SkyscraperCity Forum banner

[Zielona Góra] Autobusy

667037 Views 4636 Replies 158 Participants Last post by  sebastianzb
a dzisiejszą Lubuską:

Na święta zaświecą nam minutami

Zielonogórzanie jako jedyni w Polsce będą mieć tablice elektroniczne informujące o godzinie odjazdu autobusów.


(fot. Bartłomiej Kudowicz)
Przy przystankach autobusowych postawiono słupy. Już wkrótce zostaną zamontowane na nich tablice elektroniczne. Jedna nawet już jest - na pl. Kolejarza przy punkcie obsługi klienta MZK.

Te tablice to jak na Polskę prawdziwy cud. Zielonogórzanie znajdą tam informacje, za ile minut odjedzie ich autobus. Nie będą wskazywać godziny, o której według rozkładu jazdy ma podjechać autobus, ale rzeczywisty czas oczekiwania na kurs. Na tablicy przeczytamy np. że "zerówkę” zobaczymy na przystanku za pięć minut.

Autobus w internecie


- Informacja będzie pewna i aktualizowana na bieżąco - podkreśla dyrektor MZK Barbara Langner. - Tablice i autobusy będą połączone w sieć. Nadajniki GPS zamontowane w pojazdach wysyłać będą dane do serwera, a stamtąd informacje trafią na tablice.

- To bardzo nowoczesny system. Dane można będzie podawać w internecie i odbierać w telefonie komórkowym - mówi Dariusz Mencel, przedstawiciel firmy Seasam w Polsce, która wygrała przetarg na montowanie tablic. - Nawet na świecie jest to nowość, bo przeglądarki w telefonach wprowadzono stosunkowo niedawno.

U nas na razie dane będą jednak tylko na tablicach. - Internet i przeglądarka WAP mają być w drugim etapie inwestycji, jeśli dostaniemy pieniądze unijne - zapowiada B. Langner.

Wizytówka na Polskę


Ale nawet takiej sieci informacyjnej, która w Zielonej Górze powstaje, nikt w Polsce nie ma. Za granicą jest to bardzo popularna informacja dla pasażerów, u nas dopiero zamierzają ją wprowadzić takie miasta jak: Wrocław, Głogów, Kalisz, Koszalin, Gdańsk, czy Poznań. - Szefowie komunikacji z tych miast już zapowiadają się z wizytą w Zielonej Górze - mówi D. Mencel. Skandynawska firma Seasam instalowała podobne systemy m.in. w Finlandii. Zielonogórska inwestycja ma być ich wizytówką dla polskich klientów.

Zamontowanie tablic i systemu informatycznego kosztować będzie 900 tys. zł. Umowa mówi, że wszystko działać ma do końca roku. Dyrektor Langner zapowiada jednak, że być może informacja na tablicach będzie już przed świętami.
Wradł sie chyba tam malutki błąd
w Lubinie /k. Legnicy taki system funkcjonuje juz ładnych parę lat, a przynajmniej same tablice wyświetlające jaki autobus ma podjechać,
ale info wspaniałe dla pasażerów.
1 - 20 of 4637 Posts
w Lubinie funkcjonowalo takie cos pare lat temu; teraz zostaly tylko slupy z ktorych zrobiono latarnie :/ System wg mnie byl fajny bo podawal za ile minut jakiej linii autobus przyjedzie i ewentualnie jakie ma spoznienie. Teraz sa plany nad wprowadzeniem ulepszonego systemu, ale jak bedzie tego nie wiem.
Tablice są też przecież w Poznaniu na głównych węzłach.
chodzi o to ,że w innych miastach tablice pokazywały czas odjazdu z rozkładu jazdy, natomiast te w ZG będą pokazywały rzeczywisty czas odjazu, dzięki GPSom zamontowanym w każdym autobusie...
chodzi o to ,że w innych miastach tablice pokazywały czas odjazdu z rozkładu jazdy, natomiast te w ZG będą pokazywały rzeczywisty czas odjazu, dzięki GPSom zamontowanym w każdym autobusie...
Właśnie coś takiego jest od kilku miechów w Koninei pokazuje nie za ile wg rozkładu ma być autobus ,, ale rzeczywisty czas kiedy to nastapi właśnie dzięki GPSom
Byle jakis kretyn naje.... nie zdemolowal. Pomysł ok szczegolnei na trasach o najwiekszym natezeniu ruchu autobusowego w Zg-rejon dworca PKP, Empiku.
Kolo dworca w ZG jakos do tej pory nie rozwalili tablicy, wiec jest szansa ze i nowe przezyja.
Musze podkreslic fakt ze ZG ma bardzo dobra komunikacje miejska, nowe autobusy, siegajace wszedzie i punktualne. No i te cuda technologi teraz:D
Co prawda przydaja sie bardziej w duzych i ruchliwych miastach, takich jak moje, ale napewno to bedzie i uzyteczny system w ZG.
centrum informacji i punkt sprzedaży biletów przy dw. pkp.

See less See more
^^ Ciekawe czy wandale tego nie zniszczą.
stoi juz grubo ponad rok i jeszcze nie zniszczyli :D:D:D:)
i pomyśleć że największy związek przewoźników komunikacyjnych KZK GOP [śląsk] nie potrafi czegoś takiego wprowadzić...
i pomyśleć że największy związek przewoźników komunikacyjnych KZK GOP [śląsk] nie potrafi czegoś takiego wprowadzić...
chyba brak im po prostu 'jaj', 'iskry' 'chęci'.
takie rzeczy u nas dopiero raczkuja. moze niedlugo zaczną już chodzic na dwoch nogach

a dziś zimowe zdjęcie: i wcale nie jest to tesknota za śniegiem. ;)

See less See more
JUŻ DZIALAJĄ!!!!!!!!
właściwie to tak gwoli ścisłości dzialały już pod koniec ubiegłego roku, sprawdzałem to optycznie, akustycznie a nawet organoleptycznie ;)

za dzisiejszą Lubuską:

2 stycznia 2007 - 7:54

Tablice podają czas
Zielonogórzanie jako jedyni w Polsce mogą dowiedzieć się, za ile minut rzeczywiście przyjedzie ich autobus.


Tablice zostały włączone w piątek (fot. Ryszard Poprawski) Na razie jednak tylko na najbardziej uczęszczanych przystankach w mieście, gdzie zamontowano 11 specjalnych tablic elektronicznych, które wskazują rzeczywisty czas oczekiwania na autobus MZK. Informacja jest aktualizowana na bieżąco. Tablice i autobusy są bowiem połączone w sieć. Nadajniki GPS zamontowane w pojazdach wysyłają dane do serwera, a stamtąd informacje trafiają w miasto.

Tablice są zwykle dwustronne i zamontowano je w następujących miejscach miasta: przy punkcie obsługi klienta MZK i na przystanku koło dworca, na ul. Boh. Westerplatte, przy bibliotece wojewódzkiej, na al. Wojska Polskiego, na ul. Wyszyńskiego, ul. Podgórnej (przy uniwersytecie), na pętli przy ul. Zawadzkiego i przy ul. Bema. Działają już od piątku.

To najnowocześniejsza informacja elektroniczna komunikacji miejskiej w Polsce. Do Zielonej Góry wybierają się właśnie przedstawiciele Wrocławia, Głogowa, Kalisza, Koszalina, Gdańska, czy Poznania, gdzie zakłady komunikacji dopiero przymierzają się do takiej inwestycji.

- Tablice i system montowała skandynawska firma Seasam. Ich pracownicy bardzo się starali, bo zielonogórska inwestycja ma być wizytówką tej spółki w naszym kraju - mówi dyrektor MZK Barbara Langner. Tablice i system informatyczny kosztowały 900 tys. zł. Pieniądze pochodziły głównie z dotacji unijnej na unowocześnienie MZK.

Miejska spółka już myśli o zdobyciu euro na kolejne tablice. A także o rozbudowaniu usługi - dane o godzinie przyjazdu autobusu można będzie wtedy znaleźć w internecie oraz telefonie komórkowym za pośrednictwem przeglądarki WAP.
a oto zdjątko, niestety nienajlepszej jakości:huraaa!!!
See less See more
JUŻ DZIALAJĄ!!!!!!!!
właściwie to tak gwoli ścisłości dzialały już pod koniec ubiegłego roku, sprawdzałem to optycznie, akustycznie a nawet organoleptycznie ;)
Co ta lubuska pisze - przecież tu na forum już kilka osób z Polski napisało że coś takiego maja w swoich miastach (w tym ja) - co to kampania wyborcza ??
no piszą pierdoły, ale nie chciałem wycinać tego bo by mi się artykuł poszatkował :D udajmy ze tych fragmentów o 'jedyni w Polsce' nie było, choć może chodzi rzeczywiście o jakąś zupełnie nową technologie, może tam w tych tablicach swietliki świeca jakieś, robaczki świętojańskie czy jak im tam ;)
no piszą pierdoły,
:lol: :lol: :lol:

No nie raz to im wolno:D
co to znaczy ze narazie zamontowali na glownych przystankach?? to znaczy ze na zadupiach beda tez je wstawiac??^_^
Jak masz troche wolnego czasu to czekamy na wiecej zdjec:)
1 - 20 of 4637 Posts
Top