SkyscraperCity banner

521 - 540 of 5145 Posts

·
Registered
1 Posts
Myślałem, że boksy handlowe przy ulicy Łukasińskiego będą wyglądać dużo lepiej. Teraz to przypomina garaże. Wiem, że jest jeszcze za wcześnie na ocenianie niedokończonego przecież dzieła ale mam złe przeczucie.

·
Zamojski patriota
347 Posts
Mam nadzieję że jeszcze jakoś przyozdobią front tych boksów, tak by to się jakoś komponowało w resztę zabudowy. Ale obawy są słuszne. Zobaczy się!
A czy ktoś widział jakieś postępy w remontach fortyfikacji? Coś nowego, czy czekają na wiosnę?

·
Registered
206 Posts
Rozmawiałem dzisiaj telefonicznie z osobą zajmujacą sie oceną wniosków "działanie 1.1". Wyniki oceny wniosków ma byc podana do wiadomości w ciagu najblizszych dwóch tygodni. Niestety nie mogła nic wiecej na ten temat powiedzieć. Musimy uzbroić sie w cierpliwość i trzymac kciuki.

·
Registered
175 Posts
A czego dotyczą wnioski "Działanie 1.1"? bo mam jakies zaćmienie :p

·
Registered
206 Posts
oczywiście "działanie 11.1" :) dla przypomnienia dotyczy m. in. utworzenia "Muzeum Fortyfikacji i Broni w obrębie bastionu III i Aresanłu w Zamościu" oraz "Rewitalizacji największego XVII w. barokowego kościoła oo franciszkanów w Zamościu"

·
Człowiek Wschodu:-)
5,610 Posts
Sprawa numer dwa. Zastanawia mnie też, dlaczego Katedra nie czyni żadnych poczynań w sprawie renowacji elewacji.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_Bernardynów_we_Lwowie - elewacja kościoła Bernardynów we Lwowie została stworzona "na wzór" Katedry zamojskiej, co może dać nam jakieś wyobrażenie o jej pierwotnym wyglądzie. Myślę, że warto byłoby spróbować przywrócić jej dawną świetność :) Ktoś się orientuje, czy są jakieś plany na ten temat?
To jakieś nieporozumienie.
Zamojska kolegiata ma elewację po rekonstrukcji kilkadziesiąt lat temu - doprawdy nie rozumiem, co na wzór lwowskich bernardynów można by w niej zmieniać. W tej chwili jest w kształcie niemal identycznym jak pierwotny, bernardyni we Lwowie, to kompletnie inna para kaloszy.

Bardzo mnie cieszy rewitalizacja Franciszkanów!

·
46 & 2
9,466 Posts
Zamojska kolegiata ma elewację po rekonstrukcji kilkadziesiąt lat temu - doprawdy nie rozumiem, co na wzór lwowskich bernardynów można by w niej zmieniać.
Można by przywrócić choćby to:

Obecna elewacja zewnętrzna o charakterze klasycystycznym, po przebudowie w latach 1824 - 26 przez Korpus Inżynierów Wojskowych pod dowództwem gen. Jana Mallet - Malletskiego. (prowadzonej pod nadzorem wielkiego księcia Konstantego, któremu chodziło o zatarcie wotywnego charakteru świątyni ufundowanej przez hetmana J. Zamoyskiego), podczas której skuto wiele kamiennych dekoracji (w tym fryz złożony z metop i tryglifów, obiegający dookoła ściany), usunięto napisy i herby Zamoyskich obniżono dachy, zmieniono wysokie szczyty, podzielona jest doryckimi pilastrami na arkadowe przęsła o bogato obramionych, smukłych, półkoliście zakończonych oknach. Dopiero w czasie renowacji kolegiaty w 1951 roku spod tynków na elewacjach bocznych odkryto część pierwotnych detali kamiennych.

http://www.katedra.zamosc.opoka.org.pl/podwez.htm
żeby wyglądała tak:

(wygląd katedry początek XIX w.; za: Renesans w Polsce, H. i S. Kozakiewiczowie)

teraz elewacja jest troszkę biedniejsza:

:D

·
Registered
464 Posts
Mniej więcej o to mi chodziło :) I to z obu stron, nie tylko z jednej. Pamiętajmy, że zubożenie elewacji Katedry nastąpiło na wyraźne polecenie księcia Konstantego, który chciał zatrzeć wszelkie ślady wotywno-zwycięskiego charakteru świątyni (usunięcie łuku triumfalnego, herbów Zamoyskich itd.). Więc - "teoretycznie" - czy powinien zostać przywrócony pierwotny wygląd, czy powinno zostać tak jak jest ? Gdyby konserwatorzy trzymali się tej drugiej opcji, to i ratusz, i kamienice ormiańskie wyglądałyby tak jak w XIX wieku. To tylko takie moje dwa grosze :)

HubertKM, te dane odnośnie porównania Katedry Zamojskiej i Lwowskiego Kościoła Bernardynów widziałem w pewnej książce dotyczącej historii architektury na ziemiach polskich. Jutro podam ci tytuł i autora, bo w tym momencie nie mam dostępu.

Co ciekawe, poruszyłem ten temat, kiedy ksiądz chodził "po kolędzie", bo mój blok należy do parafii katedralnej. Ksiądz powiedział, że owszem, plany są, chcą podwyższyć dach i przywrócić wygląd sprzed XIX-wiecznej przebudowy. Niestety, jest to kwestia kilku lat.

Pozdrawiam gorąco :)

EDIT:
Cytuję za Adamem Miłobędzkim, "Zarys dziejów architektury w Polsce", 1989.

"Wyobrażenie o jej [Kolegiaty] pierwotnym wyglądzie zewnętrznym daje wzorujący się na niej kościół bernardynów we Lwowie (1600-12/7). Paweł Domici powtórzył tu nie tylko elewacje Morandowskiej świątyni, ale i jej układ przestrzenny (...), redukując tylko boczne kaplice i jedno przęsło nawowe, dzięki czemu bryła kościoła zyskała na zwartości."

·
Człowiek Wschodu:-)
5,610 Posts
EDIT:
Cytuję za Adamem Miłobędzkim, "Zarys dziejów architektury w Polsce", 1989.

"Wyobrażenie o jej [Kolegiaty] pierwotnym wyglądzie zewnętrznym daje wzorujący się na niej kościół bernardynów we Lwowie (1600-12/7). Paweł Domici powtórzył tu nie tylko elewacje Morandowskiej świątyni, ale i jej układ przestrzenny (...), redukując tylko boczne kaplice i jedno przęsło nawowe, dzięki czemu bryła kościoła zyskała na zwartości."
Interesujace :D
Nie przekonuje mnie to. Jeszcze kilka lat temu dałbym się pokroić za każde zdanie Miłobędkziego, z biegiem czasu zaczynam podchodzić do jego prac nieco bardzije krytycnzie, choć chyba nigdy zdania nie zmienię, że był to największy badacz poslkiej architektury, jaki kiedykowliek żył.

Co od kolegiaty (wybaczcie, ale wolę to historyczne okreslenie) - zamosc jest moim zdanime jednym z nheiwieleu przyapkdów, wgdiz etakie rekonstrukcje mająsens. Po priwsze już za duzo zrobiono :D Gdyby nie przywrócowno dotąd rozmaitych elementów sprzed XIXwieku, to gorąco bym protestował przeciw "rerenesansowemu" traktowaniu Zamościa. Ale skoro tyle już zorbiono, a na dodatek Zamosc, jak mało któe miasto w Polsce ma dobra ikonografięi po rpostu są źródła do tych rekonstrukcji - toszczerze siecieszę, że idzie to w tym kierunku.
Najbardziej cieszą mnie plany wobec Franiczkanów.

·
Registered Moudjahidin
1,307 Posts
z onet.pl
Zamość: nieoczekiwane odkrycie archeologów
Podczas wykopalisk w zamojskim Parku Miejskim odkopano ślady Furty Janowickiej i część murów łączących Bastion V z Bastionem VI.
Informację tę przekazał Radiu Lublin Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa. Furta, po zamurowaniu Starej Bramy Lubelskiej, prawdopodobnie na początku XVII wieku, służyła mieszkańcom miasta jako wyjście na zewnątrz twierdzy.

Wykopaliska rozpoczęły się w drugiej połowie stycznia w ramach przygotowań do realizacji projektu "Zamość miasto UNESCO, Pomnik Historii RP produktem turystycznym polskiej gospodarki". Miasto na uczytelnienie murów Twierdzy Zamość pozyskało 66 milionów złotych.

Projekt, w ramach którego powstanie trasa turystyczna po fortyfikacjach będzie realizowany do 2011 roku.

·
Lublinianin (Lubelak)
4,462 Posts
Z Dziennika Wschodniego:
Zamojskie zabytki będą podświetlone
Bogdan Nowak

Magistrat zlecił firmie z Gliwic wykonanie dokumentacji technicznej iluminacji m.in. dla Bastionu VII, Arsenału i trzech odrestaurowanych bram miejskich. Dzięki tym zabiegom wydobyte z mroku zostaną unikatowe detale Zamościa.

Remontowana obecnie brama Szczebrzeska już niedługo zostanie właściwie podświetlona.
(Fot. Bogdan Nowak)

- Zastosujemy nowoczesne technologie i rozwiązania - zapewnia Antoni Zdzienicki, właściciel firmy z Gliwic, która przygotowuje projekt nowej iluminacji Starówki. - Oświetlenie będzie dyskretne, ale wydobędzie unikatowy charakter tego renesansowego miasta. Teraz przygotowujemy jego komputerową wizualizację. Ta iluminacja jest dla nas bardzo ważna.

Odnowienie fortyfikacji to oczko w głowie zamojskiego magistratu. Prace prowadzone są w pięciu zespołach obiektów fortecznych. Zamojski magistrat przeznaczył na to w ub. roku ok. 8 mln 550 tys. euro. Ponadto urzędnicy wystarali się o 40 mln zł unijnych pieniędzy. Te pieniądze także pójdą na remont murów.

Jednak zabytki tej klasy będą potrzebować odpowiedniej oprawy. Wprawdzie ponad 30 lat temu przy najważniejszych z nich (m.in. przy zamojskim Ratuszu, katedrze i Arsenale) zamontowano potężne reflektory, jednak wiele z nich już dawno nie działa. Poprzepalały się lub zniszczyły m.in. ich oprawy czy przewody.

Zamojski magistrat postanowił to zmienić jeszcze w ubiegłym roku. Wykonaniem projektu nowej iluminacji Starówki zajęło się biuro projektowe Philips Lighting Polska. Jednak nie przypadł on do gustu zamojskim urzędnikom. - Bardzo zależy nam na tym, żeby iluminacja została wykonana właściwie - tłumaczy Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa. - Część zabytków po remontach odzyska dawny blask. Jeśli będą właściwie oświetlone nocą, efekt będzie niezwykły. Zadowoleni będą turyści i mieszkańcy miasta.

Wykonanie nowego projektu iluminacji zlecono firmie z Gliwic. Same prace projektowe pochłoną ok. 65 tys. zł. Komputerowa wizualizacja projektu będzie gotowa już pod koniec lutego. Wtedy prawdopodobnie zostanie zaprezentowana w Ratuszu.

- Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, część prac chcielibyśmy rozpocząć w tym roku - mówi Antoni Zdzieniecki. - To ważne, bo teraz na obiektach trwają jeszcze remonty. Chcemy to wykorzystać, aby potem niczego nie demolować.

Nie wiadomo jeszcze, ile może kosztować nowa iluminacja Starego Miasta (w grę wchodzi prawdopodobnie kilkaset tys. zł). Mieszkańcy Zamościa uważają jednak, że na światło nie powinno się żałować. - Dzięki temu więcej turystów będzie do nas zaglądać, sklepy będą pracować dłużej i miasto będzie więcej zarabiać - mówi 60-letnia mieszkanka Zamościa. - Cóż nam innego pozostało, jeśli nie turystyka?

W Zamościu jest biednie, ale przynajmniej… ładnie.
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090204/ZAMOSC/749347777

·
Registered
464 Posts

·
Registered
54 Posts
witajcie,
to mój pierwszy post na skyscraperCity. Właśnie przyjechałem do Zamościa po kilku tygodniach i zrobiłem mały spacerek z aparatem oto jego efekty.

Na początek Brama Lubelska Nowa:

oraz coś dziwnego między bramą lubelską a ekonomikiem:

nowa szkoła muzyczna to będzie coś superowego:

obok szkoły stara zniszczona Generałówka, szkoda tej budowli:

tak wygląda teraz może kiedyś porównamy to zdjęcie z nowym wyglądem po remoncie:

żeby nie zalać Was zdjęciami to teraz szybko Brama Szczebrzeska, a przed nią chyba wielki plac z tej kostki co stoi tam w workach:

i Lubelska:

A na koniec kilka zdjęć z miejsc rzadko odwiedzanych a pięknych:

no tyle na dziś pozdrawiam!

·
Registered
54 Posts
^^ ano mogłem i już to zrobiłem, dopiero po wysłaniu odpowiedzi zobaczyłem, że są takie duże. sorki, chociaż widze, że poziom agresji niektórych ludzi wciąż powyżej normy

·
Refurbished_Parka_Boy
4,296 Posts
^^ ano mogłem i już to zrobiłem, dopiero po wysłaniu odpowiedzi zobaczyłem, że są takie duże. sorki, chociaż widze, że poziom agresji niektórych ludzi wciąż powyżej normy
Nieprawdaż? Pewnie w taki sposób nabił sobie te pięć tysięcy postów

·
Refurbished_Parka_Boy
4,296 Posts
^^Spokojnie, przecież widzisz że kolega po raz pierwszy postuje zdjęcia. Po co się stukasz zamiast poinstruować że najlepiej 640x480 wrzucać, ja jestem zawsze ciekawy zdjęć z Zamościa.

521 - 540 of 5145 Posts