SkyscraperCity banner

5381 - 5400 of 5413 Posts

·
Fotorelator kolejowy
4,425 Posts
Ja akurat popieram pomysł podwyżki i wydłużenia czasu parkowania płatnego. Miasto trzeba "wyzwolić" z nadmiernego ruchu samochodowego. Podam przykład z własnego podwórka, kiedy chcę jechać na miasto z żoną i synem bardziej opłaca mi się teraz jazda samochodem niż autobusem. Po 16 nic nie zapłacę za parking, a koszty paliwa rozkładają się na 3 osoby. Przejazd autobusem kosztowałby mnie więcej. Jak wzrosną koszty i czas parkowania płatnego autobus stanie się bardziej opłacalny. I tak samo będzie w wielu przypadkach. Chcesz mieć wygodniej zapłać za parking, chcesz mieć taniej jedź autobusem. Jedyne co powinno się zmienić to układ i ilość kursów komunikacji miejskiej, bo z niektórych miejsc dojazd autobusem to tragedia i ludzie nadal będą jeździć własnym transportem. Od tego należałoby zacząć, bo budowa centrum przesiadkowego, czy zakup autobusów nie miał wpływu na częstość i trasy komunikacji miejskiej mimo iż zapowiadano wtedy zmiany w układzie linii komunikacyjnych.

·
Registered
100 Posts
Mają wybór - autobus, rower, spacerek. Nie oszukujmy się, większość kierowców jeździ autem bo:
1. jest szybciej
2. wygodniej
3. tanio
4. są leniwi/wygodniccy
Wielu jedzie dosłownie kilkaset metrów.

Miasto powinnom ostro zaingerować w transport.
Wyznaczyć na nowo linie autobusowe z porządnym taktem... a tymczasem radni dwoją się i troją by budować parkingi dla prywatnych pojazdów za publiczne pieniądze. Jednocześnie budując nowe drogi i grodząc je, stwarzając układ wymagający od kierowców niepotrzebnego nadkładania drogi (Herberta i zagrodzony przejazd Dąbrowskiego na wprost - dla mnie to mistrzostwo świata głupoty).

·
Registered
396 Posts
Wiesz ja to widzę troszkę inaczej. nikt nie jeździ samochodem bo jest leniwy. Mój przykład do centrum miasta mam dokładnie 10,5 km. Jadąc autobusem najpierw muszę przejść 1 km na piechotę następnie wsiąć w zieloną linię PKS'u by dostać się w wybrane miejsce Zielonej Góry przesiadka ale nie w centrum przesiadkowym tylko na zwykłym przystanku no bo tam się PKS nie zatrzymuje ha ha ha no i oczywiście od przystanku dojść w wybrane miejsce.
Mając czwórkę małych dzieciaków wybieram samochód bo komunikacja publiczna w ZG i okolicach leży i kwiczy. Na ten przykład będąc z dzieciakami na kampingu w Paryżu po 500 metrach wsiadałem w kolejkę RER i po 25 minutach byłem w samym centrum miasta. Tak rozumiem nie ta skala nie ten budżet, ale jak do napompowanego Czarkowa dojeżdża jedna linia a ludzie "cisną z buta" do pętli gdzie Panowie kierowcy spokojnie czekają paląc fajeczkę to mam wrażenie że ktoś się zatrzymał w czasie jeżeli chodzi o transport publiczny. Wybór samochodu to nie fanaberia a bardzo często sensowny wybór.

·
Registered
12 Posts
Pętla na Czarkowie miała powstać rok temu do końca lipca... po wielu listach mieszkańców dowiedzieliśmy się, że prace ruszą w listopadzie. Na początku grudnia dyrekcja mzk poinformowała nas, że firma, która ma budować pętlę czeka na odpowiednie zezwolenia. Tak się składa, że mam widok z okna na to miejsce i póki co nawieziono tam dwie małe kupki gruzu. Tyle w temacie nowej pętli na Czarkowie. Może za dziesięć lat się doczekamy, a póki co albo poginamy na Batorego albo jesteśmy zmuszeni korzystać z samochodów.

·
Registered
396 Posts
Na pocieszenie powiem że mieszkałem 10 lat temu na Czarkowie i już wtedy była mowa o pętli więc chyba coś drgnęło w temacie ha ha ha :) Swoją drogą dlaczego te autobusy nie mogę zawracać w Łężycy. Koszt tej nowej pętli to przecież spore pieniądze.

·
Fotorelator kolejowy
4,425 Posts
No właśnie, do czasu budowy pętli autobusy o wydłużonych relacjach mogą przecież zawracać na pętli w Łężycy. Swoją drogą ciekawe, czemu buduje się pętlę w okolicy osiedla pomijając mieszkańców tzw. starej Łężycy.

·
Registered
36 Posts
Widzę, że Czarkowo komunikacyjnie to niezła patologia. Nawet nie byłem tego świadom, bowiem jestem samochodziarzem. Ale nie trzeba śledzić tego wątku, żeby dostrzec, że ZG jest komunikacyjnie niewydolna. Zarówno z punktu widzenia samochodziarza, jak i użytkownika komunikacji publicznej.

Abstrachujac od Czarkowa mam przykład z własnego podwórka. Osiedle Leśne, aktualnie dwie linie, ale w zasadzie o tym samym przebiegu (do centrum), bo średnio wyobrażam sobie, żeby wielu mieszkańców osiedla miało codzienną potrzebę dojazdu MZK bezpośrednio do Chynowa czy na Lechitów.

Natomiast młodsi mieszkańcy osiedla mają regularną potrzebę dojazdu i powrotu z ich rejonowej szkoły jaką jest SP18 przy Francuskiej. Co prawda położenie szkoły jest dość niefortunne i nie można liczyć na bezpośredni dojazd MZK pod same drzwi. Niemniej swego czasu pojawiła się petycja do MZK aby uruchomić dodatkową linię z Leśnego, która pojechałaby na wprost al. Wojska Polskiego przy UZ (i stąd 5 minut z buta do szkoły), skręcała w prawo w Wyszyńskiego, a potem dalej np. Łużycka, Konstytucji i do Wrocławskiej (głośno myślę, ale to byłaby spoko alternatywa na dotarcie do centrum). Odpowiedź odmowna, bo - oidp - "nie jesteśmy w stanie zapewnić połączeń wszystkich osiedli ze sobą". Coś w ten deseń. Generalnie "nie bo nie".

Efekt jest taki, że w godzinach 7:30-8:00 Wojska Polskiego i generalnie cała okolica SP18 jest totalnie zatkana samochodami. Z kolei córka aby wrócić samodzielnie do domu drałuje 10-15 minut ze szkoły w dół do przystanku przy stadninie na Zaciszu, skąd wsiada w autobus, który po 3 minutowej podróży wysadzi ją pod domem. Patologia.

·
Registered
6,801 Posts
Władze miasta i MZK zatrzymały się na latach 90. w obsłudze komunikacyjnej miasta, nie ma tu absolutnie żadnej responsywności na to, jak zmieniają się środki ciążenia w mieście. Autobusy, którymi podróżuje dużo młodzieży szkolnej, na co zwróciłeś uwagę, z niektórych dzielnic "z trudem" dowożą uczniów do szkół, bo autobus "ma jechać do centrum", a najlepiej jedynym słusznym ciągiem komunikacyjnym przez Wojska Polskiego i Westerplatte. Nikogo nie interesuje, że z Zacisza nie ma jak się sensownie dostać do szkół przy Francuskiej, LO przy Kilińskiego czy placówek na Botanicznej. Po raz pięćdziesiąty nie ma co powtarzać o żałosnej obsłudze Focusa i Konstytucji 3 Maja, bo o tym wiedzą chyba wszyscy, ale nie władze miasta i przewoźnik.
A widoków na zmiany nie widać, bo przecież jest świetnie, ach jak ekologicznie i nowocześnie. Ciocia Unia dała grosz na zakup taboru, trupa się przypudrowało i będzie dobrze przez następnych kilka lat.

·
stuprocentowy mańkut
3,635 Posts
Co do młodzieży, ostatnio np. na Chynowie widzę wysyp dzieciaków jeżdżących hulajnogami a żona mówiła że w szkole córek była rozmowa o udostępnieniu pomieszczenia aby przyjeżdżający dzieciak mógł bezpiecznie zostawić swoją hulajnogę na czas lekcji. Może to jest kierunek w którym to będzie zmierzało.

·
Registered
167 Posts
Widzę, że Czarkowo komunikacyjnie to niezła patologia. Nawet nie byłem tego świadom, bowiem jestem samochodziarzem. Ale nie trzeba śledzić tego wątku, żeby dostrzec, że ZG jest komunikacyjnie niewydolna. Zarówno z punktu widzenia samochodziarza, jak i użytkownika komunikacji publicznej.

Abstrachujac od Czarkowa mam przykład z własnego podwórka. Osiedle Leśne, aktualnie dwie linie, ale w zasadzie o tym samym przebiegu (do centrum), bo średnio wyobrażam sobie, żeby wielu mieszkańców osiedla miało codzienną potrzebę dojazdu MZK bezpośrednio do Chynowa czy na Lechitów.

Natomiast młodsi mieszkańcy osiedla mają regularną potrzebę dojazdu i powrotu z ich rejonowej szkoły jaką jest SP18 przy Francuskiej. Co prawda położenie szkoły jest dość niefortunne i nie można liczyć na bezpośredni dojazd MZK pod same drzwi. Niemniej swego czasu pojawiła się petycja do MZK aby uruchomić dodatkową linię z Leśnego, która pojechałaby na wprost al. Wojska Polskiego przy UZ (i stąd 5 minut z buta do szkoły), skręcała w prawo w Wyszyńskiego, a potem dalej np. Łużycka, Konstytucji i do Wrocławskiej (głośno myślę, ale to byłaby spoko alternatywa na dotarcie do centrum). Odpowiedź odmowna, bo - oidp - "nie jesteśmy w stanie zapewnić połączeń wszystkich osiedli ze sobą". Coś w ten deseń. Generalnie "nie bo nie".

Efekt jest taki, że w godzinach 7:30-8:00 Wojska Polskiego i generalnie cała okolica SP18 jest totalnie zatkana samochodami. Z kolei córka aby wrócić samodzielnie do domu drałuje 10-15 minut ze szkoły w dół do przystanku przy stadninie na Zaciszu, skąd wsiada w autobus, który po 3 minutowej podróży wysadzi ją pod domem. Patologia.
No niestety nasze MZK nie widzi potrzeby rozwoju pomimo wielu interesujących pomysłów mieszkańców. Po prostu nie wsłuchuje się w to co mówią i piszą. Przystanki MZK są rozlokowanie 1-1,2 km od siebie, a tak naprawdę powinny być co 500 metrów, by MZK znacznie zwiększyła liczbę pasażerów. Brak skomunikowania z dworcem PKS i PKP - bo to centrum przesiadkowe to jakaś pomyłka. Jak pisałem wcześniej ani to centrum, ani przesiadkowe, po prostu większy przystanek, oddalony od dworca PKP spory kawałek - niby kawałek ale zawsze. Jako uzasadnienie napiszę, iż w miastach cywilizowanych, jak Gdańsk, Warszawa, Kielce, w których słucha się mieszkańców wprowadza się zasadę door to door. Pomijam fakt siatki połączeń bo to już patologia. To samo dotyczy rozkładu jazdy. Autobusy jeżdżą stadami, linie są prowadzone po tych samych ulicach zamiast pokryć całe miasto. Są rejony ZG do których autobus nigdy nie zawita, nie dlatego ze nie ma takiej potrzeby, ale dlatego, że nie ma woli ze strony władz miasta i samego MZK. Powiela się stary skostniały schemat, który jest niewydolny. Nie myśli się o przyszłości i o mieszkańcach. Powszechne jest hasło NIE DA SIĘ

·
ja po prostu kocham życie
344 Posts
Co do młodzieży, ostatnio np. na Chynowie widzę wysyp dzieciaków jeżdżących hulajnogami a żona mówiła że w szkole córek była rozmowa o udostępnieniu pomieszczenia aby przyjeżdżający dzieciak mógł bezpiecznie zostawić swoją hulajnogę na czas lekcji. Może to jest kierunek w którym to będzie zmierzało.
Mój syn też pakuje się czasem z hulajnogą do autobusu jadącego do miasta albo ze mną do samochodu, po czym jedzie dalej do szkoły do LO5 hulajnogą. Jest to możliwe tylko dzięki temu, że na Godlewskiego mamy "zaprzyjaźniony" garaż, gdzie może ją zostawiać. Ale nawet gdyby w szkołach były miejsca do przechowywania, to przecież nie o to chodzi, żeby w mrozie czy deszczu zasuwać na hulajnodze, bo ktoś decyzyjny nie widzi konieczności dopasowania autobusów do potrzeb.

·
Registered
134 Posts
1. Na FB Janusza Kubickiego pojawiła się grafika pokazująca przebieg zachodniej część południowej obwodnicy - od zalewu do Świdnicy. Sam przebieg drogi jest znany ale tu zaznaczono 3 obiekty (planowane przepusty pod drogą ?). Ciekawe jak będzie to rozwiązane na pozostałych odcinkach trasy.

2. Trwają prace nad systemem chowanych słupków ograniczających wjazd na deptak

Zgodnie z założeniem projektu, system ograniczenia wjazdu powinien ściśle współpracować z monitoringiem miejskim, który na potrzeby tego mechanizmu zostanie rozbudowany. (...) Magistrat wstępnie wytypował miejsca, w których powinno zamontować się słupki. Być może nie wszystkie będą się chowały, bo w niektórych miejscach będzie można ustawić donice, które zablokują przejazd lub go na tyle zwęża, że wystarczy jedno urządzenie, aby uniemożliwić przejazd. (...) Koszt jednego chowanego słupka elektromechanicznego to ok. 20 tys. zł.

Źródło: http://wzg.net.pl/prace-nad-systemem-chowanych-slupkow-na-zielonogorskim-deptaku/?fbclid=IwAR1-IGYst6u8-R7u0aEd3R_1HAbdkAk7k_nb5ToIEoWjQg1gj4DijpsHs_0

·
Intelekt
1,278 Posts
^^
Wiemy kto wyremontuje most w Cigacicach

Powiat Zielonogórski wybrał wykonawcę remontu mostu w Cigacicach. Prace wykona konsorcjum firm z Wrocławia. – Patrząc na Wrocław, czyli miasto wielu mostów liczymy, że robota zostanie wykonana solidnie – mówi Mirosław Andrasiak, członek zarządu Powiatu Zielonogórskiego.

Na ten moment wszyscy czekali od kilku lat. Przetarg miał zostać rozstrzygnięty na przełomie grudnia i stycznia, ale duża rozpiętość cenowa oferentów sprawiła, że należało wszcząć dodatkowe procedury. – W przyszłym tygodniu powinniśmy podpisać umowę – mówi Mirosław Andrasiak
więcej: RZG.pl

Warto wspomnieć że powiat zamierza poprosić wojewodę o przeznaczenie tych zaoszczędzonych 3 milionów złotych na remont drogi od mostu w kierunku Zielonej Góry.

·
Registered
3,132 Posts
Ja tam bym uważał z tymi oszczędnościami. Nawet przyjmując, że STRABAG wygłupił się z tymi prawie 49 mln to średnia pozostałych ofert to 19 mln.
Nawet zielonogórskie Mosty chciały 3 mln więcej...

·
Trybunał Stanu
5,343 Posts
Jak to jest że na drodze prowadzącej do nowego ronda koło focusa studzienki już nie są równo z poziomem jezdni? Skandal.

·
Registered
1,015 Posts
Dlaczego światła na przejściu dla pieszych przy ul. Lwowskiej (przy Biedronce) zostały przeprogramowane tak, aby czerwone światło dla aut pojawiało się losowo, nawet wówczas, gdy nie ma żadnego pieszego przy przejściu?

5381 - 5400 of 5413 Posts