SkyscraperCity banner

1 - 20 of 43 Posts

·
Banned
1,009 Posts
Super zdjecia ! Szkoda tylko ze nie ma zdjec z rynku. Miasto perla.

·
Registered
250 Posts

Tak Zamosć jest wspaniały, jest tylko jedna rzecz, której brakuje mi na tamtejszym rynku - zero drzew, jakiejś sensownej zieleni. IMO z nią zyskałby wiele uroku.
dzięki @Krzycho

·
Silesia Inferior
915 Posts

Co sie stalo z portalem tej kamienicy?;)
A poza tym Zmosc jest bardoz ladny. Tylko stare miasto na tych fotakch na takie nie zaduze wyglada. Czytalem ostatnio troche z historii Zamoscia (glownie o lokacji miasta). Mam tam tez rodzine, na osiedlu Jana Zamojskiego, czy jakos tak.

·
Techno culture
593 Posts
Ładne ładne ! Ech gdyby Piła nie została zniszczona w 90% :(

·
Registered
15,443 Posts
hmmm dziwnie to wygląda...
Tak jakby było to kilka małych miasteczek o różnej specyfice.Stare miasto fajne ale malutkie i na około opustoszałe(w sumie moznaby je obudowac w przyszłości.
W sumie ładne miasto.

·
digitisebanking.com
1,914 Posts
dziwna ta starowka (ale fajna!) - taka mala wsrod zieleni z miasto gdzie indziej
takie planty to fajna sprawa, bo przynajmniej nowoczesna architektura nie wtopi sie w stara i nie zniszczy jej.
Unikalnie to wyglada..

·
Registered
8,887 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Tak, to mi sie bardzo podoba w Zamosciu, ze komunisci praktycznie nie zniszczyli miasta. Racja to jest ewenement na skale kraju. W wielu przypadkach jak miasto ocalili Niemcy to komunisci byli bezlitosni albo co gorsza "...Hitler i Stalin zrobili co swoje..." :) Zamosc zawsze mial duzo szczescia.

Na tym zdieciu po prawej stronie widac Dom Centralny z 1911 roku. W latach 1922-35 mieszkal tu Boleslaw Lesmian. Najbardziej wyniosla kamienica w Zamosciu

·
Registered
928 Posts
Komuniści akurat spieprzyli nowszą (chociaż też przedwojenną ) część miasta, tzn okolice rynku Nowego Miasta. Koncepcja była świetna, ale za PRLu zaniedbano tę część miasta i w dodatku wstawiono pare pudełkowatych koszmarków a w sąsiedztwie zrobiono blokowisko i PKS

·
Techno culture
593 Posts
piter89 said:
A nie masz moze jakis przedwojennych fotek z Piły?

Pewnie że mam :)

Coprawda nie można porównywać starej zabudowy Piły z Zamosciem bo to nie te lata i nie ta liga. Ale zdjecia są ciekawe:

to Tyle :) Mam nadzieje że KRzycho mnie nie zwinczuje. Sorki za offtopic

·
Registered
255 Posts
Piękne zdjęcia z lotu ptaku.
Jacek said:
Szkoda tylko ze nie ma zdjec z rynku. Miasto perla.
Proszę bardzo.

Bardzo ciekawy plan renesansowy Zamoscia.
Ale miasto jest zaniedbane. Jak na UNESCO - nawet bardzo.
Przemyśl i Kazimierz wygląda lepiej.

·
rojber
1,015 Posts
Przemysl ???
Ostatnio w drodze do Kijowa mialem okazje troszke poogladac Przemysl i sprawil na mnie wrazenie bardzo zapuszczonego miasta. Nie widzialem calego miasta ale okolice dworca PKP (czyli teoretycznie jedne z najbardziej reprezentatywnych czesci miasta) byly bardzo zapuszczone, duzo sypiacych sie kamienic itp. Zamosc sprawia wrazenie duzo bardziej zadbanego miasta (wnioskuje na podstawie fotek, w Zamosciu nigdy nie bylem)

P.S. Bardzo podoba mi sie, ze stare miasto jest oddzielone pierscieniem zieleni od reszty miasta.

·
Banned
1,009 Posts
Romas said:
Piękne zdjęcia z lotu ptaku.

Proszę bardzo.

Bardzo ciekawy plan renesansowy Zamoscia.
Ale miasto jest zaniedbane. Jak na UNESCO - nawet bardzo.
Przemyśl i Kazimierz wygląda lepiej.
Piekne zdjecia. No nie kazde miasto Unesco jest czysciutkie i zadbane. Zamosc lezy jak to sie mowi "off the beaten path" i nie jest centrum turystycznym tak jak Kazimierz. Co do Przemysla to nie wiem, ale ze zdjec wydaje mi sie ze potrzeba tam jak najszybszej rewaloryzacji zabytkow. Wtedy Przemysl bedzie pieknym miastem.

Zamosc to podobno perfekcyjne renesansowe miasto, jedyne takie na swiecie, nawet bardziej renesansowe niz Padwa we Wloszech.

·
Your brain controller
7,299 Posts
Okrutnie to wygląda z lotu ptaka. Miasto w mieście. Wrażenie spotęgowane jeszcze w dodatku przez niezabudowane przedpola historycznego Zamościa przez co samo stare miasto wydaje się być czymś odciętym od reszy, osobną enklawą, wesołym miesteczkiem w więlkim smutnym miesteczku. Poza zabytkową częscią cały Zamość nadaje się tylko do zburzenia i wybudowania na nowo w sposób, który urbanistycznie jakoś korespondował by z dawnym założeniem.

Słowem masakra. Dawno się tak nie zdołowałem.

·
Registered
250 Posts
Romas said:
bardzo ładne, ale po raz kolejny jest jedna rzecz, której mi na rynku w Zamościu brakuje - Zieleni ! ... naprawdę dodałaby uroku i uczyniłaby stare miasto bardziej ludzkim

·
Registered
8,887 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Dziki REX said:
Okrutnie to wygląda z lotu ptaka. Miasto w mieście. Wrażenie spotęgowane jeszcze w dodatku przez niezabudowane przedpola historycznego Zamościa przez co samo stare miasto wydaje się być czymś odciętym od reszy, osobną enklawą, wesołym miesteczkiem w więlkim smutnym miesteczku. Poza zabytkową częscią cały Zamość nadaje się tylko do zburzenia i wybudowania na nowo w sposób, który urbanistycznie jakoś korespondował by z dawnym założeniem.

Słowem masakra. Dawno się tak nie zdołowałem.
Chyba troche przesadzasz. Po co od razu burzyc? Sa miasta duzo bardziej zniszczone urbanistycznie. W Zamosciu komunisci przynajmniej nie zniszczyli renesansowej czesci miasta a planty zawsze mozna zabudowac. Moim zdaniem lepiej, ze nie ma tam nic niz mieli by nastawiac blokow. Na zdieciach nie widac duzej czesci Zamoscia czyli przedwojennego Nowego Miasta, terenow dworca PKS i przylegajacych do niego osiedli z wielkiej plyty.

1 - 20 of 43 Posts