SkyscraperCity banner

1 - 20 of 867 Posts

·
Registered
175 Posts
Ja myślę, że jest całkiem ok :) Swojego czasu mieliśmy lepsze autobusy niż Lublin. Nie jeździłem w Zamościu z 5 lat autobusem, ale z zewnątrz są całkiem niezłe:colgate:

·
Zamojski patriota
347 Posts
Napewno dobrze było by, gdyby MZK miał odmłodzony cały tabor i popieram obecne działania władz, które właśnie idą w tym kierunku. Tutaj przydałaby się też lepsza frekwencja, jeśli chodzi o ilość pasażerów na poszczególnych liniach.
W tej chwili jest tak, że w liniach na głównych trasach jest dość dużo osób (nie mówiąc w godzinach szczytu), ale na tych bocznych jest już znikoma ilość pasażerów. Wiadomo, że było by lepiej, gdyby autobusy jeździły częściej. Dlatego proponowałbym właśnie by linie, na których jest dość mała frekwencja była obsługiwana przez małe autobusiki (mniejsze wydatki MZK na paliwo), a z kolei te najbardziej obciążone były obsługiwane przez największe autobusy, gdzie w godzinach szczytu funkcjonowały właśnie wspomniane przegubowce.
Czas pokaże czy tak zostanie zrobione, co by było bardzo ekonomiczne dla MZK.
A w związku z tym tematem nasuwa się myśl w jaki sposób miasto (po ewentualnym przejęciu PKS-u) zamierza połączyć MZK z PKS-em. Ciekawe co z tego ciekawego by wynikło. Tak się zastanawiam czy miasto nie myśli przypadkiem o stworzeniu drugiej mniejszej zajezdni dla MZK przy PKS, ale trochę wydaje się to absurdalne.

·
Registered
198 Posts
Mi osobiście autobusy odpowiadają .Jedyny minus to syf panujący w nich .Mogli by zatrudniać jakieś sprzątaczki żeby na mokro mopem przeleciała podłogę i wytarła brud .Zwłaszcza przy szybie gromadzi się spora ilość brudu .

Dla mnie osobiście większym problemem jest rozkład jazdy , nie wiem kto wpadł na pomysł zmiany rozkładu jazdy autobusów ,ale w moim przypadku (mieszkaniec Ul. Sikorskiego ) komunikacja mojego osiedla z resztą miasta pogorszyła się .Kiedyś był jeden kurs w czasie godziny a autobusy kursowaly do 22 Teraz wracam do domu ze studiów jest godzina 21 jeszcze widno a ja już nie mam autobusu do domu .Pozostaje mi tylko 3 i wracać pieszo przez nową ulice Sikorskiego .Wcześniejszy rozkład jazdy był tak przygotowany że zawsze czymś dojechałem do centrum ,nawet jak mi uciekł autobus to za 10 -15 min miałem następny .
17 miałem pięć po godzinie (mogłem dojechać na stare miasto ) .Potem linia nr19 , 20 po godzinie (kurs na nowe miasto ), 35 po godzinie miałem 4 ( mogłem dojechać na nowe miasto ).Teraz są przypadki takie że przez 40 min nie ma żadnego autobusu ,potem jedzie 31 a centralnie za autobusem jedzie już 4 ;/ Identyczna sytuacja zdarza mi się jadąc do domu z centrum .;/

·
внимани&
Gryzie
755 Posts
Tabor MZK jest całkiem w porządku, nawet obecnie jest lepiej niż w Lublinie. Problemem jest natomiast rozkład jazdy - autobusy kursują zdecydowanie za rzadko i za krótko (wieczorem jest ich bardzo mało). Obecnie autobusem można pojechać w zasadzie tylko do szkoły/pracy i z powrotem, a o przejeździe wieczorem najczęściej można zapomnieć. W ten sposób komunikacja miejska nie staje się alternatywą, bo nie przestajesz na nią liczyć jeśli nie wiesz ile będziesz musiał na nią czekać i czy się doczekasz w ogóle. Przydałyby się małe autobusy na mniej zatłoczonych liniach, ale żeby kursowały częściej i dłużej. Chociaż nie wiem na ile mniejsze spalanie paliwa zrekompensowałoby koszty wynagrodzeń dla kierowców. Moim zdaniem MZK idzie w złym kierunku - ilość autobusów należy zwiększyć i intensywnie promować komunikację miejską, zamiast likwidować kursy...

PS. Aha, oczywiście zapomniałem o obrzydliwych reklamach którymi obklejona jest połowa autobusów :/

·
Chief Executive Słoik
1,409 Posts
Już było w wątku inwestycyjnym, ale właśnie wydane zostały pozwolenia:
Prezydent Miasta Zamość działając na podstawie art. 49, art. 61 § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks Postępowania Administracyjnego (tekst jednolity ustawy - Dz. U. z 2000r, nr 98, poz. 1071 z późniejszymi zmianami), w związku z art. 86 ustawy z dnia 03 października 2008r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2008r. nr 199, poz. 1227) podaje do publicznej wiadomości, że na wniosek z dnia 11.05.2010r. Miasta Zamość została wydana decyzja nr 203/10 z dnia 11.06.2010r pozwolenie na budowę nowych wiat przystankowych i wymianę starych przy trasach komunikacji miejskiej na terenie miasta Zamość;
1.ul. Wyszyńskiego przy 'Delii'-wymiana wiaty na małą -działka nr 288/23
2.ul. Wyszyńskiego,hotel 'Jubilat',pks,kier.Hrubieszów-wymiana na dużą wiatę- działka 288/23
3.ul.Wyszyńskiego,hotel Jubilat,kier. Stare Miasto-wymiana na dużą wiatę dzialka 288/23
4.ul. Wyszyńskiego,naprzeciw NOMI-postawienie nowej, małej wiaty,działka 288/23
5.ul. Zamoyskiego 'Biedronka',kier. Stare Miasto-postawienie nowej małej wiaty działka 185/7
6.ul. Zamoyskiego,baza ZRK, kier. Stare Miasto-wymiana na małą wiatę działka nr.185/7
7.ul.Sikorskiego ,budynek mieszkalny nr23,kier. Nowe Miasto-postawienie małej wiaty
działka 710/19
8.ul.Sikorskiego,budynek mieszkalny Batalionów Chłopskich 5,kier. Stare Miasto -postawienie nowej małej wiaty-działka710/74
9.ul. Starowiejska,pawilon 'Gala'-postawienie nowej małej wiaty działka 112
10.ul. Wojska Polskiego naprzeciw 'Centrum Urody'-wymiana na małą wiatę -działka 1
11.ul.Szczebrzeska pawilon 'Komfort' ,kier. Stare Miasto-wymiana na małą wiatę, działka 1/68,1/69
12.ul.Monte-Cassino,'Delia',kier. Stare Miasto-postawienie nowej małej wiaty-działka 151/17
13.ul. Graniczna,przy ul. Letniej,kier. Stare Miasto-postawienie nowej małej wiaty, działka nr.150
14.ul.Graniczna przy ul. Zachwatowicza,kier.Stare Miasto-postawienie nowej, małej wiaty, działka 150
15.ul. Graniczna przy ul. Słonecznikowej,kier. Stare Miasto-wymiana na małą wiatę, działka 705/2
16.ul. Wyszyńskiego rondo,kier.Stare Miasto-wymiana na małą wiatę-działki 305, 288/23
17.ul.Hrubieszowska przy dworcu PKS-wymiana na małą wiatę, działka 189/2
18.ul.Szczebrzeska ,Podgroble,kier. Biłgoraj-postawienie nowej, małej wiaty,działka 1
19.ul.Szczebrzeska ,ogródki działkowe ,kier. Stare Miasto -postawienie nowej małej wiaty, działka 1
20.ul. Peowiaków ,stacja 'Statoil', kier. Nowe Miasto-wymiana na małą wiatę-działka 22
21.ul.Peowiaków naprzeciw cmentarza, kier. Nowe Miasto-wymiana na małą wiatę, działka 22
22. ul.Kilińskiego,naprzeciw hotelu OHP, kier. Stare Miasto-postawienie nowej małej wiaty działka 134
23.ul.Kilińkiego przy Mleczarni, kier. Stare Miasto-wymiana na małą wiatę ,działka 134
24.ul.Kilińskiego ,dawne Zakłady Mięsne,kier. Stare Miasto- wymiana na małą wiatę, działka 134
25.ul. Peowiaków naprzeciw 'Starego ' Szpitala kier. Nowe Miasto-wymiana namałą wiatę działka 22
Od decyzji tej służy stronom odwołanie do Wojewody Lubelskiego za pośrednictwem Prezydenta Miasta Zamość, które można składać w Wydziale Planowania Przestrzennego, Budownictwa i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Zamość (pok. nr 4, pierwsze piętro) ul. Kołłątaja 1-3 w Zamościu, w terminie 28-miu dni od daty ukazania się niniejszego ogłoszenia.
Prezydent Miasta Zamość działając na podstawie art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks Postępowania Administracyjnego (tekst jednolity ustawy - Dz. U. z 2000r, nr 98, poz. 1071 z późniejszymi zmianami), w związku z art. 95 ustawy z dnia 03 października 2008r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2008r. nr 199, poz. 1227) podaje do publicznej wiadomości, że dla Miasta Zamość w dniu 10.06.2010r. zostały wydane decyzje o pozwoleniu na budowę:
- zatoki autobusowej wraz z przebudową oświetlenia ulicznego na działce nr ewid. 185/7 przy ul. Zamoyskiego w Zamościu, decyzja nr 195/10.
- pętli autobusowej na działce nr ewid. 17/22 przy ul. Lwowskiej w Zamościu, decyzja nr 196/10.

Od decyzji tej służy stronom odwołanie do Wojewody Lubelskiego za pośrednictwem Prezydenta Miasta Zamość, które można składać w Wydziale Planowania Przestrzennego Budownictwa i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Zamość (pok. nr 3, I piętro ul. Kołłątaja 1) w terminie 28 dni licząc od daty ukazania się niniejszego ogłoszenia.

G

·
Już niedługo planowany jest zakup kolejnych "nowych używanych" autobusów, więc te stare "repy" miejmy nadzieję, że przestaną jeździć, choć przyznam, że czasami są one szybsze od tych nowszych:)

·
Registered
274 Posts
Będzie modernizacja miejskiego transportu

Zamość otrzyma kolejne pieniądze na modernizację systemu transportu publicznego w mieście. Projekt o wartości ponad 16 mln.zł. zakłada budowę pętli autobusowej przy ulicy Lwowskiej, budowę zatoki autobusowej przy ulicy ...

... Zamoyskiego oraz zamontowanie 25 sztuk nowych wiat przystankowych. Dofinansowanie unijne wyniesie około 80%. Inwestycja realizowana będzie do 2012 roku.

Dodajmy, że projekt modernizacji systemu transportu publicznego w Zamościu jest kontynuacją prac rozpoczętych w 2005 roku. Wtedy Miejski Zakład Komunikacji w Zamościu otrzymał fundusze na modernizację prawie 72 km linii autobusowych. Zakupiono 4 autobusy niskopodłogowe, program do zarządzania transportem, zmodernizowano 14 przystanków i zakupiono 125 sztuk tablic przystankowych oraz tablic informacyjnych. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 4 mln. zł.

ezamosc.pl

·
Registered
66 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Czym różnią się tzw. tramwaje wąskotorowe od tramwaji normalno torowych. Tym że mają mniejszy rozstaw osi i co jeszcze?

·
Registered
1,518 Posts
^^ jest jakiś plan wybudowania trakcji w Zamościu ?
Tramwaje wąskotorowe od zwykłych różnią się tylko tym że mają wózki na węższe tory, i tyle. Skrajnie torów oraz odległości miedzy torami są takie, że pudła tramwaju wąskotorowego i zwykłego niczym się nie różnią. Są zresztą miasta gdzie jest trakcja zwykła i wąskotorowa, i te same tramwaje w zależności od potrzeb po wymianie wózków jeżdżą po wąskich i po zwykłych torach.
Szerokość toru ma duży wpływ na eksploatacje. W wąskotorowych trochę bardziej rzuca przy dużych prędkościach.

·
Registered
35 Posts
Linia tramwajowa by się przydała, żeby połączyć Karolówkę z Nowym miastem no i ze starą stroną miasta... Albo SKM która by kursowała na przedmieścia (Sitaniec itp.)

·
Registered
77 Posts
O tramwajach to nikt nie myślał w 1945 r., ponieważ planowano ich wprowadzenie już w 1918. Zakładano wówczas, że komunikacja pomiedzy położonymi od siebie w odległości 2 km Starym Miastem i Nowym Miastem stanowi nie lada problem :lol:

W kilka lat później magistrat uznał, że tramwaje to bezsens i zapragnął "autobusów typu tramwajowego" o czym można sobie poczytać w książce R. Ostrowskiego "Gospodarka miejska w Zamościu" z... 1929 r. :)
Taka forma komunikacji miejskiej również nie wypaliła, dopiero w latach 60.

Natomiast w latach 80. ub. wieku bardzo poważne kroki podejmowano w kierunku utworzenia w mieście trakcji trolejbusowej. Trajtki miały śmigać po głównych arteriach łącząc Przedmieście Lwowskie z Nowym Miastem, Karolówką, Dz. Przemysłową... Zrobili nawet kosztorys inwestycyjny wzorując się m. in. na Lublinie, Gdyni i Warszawie (kiedy jeszcze w stolicy trakcja była). Ale wszystko padło razem z komuną

A coś na kształt SKM (jeśli macie na myśli kolej) to chciano uruchomić jeszcze 15 lat temu jak cały system kolejowy węzła Zamość funkcjonował w całości. Przy stosunkowo niewielkich nakładach inwestycyjnych i przekazaniu organizacji przewozów w ręce prywatne lub samorządu mogłoby to nawet działać.

1 - 20 of 867 Posts