Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 1014 Posts

·
Registered
1,379 Posts
witam wszzsytkich. jestem Maciek, 33 lata, maniak kolejek gorskich :) czy wybiera sie ktos w najblizszym czasie do Energylandii autem i mialby wolne miejsce? mieszkam w Bialymstoku ale moglbym wsiąść w: Warszawie, Krakowie, Katowicach lub Gliwicach :)

·
Registered
1,379 Posts
Puszczą jakieś autobusy, jak zobaczą, że jest stałe zapotrzebowanie.

---

Anaconda ma aż 8 łódek! Chyba będą pływać jedna za drugą, bo atrakcja mała :)
Zapotrzebowanie jest. Ja np mieszkam w Białymstoku i bez auta nie wiem jak tam dojechać. Dla przykładu do Legendii mam super dojazd tramwajem ( chyba 3 linie jeżdżą z dworca prosto pod bramę parku). Dlatego ze względu na dojazd jestem zmuszony odwiedzać jak dla mnie gorszy park. Rzeczywiście powinna być jakaś stała linia z Katowic i Krakowa ( obecna linia z Krakowa nie daje jak widzimy gwarancji powrotu ). Energylandio. Jeśli to czytacie pomyślnie o ludziach niezmotoryzowanych. Tym bardziej że chcecie konkurować z elita europejska parków rozrywki a dojechanie do was to ogromny problem.

·
Registered
1,379 Posts
Czytać czytają, ale jest pytanie czy coś z tym zrobią, i to jeszcze w tym sezonie.
Połączenie kolejowe między Krakowem a Zatorem obecnie znowu nie istnieje.
Trzeba przyznać, że próbowali to zmienić i poprawić dojazd pociągiem z Krakowa, opłacając samodzielnie specjalny, wakacyjny skład do EL.
Jednak obecnie z powodu budowy łącznicy kolejowej pociągi mogą dojeżdżać tylko do Krakowa Płaszowa.
Wtedy podróż takim pociągiem traci już sens, bo dojazd najpierw tramwajem z centrum Krakowa do Płaszowa a potem dalej do Zatora, trwałby łącznie grubo ponad 2 godziny.

Jeśli chodzi o dobry dojazd do EL koleją, to niestety trzeba będzie poczekać jeszcze 4 lata, aż do ukończenia budowy drugiej pary torów dla SKA.
Wtedy nowe, komfortowe pociągi SKA będą kursowały często, a linia zostanie prawdopodobnie przedłużona aż do Oświęcimia.

Obecnie chyba najlepszą opcją dla turystów z daleka jest dojazd do EL pociągiem Kolei Śląskich, linią Katowice-Oświęcim.
Z Oświęcimia jest sporo busów do Zatora, podobno ich kierowcy na życzenie zatrzymują się w okolicy wejścia do EL.

Opis takiego dojazdu był swego czasu na portalu Parkmag, zaktualizowałem tylko godziny odjazdów i przyjazdów pociągu:

Źródło:http://parkmag.pl/bez-kategorii/jak-dojechac-do-energylandii-nie-majac-samochodu/

To może nie jest europejski standard podróży do parku rozrywki, ale za to już na miejscu sam pobyt w EL na 97% będzie.;)

Edit
Oczywiście chodziło o SKA.
Kraków to nie Trójmiasto czy też Warszawa i zamiast SKM ma swoją własną nazwę.:)

niestety ale to nie jest takie piekne jak El pisze...

tak sie sklada że mam sprawdzone i potwierdzone info jak jest naprawę.

otoz dzis byłem rano na dworcu w Krakowie i to wyglada tak....

ten bus ktory jezdzi do Zatora, to rzeczywiscie kierowcy sie zatrzymuja pod pakiem, ale są tylko 3 busiki: jeden o 8:15 drugi o 13 z haczykiem (nie pamietam dokladnie), o trzeci to nawet nie pytalem bo to juz za pozno . ale sa to busiki tylko 15-osobowe :) czyli park ktory ma ambicje aby go odwiedzalo 1,5 mln gosci puszcza 15-osobowy busik??? o godz 7.30 nie dalo sie juz kipic biletu (wyprzedane) ale nawet jak bym kupił to nie ma gwarancji powrotu, bo..... nie da sie kupic od razu biletu powrotnego! bilet powrotny dostepny tylko u kierowcy ! a wracaja 3 busiki: 2 z nich po 13, jeden chyba 13.02 drugi chyba 13.50 trzeci ostatni po 17. no to czyli 45 osob bedzie w stanie wrocic a z parku moze wyjsc przeciez kilkaset osob chetnych na powrot tym busikiem (dlatego ta kobieta musiala nocowac w kosciele ).

natomiast inne busy ktore regularnie jeżdżą na trasie Krakow-Oświecim..... nie przejeżdżaja przez Zator :))

czyli ja to wszsytko moge jednym slowem tylko skomentować......DRAMAT

I teraz pytanie: ilu potencjalnych klientow traci El ? przeciez takich ludzi jak ja dziś, to oni codziennie maja pewnie dużo. naprawde bez auta jest tragedia . oczywiscie mozna jechac , w 1 strone bilet kupi sie na dworcu ale powrót to jest jak rosyjska ruletka, bo prawie zawsze sie znajdzie wiecej ludzi chetnych do powrotu niz przyjechalo. czyli przykladowo: tymi 3 busikami pojedzie 45 osob, ale to nie znaczy ze tez tymi 3 busikami te 45 osob bedzie wracać, bo zawsze jacys dodatkowi chetni moga sie znaleźć. a tu jest "kto pierwszy ten lepszy" kierowca sprzeda 15 biletow i reszty nie wpusci.

·
Registered
1,379 Posts
Dojazd do EL bez auta to faktycznie dramat, i niestety chyba szybko się to nie zmieni.
Co prawda łącznicę Zabłocie-Bonarka ukończą pod koniec roku, ale dla odmiany z powodu dobudowy drugiej pary torów dla SKA znacznie zredukują liczbę pociągów wjeżdżających do Krakowa Głównego ze wschodu i południa.
Nawet świetnie funkcjonująca linia Kraków - Wieliczka (obecnie skład SKA kursuje co 30 minut) będzie mieć znacznie ograniczoną częstotliwość połączeń, więc nie sądzę, żeby udało się wcisnąć jeszcze do rozkładu specjalny skład do EL.
Na "europejski" standard dojazdu linią SKA do Zatora musimy poczekać 4 lata, i to pod warunkiem, że zostanie przedłużona do Oświęcimia.

Pisałeś chyba wcześniej, że możesz dojechać z Katowic, dlatego wyszukałem te porady dojazdu na Parkmag.
Ale skoro już jechałeś busem z Krakowa, to trzeba było skorzystać z drugiej części porady i pojechać busem do Oświęcimia, i stamtąd znowu busem do Zatora, bo jest ich podobno sporo.
Powrót podobnie; najpierw busem do Oświęcimia, a potem znowu busem do Krakowa.
Podróż potrwa dłużej, ale jest chociaż jakaś gwarancja, że się zabierzesz, no i nie trzeba walczyć o miejsce z matkami z dziećmi.:)
Spox ,- może i mogłem tak zrobić ale pani w okienku mi tego nie powiedziała :) trudno spróbuję jakos auto zorganizować na długi weekend sierpniowy :)

·
Registered
1,379 Posts

·
Registered
1,379 Posts
Cześć wszystkim!
Zauważyłem, że dużo osób szuka informacji jak dostać się busem do Energylandii, a ciężko znaleźć rozkłady lokalnych przewoźników stworzyłem stronę gdzie postaram się zebrać wszystkie potrzebne informację.
Znajdują się tu połączenia z Katowic, Krakowa, Chrzanowa, Oświęcimia.
http://dojazdenergylandia.pl ;)
A czy mógłbyś jeszcze dorzucić Oświęcim ( w obie strony do i z parku )do tych dojazdów? :)

·
Registered
1,379 Posts
ok, zrobione dodałem jeszcze połączenia z Chrzanowa i poprawiłem wyszukiwanie ;) W planach mam jeszcze dodać busy z Wadowic tylko muszę się wybrać osobiście do przewoźnika po rozkłady. :)

masz tylko jakiś błąd bo Ci nie wyszukuje ost. z Zatoru do Oswiecimia ktory jest o 21 a taki na 100% jest :)

ja jednak osobiscie mimo wszsytko bym sie bal jechac busem, w ktorym nie masz gwarancji powrotu. jak nikt by auto-stopem nie podwiózl na dworzec to naprawde tylko nocleg pod golym niebem na pobliskiej trawie..

·
Registered
1,379 Posts
Niestety, ale ci wszsycy co uważają że Mayan trzęsie, bo jest ekstremmalny i ma trząść, są w błędzie. Akurat Mayanem nie jechałem jeszcze ale jeździłem wszsytkimi kolejkami w Heide. Limit trzęsie, bo too sprzęt zaprojktowany w latach 80-tych gdzie albo nie mieli dokładnych programów do projktowania, albo dokłądnych maszyn w fabrykach i wyszlo co wyszlo. Wszystkie stare kolejki Vekomy ktorymi jeździlem (Limit, Big Loop a także Boomerang z Prateru), trzęsą a wszsytkie nowe (Dragon, F1, Energuś, Lech) nie. Sami sobie odpowiedzcie na pytanie,dlaczego? :)

Nawet odświezony model pociągów na Mayanie ponoć nic nie daje (wiem z opini kolegi ktory jeździł i Limitem, i Mayanem) a także wymiana w pociągow w Big Loop też nic nie pomogla. Wstrząsy wynikają z układu torów.

Dla porównania jazda Demonem to czysta przyjemność. Nic nie trzesie, nie rzuca, po prostu poezja. Demonem jeździłem raz po razie a po Limicie musiałem usiąć na ławeczce i przez 5 minut dojść do siebie bo w głowie panował taki dziwny do opisania dyskomfort. Demon to Mercedes, Limit to Polonez.

Jestem pewny że gdyby powstał wspomniany tu model SLC II i został zaprojktowany przez p. Bloemendaal'a , to byłby to RC klasy Demona :)

Ja nie mowię że SLC jest zły. Wiele parków go kupuje bo powstawał chyba masowo i jest dzieki temu tani. No i robi świetne wrażenie optyczne, bo jak ktoś na niego spojrzy to pierwsze co mu na mysl przychodzi to "Woow". Ja jak 1raz w zyciu wybierałem sie do Heide (jakieś 10 lat temu) i jak oglądałem na YT filmiki co mnie czeka, to właśnie Limit wywarł na mnie najwieksze wrażenie :) te pętle, korkociągi przy nogach zwisających swobodnie...

Naszego Mayana zaliczę teraz przy najblizszej wizycie w EL ale wiem że będzie identycznie jak z Limitem. Trudno, posiedzę po jeździe te 5 minut na ławeczce, dojdę do siebie i pójdę dalej w stronę F1. I raczej będę go zaliczać przy każdej wizycie w EL w mysl zasady "jak się nie ma co się lubi..." :)

·
Registered
1,379 Posts
Czy orientuje się ktoś z Was jak najłatwiej dostać się z Katowic do EL?
Pisałem o tym kilka stron wcześniej. Dojazd jako tako jeszcze ujdzie ale czy uda ci się wrócić to już loteria :)

W każdym bądź razie musisz pociągiem do Oświęcimia i stamtąd busem do zatoru. Dramatem jest to że bilet powrotny kupisz tylko u kierowcy a busik jest chyba 15 osobowy . Możesz nocować w kościele :)

·
Registered
1,379 Posts
Ja uważam że tematyzAcje w parkach to strata pieniedzy. Wolałbym aby w El wszystkie RC to była gola stal a zaoszczędzone pieniądze przeznaczamy oczywiście na....

kolejne RC :)

Ale wiem że jestem w mniejszości

·
Registered
1,379 Posts
jesli te 2 nowe RC faktycznie powstana to moj ulubiony Heide-Park zostanie daleko w tyle za EL :) powiem wiecej będziemy mieć najlepszy prak rozrywki w calej Europie! :)

·
Registered
1,379 Posts
^^To zakończony już projekt testów nowego RC pod nazwą F.L.Y. dla Phantasialand, instalacja testowa jest już rozbierana.
Będzie najdłuższym na świecie Flying Coasterem oraz przy okazji pierwszym typu Launched.

Vekoma naprawdę szybko goni światową czołówkę, a właściwie to już do niej należy.:)

Ja także od chwili postawienia Mega specjalnie w tym celu już chyba raczej nie pojadę.:)
Faktycznie, kilku dodatkowych atrakcji typu Flat Ride jeszcze w EL trochę brakuje, ale z czasem przybędą, bo to mniejsze inwestycje, a jeśli potwierdzi się informacja o diabelskim młynie, to on także będzie cenną pozycją w ich ofercie.
Natomiast obecnie EL wybrała chyba jedyny słuszny kierunek; uniwersalny park ale nastawiony na ekstremalne atrakcje, który ma przy tym ogromną ofertę atrakcji familijnych, wodnych i dla dzieci.
Nie można konkurować ze wszystkimi na każdym polu, bo to niemożliwe ze względów finansowych i wizerunkowych.
PoP będzie gigantem, ale będzie tam park tematyczny prawdopodobnie z atrakcjami IP znanymi z filmów itp.
Takie atrakcje przyciągają wielu klientów i fanów, ale są bardzo kosztowne i rzadko rekordowe.
Natomiast EL zarezerwuje dla siebie obszar rynku z atrakcjami typu naj oraz unikalnymi, jak Tilt Coaster czy wodniak LSM z inwersjami.

Już teraz widać, że pragną zająć miejsce Europa Park jako europejski lider pod względem ilości rollercoasterów.
W 2020, jeżeli uda się zrealizować ich ambitne plany, powinni mieć aż 15 RC, przy 14 w Europa Park (nowego Ankapark nie liczę, bo Turcja to żadna Europa, tym bardziej, że park będzie w Ankarze w Azji).
Na pewno nie ominą takiej okazji do ciągłego wykorzystywania tego faktu oraz innych posiadanych rekordów w swoim marketingu.
Wystarczy zadbać jeszcze o przyzwoitą tematyzację atrakcji oraz stref w parku, bo teraz staje się to standardem także w zwykłych parkach, i powinni za kilka lat bez trudu osiągnąć te zaplanowane 2,5 miliona gości.
Nie wiem, czy kiedykolwiek możliwe będzie przyciągnięcie większej ilości klientów; to się dopiero okaże czy polski rynek jest na tyle chłonny i czy rosnąca konkurencja na to pozwoli.
Po prostu pokazują juz teraz innym parkom żeby nawet nie próbowali z nią konkurować bo z góry są skazani na porażkę :D rezerwuar pisał kiedyś że dla nich konkurencja się nie liczy :)

1 - 20 of 1014 Posts