Skyscraper City Forum banner
Status
Not open for further replies.
1 - 20 of 559 Posts

·
Registered
11,667 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Зеница - Development News 2018

Uz zelju da nam ova godina donese sto vise velikih infrastrukturnih projekata u nasem lijepom gradu otvaram thread za pracenje razvoja grada Zenice.

·
Registered
11,667 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Pokusavam da u mislima rezimiram proslu godinu i da se osvrnem na zavrsene ili zapocete infrastrukturne projekte. Ne mogu da se otrgnem zapazanju da je 2017 godina, sto se tice projekata i razvoja grada, bila prilicno mrsava ali se takodjer nadam da se u proslih 12 mjeseci pravila baza za vece projekte koji se nisu mogli planirati (niti zapoceti) bez rjesavanja pravne problematike (nedostatak zakona, pravilnika, regulacionih planova niti dugorocni prostorni plan grada ZE).

Sto se mene tice najvise nade polazem u sljedece;

-pocetak rjesavanja problematike centra grada -Trg Alije Izetbegovica

-rjesavanje problematike parkiranja u centru grada-najava izgradnje podzemne garaze

-projekat idejnog rješenja Gradske vijećnice sa uređenjem centralnog gradskog trga i podzemnom garažom u Zenici/

-projekat Gradske kafane i pripadajuceg trga

-pocetak izgradnje vodovoda Plava voda

-pocetak radova na izgradnji i rjesavanju problematike centralnog grijanja u gradu

-nadam se i ubrzanim radovima na rjesavanju i realizovanju poslovnih zona u Perinom Hanu i u Banlozima

Sto se mene tice ovo su ogromni projekti za grad koji ce mu u buducnosti obezbijediti prosperitet ali i uciniti zivot atraktivnijim.

Zamolio bih ostale forumase da upotpune ovaj post i dodaju sve one projekte koje sam ja izostavio.

Sretna vam 2018 godina!

·
Registered
291 Posts
Gradski kolektori, kanalizacija i biciklistička staza - i šta već sve spada u onaj grant što je dobijen od Nijemaca čini mi se.
Bila je i nekakva priča oko izrade projekta za Papirnu, eh sad koji dio i šta to podrazumijeva stvarno ne znam, kao i projekti za trg na Meokušnicama.
Imaju i najave za izgradnju nekoliko stambenih objekata širom grada.

·
Registered
1,673 Posts
Ima dosta sitnih projekta kao sto su mostovi, nabavka novih javnih satova i slicno..

-Kantonalna bolnica, rekonstrukcija i utopljavanje - 10 mil eur

Takodjer imaju i projekti privatnih kompanija koji su od izuzetnog znacaja za grad Zenicu a u vrijednosti nekoliko desetina miliona eura..

-Arcelor Mittal remont visoke peci i dodatni filteri

Onda imamo most u Drivusi i sve vezano za obilaznicu.

·
Registered
11,667 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Super ali moraju konacno da uspostave prioritete i da po ubrzanoj proceduri izgrade garaze/velike parkinge po naseljima jer je situacija neizdrziva.

U Radakovu se misli na onaj veliki prostor kod Bingo samoposluge , okruzen stambenim zgradama? Onaj prostor (ukoliko se o njemu radi) je mnogo pogodniji za trg nego ovaj na Mokusnicama.

·
Registered
11,667 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Besplatan WiFi HotSpot na 59 lokacija u Zenici

Grad Zenica i kompanija BH Telecom uspješno su realizovali projekat uspostave WiFi HotSpot pristupnih tačaka. Besplatan WiFi postavljen je na 52 lokacije, tako da od ranije uspostavljenih sedam, u našem gradu trenutno ima 59 HotSpot pristupnih tačaka. Na ovaj način, grad Zenica postao je jedan od prvih evropskih gradova sa ovako rasprostranjenom mrežom besplatnog WiFi signala.

"Cilj ovog projekta je poboljšanje kvalitete života svih građana. Trebamo ići u korak sa vremenom i sigurno je da ovakvi projekti doprinose i stvaranju ljepše slike o našem gradu", kaže Fuad Kasumović, gradonačelnik Zenice, na čiju se ideju i krenulo u realizaciju ovog projekta.

Uspostava besplatnih WiFi tačaka na području Zenice bit će nastavljena i u narednom periodu jer je cilj Gradske uprave pokriti što veću teritoriju sa besplatnim WiFi signalom.

Podsjećamo, SSID mreže na svim lokacijama je Grad Zenica. Pristup je slobodan i bez potrebe za ukucavanjem pristupne šifre.

Osim novih 52 lokacije, od ranije postoje instalirane WiFi pristupne tačke na pješačkim zonama u gradu, koje su realizovane u saradnji sa kompanijom Telemach. To su:

1. Trg Alije Izetbegovića
2. Kamberovića polje I - (preko puta glavnog ulaza u tržni centar)
3. Kamberovića polje II - (preko puta ulaza u Gradsku arenu, igralište kod Turske česme)
4. Stanični Trg (platno ispred autobuske i željezničke stanice)
5. Trg BiH i plato ispred Prve gimnazije
6. Titova ulica (od Carine do robne kuće Zeničanka)
7. Plato iza zapadne tribine stadiona Bilino polje

bron:www.zenica.ba

·
Registered
11,667 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Po meni otprilike ovaj redoslijed (po vaznosti). Pohvalno je da se rjesavanje vaznih stvari pokrenulo sa mrtve tacke. Da se razumijemo, ne radi se samo o gradnji..

1.grijanje

2.popravljanje poslovnog ambienta (ukidanje ili smanjenje taksi, omoguciti ekspresno rjesavanje dozvola za otvaranje preduzeca, otvaranje poslovnih zona, redovan kontakt sa privrednicima).

3. Izgradnja parkiralista/garaza ili omoguciti privatne investicije u ovu infrastrukturu.

4. Privlacenje investicija na Smetove i Bistricak (rjesavanje putne i druge infrastrukture) -eventualno aktualizirati pitanje zicare prema Smetovima. Takodjer je potrebno da se obnovi zatvoreni bazen u industrijskoj skoli koji bi morao biti u opticaju cijele godine (znam da nije gradski ali bi vrijedilo razmisliti o evt preuzimanju). Bazeni u Babinoj rijeci bi se rigorozno trebali prosiriti i dodatno obogatiti sadrzaji. Sve ovo nabrojano radi bogatije i raznovrsnije ponude za razonodu.

Nema nekog smisla ostalo stavljati po nekom redoslijedu (subjektivno kao i ovo gore) ali bolne tacke su nam;

-stanje djecijih igralista
-trgovi u gradu (imamo li ijedan pravi?)

...nadopunite me

·
Registered
291 Posts
- Papirna
- Uklanjanje ruševnih objekata (pogledajte samo one straćare na GGM-u na Carini)
- Završetak započetih objekata poput IPF-a, Islamskog centra itd.
- Promjena propisa o gradnji pogotovo vezano za rok izgradnje
- Usvajanje Urbanističkih i Regulacionih planova
- II faza GGM
- Gradska kafana? - šta se uopće sa tim dešava

·
Registered
1,673 Posts

·
Registered
11,667 Posts
Discussion Starter · #12 · (Edited)
^^
Nadam se da je sad stvarno istina da pocinju sa gradnjom. Najavljuju je vec dvije godine. I ja sam primjetio da je ove godine odvojen novac u budzetu za ovu svrhu..

ovo idejno rjesenje je u radilo JP za prostorno planiranje i uredjenje

Po internetu se vrtilo i ovo idejno rjesenje koje se meni licno vise dopada. Mislim da bi trebalo iskoristiti priliku da se u sklopu ovog objekta napravi i i ponudi ugostiteljska usluga. Eventualno iznajmljivanje bi (makar u sezoni) sigurno bilo zanimljivo.

Pod cijom je ingerencijom ski lift na Smetovima? Fudo bi na relativno jeftin nacin mogao zaraditi mnogo poena ukoliko se isti obnovi. Ne bi kostalo mnogo novca a znacajno bi obogatilo ponudu na Smetovima, makar to bio samo baby lift.

·
Registered
379 Posts
-trgovi u gradu (imamo li ijedan pravi?)
Nemamo nijedan :eek:hno: naš glavni trg se sastoji od bivše ceste kojom su nekada tutnjali četverotočkaši, tako nešto se teško može zvati trgom. Što se estetike tiče to bi trebao biti neki prioritet a što se funkcionalnosti tiče - permanentno riješiti problem grijanja. Za sve ostalo ne treba polagati neke prevelike nade pored mase započetih i nezavršenih/napuštenih projekata.

·
Registered
291 Posts

·
Registered
291 Posts
Mozda je prijavio da ce poceti do 2026 godine ? :lol:
Takva mogućnost me uopće ne bi iznenadila, naprotiv :lol:

·
Registered
11,667 Posts
Discussion Starter · #18 · (Edited)
Arhitektonski konkurs za izradu idejnog rjesenja Gradske vijecnice , uredjenja trga i podzemnom garazom je pomjeren (predavanje radova) do 29-01. Na donjem linku se mogu pogledati zanimljiva pitanja ucesnika konkursa..

http://www.zenica.ba/aktuelnosti/og...detail&cHash=6eee6385537e1347948b3a373a514d50

Bice zanimljivo vidjeti kako ce se planovi za ovu cjelinu uklopiti sa idejnim rjesenjem zgrade opstinskog suda... Mada se renderi zgrade opstinskog suda i kantonalnog tuzilastva nisu posebno bavili trgom kao cjelinom meni se ovaj dio koji je ipak prikazan veoma svidja. Velike otvorene povrsine za setanje koje omedjuju zelenilo i dovoljan broj klupa za odmor...Lijepo bi bilo vidjeti kakvu fontanicu (pored one koja je zamisljena na trgu kod Gradske kafane)

U svakom slucaju, dobra je vijest da plan uredjenja trga obuhvata kompletan potez pored zgrade kantonalnog tuzilastva do Masarykove ulice ...

·
Registered
11,667 Posts
Discussion Starter · #19 ·
^^
U projektnom zadatku gradske vijecnice,trga i garaze se moze pronaci i sljedeca informacija;

Bitno je napomenuti da je uz zgradu Općinskog
suda projektovana zgrada Kantonalnog
tužilaštva sa proširenjem prostorija suda. U
prvoj fazi izgrađena je zgrada Kantonalnog
tužilaštva Ze-Do kantona, dok proširenje
prostorija suda još uvijek nije izgrađeno (autor
Sonja Kulenović, d.i.a.). Izgradnja druge faze
projektovanog objekta započet će u skorije
vrijeme.
Naravno da je informacija jos uvijek nepotvrdjena ali eto mala zanimljivost...

1 - 20 of 559 Posts
Status
Not open for further replies.