Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 2686 Posts

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts
Discussion Starter · #1 ·
nie wierze, co sie zaczęło dziać

za dzisiejszą "Lubuską"
Jeśli władze miasta uzyskają dofinansowanie na utworzenie w ratuszu Centrum Informacji Turystycznej, w patio budynku powstanie wypożyczalnia rowerów – zapowiada prezydent Janusz Kubicki. A wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk dodaje: - Zezwolimy na jazdę po deptaku, jak jest we wszystkich większych miastach.

Choć do realizacji pomysłu droga daleka, już wzbudza on kontrowersje. Niektórym radnym nie podoba się, że w miejscu byłej restauracji Indyjskiej powstanie centrum informacji (inicjatywa wspólna z Cottbus). Uważają ratusz za doskonałe miejsce na kawiarnię, restaurację... Z pomysłem stworzenia wypożyczalni rowerów w patio ratusza nie zgadza się natomiast radny Edward Markiewicz (LiD). - To nie jest miejsce na tego typu działalność. Ratusz to nasza wizytówka - mówi.

Ale mieszkańcy pomysł chwalą: - To strzał w dziesiątkę - uważa student Krzysztof Rolinowicz. - Turystyka rowerowa coraz bardziej się rozwija, deptak powinien być dostępny dla miłośników dwóch kółek. Zebrane 1,5 tys. podpisów pod takim wnioskiem o czymś świadczy.

Wniosek o dofinansowanie centrum informacji zostanie złożony na początku przyszłego roku. Wypożyczalnia najwcześniej mogłaby więc powstać pod koniec 2008 roku.
dodać należy, że owe 1.5 tyś podpisów zebrali młodzi rowerzyści i dostarczając je wraz z dokumentacją istniejących ścieżek rowerowych w mieście. może to jest pewien przełom w kwestii rowerów na deptaku. dotychczas wszyscy zaklinali się ze deptak nie jest dla rowerów a teraz o proszę, jednak mieszkańcy maja inne zdanie niż mądrale z urzędu, którym przeszkadzało dokładnie wszystko by tylko nie pozwalać na wjazd rowerów do na stare miasto.
 

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts
Discussion Starter · #2 ·
komórkowe ale innego aparatu nie mam
oto ścieżki na Botanicznej, niestety tylko z kostki


]
tu sie rozwidlaja na prawo do zalewu Ochla i dalej lasem aż do Ochli
az do zaleu jest to asfalt. od zalewu żwira w lewo na Nowojędrzychowską
a oto mapka pokazanego fragmentu

 

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Jak to mówią: Kropla drąży kamień...

wielokrotne poruszanie tematu na łamach prasy, wizyty w magistracie i... cel jest juz w zasięgu ręki.

Legalnie pojedziesz rowerem przez deptak
- Pierwszy deptakiem przejedzie prezydent Kubicki i radny Zasada - żartuje wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. Zmiana ma nastąpić od kwietnia.


Dziś deptak to dla rowerzystów zakazany teren. Za przejazd jednośladem możemy zarobić nawet 500 złotych mandatu. Ale już niedługo widok rowerzysty na ul. Żeromskiego ma nas nie dziwić. Po rozmowach z cyklistami, urząd postanowił wpuścić ruch do śródmieścia.

- Ale warunkowo - zastrzega wiceprezydent Kaliszuk. - Jeśli okaże się po miesiącu, że były wypadki z udziałem cyklistów, zgodę cofniemy. Rowerzyści muszą wiedzieć, że pieszy ma tam pierwszeństwo. Nie może być tak że rodzice będą się bali wyjść z dzieckiem na spacer.

Zielonogórzanie się boją

Między innymi bezpieczeństwu służyć będzie ograniczenie prędkości - do 10 kilometrów na godzinę. I wspomniana już zasada, że pieszy jest najważniejszy na deptaku.

.........

http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080212/POWIAT16/636447900

Nowa koncepcja - wszystko dla cyklistów

Nie tylko wjazd na deptak władze miasta proponują cyklistom. Przygotowywana jest właśnie koncepcja rozbudowy sieci ścieżek rowerowych i likwidacji kolizji na istniejących trasach. Bliski realizacji jest pomysł stworzenia wypożyczalni rowerów, a także podarowania jednośladów młodym zielonogórzanom. O apelach rowerzystów dotyczących ich problemów pisaliśmy w ramach akcji "GL”: Nasze miasto - nasza sprawa. Towarzyszyliśmy cyklistom w ich staraniach. Teraz przez kolejne dni będziemy przedstawiać, co i kiedy zostanie stworzone, by Zielona Góra była miastem przyjaznym rowerzystom.
 

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts
Discussion Starter · #4 ·
następny krok ku rowerowemu miastu...

Powstaną wypożyczalnie jednośladów
Jedną miejską wypożyczalnię rowerów już mamy - przy ul. Botanicznej. Wszystko wskazuje jednak na to, że już wkrótce przybędą kolejne.
Wczoraj pisaliśmy o pomyśle wpuszczenia rowerzystów na deptak, dziś o planach tworzenia wypożyczalni rowerów. To jeden z elementów strategii "rowerowej”, którą przygotowuje urząd miejski wspólnie ze specjalistyczną firmą. Miasto chce stworzyć kilka wypożyczalni rowerowych, dostępnych dla wszystkich. Urzędnicy właśnie ustalają, gdzie takie punkty mogłyby powstać

Przy dworcu i ogrodzie

- Jeden na pewno będzie na deptaku, w ratuszu - zapowiada wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. - Chcieliśmy stworzyć go w ramach turystycznego projektu unijnego z Cottbus, ale to trochę potrwa. Może więc wypożyczalnię poprowadzi miejska informacja turystyczna.
Kolejne miejsce, gdzie moglibyśmy wypożyczyć jednoślady, to nowy ogród botaniczny. Tym bardziej że jest na jednej z bardziej uczęszczanych tras. W planach są zresztą rozmowy, by stworzyć wypożyczalnie również w Ochli i Drzonkowie. A w mieście jeszcze dodatkowo przy stacji kolejowej, obok punktu MZK. - Chodzi o to, by nie zatrudniać specjalnie dodatkowych osób do prowadzenia tych punktów - mówi Stanisław Tarnawski z wydziału turystyki magistratu. - Taką działalność mogłyby prowadzić miejskie placówki.

Kiedy takie wypożyczalnie powstaną? Być może już na początku wakacji. Po tym, jak miasto kupi sprzęt. A musi się to odbyć w przetargu. Wstępnie mowa jest o 300 rowerach. Oczywiście, w barwach miasta. Sama jazda ma być za darmo, ale będziemy musieli prawdopodobnie zapłacić kaucję. Jeszcze nie wiadomo jak wysoką.
c.d.: http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080212/POWIAT16/741625947
 

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts
Discussion Starter · #5 ·

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts
Discussion Starter · #6 ·
za Lubuską:

Rowery wjadą na deptak
Tak jak zapowiadaliśmy, 1 kwietnia rowerzyści będą mogli legalnie jeździć po deptaku. I to nie tylko na Prima Aprilis. W urzędzie już przygotowywane są znaki drogowe, które staną w śródmieściu.

O tym, że urząd przygotowuje rewolucję komunikacyjną na deptaku, pisaliśmy na początku lutego. To sukces rowerzystów, którzy od lat zabiegali o możliwość przejazdu przez śródmiejskie uliczki. I obecne władze miasta uległy ich argumentom. - Ale pozwolenie będzie warunkowe - zastrzega wciąż wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. - Jeśli dojdzie do jakiegoś wypadku, cofniemy je.

Policja wolałaby, by wyznaczono specjalne prasy ruchu dla jednośladów. Ale nie będzie zgody konserwatora zabytków, by wymalować pasy na deptaku. Wymyślono więc inny sposób na zapewnienie bezpieczeństwa - ograniczenie prędkości jazdy dla rowerzystów.
Czasu zostało już niewiele do "godziny zero”. A niektórzy nawet myślą, że ta już minęła. - W niedzielę na deptaku było tyle rowerów, że ciężko było przejść - opowiadała nam wczoraj zielonogórzanka. I pytała: - Czy można już tam wjeżdżać?

Urząd przygotowuje się do ruchu rowerowego na deptaku i zapowiada akcję informacyjną pod koniec tego miesiąca. By mieszkańcy wiedzieli, od kiedy i na jakich zasadach rowerzyści będą mogli poruszać się po deptaku. - W śródmieściu staną też znaki drogowe, zanim jeszcze rowery ruszą do centrum - zapowiada K. Kaliszuk.
Znaki przygotowuje biuro zarządzania drogami magistratu. - Oznaczenia będą trzy - mówi szef biura Piotr Tykwiński. - Pozostanie zakaz ruchu, ale przybędzie tabliczka o strefie zamieszkania, która wskazuje, że jest to ciąg pieszo-jezdny, na którym pieszy ma zawsze pierwszeństwo, a jeździć tam można do 20 km na godzinę. Będzie też trzeci znak dopuszczający ruch jednośladów.
Oznaczenia staną przy wszystkich wjazdach na deptak, prawdopodobnie 31 marca - tak by wcześniej nie wprowadzały mieszkańców w błąd, a jednocześnie, by były gotowe przed 1 kwietnia. - Na deptaku będzie też kilka parkingów dla rowerów, właśnie wybieramy wzór stojaków - mówi P. Tykwiński. - Będą to bezpieczne parkingi, do których przypina się ramy, a nie koła.
 

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts
Discussion Starter · #7 ·
MZK Zielona Góra dla rowerzystów:

za rzg.pl
Zielonogórscy rowerzyści doczekali się kolejnych udogodnień. Po tym jak na początku kwietnia został otwarty deptak dla jednośladów, dziś oficjalnie zaprezentowano autobus MZK do przewozu rowerów. Pierwszy kurs wykonał z ulicy Chemicznej, przy której znajduje się zajezdnia MZK do centrum miasta, a zatrzymał się na parkingu pod zielonogórską Palmiarnią.

"Jest kilka specjalnych stojaków. Wpinamy rower, a sami przechodzimy do przedniej części autobusu i tam kupujemy bilet. Dla mnie to jest super. Dzięki temu mogę dojechać do ścieżek rowerowych" - mówili nam cykliści.
Dziś było ich niewielu, ale Jacek Newelski - kierowca MZK, który wiózł pasażerów z rowerami jest pewien, że będzie ich dużo więcej. "To standardowy Ikarus, tylko nie ma tylnych siedzeń" - tłumaczył. "Trochę dłużej odbywa się wsiadanie i wysiadanie z autobusu" - dodawał.
Dziś przejazd autobusem był bezpłatny, ale od 1. maja, kiedy autobus oficjalnie wyjedzie na ulice miasta, za bilet na rower trzeba będzie zapłacić 2 złote. Dodatkowo, każdy z pasażerów będzie musiał wykupić bilet dla siebie na przejazd wybraną trasą.
Autobus będzie kursował w soboty, niedziele i święta na dwóch trasach: z ulicy Batorego do Botanicznej i na drugiej trasie: z os. Pomorskiego do ulicy Botanicznej.
 

·
lublinianin
Joined
·
3,840 Posts
widzę że w Zielonej też niestety kostka...ale to jest ta gładsza odmiana przynajmniej czy niczym się nie różni od tej w części dla pieszych...?
 

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts
Discussion Starter · #9 ·
to samo, dopiero najnowsza ścieżka na ul. Łużyckiej jest z czerwonego asfaltu :)na Botanicznej do zalewu Ochla jest zwykły asfaltno i te leśne są z tłucznia jakiegoś czy żwirku...

reszta to niestety kostka...
 

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Buractwo parkuje na ścieżkach rowerowych na Raculce

i na WrocławskiejNie ma chyba innego wyjścia na tępych kierowców jak słupki.
 

·
Registered
Joined
·
1,288 Posts
Wczoraj jadąc rowerem przez ul.Sulechowską zauważyłem, że robią ścieżkę rowerową :) Prawdopodobnie będzie z czerwonej kostki, ale coś za coś. Wcześniej był chodnik szeroki na 3 betonowy płytki.
 

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Już abstrahując od tego że te ścieżki na Raculce to taka "sztuka dla sztuki" ;)
Ludzie wsiadając do samochodu zmieniają się automatycznie w leniwych, bezmyślnych i hiper-egoistycznych pacanów, Tym bardziej, że to co na zdjęciach to same domki, każdy ma wjazd na posesje i garaż, gdzie może trzymać swoje autko (ja nigdy nie parkuję na chodniku, nawet pod domem jak tylko na chwile wpadam, zawsze wjeżdżam na podjazd.
 

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Co do Sulechowskiej. To z tego co widać.......nie będzie to chyba (podkreślam CHYBA) kostka ale masa bitumiczna, jak przy Łużyckiej.
 

·
Registered
Joined
·
8,145 Posts
A mnie wkurza, że w ZG te ścieżki robione są tak niechlujnie; przykład - ukazana już Raculka. Sądzę, że to nie wina kierowców, lecz skrajnie chorego umiejscowienia szlaku rowerowego (chyba w niektórych miejscach zapomnieli o chodniku <?>). W tym miejscu (na osiedlach) powinny znaleźć się ciągi wspólne dla samochodów i rowerów (jeśli istnieje taka możliwość prawna) bądź należy wytyczyć w innym miejscu ścieżkę. Generalnie drogi rowerowe powinny być lepiej oznakowane (obecnie nie wiadomo, która część jest chodnikiem, a gdzie zaczyna się już ścieżka) no i poprowadzone w miejscach, gdzie nie zbiegają się one np. z przystankami autobusowymi (ul. Wyszyńskiego) i nie stwarzają zagrożenia dla pieszych.
 

·
ptak w&#281;drowny
Joined
·
2,049 Posts
Przy drogach osiedlowych i uspokojonych nie powinno się robić ścieżek, bo to jest utrudnienie dla rowerzystów i pieszych. Każda wydzielona droga rowerowa jest kłopotliwa ze względu na ograniczoną dostępność, konflikty z pieszymi, mniej korzystne cykle świetlne, brak miejsca, dlatego powinny one powstawać tam, gdzie muszą - przy ulicach z dużym natężeniem ruchu samochodowego. W pozostałych przypadkach wystarczy pas rowerowy lub ruch rowerowy na zasadach ogólnych.
 

·
Registered
Joined
·
15 Posts
Niestety nie zaprojektowałan jeszcze żadnej ścieżki rowerowej, ale wsyztsko zmierza ku lepszemu. Otóż;
Największym problemem i realinym zagrożeniem dla rowerzystów jest kolizja z pieszym, taki który nagle wejdzie na ścieżkę: np. okolice przystanku, wejścia po schodach na chodnik (ul. Łużycka) problem takiego typu możnaby zlikwidować, przez zlokalizowanie przystanków autobus-tram na środku jezdni (zdjęcie wrzuce później) tj. w holenderskich i niem i... miastach:). Z tego co czytam, urząd miasta zachwyca się kolejnymi km ddr, wpisuje kolejne km do dokumentów. Czy chpodzi o ilośc czy o jakiść? DDR są teraz koniecznością (bo inne miasta mają) a nie elemnetem zrównowazonego ruchu.
Moim zdaniem pomysł wiaduktu na ul. Wojska Polskiego to totalna klapa! Oo! nie dość że z takiego typu wiaduktów rezygnują za oceanem (pod wiaduktem gromadzi się żulostwo), ogromne koszty (czy koszty budowy są mniejsze niż cena sprzedanych działek pod budowę Castoramy i Cerefura? :))
Wracając do tematu; nie spotkałam jeszcze idealnej ddr w Zg. asfalt lany to żadna nowość.
Może warto pomyśleć nad tym, aby ludzi zmusić do korzystania ze ścieżek (poomijajac fakt nietrafnej lokalizacji ZG na górkach..) praca-dom-zakupy. Jak? Warto ograniczyc liczbe miejsc parkingowym (tj. Kopenhaga), polepszając kom. zbiorową i ew. rowery. Skończą się korki etc.
Czekam na komentarze
 

·
Registered
Joined
·
15 Posts
Niestety powyższe rozwiązania wiąża się z całkowitą modernizacją przekroju ulic! Jak modernizacje juz zostały ze środków UE przeprowadzone! :p
DDR w stefach tempo 30 to chyba norma, zwłaszcza możliwość korzystania z jednokierunkowych dróg przez rowery w dowolnym kierunku!
Prosze spojrzeć na reprezentacyjną DDR na ul. Wojska Polskiego po stronie Castromy, dramat :p
 

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Ścieżki rowerowe u nas to właściwie pseudo ścieżki. To taka propaganda dla władz. Jak się spojrzy na mapkę na oficjalnej stronie, to wprawne oko zobaczy tam zaznaczone odcinki, które nie istnieją (np. na Winnicach, między Chochlika a Słowackiego).
 
1 - 20 of 2686 Posts
Top