Czy będą też inwestycje kolejowe? Czy tylko samo "wnętrze" miasta?
ZDUŃSKA WOLA :: Sportowe inwestycje
Są pieniądze na halę i boisko
Miasto pozyskało środki zewnętrzne na zadania z zakresu rozbudowy bazy sportowej – 800 tysięcy złotych na budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 13 i Publicznym Gimnazjum nr 3 oraz 300 tysięcy złotych na budowę bieżni na stadionie miejskim.
Pieniądze przyznał zarząd województwa łódzkiego z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, pieniądze przyznawane są przez Ministerstwo Sportu w ramach limitów dla województwa łódzkiego na dofinansowania inwestycji objętych Programem Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Łódzkiego na 2008 rok.
Na budowę sali gimnastycznej przy SP 13 i PG 3 dofinansowanie wynosi 63 proc. całej inwestycji. Z pewnością nowa hala poprawi jakość zajęć prowadzonych z dziećmi. Obecnie do dyspozycji uczniów obu szkół jest sala o wymiarach 17 x 9 metrów, zaadaptowano także część korytarza i stworzono mini-salkę do ćwiczeń o wielkości 58 m. kw. – Bardzo się cieszymy, w szczególności uczniowie, sale są małe, dlatego staramy się kiedy tylko jest to możliwe korzystać z boiska stadionu „Olimpi”. Nie wiem kiedy rozpocznie się budowa, ale z tego co dowiedziałam się w Urzędzie Miasta jak najszybciej będzie ogłoszony przetarg. Wszystkim nam zależy, aby hala była wybudowana jak najszybciej, jednak muszą być zachowane wszelkie procedury – mówi Małgorzata Antczak, dyrektor SP nr 13.
Z kolei 300 tysięcy złotych Miasto pozyskało na budowę bieżni o nawierzchni syntetycznej na stadionie „Pogoni”. Aktualna bieżnia jest w bardzo złym stanie technicznym, wniosek do urzędu złożono w marcu, a uzyskane dofinansowanie stanowi aż 70 proc. kosztów planowanej inwestycji.
Zduńskowolski stadion miejski od ubiegłego roku zmienia oblicze. Od zeszłego roku w obiekcie prowadzone są prace modernizacyjne. Pojawił się już nowy duży parking z wjazdem od ulicy Łaskiej. Jednak to nie koniec prac i inwestycji jakie tam się pojawią: – Rozstrzygnięto przetarg na utwardzanie alejek, będziemy wymieniali stare oświetlenie, wykonaliśmy zjazd z ulicy Łaskiej na parking, teraz będziemy budować bieżnię – mówi Waldemar Miszczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Prace remontowe trwają również na drugim obiekcie należącym do MOSiR-u – karsznickiej „Olimpi”. Porządkowany jest teren a w perspektywie czasu cały obiekt ma zostać ogrodzony. Urząd miasta jest również w trakcie kupowania od PKP pasa gruntu przy ulicy Leśmiana, dzięki czemu zwiększy się teren stadionu.
Na 2008 r. w budżecie miasta na inwestycje w zakresie kultury fizycznej i sportu zapisano 840 tys. zł. Ponad połowę tej kwoty pochłonie modernizacja infrastruktury „Olimpi”. Za 570 tysięcy wykonane zostanie nowe metalowe ogrodzenie z dwoma bramami, położona ma być kostka brukowa na odcinku od ul. Okrzei wzdłuż trybuny krytej, a także zmodernizowana trybuna i jej zadaszenie i zamontowane osiem punktów świetlnych.
Na „Pogonii” kontynuowane będą prace związane z wyłożeniem alejek i montażem oświetlenia w otwartej części parku i dalsza wymiana ogrodzenia. Na basenie ma być zamontowana winda osobowa umożliwiająca korzystanie z niecki osobom mającym trudności w poruszaniu się.
MF | 14.05.2008
ZDUŃSKA WOLA :: Niebawem otwarcie kolejnego supermarketu
Miasto marketów
Tomasz Suchański
Sklep przy ulicy Długiej powstaje w iście błyskawicznym tempie i prawdopodobnie już tego lata można tam będzie robić zakupy.
Zduńska Wola znana jest już w Polsce jako miejsce urodzenia św. Maksymiliana Kolbe, z projektu fontann europejskich a dla przyjeżdżających tutaj osób jawi się jako miasto pełne rowerów, jednak być może niedługo będzie to miasto supermarketów spożywczych.
Niedawno powstał kolejny sklep samoobsługowy przy ulicy Łaskiej a jego budowa wzbudziła wiele mieszanych emocji. Sklep jednak funkcjonuje. Nie wiadomo, jakie były nadzieje wiązane z jego popularnością przed otwarciem, jednak można stwierdzić, że klienci nie „walą drzwiami i oknami”, czyli ruch w sklepie śmiało można określić, jako umiarkowany. Nie zraża to jednak właścicieli sieci i budują w naszym mieście kolejną placówkę.
Przy ulicy Długiej, naprzeciwko budynku Straży Pożarnej już niedługo można będzie robić zakupy w kolejnym supermarkecie. W tej części miasta faktycznie do tej pory trudno jeszcze znaleźć duży market. Co prawda, przy ulicy Spacerowej są dwa sklepy samoobsługowe, jednak nowo powstający sklep znacznie przewyższa je powierzchnią handlową. Mieszkańcy osiedla bloków przy ulicy Żytniej oraz mieszkańcy domków z osiedla Sienkiewicza będą mieli teraz znacznie bliżej na zakupy.
– Są na osiedlu sklepy spożywcze, w których można kupić wszystkie podstawowe produkty, ale jak chce się zrobić większe zakupy, to trzeba się wybrać do centrum, albo do jakiegoś marketu – mówi Maria, mieszkanka bloku przy Jana Kazimierza.
Zwiększony ruch samochodów w miejscach, gdzie powstają nowe sklepy oraz potrzeba nowych miejsc parkingowych, wymuszają na władzach powiatu zmiany w organizacji ruchu drogowego. Powstanie dużego marketu przy ulicy Opiesińskiej zostało uwarunkowane, przez zduńskowolskich samorządowców powstaniem ronda przy skrzyżowaniu Opiesińskiej i Łódzkiej, do budowy którego zobowiązał się właściciel marketu. Sklep funkcjonuje już od kilku miesięcy, natomiast prace drogowe nad nowym rondem nie zostały jeszcze rozpoczęte. Czy powstanie nowego marketu przy ulicy Długiej, która również krzyżuje się z Łódzką nie zakłóci płynności ruchu na ulicy Łódzkiej, a co ważniejsze, nie utrudni mającym tam swoją siedzibę strażakom wyjazdu z interwencją? Planowana jest reorganizacja ruchu w tym miejscu. Przejazd z ulicy Długiej na Lipową przez Łódzką zostanie zablokowany. Nadal możliwy będzie dojazd z Długiej na lipową w kierunku ogródków działkowych a strażacy będą mieli zapewniony wyjazd na wprost z remizy na ulicę Łódzką lub w razie potrzeby w prawo na ulicę Długą. Będzie to możliwe pod warunkiem, że nie znajdą się tam nieprawidłowo zaparkowane samochody.
– W projekcie sklepu jest zapewniona powierzchnia parkingowa i nie powinno być problemów z pojazdami parkującymi przy budynku straży – mówi Janusz Wisiński, naczelnik wydziału architektury starostwa zduńskowolskiego.
Przed budynkiem straży jest bezwzględny zakaz zatrzymywania i żaden samochód nie powinien tam parkować, jednak życie pokazuje, że zakazy nie zawsze są przez kierowców przestrzegane, a złamanie przepisów o parkowaniu w tym miejscu, może kosztować kogoś utratę mienia, zdrowia lub nawet życia.
Oprócz marketu przy ulicy Długiej, w Zduńskiej Woli powstają lub mają powstać kolejne sklepy wielkopowierzchniowe. Przy ulicy Getta Żydowskiego trwają prace budowlane nad kolejnym marketem a istniejąca tam hala handlowa przechodzi zmiany, umożliwiające powstanie w jej wnętrzu dużego sklepu spożywczego. Przy ulicy Azaliowej, w miejscu, gdzie niegdyś znajdowały się szkolna bursa i budynek, w którym odbywały się wesela, bale i studniówki trwa budowa i mają tam powstać sklepy RTV oraz meblowy. Drugi meblowy ma powstać przy Łaskiej i jego powierzchnia wystawiennicza będzie kilkukrotnie większa, niż innych tego typu sklepów w naszym mieście. Pozwolenie na budowę ma przedsiębiorstwo, które chce przy ul. Łódzkiej budować salon samochodowy ze stacją serwisową i parkingiem na około 200 miejsc postojowych oraz pawilon handlowy o powierzchni sprzedaży do dwóch tysięcy metrów z parkingiem do 300 miejsc.
Na etapie opracowywania dokumentacji jest budowa marketu przy skrzyżowaniu ul. Spacerowej i Łaskiej. Decyzja o warunkach zabudowy określa, że będzie to pawilon do 1700 m kw. z parkingiem na 300 miejsc.
Władze miasta i powiatu już nie walczą z wielkimi sieciami handlowymi, jak miało to miejsce w przeszłości. Samorządowcy zrozumieli, że nie mają szans z supermarketami, poprzez szczegółową procedurę mogą jedynie opóźniać inwestycje. Dwóch inwestorów po negatywnych decyzjach odwołało się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i wygrało. Władze miasta zrozumiały, że nie zatrzymają dużych sklepów, za którymi cały czas stoją sprzyjające im przepisy.
Podsumowując, jest więc szansa, że Zduńska Wola będzie niebawem kojarzona jako miasto marketów, oczywiście tuż za skojarzeniem z miastem fontann.
![]()
Prace nad marketem przy ulicy
Długiej wkraczają w ostatnią fazę
Fot. Tomasz Suchański
MF | 20.05.2008
ZDUŃSKA WOLA :: Jak grzyby po deszczu
Staną kolejne markety
Katarzyna Kowalczyk
W ciągu ostatnich kilku miesięcy w naszym mieście otwarto dwa nowe sklepy wielkopowierzchniowe. Na jesień mają być oddane kolejne dwa pawilony. Przeciwko takiej ekspansji protestują niektórzy radni.
Nowy sklep wielkopowierzchniowy powstaje przy byłej bursie szkolnej przy ul. Konwaliowej. Dwa pawilony będą miały łącznie ponad 1700 m kw. powierzchni, inwestor – Jakub Klemrzyński, jeden ze zduńskowolskich przedsiębiorców podpisał już umowę z firmą Jysk, która to marka zajmuje się sprzedażą mebli i wyposażenia wnętrz, drugi pawilon będzie sklepem w branży AGD i RTV.
Na ostatniej sesji Rady Miasta pozytywnie zaopiniowano plany otwarcia kolejnych sklepów, jednak w gronie radnych byli przeciwnicy takiej decyzji.
– Ja jestem zdecydowanie przeciwko otwieraniu kolejnej takiej palcówki. Na terenie miasta mamy bardzo dużo sklepów branży AGD i RTV. Jeśli otworzy się kolejny taki sklep, to na pewno poprawi się konkurencyjność między tymi sklepami, ale może źle wpłynąć na sytuację finansową i na sklepy tej branży, prowadzone przez miejscowych przedsiębiorców – mówił radny Rajmund Piotrowicz.
Prezydent Zenon Rzeźniczak był wielkim przeciwnikiem budowy marketów i sklepów wielkopowierzchniowych. Urząd wydawał negatywne decyzje o warunkach zabudowy i to odsuwało w czasie powstawanie wielkich sklepów. Władze Zduńskiej Woli złożyły broń, po tym jak w 2005 r., dwaj inwestorzy, którzy otrzymali niekorzystną decyzję o warunkach zabudowy zaskarżyli Urząd Miasta do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i obaj wygrali. Była to wówczas precedensowa sytuacja, bowiem wcześniej kolegium samodzielnie nie wydawało zezwoleń, a jedynie zwracało sprawy do ponownego rozpatrzenia.
– Jeśli Urząd Miasta nie wyda pozytywnej decyzji o warunkach zabudowy, taką decyzję wydaje SKO w trybie odwoławczym. Znam zasady działania kolegium i w sytuacji, kiedy wiem, że zostanie wydana decyzja pozytywna, nie uważam za stosowne pokazywać złej woli, bo za złą wolę można w którymś momencie odpowiedzieć. Wtedy wydajemy pozytywną decyzję, czy nam się to podoba, czy nie, a mnie się to nie podoba akurat – mówi Zenon Rzeźniczak.
Władze miasta zmieniły strategię i już nie walczą z inwestorami, ale wymuszają na nich na przykład przebudowę dróg w okolicach sklepów.
Symbolem naszego miasta były kiedyś rowery, dziś zaczynają być markety i może tylko mieszkańcy Zduńskiej Woli patrzą z zazdrością na Sieradz, gdzie powstają nie tylko markety, ale i dwie galerie handlowe.
MF | 09.07.2008
ZDUŃSKA WOLA :: Bez remontów...
Dziury i krzywizny
Katarzyna Kowalczyk
Mieszkańcy osiedla Zachód od wielu lat narzekają na fatalny stan nawierzchni i chodników przy ul. Getta Żydowskiego. W najbliższym czasie Starostwo Powiatowe, które jest zarządcą tej drogi, nie planuje jej remontu.
– Wstyd za takie chodniki, drzewa były wycięte, miało być coś w zamian, nic nie jest zrobione. Żyjemy teraz jak na pustyni, chodniki są najgorsze w całym mieście – żalą się mieszkańcy osiedla Zachód.
Awantura wokół wycinki drzew rozgorzała w marcu 2005, kiedy starostwo zdecydowało o wycięciu 26 drzew, które według służb powiatowych stwarzały zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego i niszczenie infrastruktury drogowej chodników i asfaltu. Już wówczas pojawiły się pretensje do inicjatorów pomysłu.
Teraz mieszkańcy narzekają, na fatalny stan chodników i dróg. Jednak kiedy ulica zostanie kompleksowo odremontowana, tego nie wie sam zarządca drogi. Plany są, ale jak to zwykle bywa, gorzej z ich realizacją, a przede wszystkim z pieniędzmi, których nie ma.
– Stan chodników na ul. Getta Żydowskiego jest znany zarządowi powiatu. Stan zarówno chodników, jak i nawierzchni nie jest najlepszy. Ta ulica wymaga generalnego remontu, bo bieżące nie dają efektu którego oczekiwaliby mieszkańcy – mówi Piotr Pacelt, pełniący obowiązki kierownika referatu ds. dróg.
Starostwo ma gotową dokumentację na przebudowę ul. Getta Żydowskiego i Tymienickiej od ul. Łódzkiej w stronę wyjazdu z miasta.
– Niestety nie ma możliwości pozyskania dofinansowania. Nie ma naboru wniosków w żadnym konkursie i dlatego nie możemy złożyć wniosku. Jeśli tylko pojawi się możliwość wniosek natychmiast zostanie złożony – mówi Pacelt.
Na odcinek od ul. Łódzkiej do placu Wolności dokumentacji nie ma, a jak twierdzi kierownik w ramach środków na bieżące utrzymanie dróg powiat nie jest w stanie wymienić chodnika. Kosztorys odcinka, na który jest gotowa dokumentacja opiewa na ponad pięć milionów złotych. Na odcinek od Łódzkiej do placu Wolności też potrzeba kilku milionów.
W kasie starostwa nie ma pieniędzy na ten cel, więc mieszkańcy na pewno w tym roku remontu się nie doczekają.
MF | 16.07.2008
ZDUŃSKA WOLA :: Plany naprawy dróg...
Gdzie te remonty?
Katarzyna Kowalczyk
Władze miasta dokonały wyboru, które drogi w tym roku będą remontowane.
Część mieszkańców doczeka się tylko utwardzenia tłuczniem, a niektórzy nowych nakładek asfaltowych.
Niemal na każdej sesji Rady Miasta pojawiają się mieszkańcy, którzy proszą radnych o naprawę stanu nawierzchni dróg i ulic przy których mieszkają. Sesyjne wycieczki zostały ukrócone, bo urząd przyjął nową procedurę. Każdy kto chce poprawy stanu nawierzchni drogi, może wniosek złożyć u Romana Płucinika, wiceprezydenta miasta.
– W tym roku zbieraliśmy informację od mieszkańców. Przyjęliśmy zasadę, że wniosek ma być uargumentowany podpisami mieszkańców, jeśli to była krótka ulica to kilkunastoma podpisami, jeśli dłuższa to kilkudziesięcioma. W drodze przetargu wybraliśmy firmę, która utwardzi drogi tłuczniem. W planie uwzględniliśmy wszystkie wnioski mieszkańców. Postaramy się remonty wykonać przed zimą i wykonamy tyle dróg na ile starczy pieniędzy. Roboty rozpoczną się na tych drogach, których stan jest najgorszy – mówi Płucinik.
W tym roku w budżecie miasta na wyłożenie dróg tłuczniem zarezerwowano 1,4 mln zł, a na nakładki asfaltowe dwa miliony zł. W Zduńskiej Woli jest około 40 km dróg gruntowych, stan większości z nich jest fatalny. Choć wydawałoby się, że ponad trzy miliony to dużo, wystarczy jednak na niewiele. Ogółem w ubiegłym roku na bieżące utrzymanie dróg Urząd wydał około czterech milionów złotych i udało się wyremontować lub położyć nowe nakładki asfaltowe na 18 ulicach, a nawierzchnię tłuczniową na 22. W tym roku, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami, utwardzenia drogi doczekają się po wielu latach m.in. mieszkańcy ul. Lipowej.
Z takim problemami jak mieszkańcy Lipowej boryka się wielu zduńskowolan. Wzdłuż drogi nie ma rowów pozwalających na odprowadzenie wody, z tego powodu po opadach kałuże utrzymują się tam nawet kilka dni. Jak twierdzą mieszkańcy Lipowej, samochody trzeba tu myć codziennie. Znacznie większy problem mają osoby poruszające się pieszo, brak chodników, odpowiedniej nawierzchni drogi i kałuże błota sprawiają, że przechadzka tą ulicą to prawdziwa przeprawa. Sytuacja staje się tragicznie zła dopiero po zmroku. Na wspomnianym odcinku Lipowej nie ma ani jednej latarni.
– Jak żona wraca wieczorem z dziećmi, to trzeba po nią wychodzić i przenosić dzieci na rękach – mówi Mateusz Mielczarek, jeden z mieszkańców ulicy.
Mimo że harmonogram robót został zatwierdzony, mieszkańcy nadal mogą składać wnioski.
– Jeśli mieszkańcy chcą jakiegoś utwardzenia nawierzchni, proszę, aby złożyli podanie z pewną ilością podpisów uwiarygodniających tą prośbę. Czekamy na podania od mieszkańców, ale jeśli środków będzie więcej, sami też wiemy co trzeba robić. Równanie to ostateczność, bo pierwsze opady deszczu niwelują te wydatki – mówi wiceprezydent.
– Jeśli chodzi o drogi gruntowe, jesteśmy zwolennikami, aby utwardzać je tłuczniem. To mimo wszystko nie idealne rozwiązanie, ale w perspektywie dużo lepsze. Mieszkańcy mogą składać wnioski cały czas, bo przecież na 2008 roku świat się nie kończy – mówi Płucinik.
Na 2008 r. z pewnością świat się nie skończy ale mieszkańcy wielu ulic choć żyją w XXI wieku mają takie drogi, jakby żyli w bardzo zamierzchłych czasach.
Plan remontów dróg na 2008 rok
*Utwardzanie tłuczniem. Ulice: Olimpijska, Iglasta, Lawendowa, Stawowa, Podmiejska, Gołębia, Wychodnia, Słoneczna, Struga, Północna, Jałowcowa, Jagodowa, Poziomkowa, Orla, Kanałowa, Południowa, Kopernika, Leśmiana, Traugutta, Laskowa, Moniuszki, Prosta, Wrzosowa, Urocza, Wierzbowa, Borowa, Zielonogórska, Lipowa, sięgacz przy ul. Jagiełły.
*Nakładki asfaltowe. Ulice: Iwaszkiewicza, Baczyńskiego, Szymanowskiego, Żeromskiego od Dąbrowskiego do Królewskiej, Piwna, Paprocka.
MF | 16.07.2008