SkyscraperCity banner

1 - 20 of 210 Posts

·
Autostradowy Leming
10,811 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Nadszedł czas na wątek z mojego rodzinnego miasta, w którym spędziłem 19 lat życia, zanim pojechałem na studia do Warszawy. Centrum miasta zmienia się diametralnie dzięki pieniądzom z UE i Norwegii. Nie ma tu praktycznie żadnej produkcji, więc miasto musi żyć z handlu i turystyki. Dzięki temu, że Starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, miasto otrzymuje gruby hajs na rewitalizację założenia miasta idealnego i wszelkich związanych z tym prac. Nie mają one końca - w tej chwili trwa przebudowa kolejnych ulic i remont kolejnych elewacji. Mimo skasowania połączeń kolejowych i braku (na razie) dobrego połączenia drogowego, Zamość rocznie odwiedza ponad 200 tys turystów. I wreszcie mają na co popatrzeć.

Niegdyś miasto wojewódzkie, teraz na prawach powiatu. Padwa Północy, Perła Renesansu i Miasto Arkad. Dawniej oparło się wojskom Chmielnickiego, Szwedom podczas potopu, a w trakcie powstania listopadowego poddało się jako ostatnia polska twierdza. Było tyglem kulturowym, gdzie wspólnie mieszkali Polacy, Niemcy, Żydzi, Ormianie, Grecy i przedstawiciele wielu innych nacji. Po przemianach ustrojowych upadł przemysł, wzrosło bezrobocie. Miasto powoli się odradza w kierunku turystyki, a także niedawno weszło w skład Specjalnej Strefy Ekonomicznej Mielec.

Wątek zaczynam od relacji z krótkiego spaceru z aparatem po Starówce bliskich przyległościach. Nie bywam w Zamościu zbyt często, ale raz na jakiś czas wątek będę aktualizował.

·
Autostradowy Leming
10,811 Posts
Discussion Starter · #2 ·
1. Relację rozpoczynam na ul. Akademickiej, na zachód od Rynku. Tutaj widać element dawnych umocnień obronnych, stara Brama Lubelska. Dalej znajduje się Park, ale tam udam się innym razem:

2. Idę w przeciwnym kierunku. Oto dzwonnica Katedry, obecnie remontowanej, która jest również punktem widokowym:

3. Po prawej stronie stoi kompleks pałacowy Zamoyskich, w którym obecnie znajdują się sądy. Pałac mógłby być atrakcją turystyczną, gdyby tylko go wyremontować i przenieść sądy do nowego budynku (obiecywanego od lat):

·
Autostradowy Leming
10,811 Posts
Discussion Starter · #3 ·
4. Całkiem niedawno postawiono tu ogromny pomnik hetmana Jana Zamoyskiego, założyciela miasta:

5. Stamtąd idę. Na pierwszym planie budynek Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji (czyli popularnie Wsza), a dalej budynek Akademii Zamojskiej, jednej z pierwszych polskich uczelni wyższych:

6. Mijam remontowaną Katedrę i docieram do wyremontowanej Bramy Szczebrzeskiej:

·
Registered
116 Posts
Miły wątek:)

Nie przesadzajmy z tym przemysłem, coś tam mamy. Kilka zakładów całkiem dobrze się trzyma i produkuje. Jednak na strefę czekamy.

·
Autostradowy Leming
10,811 Posts
Discussion Starter · #5 ·
7. Rozproszona zabudowa w pobliżu umocnień:

8. Muzeum Arsenał, dawna Zbrojownia:

9. Brama Szczebrzeska - widok "spoza miasta":

·
Autostradowy Leming
10,811 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Miły wątek:)

Nie przesadzajmy z tym przemysłem, coś tam mamy. Kilka zakładów całkiem dobrze się trzyma i produkuje. Jednak na strefę czekamy.
To prawda, coś tam jest :) Meble chyba jakoś w miarę prosperują, zakłady nabiałowe chyba też. Może ekspresówka przyciągnie kolejne inwestycje.

10. Mały detal na Bramie:

11. Wracamy w obręb Starego Miasta. Mijamy Katedrę i wchodzimy na ulicę Kolegiacką. Dawniej Katedra była Kolegiatą, stąd nazwa ulicy. Nadal jest tu parking, ale z wielu innych uliczek samochody przepędzono :banana::

12. Przykład kamienicy z odnowioną elewacją na Kolegiackiej. Zaparkowane samochody nie pozwoliły oddalić się na tyle, by objąć całą:

·
wartości
17,857 Posts
Zaczęło się ciekawie, na razie podoba mi się kameralna skala tego miasta. Też czekam na więcej, tym bardziej, że jest tak daleko od Wrocławia i nie zapowiada się, bym szybko je odwiedził.

·
Autostradowy Leming
10,811 Posts
Discussion Starter · #9 ·
^^ No, daleko, panowie. Jeszcze całkiem niedawno było bezpośrednie połączenie kolejowe Wrocławia z Zamościem, ale okazało się nierentowne, jak większość. Ale jeszcze parę lat i będzie autostrada A4 aż do granicy i już stamtąd będzie niedaleko do Zamościa :) Stare Miasto jest faktycznie bardzo kameralne i nie skusi turysty wielkomiejską zabudową. Raczej tutaj przynętą jest zachowany układ urbanistyczny sprzed 400 lat i prawdziwie stara, kilkusetletnia zabudowa. No i ślady wielokulturowości, gdzie mamy motywy architektoniczne z wielu zakątków Europy. W planach jest też odbudowa przynajmniej części murów obronnych i bastionów. Za kilka lat to może być prawdziwe cudo.

·
pangufer
200 Posts
Zamość jest konkret ;)

ale za każdym razem jak oglądam fotorelacje z tego miasta mam wrażenie, że to miasto jest puste w sensie bardzo mało ludzi na ulicach, rynku itp

·
внимани&
Gryzie
755 Posts
Zamość jest konkret ;)

ale za każdym razem jak oglądam fotorelacje z tego miasta mam wrażenie, że to miasto jest puste w sensie bardzo mało ludzi na ulicach, rynku itp
Bywa różnie, w dni powszednie ulice są pełne młodzieży szkolnej, w pogodne weekendy też sporo ludzi chętnie spaceruje po Starym Mieście. Nie jest pusto, jest podobnie jak na staromiejskich uliczkach innych miast. Może wieczorem jest nieco mniej ludzi, chociaż lokali jest całkiem sporo.

·
Zamojski patriota
347 Posts
3. Po prawej stronie stoi kompleks pałacowy Zamoyskich, w którym obecnie znajdują się sądy. Pałac mógłby być atrakcją turystyczną, gdyby tylko go wyremontować i przenieść sądy do nowego budynku (obiecywanego od lat):
Dodam tylko, że niedawno przyznano rządowe pieniądze na budowę nowej siedziby sądów na terenie pomiędzy ul. J. Zamoyskiego, ul. S. Wyszyńskiego i ul. Pawłówka (droga dojazdowa do CH Echo z Nomi), która ma mieć 2 piętra na skrzydłach i 3 piętra na froncie oraz będzie posiadać parking podziemny. Budowę tego okazałego gmachu rozłożono na 6 lat (pierwotnie miało być chyba 2 lata), a procedury przetargowe właśnie ruszyły. Ja mam tylko cichą nadzieję, że jeszcze w tym roku już coś zaczną robić, ale chyba nie da rady.
Co do Pałacu Zamoyskich, obecnie urzędujący Prezydent Miasta, Marcin Zamoyski (dla poza miastowych: to potomek założyciela miasta) zapowiedział iż jedną z rozważanych przeznaczeń Pałacu jest utworzenie tam Centrum Kongresowo-Hotelarskiego. Ale dobrze by było, gdyby stworzono z tego coś na kształt Pałacu w Wilanowie (jeśli dobrze pamiętam), który miałem okazję zwiedzić w Warszawie. Wtedy byłby kolejny obiekt do zwiedzania.

·
Autostradowy Leming
10,811 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Zamość jest konkret ;)

MłodyWilk;65264585 said:
Bywa różnie, w dni powszednie ulice są pełne młodzieży szkolnej, w pogodne weekendy też sporo ludzi chętnie spaceruje po Starym Mieście. Nie jest pusto, jest podobnie jak na staromiejskich uliczkach innych miast. Może wieczorem jest nieco mniej ludzi, chociaż lokali jest całkiem sporo.
Relacja jest z godzin mniej więcej 10-12 w sobotę. Jak będzie widać na kolejnych zdjęciach, o tej porze Rynek jest oblegany przez turystów, a i miejscowych też już jest sporo, mimo dość niskiej temperatury. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda latem, kiedy cały Rynek jest zastawiony ogródkami i przewalają się dosłownie tłumy.

Zamość to moje ulubione miasto byłej Kongresówki. Poproszę o zdjęcia kamienic z tego pięknego rynku.
Kolejne zdjęcia jeszcze dziś :)

Dodam tylko, że niedawno przyznano rządowe pieniądze na budowę nowej siedziby sądów na terenie pomiędzy ul. J. Zamoyskiego, ul. S. Wyszyńskiego i ul. Pawłówka (droga dojazdowa do CH Echo z Nomi), która ma mieć 2 piętra na skrzydłach i 3 piętra na froncie oraz będzie posiadać parking podziemny. Budowę tego okazałego gmachu rozłożono na 6 lat (pierwotnie miało być chyba 2 lata), a procedury przetargowe właśnie ruszyły. Ja mam tylko cichą nadzieję, że jeszcze w tym roku już coś zaczną robić, ale chyba nie da rady.
Co do Pałacu Zamoyskich, obecnie urzędujący Prezydent Miasta, Marcin Zamoyski (dla poza miastowych: to potomek założyciela miasta) zapowiedział iż jedną z rozważanych przeznaczeń Pałacu jest utworzenie tam Centrum Kongresowo-Hotelarskiego. Ale dobrze by było, gdyby stworzono z tego coś na kształt Pałacu w Wilanowie (jeśli dobrze pamiętam), który miałem okazję zwiedzić w Warszawie. Wtedy byłby kolejny obiekt do zwiedzania.
To dobra wiadomość, że coś rusza w tym temacie. Taki piękny pusty kawał terenu pod inwestycje od lat leży odłogiem.
A Pałac koniecznie trzeba odświeżyć i oddać turystom. W każdym mieście pałace cieszą się wielką popularnością.

·
внимани&
Gryzie
755 Posts
Pałac Zamoyskich nie będzie się raczej nadawał to zwiedzania, a to dlatego, że jego wnętrza są całkowicie odarte z historii. Jeśli będziemy je odtwarzać, zgodnie z duchem np. baroku, będzie to wyglądało sztucznie. Wiadomo, że np. Zamek Królewski w W-wie też jest rekonstrukcją, no ale to był obiekt z którym wiąże się kawał historii naszego państwa. A nasz pałac Zamoyskich nigdy takiej roli nie spełniał. Poza tym wątpię, że istnieje jakaś szczegółowa dokumentacja wnętrz, musiała by powstać chyba na początku XIX w. W przypadku elewacji zewnętrznej są widoki z XVIII w. więc nie będzie problemu. Tak więc myślę, że centrum hotelowo-konferencyjne będzie lepszym pomysłem. Warto pomyśleć o połączeniu stylu barokowego z nowoczesnymi technologiami (np. stylowe łóżka, krzesła w pokojach, ale też TV LCD, klimatyzacja itp.), mogłoby to dać ciekawy efekt. A i miejsce dla częsci muzealnej się znajdzie. Ale cały pałac jako muzeum? Nie.. Powstałoby miejsce albo wypełnione pustką jak odnowiony Nadszaniec, albo bardzo drogie w utrzymaniu a o niewielkich wpływach. Natomiast hotel utrzyma się sam z łatwością.

·
Zamościanin
683 Posts
"drugastrona" sądzę że bardzo sympatyczny i jak najbardziej sensowny temat . Fajne studium zdjęciowe jeśli będziesz to nadal prowadził konsekwentnie w tym stylu i z aparatem w ręku to napewno nie zabraknie osób zainteresowanych tym tematem .Taki reklamowy voyeur po Zamościu to naprawdę na plus dla miasta potrzebującego wszelkiej reklamy dla swoich zalet. Młody Wilku chyba masz sporo racji co do dalszych ewentualnych funkcji Pałacu Zamojskich Pozdrawiam

·
Autostradowy Leming
10,811 Posts
Discussion Starter · #17 ·
^^ Dzięki nevro, nie pozostaje mi nic innego, jak tylko wrzucić kolejną porcję zdjęć :)

13. Tutaj widać kawałeczek remontowanej katedry od strony Starówki:

14. Cechą charakterystyczną zamojskiej Starówki są uliczki przecinające się wyłącznie pod kątem prostym. Tutaj widok w głąb ulicy Żeromskiego. Patrzcie, jak ładnie może wyglądać Stare Miasto, kiedy na ulicy nie stoją samochody:

15. Dłuższa perspektywa ul. Kolegiackiej. Widać mieszankę stylów: duża (jak na nasze warunki) kamienica z attykami, niziutka z charakterystycznymi elementami podpierającymi (uciekła mi fachowa nazwa), i nieco wyższa kamienica z dekoracjami wokół okien:

·
Autostradowy Leming
10,811 Posts
Discussion Starter · #18 ·
16. Ulica kończy się niedawno wyremontowanym budynkiem:

17. Dlatego też skręcamy w ulicę Kościuszki, przy której stoi budynek Poczty:

18. I jeden obecnie z nielicznych zabytków w fatalnym stanie, czyli "generałówka". Miała zostać sprzedana, ale nie wyszło :( Zwróćcie uwagę na charakterystyczne latarnie przytwierdzone do lica, nie stojące na słupach:

·
Autostradowy Leming
10,811 Posts
Discussion Starter · #19 ·
19. Wyglądałaby pięknie...

20. I widok w drugą stronę Kościuszki:

21. A tu już widzimy właśnie rewitalizowany Rynek Wodny. Kiedyś siedlisko żuli - teraz może stać się fajnym miejscem spotkań dla miejscowych i turystów :banana::

·
Autostradowy Leming
10,811 Posts
Discussion Starter · #20 ·
22. Obracamy się na północ w kierunku Rynku Wielkiego. Niegdyś było tu naprawdę nieprzyjemnie, ale zmienia się to na naszych oczach:

23. Jeszcze remontowany dawny klasztor Klarysek. Z tego co ja pamiętam, to wyglądał gorzej od "generałówki", w co teraz trudno uwierzyć:

24. Przy Rynku Wodnym stoi całkiem spora kamienica narożna Kościuszki/Moranda. Kiedyś byłaby jedną z najlepiej zachowanych, teraz chciałoby się, żeby dorównała estetyką innym:

1 - 20 of 210 Posts