SkyscraperCity banner

1 - 20 of 131 Posts

·
Registered
6,849 Posts
Discussion Starter #1
Wzorem innych miast zakładam wątek dotyczący komunikacji w Zielonej Górze i okolicach z uwzględnieniem tzw. Lubuskiego Trójmiasta. Proponuję, aby skoncentrować się tutaj na dyskusjach wokół spraw bieżących związanych z transportem zbiorowym, a także indywidualnym oraz planami i postulatami na przyszłość, których celem jest usprawnienie i poprawa jakości transportu na terenie Zielonej Góry i okolicznych gmin. Ponieważ wątek o autobusach już istnieje, dyskusje dot. stricte taboru autobusowego niech będzie kontynuowany w wątku do tego przeznaczonym - [Zielona Góra] Autobusy. Chciałbym również, aby nasze dyskusje nie ograniczały się jedynie do transportu kołowego, ale również dotyczyły PKP w zakresie, w jakim dotyczy to wątku.
Dla inspiracji - wątki poznański i wrocławski:

[Poznań] Komunikacja w mieście [Hyde Park]
[Wrocław] Komunikacja we Wrocławiu - Hyde-Park

Zapraszam do dyskusji!

·
Trybunał Stanu
5,743 Posts
To ja przeklejam post i dyskutujmy
Zwiększanie ilości połączeń z największymi miastami jak najbardziej. Pewnie masz racje z minimalnym ruchem pomiędzy Nową Solą i Sulechowem, ale co z tego? Nie widzę sensu w dzieleniu tej relacji na dwie. Niech te hipotetyczne pociągi jeżdżą z Sulechowa do Nowej Soli, a potoki i tak będą się krzyżować w Zielonej Górze. Wiele organizmów tak działa. SKM w Warszawie (mało kto jeździ przecież z Legionowa do Pruszkowa) czy w Berlinie, nie powiesz przecież, że np. na linii U7 najwięcej ludzi jedzie ze Spandau do Rudow itd. itd. Łączenie relacji nie wzięło się z niczego bo jest po prostu bardziej efektywne. Chętnie bym podyskutował o tym jak powinna wyglądać sieć dowozowa do Zielonej Góry, ale chyba nie ma odpowiedniego tematu.

·
Banned
15,355 Posts
Ten wątek miałby większy sens gdyby istniał związek komunikacyjny lubuskiego trójmiasta... a tak to sobie możemy podyskutować... tylko o czym? Mamy kilku przewoźników, kilka biletów, brak synchronizacji... coś pominąłem?

·
Fotorelator kolejowy
4,477 Posts
Tylko jest tutaj szersze pole do dyskusji niż tylko lubuskie 3 miasto. Myślę, że możnaby się skupić tutaj na dyskusjach związanych z transportem zbiorowym w szerszym wymiarze niż tylko okolice Zielonej Góry, bo komunikacja zbiorowa ulega ciągłym zmianom (np. likwidacje przewoźników, pojawiają się nowi itd).

·
Trybunał Stanu
5,743 Posts
Ja jestem jak najbardziej za. Myślę, że możemy tutaj rozmawiać o połączeniach w rejonie oddziaływania Zielonej Góry.

·
Fotorelator kolejowy
4,477 Posts
No to pierwsza informacja na temat połączeń autobusowych. Po zawieszeniach połączeń w okolicy Szprotawy przez PKS Nowa Sól spadkobierca czyli Feniks V zaczyna wznawiać zawieszone kursy pod swoją banderą. Niektóre połączenia w powiecie nowosolskim przejmuje drugi spadkobierca czyli PKS Gorzów. Sytuacja powoli wraca do normy, szkoda, że te połączenia to w zasadzie jedna para dowozowa na 8 rano i odwóz po godzinie 15.00. Jak z okolicznych miejscowości ktoś chciałby się wybrać na zakupy do miasta o innej porze, no to będzie z tym problem.

·
Registered
6,849 Posts
Discussion Starter #7 (Edited)
To ja przeklejam post i dyskutujmy
Wiesz, wydaje mi się, że trudno porównywać Berlin z ZG, czy nawet z Poznaniem, gdzie ruch odbywa się jednak nie tylko centrum-przedmieścia, ale jest nieco bardziej różnorodny.
Ja nie widzę czegoś na wzór SKM dla ZG z kilku przyczyn:
- zbyt peryferyjnie położone linie kolejowe względem głównych skupisk ludzkich w każdym z miast (NS wyłamuje się trochę na +, Sulechów zdecydowanie na -); brak dużych skupisk po drodze do Sul/NS (obecnie tylko st. Przylep i Niedoradz)
- brak jakiegoś istotnego punktowego generatora ruchu, do którego miałaby podążać znaczna grupa pasażerów; jedynym, mógłbym wyodrębnić, to dworzec Zielona Góra, skąd realizowane są połączenia dalekobieżne (przesiadka z NS na pociągi do Poznania i dalej, przesiadka z Sulechowa na Wrocław i dalej, ale tylko w takiej konfiguracji - należy zauważyć, że w przypadku połączeń na Poznań/Wrocław nie ma konieczności przesiadki w ZG z kolejno Sulechowa i Nowej Soli, bo w przeciwnym układzie połączenia bezpośrednie te miasta mają, więc ten generator ruchu odpada)

Dodatkowo obecnie sama ZG ma niewiele połączeń z Poznaniem i Wrocławiem typu regio (z tym ostatnim jest lepiej, choć idealnie powinno być jeszcze więcej połączeń), dlatego wg mnie najlepej jest zadbać o zwiększenie połączeń regio pomiędzy ZG a w/w i przy okazji skomunikować obszar oddziaływania ZG z nią samą i z miastami na nim położonymi. Istnienie samej kolei o charaterze podmiejskim ograniczającej się Sulechów-ZG-NS mogłoby się okazać za drogie względem realnego popytu na nią. Bo o ile można sobie wyobrazić, że sporo osób jechałoby rano na odcinku NS-ZG lub Sulechów-ZG, a po południu w przeciwnym kierunku, to na dalszym odcinku taki pociąg pewnie wiózłby garstkę osób. A trzeba też pamiętać, że mamy z ZG dość mało połączeń dalej, zaś nie wszyscy mieszkańcy okolicy kończą swą podróż tylko w ZG. Dlatego z powyższych przyczyn takie SKM byłoby nieco przeskalowane względem możliwości "trójmiasta". Oczywiście w późniejszym terminie, jeśli mieszkańcy by zaczęli postrzegać kolej jako niezawodny i wygodny środek transportu, to można by zwiększyć liczbę połączeń w ramach samych okolic ZG, ale wciąż uważam, że taki pociąg musiałby objąć również przynajmniej Głogów, którego mieszkańcy wciąż utrzymują dużo kontaktów z ZG i wzajemnie.

Ten wątek miałby większy sens gdyby istniał związek komunikacyjny lubuskiego trójmiasta... a tak to sobie możemy podyskutować... tylko o czym? Mamy kilku przewoźników, kilka biletów, brak synchronizacji... coś pominąłem?
No gdyby bylo tak pięknie, to o czym mielibyśmy pisać w tym wątku? ;)
Myślę, że to można by uczynić jednym z pierwszych postulatów do władz samorządowych. Szkoda tylko, że ta wizja jest wg mnie bardzo odległa, żeby nie powiedzieć jest to prawie niewykonalne, skoro władze "trójmiasta" nie potrafiły się dogadać w zakresie kupna taboru. Nowa Sól tworzy (jeśli wierzyć zapowiedziom) dość spójną sieć transportową dla powiatu, ale już ZG totalnie jest niezainteresowana wychodzeniem poza swoje granice (a przynajmniej nic mi na ten temat nie wiadomo) i traci szansę, by stać się głównym ośrodkiem jakiegoś szerszego projektu komunikacyjnego, na czym mogłaby skorzystać.

No to pierwsza informacja na temat połączeń autobusowych. Po zawieszeniach połączeń w okolicy Szprotawy przez PKS Nowa Sól spadkobierca czyli Feniks V zaczyna wznawiać zawieszone kursy pod swoją banderą. Niektóre połączenia w powiecie nowosolskim przejmuje drugi spadkobierca czyli PKS Gorzów. Sytuacja powoli wraca do normy, szkoda, że te połączenia to w zasadzie jedna para dowozowa na 8 rano i odwóz po godzinie 15.00. Jak z okolicznych miejscowości ktoś chciałby się wybrać na zakupy do miasta o innej porze, no to będzie z tym problem.
Niestety Szprotawa to już powiat żagański i ich "dobra zmiana" z powiatu nowosolskiego niestety może nie objąć. Swoją drogą ciekawe, czy po zakupie nowych wozów (23 dla przypomnienia) komunikację w NS także obsługiwał bęzie Gorzów?

·
Trybunał Stanu
5,743 Posts
Ale mi nie chodzi o SKM, tylko o samo łączenie tych hipotetycznych relacji. Skoro mamy ruch DO Zielonej Góry z Nowej Soli i Sulechowa (w tych samych godzinach) to efektywniej jest by pociągi jeździły na trasie Nowa Sól - Sulechów niż Nowa Sól - Zielona Góra i Zielona Góra - Sulechów. Zgadzam się, że pociągi powinny dojeżdżać również do Głogowa. Idealnym byłby takt godzinny do Głogowa, dwugodzinny do Wrocławia i Poznania. To w sumie załatwia nam połączenia do Nowej Soli, które powinny być zagęszczone do pół godziny w szczycie. Do tego piątek i sobotę wieczór pociągi umożliwiające powrót z wydarzeń kulturalnych ok 22:30.

·
Fotorelator kolejowy
4,477 Posts
- zbyt peryferyjnie położone linie kolejowe względem głównych skupisk ludzkich w każdym z miast (NS wyłamuje się trochę na +, Sulechów zdecydowanie na -); brak dużych skupisk po drodze do Sul/NS (obecnie tylko st. Przylep i Niedoradz)
Na upartego można wczepić w to Czerwieńsk, zawsze będzie większa frekwencja, chociaż czas przejazdu ulegnie wydłużeniu. Z drugiej strony był plan utworzenia przystanku kolejowego dla Czerwieńska przy łącznicy, to by w pewnym sensie rozwiązało problem.

Niestety Szprotawa to już powiat żagański i ich "dobra zmiana" z powiatu nowosolskiego niestety może nie objąć. Swoją drogą ciekawe, czy po zakupie nowych wozów (23 dla przypomnienia) komunikację w NS także obsługiwał bęzie Gorzów?
Na pewno nie obejmie, bo komunikacja w Nowej Soli będzie się opierała na centrum komunikacyjnym w Nowej Soli, do tego miasta będą dowożeni podróżni z gmin wchodzących w skład tego związku komunikacyjnego, cos na wzór tego co teraz obsługuje PKS Gorzów, tylko tych połączeń będzie zapewne więcej. Szczerze wątpię, aby pojazdy spółki powołanej do obsługi wyjeżdżały poza obszar gmin uczestniczących. Komunikację w Nowej Soli będzie obsługiwać specjalna spółka SUBBUS więcej na jej temat w odnośniku http://phototrans.eu/autobusy.php?s=24&nr=26143&bus_operator_text=nowa+s%C3%B3l&bus_operators_submit=Wy%C5%9Blij, PKS Gorzów będzie mógł obsługiwać kursy w innych relacjach, oczywiście na własny koszt mogą zaryzykować konkurowaniem z przewoźnikiem powiatowym, ale może to być ryzykowane posunięcie.

·
Registered
19 Posts
Subbus z Nowej Soli kupi razem 27 autobusów (23 midi czyli między 8,5 m do 9,6 m oraz 4 maxi od 10,5 m do 12,2 m). Wykonawca ma być wyłoniony w lutym tego roku, ponieważ musi zdążyć wykonać te autobusy. Dostawę przewidziano na maj 2018. A od 1 lipca 2018 mają startować z obsługą linii. Urząd nazywa wszystkie linie miejskimi chociaż będą one wyjeżdżać poza teren Nowej Soli. Linie te według wiceprezydenta nie będą wyjeżdżać poza granicę powiatu. PKS Gorzów oraz Feniks V wygrywał przetargi na obsługę linii szkolnych w gminach powiatu nowosolskiego już od 2014 roku, ale jeździły jeszcze autobusy nowosolskie. PKS Nowa Sól nie mógł stawać do przetargów przez swój stan prawny. Dopiero w tym roku Gorzów przez wygranie przetargu na cztery linie do Kolska,Lasocina, Siedliska i linii Stypułow - Nowa Sól jeździ swoimi autobusami, które spełniają warunki przetargu. Gorzów będzie obsługiwać te marne parę kursów do połowy 2018. A PKS Nowa Sól po likwidacji linii w styczniu został jedynie kurs do Zielonej Góry przez Otyń. Teraz kiedy zbliża się przetarg na sprzedaż autobusów nowosolskiemu PKS-owi zostanie 14 autobusów.

·
Fotorelator kolejowy
4,477 Posts
Z czasem pewnie zajadą go do końca. Zapewne likwidują stopniowo, aby móc przejąć trasy.

·
biedapieszy
1,091 Posts
Dzisiejsza strona lokalnej Wyborczej idealnie przedstawia zielonogórskie podejście do zrównoważonego transportu:

MZK ma pięć nowych autobusów. Tyle że używanych
http://zielonagora.wyborcza.pl/zielonagora/1,35182,21264799,mzk-ma-piec-nowych-autobusow-tyle-ze-uzywanych.html

vs
Kubicki ogłasza program "Parking 1000 plus". Zaparkujemy też wielopoziomowo
http://zielonagora.wyborcza.pl/zielonagora/1,35182,21264470,kubicki-oglasza-program-parking-1000-plus-zaparkujemy-tez.html

Najciekawsze jest to, co znajdziemy pod koniec tego drugiego artykułu:
W zeszłym roku w Zielonej Górze zarejestrowano ponad 17,5 tys. samochodów. W mieście jest ich teraz prawie 100 tys. (rejestracja FZ), a w byłej gminie 12,5 tys. (rejestracja FZI).
Czyli wychodzi na to że w mieście które ma 139 tysięcy mieszkańców jeździ 112,5 tysiąca aut. 809 aut na 1000 mieszkańców!!! Tutaj przykładowy artykuł pokazujący jak to wygląda w innych miastach: http://forsal.pl/artykuly/764449,liczba-samochodow-na-1000-mieszkancow-ranking-polskich-miast.html

Pewnie, zdaję sobie sprawę że wszystkie te auta nie jeżdżą codziennie, ale jeśli nawet jeździ tylko 3/4 z nich to i tak ta liczba jest ogromna i przerażająca. Dla porównania w Berlinie jest 320 samochodów na 1000 mieszkańców. Dowodzi to tylko tego, że komunikacja miejska w Zielonej Górze nie istnieje, a MZK to już chyba nawet emeryci i uczniowie nie jeżdżą. Równie dobrze można by całkiem wyciąć wszystkie kursy, pewnie by wtedy starczyło na więcej parkingów hehe. Niestety, obecnie MZK do niczego się nie nadaje. Nowiutkie elektryczne autobusy zupełnie niczego nie zmienią, ot taka zabaweczka, będzie czym się pochwalić przed innymi prezydentami miast na jakimś zjeździe. Miasto miało do dyspozycji ogromne środki w ciągu dwóch perspektyw unijnych na przeprowadzenie rewolucji w transporcie miejskim i wyciągnięcie ludzi z aut, no ale zamiast tego zbudowało parkingi. A np. taki Olsztyn zrobił ciut inaczej.

P.S. proszę o dodanie tagu zielona góra do wątku.

·
Trybunał Stanu
5,743 Posts
Co do komunikacji, myślę, że wyciągasz zbyt daleko idące wnioski. Idealnie nie jest i wiemy o tym od dawna, ale tragicznie też nie. MZK samo w sobie nie może zrobić nic, bo przecież wydaje tak naprawdę kasę z miasta. Jeśli ktoś w UM dołoży, to MZK zrobi więcej kilometrów, proste, a zdaje się, że ostatnio o tym zapomnieliśmy, ale od autobusów mamy inny temat. Możesz napisać w nim co powinno się zmienić.

Ilość aut faktycznie poraża.

·
Fotorelator kolejowy
4,477 Posts
Ilość aut jest duża, ale jest jeszcze sporo pojazdów z tablicami z innych miast, które jeżdżą po Zielonej Górze i tutaj parkują, samochody firmowe zarejestrowane w innych miejscach. Fakt, że część pojazdów zarejestrowanych w Zielonej Górze może jeździć po innych miastach. Jest też grupa pojazdów pojawiających się w mieście w ramach codziennych dojazdów do pracy. Ogólnie mimo tak dużej ilości jeździ się w miarę płynnie z pewnymi wyjątkami.

Komunikacja miejska niestety jest wykorzystywana przede wszystkim przez uczniów, część emerytów, trochę ludzi dojeżdżających do pracy itd. Na pewno należałoby poprawić dostępność komunikacyjną pewnych części miasta i obniżyć ceny biletów. Żeby nie było pomysł obniżki może polegać np. na zwiększeniu liczby przystanków, do których można dojechać płacąc 1 zł z 2 do np. 4. Inaczej ludzi się nie zachęci. Może raz w miesiącu zorganizować dzień darmowej komunikacji jak wsiądzie ktoś z dowodem rejestracyjnym. Dzięki temu ludzie mogliby spróbować dojazdów, może co niektórzy nabraliby zachęty do jeżdżenia autobusem. Zwiększanie liczby parkingów jeszcze bardziej zachęci kierowców do korzystania z samochodów.

·
Banned
15,355 Posts
^^Koniecznie podnieść opłaty za parkingi w centrum i jeszcze konieczniej karać źle parkujących, a zwłaszcza na chodnikach, tyle że... to marzenie ściętej głowy.

·
Registered
387 Posts
^^
809 samochodów/1000 mieszkańców to rzeczywiście dość dużo,
ale ciekaw jestem ile jest osobowych (bo to jest niejako wskaźnik motoryzacji)

·
Registered
6,849 Posts
Discussion Starter #17
Dzisiejsza strona lokalnej Wyborczej idealnie przedstawia zielonogórskie podejście do zrównoważonego transportu:

http://zielonagora.wyborcza.pl/zielonagora/1,35182,21264799,mzk-ma-piec-nowych-autobusow-tyle-ze-uzywanych.html

vs

http://zielonagora.wyborcza.pl/zielonagora/1,35182,21264470,kubicki-oglasza-program-parking-1000-plus-zaparkujemy-tez.html

Najciekawsze jest to, co znajdziemy pod koniec tego drugiego artykułu:

Czyli wychodzi na to że w mieście które ma 139 tysięcy mieszkańców jeździ 112,5 tysiąca aut. 809 aut na 1000 mieszkańców!!! Tutaj przykładowy artykuł pokazujący jak to wygląda w innych miastach: http://forsal.pl/artykuly/764449,liczba-samochodow-na-1000-mieszkancow-ranking-polskich-miast.html

Pewnie, zdaję sobie sprawę że wszystkie te auta nie jeżdżą codziennie, ale jeśli nawet jeździ tylko 3/4 z nich to i tak ta liczba jest ogromna i przerażająca. Dla porównania w Berlinie jest 320 samochodów na 1000 mieszkańców. Dowodzi to tylko tego, że komunikacja miejska w Zielonej Górze nie istnieje, a MZK to już chyba nawet emeryci i uczniowie nie jeżdżą. Równie dobrze można by całkiem wyciąć wszystkie kursy, pewnie by wtedy starczyło na więcej parkingów hehe. Niestety, obecnie MZK do niczego się nie nadaje. Nowiutkie elektryczne autobusy zupełnie niczego nie zmienią, ot taka zabaweczka, będzie czym się pochwalić przed innymi prezydentami miast na jakimś zjeździe. Miasto miało do dyspozycji ogromne środki w ciągu dwóch perspektyw unijnych na przeprowadzenie rewolucji w transporcie miejskim i wyciągnięcie ludzi z aut, no ale zamiast tego zbudowało parkingi. A np. taki Olsztyn zrobił ciut inaczej.

P.S. proszę o dodanie tagu zielona góra do wątku.
Ja się niestety muszę z tym zgodzić; nie ma pomysłu na komunikację zbiorową w Zielonej Górze. Ta cała pseudorewolucja to nic innego jak po prostu wymiana taboru, za którą nie pójdzie polepszenie dostępności komunikacji ani zwiększenie jej funkcjonalności. Powstanie pic na wodę centrum przesiadkowe, którego rola będzie taka sama, jak obecnie przystanku przy Dw. PKP czyli po prostu najwięcej linii będzie przezeń przebiegać. A jeśli ktoś wierzy, że ludzie tak bardzo potrzebują przejść suchą stopą z autobusu MZK na peron 3 PKP, to pusty śmiech mnie ogarnia - nikt za tę przyczyną nie zacznie nagle korzystać z komunikacji, jest milion innych problemów, przez które komunikacja funkcjonuje w ZG raczej źle, a nie jest nim na pewno brak dużej pętli przy dworcu, a te rzeczywiście istniejące nie zostaną rozwiązane wraz z nadejściem "rewolucji". Kolega dkzg wrzucił w wątku o autobusach plan przetargów na ten rok - będą autobusy solo i przegubowe oraz ich wyposażenie, nowe tablice elektroniczne, ładowarki dla busów, przebudowa zajezdni, tablice elektroniczne i centrum przesiadkowe. Tylko która z tych inwestycji zrewolucjonizuje transport w ZG? Nowe autobusy poprawią nieco komfort podróży, a poza tym? Żadna. Gadżeciarstwo.

Kolega pisze o Olsztynie. Wybudowali tramwaje, dali priorytet komunikacji, a przynajmniej w jakimś zakresie. U nas niestety przejedzone pieniądze pod płaszczykiem ekologii. Nowe autobusy, zajezdnia, centrum i ładowarki. A gdzie jakiś priorytet dla komunikacji, przystanki na osiedlach, nowe trasy. Niestety nic takiego nie planują. ZG przeje pieniądze i straci szansę na bycie spoiwem komunikacyjnym regionu. Bo nawet nie potrafiła stworzyć sensownej sieci wraz z NS i Sulechowem, jak to na początku zapowiadano.

·
Fotorelator kolejowy
4,477 Posts
i brak zachęt dla kierujących samochodami typu raz w miesiącu dzień darmowej komunikacji i zwiększenie do 4 przystanków za 1 zł na e bilecie.

·
Registered
1,371 Posts
i brak zachęt dla kierujących samochodami typu raz w miesiącu dzień darmowej komunikacji i zwiększenie do 4 przystanków za 1 zł na e bilecie.
Trochę tu już mieszamy z wątkiem autobusowym w innym dziale, ale dla mnie osobiście zachętą byłoby wprowadzenie biletów czasowych tak jak w Krakowie. Bez konieczności tworzenia jakiegokolwiek e-biletu.

·
Registered
6,849 Posts
Discussion Starter #20
Można by, bo 2 przystanki to i jak na ZG niewiele.

Trochę tu już mieszamy z wątkiem autobusowym w innym dziale, ale dla mnie osobiście zachętą byłoby wprowadzenie biletów czasowych tak jak w Krakowie. Bez konieczności tworzenia jakiegokolwiek e-biletu.
Nie myślę, że mieszamy - ten wątek w moim zamyśle miał być właśnie o komunikacji z rozszerzeniem na różne środki transportu + okolice. Wątek o autobusach, to jak dla mnie ogranicza się do taboru (inaczej by było, gdyby nazywał się "komunikacja miejska"), a że nie było wątku o komunikacji miejskiej, to pisaliśmy tam o wszystkim. Tak więc myślę, że tu możemy o tym pisać :)

Ja się z tym zgadzam, co piszesz - widziałbym to jako np. bilet za 3,00/1,50 zł (jak obecnie) jednoprzejazdowy lub przesiadkowy ważny do 20 min od momentu skasowania. A kolejna opcja, to 1-godzinny za np. 4,00/2,00 zł (tutaj trzeba by wyliczyć). Skoro już jest bilet elektroniczny, to można wykorzystać ją jako bilet odcinkowy (tzw. istniejąca już portmonetka) oraz logować na niej bilety okresowe. Ale dobrze by było na papierowych biletach dać więcej opcji niż to, co jest.

1 - 20 of 131 Posts