SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 37 Posts

·
Registered
Joined
·
3,773 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
narazie mało co wiadomo ale wrzucam artykuł:

Wielki skarbiec NBP w porosyjskim forcie

Po wakacjach pod Zegrzem ma ruszyć budowa obiektu, który będzie jednym z najbardziej strzeżonych miejsc w Polsce. To nowy skarbiec NBP, w którym składowane zostaną całe zapasy gotówki - pisze "Życie Warszawy".

Przymiarki do budowy w porosyjskim forcie pod Zegrzem, centralnego skarbca Narodowego Banku Polskiego wraz z przylegającym do niego centralnym ośrodkiem komputerowym banku centralnego, ciągną się już pięć lat - zauważa gazeta.

Jednak przygotowania do tej inwestycji zmierzają wreszcie do końca. Za trzy tygodnie, 3 lipca, mija termin składania ofert dla firm zainteresowanych budową polskiego Fort Knox i wówczas dowiemy się, kto tego dokona

źródło: PAP
 

·
Registered
Joined
·
3,773 Posts
Discussion Starter · #3 ·
^^ heh wlasnie ojciec mi powiedzial :D poprosze o zmiane nazwy admina;)

a swoją drogą ładne foty byłyby z budowy tego czegoś :)
 

·
Iroquois of Europe
Joined
·
10,198 Posts
^^
Był artykuł z Wyborczej:
Narodowy Bank Polski zbuduje w Zegrzu polski Fort Knox

Michał Wojtczuk 28-01-2006 , ostatnia aktualizacja 27-01-2006 22:56

Narodowy Bank Polski chce zbudować polski Fort Knox w Zegrzu Północnym pod Serockiem. Budowa Skarbca Centralnego zacznie się w połowie 2006 r., a skończy jesienią 2008 r.

Polski Skarbiec Centralny powstanie na terenach wojskowych. Znajdujący się około 30 km od Warszawy Fort Zegrze to zbudowana w XIX wieku twierdza, która po drugiej wojnie została przebudowana na zapasowy ośrodek dowodzenia na wypadek trzeciej wojny światowej. Powstał tam przeciwatomowy schron, zbudowano koszary. Żołnierze wynieśli się stamtąd w 2002 r., a Agencja Mienia Wojskowego sprzedała teren NBP.

Skarbiec będzie monstrualnym sejfem z gotówką. Ma mieć ok. 21,8 tys. m kw. powierzchni, dwie kondygnacje naziemne i jedną podziemną.

Pracownicy NBP nie ujawniają, jakie zabezpieczenia będą go chronić. - System ochrony jest zgodny z wymogami określonymi w przepisach bezpieczeństwa dla tego typu budynków - mówi enigmatycznie Małgorzata Radomska z biura prasowego NBP.

Przestarzałe skarbce NBP

Dziś Narodowy Bank Polski ma kilka skarbców, jeden z nich znajduje się przy siedzibie banku przy ul. Świętokrzyskiej. To dlatego prawie codziennie przyjeżdżają tam na sygnale pancerne bankowozy. Skarbce NBP to największe w kraju sejfy z gotówką. NBP przechowuje tam setki tysięcy i miliony złotych w banknotach i monetach, bo jedną z podstawowych ról banku centralnego jest dostarczanie materialnych pieniędzy. Współczesny system bankowy opiera się w znacznej mierze na pieniądzach wirtualnych. Ale od czasu do czasu potrzebne są fizyczne banknoty, choćby do załadowania bankomatów. I gdzieś te banknoty i monety trzeba przechowywać. A istniejące skarbce Narodowego Banku Polskiego są za małe i przestarzałe. Jak tłumaczy Małgorzata Radomska, potrzebny jest nowy, potężny i superbezpieczny obiekt. Taki jak osławiony amerykański Fort Knox w stanie Kentucky, w którym przechowywane są rezerwy złota dla amerykańskiego systemu bankowego, a w czasie drugiej wojny światowej ukrywano m.in. brytyjskie klejnoty koronne.

Poza miastem bezpieczniej

Czemu Narodowy Bank Polski chce zbudować skarbiec na takim odludziu, a nie np. rozbudować ten przy Świętokrzyskiej? - Żeby zapewnić bezpieczeństwo transportów pieniędzy, inwestycja musi znajdować się poza obrębem miejskim i poza terenem o intensywnej zabudowie - wyjaśnia Małgorzata Radomska. Tłumaczy, że rozległa działka zapewni Skarbcowi bezpieczeństwo - w jego pobliżu nie będzie żadnych budynków, z których mogliby korzystać cywile. A usytuowanie obok trasy Warszawa - Serock zapewnia dobre połączenie komunikacyjne.

Poza tym obok skarbca NBP chce zbudować zapasowy ośrodek komputerowy dublujący pracę Centralnego Ośrodka Komputerowego NBP. To zabezpieczenie na wypadek jakiejś katastrofy - nawet jeżeli dotychczasowy ośrodek przy Świętokrzyskiej zostałby zniszczony, dane nie zginą.

Budowa ma się zacząć latem tego roku, a zakończyć - jesienią 2008 r
 

·
Registered
Joined
·
106 Posts
Fajnie, ale pewnie wpadli na ten pomysł bo okazało się że przydało by się nowe miejsce do upchnięcia ludzi z grona kółka wzajemnej adoracji.
no najlepiej sobie tlumaczyc tak wszystkie inwestycje w Polsce :bash:
 

·
Polska w budowie
Joined
·
1,334 Posts
Na miejscu przyszłego skarbca NBP zrobiono jakiś czas temu wycinkę drzew

aktualna fotka - skarbiec powstanie na miejscu widocznego na zdjęciu betonowego obiektu


"Życie Warszawy" pisze, że po wakacjach pod Zegrzem ma ruszyć budowa obiektu, który będzie jednym z najbardziej strzeżonych miejsc w Polsce. To nowy skarbiec NBP, w którym składowane będą całe zapasy gotówki - wyjaśnia gazeta. Dziennik podkreśla, że przymiarki do budowy pod Zegrzem centralnego skarbca Narodowego Banku Polskiego wraz z przylegającym do niego centralnym ośrodkiem komputerowym banku centralnego, ciągną się już pięć lat. Jednak przygotowania do tej inwestycji zmierzają wreszcie do końca i pod koniec sierpnia lub na początku września z wyłonionym w przetargu wykonawcą powinna zostać podpisana umowa. Dwa lata później, czyli jesienią 2009 roku, do mocno obwarowanego porosyjskiego fortu pod Zegrzem powinny wjechać pierwsze transporty z gotówką i sztabami złota.
:cheers:
 

·
Polska w budowie
Joined
·
1,334 Posts
Polski Fort Knox za pół miliarda?

Po otworzeniu ofert w przetargu na budowę ogromnego superbezpiecznego skarbca w Zegrzu Narodowy Bank Polski zaczął się zastanawiać, czy wystarczy mu pieniędzy, by ten obiekt zbudować.
NBP chce zbudować w Zegrzu polski Fort Knox - trzykondygnacyjny budynek o powierzchni ponad dwóch hektarów, który byłby monstrualnym sejfem na gotówkę. W przetargu wystartowały dwa konsorcja. Urzędnicy NBP otworzyli koperty, w których oferenci napisali, za ile są gotowi zbudować skarbiec. I zamarli.

- Ceny złożonych ofert przekraczają kwotę, jaką zamierzaliśmy przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia - informuje zwięźle Przemysław Kuk z biura prasowego NBP. To eufemizm. NBP liczył, że budowa skarbca pochłonie ćwierć miliarda złotych. Tymczasem konsorcjum założone przez firmy Warbud, Mitex., ABG SPIN oraz Zakład Technicznej Ochrony Mienia CORAL zaproponowało kwotę blisko 470 mln zł, a konsorcjum Budimeksu Dromeksu wraz z macierzystą hiszpańską spółką Ferrovial Agroman oraz polską firmą Sygnity - prawie 568 mln zł.

Ceny tak bardzo rozminęły się z oczekiwaniami zamawiającego, bo przetarg przeciągał się, podczas gdy koszta w budownictwie szybowały w górę. NBP zaczął szukać wykonawców już w lutym ubiegłego roku. Wtedy jeszcze liczył, że skarbiec będzie kosztować nie więcej niż 170 mln zł. Jednak przetarg z powodów formalnych dwukrotnie trzeba było unieważnić. Po raz trzeci NBP ogłosił go pod koniec 2006 r., podnosząc już prognozę kosztu do ćwierć miliarda złotych. W styczniu 2007 r. spośród ośmiu konsorcjów, które się zgłosiły do przetargu, wybrał te o największym doświadczeniu i zapleczu finansowym. I wtedy przetarg na kilka miesięcy został zamrożony, bo odrzucone firmy odwoływały się do sądu. W efekcie oferty zostały złożone dopiero w lipcu.

W NBP już od dwóch tygodni wahają się, co począć z przetargiem. Przemysław Kuk nie potrafi określić, jak długo jeszcze potrwa ocenianie ofert.

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna

/to sobie poczekamy :(
 

·
Registered
Joined
·
292 Posts
Pieniążki...

Drukować to sobie mogą, byle nie wpuszczali na rynek.
tego się obawiam...bedzie tak samo jak narkotykami w policyjnym depozycie..niby jest, strzegą go w dzień i w nocy, a jak się ktoś zainteresował, to zamiast drugów, w magazynie odkryli cukier puder albo poroszek do pieczenia.....co za absurdalny pomysł, aby budować fortecę dla trzymania banknotów....:? :?
 

·
Registered
Joined
·
2,273 Posts
tego się obawiam...bedzie tak samo jak narkotykami w policyjnym depozycie..niby jest, strzegą go w dzień i w nocy, a jak się ktoś zainteresował, to zamiast drugów, w magazynie odkryli cukier puder albo poroszek do pieczenia.....co za absurdalny pomysł, aby budować fortecę dla trzymania banknotów....:? :?
Absurdalny to jest Twój post.
 

·
Expert
Joined
·
3,168 Posts


Nie będzie Fortu Knox w Zegrzu?

Narodowy Bank Polski unieważnił przetarg na budowę skarbca w Zegrzu, bo inwestycja okazała się za droga.
Na terenie dawnej jednostki wojskowej w Zegrzu miał powstać tzw. skarbiec centralny, gdzie NBP przechowywałby miliony złotych w gotówce. Dziś pieniądze składowane są w przestarzałym budynku przy ul. Świętokrzyskiej. Na budowę skarbca NBP ogłosił przetarg. Dwa konsorcja firm, które do niego przystąpiły, zaproponowały ceny 470 i 568 mln zł. NBP tymczasem liczył, że budowa pochłonie nie więcej niż ćwierć miliarda. - Ponieważ oferta z najniższą ceną przewyższyła kwotę, którą przeznaczyliśmy na sfinansowanie zamówienia, unieważniliśmy przetarg - informuje Przemysław Kuk z biura prasowego NBP. Ceny w budownictwie będą tylko rosnąć. Czy to znaczy, że NBP zrezygnuje z budowy skarbca w Zegrzu? - Trwają analizy zasadności realizacji tej inwestycji - odpowiada Przemysław Kuk.
 

·
Moderator
Me at the RHC Convention
Joined
·
31,882 Posts

·
Banned
Joined
·
147 Posts
Od razu mi się przypomniał tekst
-No i panie i kto za to płaci? Pan płaci... Pani płaci... My płacimy... To są nasze pieniądze proszę pana...
Tragedia :eek:hno:
 

·
evertonfans
Joined
·
4,440 Posts
Wątek jest otwarty, więc wrzucam informację.

Narodowy Bank Polski od dłuższego czasu próbuje sprzedać nieruchomość gruntową, zabudowaną - część zabudowy fortyfikacji Twierdzy Zegrze.

Obecna cena w/w nieruchomości wynosi 14.052.000,00 zł (w październiku 2012 roku cena wynosiła 25,8 mln zł). Część jawna przetargu odbędzie się 5.12.2013r. o godz. 12.

Więcej szczegółowych informacji dot. nieruchomości i przetargu znajduje pod linkiem:

http://www.nbp.pl/Przetargi/ZbycieM...-2013/Ogłoszenie.pdf#page=1&zoom=auto,849,595

Niech góra podejmie decyzję, co do przyszłości wątku.
 
1 - 20 of 37 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top