SkyscraperCity banner

1 - 20 of 5007 Posts

·
d. marian1989
Joined
·
2,475 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Bylem ostatnio w Zamościu i mocno mnie zaskoczył ogrom prac remontowych. Postanowiłem więc to udokumentowac ;). Więc jedziem. Zdjęcia nie są podpisane, bo w Zamościu byłem 1. raz i zapomniałem która uliczka jest którą :scouserd: Enjoy :cheers:Pozdrawiam.

Wkrótce normalna, nieremontowa relacja z Zamościa ;)

EDIT:

Doszedłem do wniosku, że już czas na nowy aparat ;) :D Ta jakośc jest masakryczna
 

·
Dream on!
Joined
·
2,547 Posts
Brawo.brawo,brawo! Zamość to prawdziwa perła, cudowne miasto, uwielbiam te wschodnie klimaty, jedno z moich ulubionych miast Polski, bardzo się cieszę,że są tam takie remonty. Tak przymać!
 

·
Lublinianin (Lubelak)
Joined
·
4,462 Posts
Z Dziennika Wschodniego:
Dojdziemy tunelem do podziemnego miasta?
Niezwykłe znalezisko w oficynie zamojskiego Ratusza
Remont oficyny idzie pełną parą. Czy podczas odnawiania piwnic uda się trafić na jeszcze coś ciekawego?
Srebrne trumny, zaśniedziałe kosztowności, szkielety tuż pod posadzkami starych budynków - ile jeszcze sekretów ukrywa zamojska Starówka?
Od tygodnia wyobraźnię mieszkańców Zamościa zajmują tajemnicze podziemia, do których wlot odkryto w piwnicach tzw. oficyny Ratusza. Ludzie zastanawiają się dokąd one mogą prowadzić i jakie "skarby” się w nich znajdują. Bo, że tam są, zamościanie nie mają wątpliwości.
- Odkryliśmy prawdopodobnie wejście do jakiegoś tunelu - potwierdza Artur Witkowski, zamojski archeolog i konserwator zabytków. - Co znajduje się w środku? Przekonamy się niebawem.
Jest to solidna, ceglana konstrukcja znajdująca się aż 8 metrów pod ziemią. Tunel prawdopodobnie jest usytuowany na kierunek północ-południe. - Prace nadal trwają. Powoli odsłaniamy wejście do tunelu - mówi Witkowski.
Remont ratuszowej oficyny prowadzony jest od początku października. Wymieniona będzie m.in. stolarka okienna, stropy i odnowiona zostanie więźba dachowa. Na pomieszczenia biurowe zostaną zaadaptowane poddasza, odnowione mają być także piwnice. Wlot do podziemi nie jest jedyną sensacją odkrytą podczas remontu. Pod posadzką kasy UM natrafiono na szkielet 30-letniego mężczyzny. Leżał ok. 120 cm... pod stopami kasjerek. - Wszystko wskazuje na to, że był to jeden z osadzonych w więzieniu, które funkcjonowało w tym budynku w XIX wieku - tłumaczy Witkowski.
Ile jeszcze skarbów kryje Starówka? - Są w każdym zaułku - ocenia 70-letni Szczepan Bździuch z Zamościa. - Nie takie cudeńka tu znajdą.
Bogdan Nowak
 

·
Leszno
Joined
·
346 Posts
Ja będę zadowolony, jeśli przy okazji remontu starego miasta odtworzą wszystkie attyki :).
To nie jest trudne, ale jaki efekt...
 

·
Na wygnaniu pośród wungla
Joined
·
146 Posts
Bylem ostatnio w Zamościu i mocno mnie zaskoczył ogrom prac remontowych. Postanowiłem więc to udokumentowac ;). Więc jedziem. Zdjęcia nie są podpisane, bo w Zamościu byłem 1. raz i zapomniałem która uliczka jest którą :scouserd: Enjoy :cheers:

id=408420&quality=100&identifier=37dd952fe0[/IMG]

Pozdrawiam.

Wkrótce normalna, nieremontowa relacja z Zamościa ;)

EDIT:

Doszedłem do wniosku, że już czas na nowy aparat ;) :D Ta jakośc jest masakryczna
Wow, bardzo się cieszę z tego remontu! Wie ktoś, czy ten plac po lewej na zdjęciu też będzie remontowany (tzn ten plac jest za rogiem po lewej :p ). I co z wałami do okola starego miasta, będą też remontować nadszaniec etc?
 

·
Lublinianin (Lubelak)
Joined
·
4,462 Posts
Z Dziennika Wschodniego:
Miasto w remoncie, ale fuszerka drażni
Zamość to ostatnio wielki plac budowy. Miasto przeznaczyło w tym roku na inwestycje aż 122 mln zł!

Trwa m.in. kolejny etap rewitalizacji Starego Miasta, planowana jest modernizacja ogrodu zoologicznego oraz budowa piłkarskiego boiska ze sztuczną nawierzchnią. Mieszkańcy są zadowoleni, ale... drażnią ich niedoróbki pozostawione przez budowlańców.
O nienajlepszej jakości robót budowlanych na Starówce pisaliśmy wielokrotnie. Położona kilka miesięcy temu kostka m.in. na ul. Pereca i Ormiańskiej już zaczyna się zapadać. Niektóre rynny są za krótkie, schodki się rozsypują, a nowe tynki lecą ze ścian. Mieszkańcy Zamościa patrzą na to ze zgrozą. Zwłaszcza na Starówce takich niedociągnięć nie brakuje. 73-letniego Tadeusza Kalinowskiego rozdrażnił ostatnio niedokończony murek oraz fragment chodnika przy ul. Pereca obok Hotelu Renesans. - Cegły i nową kostkę brukową można wyciągać ręką - mówi Tadeusz Kalinowski. - To nie po gospodarsku. Takie detale decydują przecież o urodzie miasta. I tak jest zresztą na każdym kroku. Wstyd przed turystami.
Wprawdzie niedoróbki widać obok Renesansu, ale jego szefostwo nie ma sobie nic do zarzucenia. - To nie jest nasz teren - mówi Mikołaj Poterucha, kierownik hotelu. - Obiekt ma także kilku innych właścicieli. Ta strona nie należy do nas.
Niedokończony murek jest własnością Wydawnictwa Zamojskiego w Zamościu. - Przejęliśmy obiekt jeszcze po poprzednim właścicielu - tłumaczy Aleksander Łukasz, zastępca prezesa wydawnictwa. - Postaramy się prace jak najszybciej dokończyć. (maz), (bn)
 

·
Lublinianin (Lubelak)
Joined
·
4,462 Posts
Z Gazety Wyborczej:
Zamość doczeka się fontanny
Małgorzata Domagała 2007-07-07, ostatnia aktualizacja 2007-07-06 19:09
Na Rynku Wodnym w Zamościu pojawi się fontanna. To część planów przebudowy zabytkowej części miasta.
Niezmieniony od XVII w. układ urbanistyczny miasta to jeden z cenniejszych walorów turystycznych Zamościa. Niestety wiele jego elementów, jak np. Rynek Wodny, znajdujący się tuż przy Rynku Wielkim, straciło ze swojego dawnego uroku. - Chcemy przywrócić renesansowy charakter tej części miasta, aby wyglądała tak jak kiedyś - mówi Przemysław Kozłowski, zastępca dyrektora w Wydziale Gospodarki Mieszkaniowej, Ochrony Środowiska i Infrastruktury Komunalnej.

Urząd miasta ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania Rynku Wodnego. Postawił jeden warunek: musi znaleźć się na nim fontanna. Dlaczego? - Na rynku stała kiedyś studnia, więc fontanna by do niej nawiązywała- tłumaczy Kozłowski.- Poza tym miejsca, gdzie można usiąść, ochłodzić się, przyciągają turystów. Chcemy, aby zaniedbany teraz Rynek Wodny stał się kolejną wizytówką Zamościa - dodaje Kozłowski.

Szczegółowe rozwiązania należą do inwencji projektantów. - Jednak warunki konserwatorskie zobowiązują do wprowadzenia takich rozwiązań, które nie będą miały negatywnego wpływu na chronione wartości i właściwie i wpiszą się w otoczenie zabytkowych kamienic- wyjaśnia Elżbieta Żurawicka z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

- Skoro jest możliwość sięgania po unijne pieniądze, które można przeznaczyć na remonty zabytków, trzeba to robić - mówi Kozłowski. Rewitalizacja Rynku Wodnego, to tylko część planu przywrócenia Zamościowi dawnej świetności, a zwycięski projekt będzie jedynie załącznikiem do całkowitej rewitalizacji zabytkowej części Zamościa. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na 15 września.
Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin
 

·
Lublinianin (Lubelak)
Joined
·
4,462 Posts
Z Dziennika Wschodniego:
Zamość, jaki cudny...
Zamojska Starówka ma szanse, by znaleźć się na liście najbardziej urokliwych miejsc w Polsce
Wszystko jest na dobrej drodze. Internauci się spisali i swoimi głosami zapewnili Zamościowi miejsce w gronie kandydatów do tytułu jednego z siedmiu cudów Polski. Jeżeli specjalna kapituła podzieli ich zachwyt i umieści miasto na liście dwudziestu finalistów plebiscytu, wszystko znowu będzie zależało od liczby nadesłanych z Zamościa maili.
- Zagłosuję, na pewno zagłosuję - obiecuje Henryka Adamska, która od 31 lat mieszka w Zamościu i jak zapewnia, nie zamieniłaby go na żadne inne miejsce na ziemi. - To była miłość od pierwszego wejrzenia. I z każdym rokiem tylko się w tym uczuciu utwierdzałam. Bywam czasem u rodziny w Warszawie, ale zaraz chce mi się wracać. Tu jest po prostu pięknie jak nigdzie indziej i z każdym rokiem coraz cudniej.
- Gdyby decydować miała liczba zgłoszeń, wygrałby Zamość, wytypowany przez 40 osób. Drugi na liście Kraków zaproponowało tylko 12 internautów - zapewnia Filip Frydrykiewicz z redakcji Rzeczpospolitej, która ogłosiła plebiscyt na siedem cudów Polski. Do wczoraj na liście pretendentów do tytułu było już 80 pozycji. Przypuszcza, że w mieście skrzyknęła się jakaś grupa zapaleńców, ale to akurat go cieszy. - Bo widać, że zamościanie są ze swojego miasta dumni. Uzasadnienia zgłoszeń Starego Miasta były wyjątkowo emocjonalne.
W tej grupie zapaleńców znalazł się na pewno Karol Garbula, 25-letni rzecznik prezydenta Zamościa. - Głosowałem i namawiałem do tego moich znajomych. Wiem, że kilka głosów oddali też koledzy z wydziału promocji - przyznaje, ale zapewnia, że nie jest to efektem wytycznych Marcina Zamoyskiego. - Swój głos oddałem z domowego komputera. Tylko raz.
Nie mógłby zresztą więcej. - Bo pomyślano to tak, że każdy może typować kilka miejsc, a blokada IP (numer identyfikacyjny komputera) uniemożliwia głosowanie wielokrotnie na jednego z kandydatów - tłumaczy Frydrykiewicz.
Ta sama zasada będzie obowiązywać przy wyłanianiu najcudniejszych z cudnych. Wcześniej jednak, powołana przez Rzeczpospolitą kapituła, w której znajdą się m.in. podróżnicy, architekci i historycy sztuki, spośród wszystkich zgłoszonych wyłoni 20 finalistów. - Sądzę, że ta lista będzie gotowa do końca wakacji. Przez cały wrzesień o wyborze siódemki najlepszych znowu będą decydować internauci - wyjaśnia Frydrykiewicz.
Informacji o plebiscycie należy więc szukać na stronach internetowych Rzeczpospolitej.
Stare Miasto w Zamościu jest piękne, a robi się coraz piękniejsze. W 2005 roku ruszyła rewitalizacja całego zespołu staromiejskiego. Ma się zakończyć za dwa lata i kosztować w sumie ponad 60 milionów złotych. Przeważająca część pieniędzy pochodzi z UE i tzw. funduszu norweskiego
Anna Szewc
 

·
Registered
Joined
·
282 Posts
Witam!

Ku mojemu przerażeniu, poza Rynkiem Głównym, uliczki Zamościa wykładane są zwykłą kostką betonową! To zakrawa przecież na jakiś absurd! Daleko nam niestety jeszcze do Czech, a nawet niektórych starych miast na Słowacji, gdzie w obrębie starych miast układa się nawierzchnie tylko i wyłącznie z materiałów naturalnych, najczęściej z kostki granitowej (i układa się ją w finezyjne wzory - dla por. Ołomuniec, Broumov, Spiska Sobota, nie wspominając już Pragii...))! A u nas... betonowa pustynia! To jest obok wszechobecnych reklam, największy problem polskich starych miast!
 

·
Registered
Joined
·
106 Posts
Witam!

Ku mojemu przerażeniu, poza Rynkiem Głównym, uliczki Zamościa wykładane są zwykłą kostką betonową! To zakrawa przecież na jakiś absurd! Nasi konserwatorzy i projektaci rewaloryzacji ruszyli by swoje cztery litery, chociażby do Czech, czy też na Słowację, gdzie w obrębie starych miast układa się nawierzchnie tylko i wyłącznie z materiałów naturalnych, najczęściej z kostki granitowej (i układa się ją w finezyjne wzory - dla por. Ołomuniec, Broumov, Spiska Sobota, nie wspominając już Pragii...))! A u nas... betonowa pustynia! To jest obok wszechobecnych reklam, największy problem polskich starych miast!
O k.....urdelebele:eek:hno: :eek:hno: :eek:hno: :bash: :badnews:
 

·
Lublinianin (Lubelak)
Joined
·
4,462 Posts
Z Gazety Wyborczej:
Zamojska twierdza będzie atrakcją turystyczną
Małgorzata Domagała2007-08-12, ostatnia aktualizacja 2007-08-12 17:57

Fortyfikacje Zamościa czeka generalny remont. Miasto otrzymało pieniądze, które umożliwią konserwację tego cennego zespołu zabytków.


Fot. Iwona Burdzanowska / AGENCJA GAZ Miasta nie zdobył ani Bohdan Chmielnicki, ani Szwedzi podczas potopu. Dzięki jego walecznym obrońcom Zamość uchodził za twierdzę nie do zdobycia. Fortyfikacje, bo o nich mowa, powstały już podczas renesansowej przebudowy miasta w XVI w., w kolejnych stuleciach były wciąż rozbudowywane. W 1866 r. Rosjanie postanowili je wysadzić w powietrze i zlikwidować twierdzę. Część na szczęście ocalała, a resztę zrekonstruowano, dzięki czemu dziś możemy je oglądać. Jednak od lat zabytki niszczeją, wiele z nich remontowano ostatnio kilkadziesiąt lat temu.

Teraz zespół zamojskich fortyfikacji czekają prace konserwatorskie. Miasto ogłosiło niedawno przetarg na ich wykonanie. Pieniądze na ten cel otrzymało z Funduszu Norweskiego. - Stan fortyfikacji jest kiepski. Szczególnie Bramy Szczebrzeskiej - mówi Jan Radzik, dyrektor w wydziału planowania przestrzennego, budownictwa i ochrony zabytków w Zamościu. Kiedyś w bramie mieścił się w niej posterunek milicji, od lat 90. stoi pusta i systematycznie niszczeje. Po remoncie będzie w niej urzędować straż miejska. Znajdzie się także miejsce na biuro informacji turystycznej.

Zamojskie fortyfikacje czeka także odnowienie Starej Bramy Lubelskiej, ostatnio remontowanej w latach 70. Kiedyś mieściła się tam kawiarnia. Teraz oprócz restauracji władze miasta planują, że będą tam się odbywały spektakle teatralne. Stanowiący część fortyfikacji kojec, ceglany budynek przed bramą, będzie miejscem ekspozycji kamieni znalezionych m.in. podczas wykopalisk archeologicznych w Zamościu. W trzeciej z fortecznych bram - Nowej Lubelskiej - powstanie galeria malarstwa współczesnego.

Największe zmiany czekają Bastion VII - nadszaniec, gdzie obecnie znajduje się galeria handlowa. Część budowli zostanie przeznaczona na muzeum, w którym nie tylko będzie można podziwiać zamojską kolekcję uzbrojenia, ale również kupić np. repliki broni. Nadszaniec nie przestanie być jednak miejscem handlu, ale sklepy zostaną tak zaprojektowane, by wkomponowywały się w architekturę bastionu.

Jan Radzik liczy, że remont rozpocznie się jeszcze w tym roku. - Już zgłaszają się do nas wykonawcy - mówi. Zakończenie prac przewidziane jest na 2009 r. Będą kosztowały ponad 20 mln zł. - Mam nadzieję, że ta konserwacja przyczyni się do zwiększenia liczby turystów w Zamościu, którzy będą chcieli zobaczyć odnowione fortyfikacje - dodaje Radzik.
Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin
 

·
Lublinianin (Lubelak)
Joined
·
4,462 Posts
Z Gazety Wyborczej:
Zamojski park jak przed wojną
Sławomir Skomra2007-08-20, ostatnia aktualizacja 2007-08-19 18:36

Na przyszły rok Urząd Miejski w Zamościu zaplanował prace w parku miejskim. Wróci on do swego wyglądu z lat 20. XX w., a dodatkowo stanie w nim rzeźba Bolesława Leśmiana.
Konkurs na rzeźbę wygrał w maju Robert Kaj. Projekt przedstawia głowę poety wykutą w kamieniu. Ma to symbolizować związek Leśmiana z ziemią i przyrodą, a odchodząca płaszczyzna wielkość jego poezji. Początkowo rzeźba miała stanąć jeszcze w tym roku, kiedy przypada 130. rocznica urodzin i 70. śmierci poety. Miejsce dla Leśmiana jest już wybrane - to park miejski. - Przesunęliśmy termin realizacji, bo w przyszłym roku będzie rewitalizacja parku i tam rzeźba znajdzie swoje miejsce - mówi Jadwiga Machulewska, dyrektor wydziału promocji, kultury i spraw społecznych zamojskiego ratusza.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy prace w parku ruszą pełną parą ani ile będą kosztowały. Właśnie trwa inwentaryzacja drzew. Na podstawie sporządzonej dokumentacji określi się, ile z nich trzeba będzie wyciąć. Zamojscy urzędnicy zastrzegają, że usuną tylko te chore. Dopiero później ratusz wystąpi o pieniądze z Unii Europejskiej na sfinansowanie przebudowy parku. - Przywrócimy parkowi stary wygląd - zapowiada Roman Kozak, dyrektor wydziału gospodarki mieszkaniowej, ochrony środowiska i infrastruktury komunalnej. - Wybieramy drzewa do wycięcia, będzie wymiana oświetlenia, przed wojną stała też mała fontanna, którą chcemy odbudować. Zmienimy alejki, zamiast asfaltowych będą wysypane żwirkiem lub kostką brukową. To zależy od decyzji konserwatora zabytków.

Ratusz nie zorganizuje konkursu na projekt zagospodarowania parku, bo już w latach 70. powstał projekt, który teraz znajduje się w rękach wojewódzkiego konserwatora zabytków. Na jego podstawie będą prowadzone prace.
Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin
 

·
Registered
Joined
·
282 Posts
Ja już się wzdrygam na kolejne wiadomości o restauracji Starego Miasta w Zamościu ( i jego najbliższego otoczenia)!

Osłabiło mnie, kiedy przeczytałem w powyżej zacytowanym artykule:

"Zmienimy alejki, zamiast asfaltowych będą wysypane żwirkiem lub kostką brukową. To zależy od decyzji konserwatora zabytków"

Z utwardzonego kruszenia to jeszcze rozumiem, ewentualnie granit lub inne nawierzchnie z materiałów naturalnych, ale kostkę brukową? Kto to słyszał! Zamość jest przecież na liście UNESCO!

Już wystarczy, że boczne ulice Starego Miasta wykładane są paskudną kostką betonową! Tragos!!!!!!

O absurd trąci też dach kościoła bodaj Reformatów wykonany z blachodachówki! Ręce normalnie opadają! Fuszerka totalna!

Zobaczcie sobie jak ulica Moranda wyglądała przed i po przebudowie! Mnie się zdecydowanie podoba przed, kiedy nawierzchnia wykonana była z cegły klinkierowej!!!!! Przynajmniej była bardziej autentyczna, a teraz ta sama ulica z kostką betonową!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

http://www.zamosc.um.gov.pl/zporr_rewitalizacja_etapI/

Nawet dawny układ cegieł w jodełkę robił lepsze wrażenie! Teraz ul. Moranda wygląda jak chodnik przed supermarketem! Brakuje tylko wózków na zakupy!

Szał na kostkę betonową trwa od połowy lat 90tych po dziś dzień... Powinien już chyba z lekka ostygnąć ! co wy na to???
 
1 - 20 of 5007 Posts
Top