SkyscraperCity banner

1 - 20 of 28 Posts

·
Wielkopolanin :)
Joined
·
1,363 Posts
Discussion Starter #1
Jakiś czas temu odwiedziłem Rydzynę, niewielkie miasto położone na południe od Leszna. Udałem się do tam, aby sfotografować niezwykłe wnętrza dawnej rezydencji Leszczyńskich i Sułkowskich. W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować Dyrektorowi zamku za pomoc i udostępnienie obiektu.

Pogoda niestety nie sprzyjała, także mam tylko kilka ujęć z zewnątrz.

www.zamek-rydzyna.com.pl/

Trochę historii

Zamek w Rydzynie – pierwotny gotycki zamek Rydzyńskich z XV w., zbudowany na sztucznej wyspie przetrwał niecałe dwa stulecia. W latach 1682-1695, częściowo na jego murach, wzniesiono barokową rezydencję Leszczyńskich wg projektu królewskiego architekta Józefa Szymona Belottiego i Pompeo Ferrariego. Już wówczas zamek uzyskał formę czterokondygnacyjnego, czteroskrzydłowego założenia z wewnętrznym dziedzińcem i czterema basztami na narożach. Dekorację wnętrz zrealizował Michelangelo Palloni. Około 1700 dokonana została przebudowa zamku wg projektu Pompeo Ferrariego, specjalnie sprowadzonego przez Leszczyńskich z Rzymu. Na wzór projektów Berniniego (Palazzo Barberini, przebudowa Luwru) przebudował on zachodnie skrzydło zamku, tworząc wyrazistą oś z rynkiem miasta.

Kolejna przebudowa, dokonana już dla Sułkowskich, miała miejsce w latach 1742-1745. Śląski architekt Karol Marcin Frantz, początkowo realizując koncepcje Pompeo Ferrariego, zmienił wystrój elewacji na rokokowy, założył nowe dachy i hełmy na basztach. Frantz przebudował także salę balową, w której znalazł się plafon śląskiego malarza Jerzego Wilhelma Neunhertza przedstawiający apoteozę zaślubin Aleksandra Józefa Sułkowskiego z Aleksandrą Przebendowską (bogowie olimpijscy składający hołd połączonym herbom Sułkowskich i Przebendowskich). W dalszych latach Frantz realizował już własne pomysły, m.in. ok. 1750 stworzył dodatkową oś od strony północnej poprzez wzniesienie okazałych budynków stajni, wozowni i oficyn. W samym zamku, w skrzydle północnym, dodał środkowy ryzalit, stanowiący wejście do głównej klatki schodowej oraz wybudował kamienny most łączący wejście z owalnym placem przed budynkami gospodarczymi.

Po wschodniej stronie zamku park, pierwotnie regularny, ok. 1820 przekształcony na krajobrazowy, w stylu angielskim. W parku istniało wiele pawilonów (m.in. pomarańczarnia, pawilon turecki, zameczek myśliwski), z których obecnie zachował się tylko odremontowany pawilon strzelnicy z 1772. W pobliżu zamku, od strony północnej, dwie figury sfinksów.

Architektem ostatniej większej przebudowy z lat 1785-1790 był Ignacy Graff. Wówczas to, prawdopodobnie wg projektu Dominika Merliniego, przebudowano salę balową poprzez dodanie par korynckich kolumn wielkiego porządku wokół ścian i umieszczenie posągów pomiędzy nimi. Przebudowano również wtedy oficyny. W latach 1927-1928 (pod kierunkiem Stefana Cybichowskiego) adaptowano budynek na potrzeby gimnazjum.

Od 1928 do wybuchu wojny w 1939 zamek był siedzibą eksperymentalnej szkoły Gimnazjum i Liceum im. Sułkowskich, prowadzonej przez Fundację Sułkowskich pod dyrekcją Tadeusza Łopuszańskiego.

W latach okupacji w zamku mieściła się szkoła Hitlerjugend z internatem.

W 1945, bezpośrednio po wyzwoleniu, zamek ograbiony i spalony do gołych murów przez żołnierzy Armii Czerwonej. Odbudowa do stanu surowego dokonana została w latach 1950-1965. W 1970 r. zamek został przekazany Stowarzyszeniu Inżynierów i Mechaników Polskich. Nowy właściciel przeprowadził w latach 1972-1977 rekonstrukcję konserwatorską niektórych wnętrz, przeznaczając budynek na hotel z zapleczem konferencyjnym i gastronomicznym, którą to rolę zamek pełni do dziś. Ukoronowaniem wybitnych prac rekonstrukcji zamku do dawnej świetności było nadanie dyplomu "Europa Nostra" 15 maja 1994. W uroczystości Prezes Rady Naukowej organizacji Europa Nostra, prof. Gianni Perbelini, wręczył Dyplom Honorowy Przewodniczącemu Rady Głównej SIMPu, [1]

Wikipedia
 

·
Wielkopolanin :)
Joined
·
1,363 Posts
Discussion Starter #7
Monumentalne freski autorstwa Jerzego Wilhelma Neunhertza, będące apoteozą zaślubin gospodarza z malborską wojewodzianką Anną Przebendowską.


 

·
Wielkopolanin :)
Joined
·
1,363 Posts
Discussion Starter #10 (Edited)
Na mnie zamek zrobił ogromne wrażenie. Widziałem mnóstwo rezydencji, nie tylko w Polsce, ale ta rydzyńska może poszczycić się naprawdę wyjątkowym wnętrzem. Co prawda zdecydowana większość z tego co widzicie na zdjęciach to rekonstrukcja... ale chyba warto było podejmować się tych prac? Osobiście jestem dumny, że zamek został tak wspaniale zrekonstruowany po zniszczeniach dzikusów z Armii Czerwonej.
 

·
ɹǝsn pǝɹǝʇsı&#3
Joined
·
181 Posts
Osobiście jestem dumny, że zamek został tak wspaniale zrekonstruowany po zniszczeniach dzikusów z Armii Czerwonej.
Ano, tyle zostalo zniszczone. Przewodnik po Krasiczynie opowiadal ze nieprzebrane bogactwa zamku ( sama kolekcja ksiazek nalezala do najwiekszych swieckich zbiorow bibliotecznych w Europie) kalmuctwo palilo okragly tydzien, dzien i noc, na dziedzincu. Powinno sie u nas rekonstruowac ile wlezie. Wszelkie zniszczone zabytki ktore sa w miare dobrze zilustrowane powinny zostac odbudowane. Nie mowiac juz o przywracaniu swietnosci wielu sypiacym sie perlom.
 

·
Registered
Joined
·
188 Posts
Ano, tyle zostalo zniszczone. Przewodnik po Krasiczynie opowiadal ze nieprzebrane bogactwa zamku ( sama kolekcja ksiazek nalezala do najwiekszych swieckich zbiorow bibliotecznych w Europie) kalmuctwo palilo okragly tydzien, dzien i noc, na dziedzincu. Powinno sie u nas rekonstruowac ile wlezie. Wszelkie zniszczone zabytki ktore sa w miare dobrze zilustrowane powinny zostac odbudowane. Nie mowiac juz o przywracaniu swietnosci wielu sypiacym sie perlom.
Dokładnie. Sowieccy żołnierze palili tym co znajdowało się w zamku cały tydzień, nie oszczędzili niczego nawet drewnianych podłóg, które z całą swoją dzikością zrywali, nie oszczędzili krypt zamkowych, ciała rodziny Sapiehów wyrzucili z trumien, a sami w nich się kąpali.. blee Nie wiem dokładnie jak było w przypadku tego zamku ale niech się mieszkańcy miejscowości w której się znajduję ów dzieło baroku radują, że zostało tak dobrze rekonstruowane, bo krasiczyńska rezydencja pomimo tego, iż jest perłą renesansu na zawsze zatraciła część swojego wyjątkowego wystroju, przez tzw. "wyzwolicieli" ;/
 

·
Wielkopolanin :)
Joined
·
1,363 Posts
Discussion Starter #13
Zamek miał duże szczęście, bo trafił w dobre ręce. Przez lata stały tutaj tylko wypalone mury ze śladową ilością ozdób. Widziałem fotografie z odbudowy, niestety niedostępne w Internecie, więc wiem jaki ogrom pracy tutaj wykonano. Cenne wyposażenie wnętrza rozproszyło się jeszcze przed wojną, może to i dobrze? Przywrócenie obiektu do życia to zasługa SIMP http://www.zamek-rydzyna.com.pl/?lang=PL&id=46

Krasiczyna jest mi bardzo szkoda, nie wiem tylko czy zachował się materiał fotograficzny, aby odtworzyć wnętrza?
 

·
Registered
Joined
·
1,571 Posts
niesamowite wnętrza - widać, że przywracanie dawnej świetności kosztuje konserwatorów niemało wysiłku!

Fotki też swietne! @Szycha masz może jeszcze jakiś ogólny widok samego budynku?
 

·
Wielkopolanin :)
Joined
·
1,363 Posts
Discussion Starter #17

·
Banned
Joined
·
8,060 Posts
wow
 

·
Registered
Joined
·
520 Posts
Pałac w Rydzynie naprawdę piękny.
Bardzo interesujące jest też całe założenie urbanistyczne integrujące miasto z pałacem.

W jakim stanie są obecnie zabudowania pałacowych stajni i wozowni, w których parę lat temu funkcjonowała szkoła?
 

·
Registered
Joined
·
106 Posts
Szycho, świetna robota!:):):cheers::cheers:

Mam do Ciebie pytanie zatem- jakie są zasady zwiedzania pałacu dla gości "nie-hotelowych" ? Czy każdy z zewnątrz może kupić bilet i zwiedzać te piękne wnętrza?:cheers:
 
1 - 20 of 28 Posts
Top