Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 1554 Posts

·
Registered
Joined
·
2,015 Posts
^^ Chciałem zwrócić uwagę, że brakuje jeszcze dość dużego kawałka trasy. Właściwie to chyba najtrudniejszego do samego złożenia.
Ja to bym powiedział nawet, że brakuje prawie całej trasy :D. Ale niech się nie spieszą - krąży taka teoria, że to jak bardzo SLC trzepie (a że będzie trzepać, to nie wątpię ;) ) zależy m.in. od spasowania elementów toru. Oby te nowe pociągi coś dały. Inaczej do przejazdu Mayanem nie będą dokładać żadnych gogli VR, tylko proszki na ból głowy :nuts:.
 

·
Registered
Joined
·
2,015 Posts
Cóż, szkoda, że EL zdecydowała się na zakup oklepanego, starego pod względem projektu, i mającego masę błędów rollercoastera.
Mam ten sam ból, ale coś mi mówi, że porządny B&M albo Intamin wyszedł by sporo drożej niż wszystkie obecne RC w Energylandii razem wzięte :). Typowy SLC to ma w sumie jedną zaletę - ciasny układ toru, więc jak ktoś lubi spore przeciążenia dodatnie (o, tu się Vekoma nie cackała - 4.5 do 5g to sporo :D) i momenty, kiedy nogi znajdują się naprawdę blisko podpór, to mu się spodoba. Miłośnicy airtime'u będą jednak musieli poczekać, aż powstanie u nas coś w ich guście :).
 

·
Registered
Joined
·
2,015 Posts
^^ Profilowanie toru to jedna z wielu rzeczy, które kuleją w SLC. Vekoma po prostu zapiera się rękami i nogami przed czymś takim, jak heartline :D. Nie mówiąc już o tym, że tor powinien być przechylony tak, by większość przeciążeń bocznych zamieniać na pionowe (no dobra, czasem przeciążenia boczne są fajne, ale raczej na drewnianych kolejkach). Tymczasem na sam widok przejścia między pierwszym spadkiem a roll-overem, widocznym na zdjęciu wyżej, można dostać migreny :D. Te nowe pociągi mają chyba zabezpieczenia trochę mniej rozbudowane wokół głowy, więc może nie będzie o co nią walić :nuts:. W każdym razie chyba trzeba będzie odświeżyć technikę jeżdżenia starymi kolejkami - wciskać głowę mocno w zagłówek ;).
 

·
Registered
Joined
·
2,015 Posts
Wszystko ok, tylko każdy z Was zapomina ciągle o kluczowej rzeczy - kupno rollercoastera to nie tylko cena, osiągi, parametry i swoje "widzimisię", ale także - jak w przypadku Energylandii - czas, termin, itd. Jasne, za tę kasę mogli kupić 3 inne, pewnie i lepsze coastery. Ale widocznie tylko Vekoma mogła zdążyć w odpowiednim terminie (co przy finansowaniu z UE jest podstawą) i dać zadowalającą dla innych jakość.
Pomarudzić byś nie dał :). Ja tu nie narzekam, że stawiają RC Vekomy, tylko że Vekoma przez tyle lat nie wprowadziła do modelu 689m Standard żadnych poprawek (chodzi mi o sam tor). Z samego faktu, że EL kupiła kolejkę od dość znanej firmy jestem bardzo zadowolony - małymi krokami może dojdziemy do takiego poziomu, jaki trzymają zagraniczne parki ;).

Poza tym mogło być gorzej, np. chińska podróbka. Wsiedlibyście na to? Bo ja nie :D.

 

·
Registered
Joined
·
2,015 Posts
^^ W żadnym spowolnieniu. Ta kolejka naprawdę ledwie do końca dojeżdża :nuts:.
Tych podróbek jest więcej, w tym takie o identycznym torze, co 689m Standard, ale (o ile to możliwe), trzęsą i szarpią jeszcze gorzej.
 

·
Registered
Joined
·
2,015 Posts
Moim skromnym niefachowym i paintowym zdaniem ;) w tym miejscu:
Brakuje czegoś takiego:
To właśnie sidewinder - pół pętli i pół korkociągu (w takiej kolejności).

Olecki75; said:
Z tego co widzę na zdjęciu brakuje tej figury po Roll overze. Taki immelman pół pętli i pół beczki.
Immelmann, patrząc z góry, wraca mniej więcej w tym samym kierunku, z którego przyjechał, a sidewinder odchodzi bardziej w bok. Poza tym obrót w immelmannie jest bardziej wokół podłużnej osi pociągu (właśnie coś w stylu beczki, tylko pochylonej) a sidewinder wyraźnie zjeżdża po połówce korkociągu. Elementy są podobne, ale to nie to samo ;).
 

·
Registered
Joined
·
2,015 Posts
Rzeczywiście pierwsze pół roll-overa najbardziej przypomina lotniczego immelmanna, natomiast "kolejkowy" immelmann jest trochę inny ;). Jak u nas porządnych kolejek nie budowali, to człowiek nie miał takich problemów z nomenklaturą :D.
 

·
Registered
Joined
·
2,015 Posts
Zamieszanie jest spore, ale zauważyłem, że na rcdb.com ten element, na który wjeżdża pociąg na wizualizacji niżej (Stingray autorstwa Vekomy) jest nazwany immelmannem, wychodzi więc na to, że w terminologii "kolejkowej" poziom, na którym element się kończy (tutaj wysoko, a u np. B&M mniej więcej na równi z wjazdem) nie ma znaczenia - to i to nazywa się tak samo i tego się możemy trzymać :).

Podsumowując:

- immelmann = pół pętli + pół beczki
- sidewinder = pół pętli + pół korkociągu

W terminologii "kolejkowej" immelmann przejeżdżany w odwrotnym kierunku to "dive loop" (pętla nurkująca?), więc:

- roll-over = immelmann + dive loop.

SLC rozpracowany na wszystkie strony. Uff :D.Tak wygląda immelmann/dive loop u B&M:

 

·
Registered
Joined
·
2,015 Posts
Pewnie chodzi o to, że na planie parku Mayan jako jedyny jest oznaczony czerwoną kropką oznaczającą "możliwe przeciwwskazania zdrowotne". Myślę, że chodzi tu o standardowe przeciwwskazania na rollercoasterach, czyli problemy z sercem, kręgosłupem, kobiety w ciąży, etc.
 

·
Registered
Joined
·
2,015 Posts
^^ Ciekawe kiedy będzie coś więcej wiadomo na jego temat?

Na rcdb pisze

rcdb said:
Custom Designed Launch Coaster with Vekoma's new generation train.
Czyli, że będą pociągi nowej generacji. Najbardziej mnie jednak interesuje, czy będzie miał typ toru, jak stare LSM-y Vekomy (czyli tak samo "przyjemna" jazda, jak na SLC):Czy ten nowy rodzaj, którego Vekoma używa na modelu z wagonami w kształcie motocykli:

 

·
Registered
Joined
·
2,015 Posts
Dueling/racing Coaster byłby fajny, ale chyba trochę za drogi - w sumie to przecież jakby dwie kolejki w jednym :).
Może dostaniemy coś w guście tej zwykłej, nie odwróconej, "połówki" Battlestar Galactica? Kolejka w tym roku dostała nowe pociągi, więc to może są te pociągi nowej generacji (oczywiście ostateczny wygląd pociągu zależy od tematyki kolejki)?

 

·
Registered
Joined
·
2,015 Posts
^^ Intamin ma chyba coś podobnego, ale to też nie launch.

Na stronie EL nadal wisi nieaktualny opis nowej kolejki na 2016 rok, chyba z czasów jak ją miał robić Mack (klon Blue Fire - N.B. niezła ściąga z Intamina). Coś mi mówi, że nie tylko producent ale i nazwa może się zmienić ;).
 

·
Registered
Joined
·
2,015 Posts
Jakby kogoś interesowało, to brakujący sidewinder już stoi ;) (znalezisko w komentarzach na profilu FB Energylandii).

Co się tyczy Stingraya, to może i fajny, ale mnie wciąż się takie kompaktowe konstrukcje kojarzą z wesołymi miasteczkami, a nie parkami rozrywki :). Wiem, że w EL nie ma dużo miejsca, ale jedna porządna kolejka jest często lepsza niż kilka takich sobie upchniętych "na chama" (patrz dwa prawie identyczne małe "złomy" w Chorzowie).
 

·
Registered
Joined
·
2,015 Posts
Nie chcę wychodzić na takiego, co to tylko marudzi, ale ten cały Mega Looping Coaster wygląda jakby go ktoś, za przeproszeniem, w Rollercoaster Tycoon projektował :D.

 

·
Registered
Joined
·
2,015 Posts
Być może jest to tylko wizualizacja, ale ten roll-over jest tak koślawy, że nie świadczy to dobrze o Vekomie. Vekoma robi dobre kolejki rodzinne (Dragon był całkiem dobrym wyborem), ale w temacie kolejek ekstremalnych jest cienka i nic nie wskazuje, żeby się to miało zmienić.

Może powinni się w Vekomie pobawić programem Nolimits Rollercoaster Simulator? (wersja 2 jest naprawdę kosmicznie realistyczna). Program trudny w obsłudze, ale po opanowaniu pozwala wymyślić sobie własną kolejkę 100 razy lepszą niż każdy wytwór Vekomy. Wersje dostępne dla każdego raczej nie mają eksportu do programów typu CAD, ale zespół, który tworzy ten program jest bardzo otwarty, więc może by coś takiego na zamówienie wprowadził. Podejrzewam, że w np. B&M muszą używać (przynajmniej do wstępnego projektowania toru) czegoś działającego na podobnej zasadzie (krzywe Béziera), tylko oczywiście nie zdradzą tajemnicy :). Tymczasem projekty Vekomy to takie składanki z gotowych kawałków, à la RCT. To w sumie zabawne, że w czasach gdy za $40 amator może sobie projektować kolejki z zachowaniem pełnego realizmu (tarcie, opór powietrza, heartline, projektowanie toru metodą wektora siły (FVD), itp.) powstają jeszcze pomysły na takie gnioty, które toporną geometrią przypominają starocie sprzed 20-30 lat.
 

·
Registered
Joined
·
2,015 Posts
^^Majan ma prawie 700m a zajmuje 0,5ha. Ile na to by trzeba na długość, 400m? Po za tym jak pisałem to tylko koncert życzeń:).

O czym ma świadczyć trochę grafiki komputerowej pomijając, że nie wiele widać na tej wizualizacji? Mi się sam projekt bardzo podoba, nie mówię, że nie ma lepszych ale ten jest ok.
Co się tyczy miejsca, to ze strony wekomy:

Vekoma said:
SPECIFICATIONS: MEGA LOOPING COASTER

Track Length 1016 m
Lift Height 45 m
Max Speed 102 km/h
Footprint 182 x 84 m
Więc potrzeba 182 na 84 metry.

Natomiast co się tyczy samej kolejki, to tak - pomysł jest fajny (taki trochę zżynany z B&M: immelmann, pętla, nawet zero-g-roll) i jeśli właściwy projekt byłby lepszy od tej wizualizacji, to byłoby super. Żaden park jednak jeszcze nie postawił tego u siebie, więc kupowalibyśmy kota w worku, a na cuda bym nie liczył.

Tak mi przyszło do głowy, że jeśli chodzi o Launch Coastery, to dla Energylandii w sam raz byłby jakiś X-Car (Maurer AG), gdyby tylko park nie był uwiązany do Vekomy.
Sam roll- over nie musi przypominać tego z SLC, a to co jest na wizualizacji pewnie da ciekawy efekt w rzeczywistości- taki trochę zawijas.
Nie miałem na myśli SLC. Ten "zawijas" z wizualizacji Vekoma również nazywa roll-overem. B&M ma coś podobnego na jednej kolejce i nazywa to "Sea Serpent Roll". To takie jakby dwa sidewindery złączone korkociągami.

Słyszałem o kilku przypadkach, gdzie różne firmy ogłaszały konkurs na rc zaprojektowane w NL2 dla fanów i potem te kolejki miały być postawione w parku czy centrach handlowych.
Ciekawe co z tego wyszło :).
 
1 - 20 of 1554 Posts
Top