazji przebudować te trzy ronda w Zakopanem tak, aby upłynnić ruch oraz dokończyć obwodnicę w kierunku Kościeliska. Wszystko jest do zrobienia. Jeżeli będzie wola z dwóch stron (GDDKiA - społeczność lokalna) to można myśleć poważnie.
Miasto nie może jednak zapomnieć o własnych inwestycjach komunikacyjnych. Na razie jednak obserwuję wzmożone budowy beznadziejnych szklano-metalowych konstrukcji (bloki, hotele) zamiast właściwego pomyślunku o transporcie kołowym. A przecież estakada kiedyś była piękna z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku...

·
46 & 2
10,048 Posts
Różne są głosy. Ja jednak pomimo wszystko obstaję za budową/rozbudową Zakopianki do dwóch pasów w każdym kierunku. Niekoniecznie na dwóch jezdniach
No, to dopiero byłby bodycount miszczów kierownicy...

·
46 & 2
10,048 Posts

·
Moderator
19,775 Posts
Discussion Starter · #14 ·
...przybędzie bezpłatnych parkingów ...
He he, dobry dowcip.

Różne są głosy. Ja jednak pomimo wszystko obstaję za budową/rozbudową Zakopianki do dwóch pasów w każdym kierunku. Niekoniecznie na dwóch jezdniach.
W ten sposób fundujesz koszmar zarówno kierowcom jadącym zakopianką, jak i mieszkańcom którzy musieliby przedzierać się przez taką drogę.

A jeżeli miałaby to być droga niekolidująca z ruchem lokalnym, to i tak musiałaby powstać po nowym śladzie, więc nie ma co oszczędzać na rozdzieleniu jezdni. W tym wypadku wystarczy dać pojedynczy betonowy separator zamiast jedenastometrowego pasa rozdziału z rezerwą pod 2x3 w środku. Tak drogi buduja Włosi i jakoś żyją.

Miasto nie może jednak zapomnieć o własnych inwestycjach komunikacyjnych. Na razie jednak obserwuję wzmożone budowy beznadziejnych szklano-metalowych konstrukcji (bloki, hotele) zamiast właściwego pomyślunku o transporcie kołowym.
Bloki budują prywatni inwestorzy. Usprawnienie transportu kołowego należy do miasta.

A przecież estakada kiedyś była piękna z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku...
Estakada w centrum miasta? A fuj.

I co dalej?
A jak dostają się do miasta turyści odwiedzajacy Piran albo Zermatt? Z kapcia, busem, autobusem, dorożką, taksówką, kolejką. Co kto lubi.

Tylko najpierw trzeba przestawić sobie w głowie parę klocków i zerwać z przekonaniem, że wszędzie powinna być możliwość dojazdu samochodem.

·
Registered
424 Posts
No, to dopiero byłby bodycount miszczów kierownicy...
To się nazywa selekcja naturalna. Od kilkuset lat już nieistniejąca.

Pal licho te drogi. Rozwiązaniem problemu setki ludzi chcący jechać z całego kraju do Zakopanego jest konkurencyjna kolej. I zakaz wjazdu samochodów osobowych (przejadą cwaniaki z kratką, ale zbyt wiele ich nie będzie). Alternatywa: opłata klimatyczna za samochód.

·
Registered
2,106 Posts
He he, dobry dowcip.
Z pozostałymi wypowiedziami się zgadzam poza tym Twoim He, he. Może zaczniemy co powinien dostać normalny turysta od normalnego gospodarza terenu w ramach usługi wczasy!!!!! Ano pokój, szwedzki stół, parking, SKY-pass i inne drobne atrakcje typu ognisko, dance, i wycieczkę po okolicy w ramach jednolitej ceny za wypoczynek. Tym czasem okazuje się, że na takich wczasach turysta wszędzie musi sobie sam dojechać, zapłacić za sikanie wykukać i wykupić drogi parking, odstać swoje za biletem na wyciąg bo kolejny jest na inny bilet. Tedy: tanie wczasy wychodzą bardzo drogo i widok Giewontu jest 200% droższy od oferty. Mam jedynie dobrą wiadomość dla górali, że anomalią absurdu polskiego nie jest Zakopane a Szczyrk Panowie i Panie. Otóż tam płaciłem za parkowanie na błotnistym poboczu drogi krajowej w myśl zasady wszystko na sprzedaż... W Białce Tatrzańskiej zaś mała kupka, duża kupa i sikanie gratis. Parking też. Jak się chce to można!!!! :cheers:

·
Razcep Razdrto
3,688 Posts
Z Zakopanem jest inaczej niż Piranem czy Zermattem. Te zagraniczne są miejscami typowo turystycznymi, cała organizacja ruchu jest temu podporządkowana i tak jest OK.

Zakopane to spore miasto o funkcjach nie tylko turystycznych, jest drobny przemysł, usługi, biura itd. Poza tym jest wielokrotnie większe - trudno jest dojechać do granic miasta i doczłapać się np do wyciągu pod Nosalem z całą rodziną.

Także to nie takie proste. Moim zdaniem powinny być wprowadzone strefy ograniczonego ruchu i tyle.

A podstawa to rozbicie ruchu z Zakopianki w taki sposób, żeby do zachodniej części miasta trzeba było dojechać przez Kościelisko - czyli np zakaz ruchu pomiędzy Chramcówkami a Nowotarską dla samochodów pozamiejscowych.

1 - 20 of 196 Posts