SkyscraperCity banner

1 - 20 of 860 Posts

·
Registered
Joined
·
6,898 Posts
Discussion Starter #1
W związku z rozpoczęciem prac renowacyjnych na Starym Rynku postanowiłem założyć osobny wątek poświęcony tej niezwykle ważnej dla Zielonej Góry inwestycji. Poniżej znajduje się kilka artykułów, które ukazywały się w chwilach przełomowych dla dojrzewającej w bólach idei:

Starówka ostatecznie na liście indykatywnej

Koniec konsultacji społecznych, jest decyzja. Rewitalizacja zielonogórskiej starówki już na stałe znalazła się na tzw. liście indykatywnej Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. O rozszerzeniu listy o 6 inwestycji (wśród nich ta zielonogórska) zdecydował Zarząd Województwa Lubuskiego – poinformowało dzisiaj biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego.

Rewitalizacja starówki obejmie m.in. wymianę nawierzchni deptaka, prace Pod Topolami, remont kamienicy przy Reja, w której w przyszłości swoją siedzibę ma mieć m.in. OPZL.

Kwota, jaką Zielona Góra otrzyma z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, to 8 mln 730 tys. złotych. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 20 mln złotych. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze tej wiosny.

Obok inwestycji zielonogórskiej na liście indykatywnej znalazły się: rewitalizacja Bulwaru Nadwarciańskiego Wschodniego w Gorzowie Wielkopolskim, rewitalizacja kompleksu zamkowo-muzealnego w Międzyrzeczu, rewitalizacja starówki w Szlichtyngowej, remont śródmieścia Kożuchowa, a także rewitalizacja zabytkowego budynku F znajdującego się na terenie Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze.

Przypomnijmy, rewitalizacja zielonogórskiej starówki musiała raz jeszcze starać się o umieszczenie jej na liście indykatywnej LRPO, ponieważ w ub. roku zielonogórski magistrat nie uzupełnił w terminie odpowiedniej dokumentacji. Wniosek Zielonej Góry o wpisanie rewitalizacji na listę musiał być rozpatrzony ponownie.
Źródło: www.rzg.info.pl

Kto zrewitalizuje starówkę?

Znamy nazwę firmy, która zrewitalizuje zielonogórską starówkę. W drodze przetargu Urząd Miasta wybrał przedsiębiorstwo budowlane Larex. Jak mówi naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich Paweł Urbański oferta firmy z Obornik Wielkopolskich była najlepsza.

"Firma zaoferowała najniższą cenę ze wszystkich startujących w przetargu, ale pozytywne informacje są również takie, że firma ma doświadczenie w realizacji tego typu prac. Wykonywała np. prace na rynku w Twardogórze, przy rynku w Koszalinie" - mówił Urbański.

Za przeprowadzone w tym roku na zielonogórskim deptaku prace firma otrzyma 6,5 miliona złotych.

"To koszty, które obejmują i materiały i robociznę" - dodał naczelnik. W ramach tych prac wymieniona zostanie m.in. nawierzchnia deptaka, odsłonięte zostaną znalezione pod deptakiem pozostałości dawnych budynków.

Przypomnijmy, że rewitalizacja deptaka obejmuje odcinek od Placu Pocztowego do skrzyżowania ulic Żeromskiego, Kupieckiej i Alei Niepodległości. Firma Larex będzie mogła rozpocząć prace po podpisaniu umowy i przeprowadzeniu szczegółowych uzgodnień. Stanie się tak jeżeli nikt nie złoży protestu do przeprowadzonego przetargu. Dodajmy, że prawdopodobnie jeszcze dziś poznamy nazwę firmy, która przebuduje Plac Pod Topolami.
Źródło: www.rzg.info.pl

Mieszkańcy i kupcy o deptaku

Spotkanie z mieszkańcami i kupcami deptaka w sprawie rewitalizacji. W związku z mającymi rozpocząć się wkrótce pracami magistrat postanowił przedstawić zakres generalnego remontu starówki. Pokazano plany i wizualizacje jednak zainteresowani pracami mieszkańcy i osoby prowadzące działalność handlową nie wyszły ze spotkania zadowolone.

W rozmowie z nami narzekali, że urząd nie przedstawił dokładnego harmonogramu prac i terminów realizacji poszczególnych etapów inwestycji.

Naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich Paweł Urbański tłumaczy, że spotkanie w sprawie harmonogramu może zostać zwołane i dodaje, że jego podanie nie rozwiąże wszystkich problemów. „Jest kwestia problemu takiej elastyczności takiego harmonogramu, żeby kupcy, którzy go dostaną nie byli bardzo sztywno do niego przywiązani, bo mogą się pojawić pewne utrudnienia i opóźnienia" - argumentuje naczelnik.

Rewitalizacja zielonogórskiego deptaka w głównej mierze sprowadza się do wymiany nawierzchni deptaka. W związku z tym pojawią się utrudnienia komunikacyjne. Mieszkańcy mogą mieć problem z dojściem do swoich mieszkań, a kupcy z przejściem prowadzącym do sklepów.

„Urząd liczy się z protestami, ale przy tak dużej inwestycji nie sposób ich uniknąć" - mówi Urbański.

Dodaje, że jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwsze prace przy ratuszu rozpoczną się pod koniec miesiąca.
Źródło: www.rzg.info.pl

Nowe płyty na zielonogórskim deptaku

W kwietniu rozpocznie się rewitalizacja zielonogórskiego deptaka. Władze miasta wybrały firmę, która położy nowe płyty w centrum miasta. Wielka przemiana czeka również ryneczek Pod TopolamiPrzetarg na rewitalizację deptaka wygrała firma Larek z Oborników Śląskich. To przedsiębiorstwo budowlane, które zajmowało się już modernizacją rynków w Koszalinie czy Twardogórze. W Zielonej Górze za 6,5 mln zł położy nowe płyty na deptaku. Nowa nawierzchnia znajdzie się wokół ratusza, Pod Filarami, na ulicach: Żeromskiego, Sobieskiego, Masarskiej czy Kościelnej.

- Położymy kostkę i płyty z granitu płomieniowanego, czyli delikatnie szorstkiego. Panie spokojnie będą mogły chodzić w szpilkach, a i zimą nikt się nie poślizgnie. Płyty i kostka mają rozgraniczać i pokazywać historyczny układ ciągów komunikacyjnych w centrum - opowiada Krzysztof Kaliszuk, wiceprezydent Zielonej Góry.


Głównym punktem w programie rewitalizacji zielonogórskiej starówki jest wymiana nawierzchni deptaka

Do historii miasta ma nawiązywać również ekspozycja, która znajdzie się pomiędzy ratuszem a budynkiem banku PKO. Na światło dzienne wyjdą relikty dawnych zielonogórskich kamienic odkryte kilka lat temu. - Zobaczymy je przez szybę o wymiarach 10 m na 4 m. Będzie bardzo wytrzymała. Nawet wóz strażacki z pełnym zbiornikiem spokojnie po niej przejedzie. Ekspozycja będzie miała klimatyzację i zostanie podświetlona. Dziewczyny z ogródka klubu 4 Róże dla Lucienne zatańczą w jej świetle - żartuje Kaliszuk.

Prace na starówce przeprowadzi nie tylko firma Larek, ale i Elektrociepłownia, ZWiK czy firmy telekomunikacyjne. Wykorzystają okazję, aby położyć nowe sieci pod deptakiem. Władze miasta czekają także rozmowy z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na deptaku. - Rozłożymy prace na etapy, aby nie wykluczyć całego deptaka z użytku. Zaczniemy od kamienic i będziemy posuwać się w stronę ratusza, tak aby umożliwić postawienie letnich ogródków - wyjaśnia Paweł Urbański, naczelnik Biura Inwestycji Miejskich. Rewitalizacja powinna zakończyć się do końca sierpnia. Władze miasta biorą jednak pod uwagę opóźnienia wynikające chociażby z odkryć archeologicznych podczas prac. - Tego obawiamy się najbardziej. Na pewno żadne prace nie przeszkodzą w obchodach Winobrania. Ewentualne opóźnienia mogą dotyczyć bocznych uliczek - dodaje Urbański.

Metamorfoza czeka nie tylko okolice ratusza, ale i ryneczek Pod Topolami. Przebudową targowiska za 2,3 mln zł zajmie się zielonogórska firma Kabet. Handlarze zajmujący teren przy markecie Piotr i Paweł mieli czas na zaprzestanie handlu do końca lutego. Teraz teren zostanie uprzątnięty, a prace zaczną się w połowie miesiąca. Naczelne miejsce zajmie budynek z cegły klinkierowej, z wieżyczką i zegarem. Na tyłach obiektu będą wejścia do toalet. Z przodu zobaczymy wystylizowane wiaty z metaloplastyki. Staną pod nimi kamienne stoły, na których będzie odbywał się handel. - Stworzymy tam zielony ryneczek. Podpiszemy umowy tylko z handlarzami oferującymi kwiaty, owoce i warzywa. Postawimy ławeczki i wygospodarujemy teren zielony. Chcemy, aby to miejsce miało charakter otwarty - opowiada wiceprezydent.

Parterowy budynek, który stanie na ryneczku, władze miasta podpatrzyły w Helmond - holenderskim mieście partnerskim Zielonej Góry. Gdy już stanie, będzie można wyburzyć miejskie toalety naprzeciw Piotra i Pawła. Tam także staną ławki, będzie miejsce dla letnich ogródków. Ryneczek i jego okolice powinny być gotowe w sierpniu.

Do obydwu inwestycji miasto będzie musiało dopłacić. Zwycięzcy przetargów zażądali w sumie o 300 tys. zł więcej niż wcześniej zakładano. Na razie potrzebne środki zostaną przesunięte z innych inwestycji związanych z rewitalizacją starówki, na które przetargi niedługo zostaną ogłoszone. Wymiana płyt deptaka, przebudowy rynku Pod Topolami, Zaułku Artystów przy ul. Fabrycznej i remont kamienicy przy ul. Reja będzie kosztować 17,5 mln zł. Połowę wyłoży Unia w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego zarządzanego przez marszałka województwa. - Na razie musimy zwrócić się do rady miasta z prośbą o zwiększenie deficytu. Musimy zabezpieczyć środki obiecane nam przez marszałka. Bez tego nie możemy podpisać umowy z wykonawcą - dodaje wiceprezydent.
Źródło: Gazeta Wyborcza Zielona Góra

Harmonogram I etapu prac:
http://www.zielona-gora.pl/umzg/e-cms/ob.php/deptak_harmonogram.pdf?id=3981
 

·
Registered
Joined
·
6,898 Posts
Discussion Starter #2
I dzisiejszy artykuł:

Zaczęła się przemiana zielonogórskiego deptaka

Ruszył remont zielonogórskiego deptaka. Obok ratusza pojawi się gruba szyba, pod którą obejrzymy fragmenty XIII-wiecznych budynków

Głównym etapem prac jest wymiana nawierzchni w rejonie miejskiego ratusza, a także ul. Żeromskiego, Krawieckiej, Kupieckiej, Kościelnej, Sobieskiego, Pod Filarami i Masarskiej. Wykona ją firma Larek z Obornik Śląskich, która wygrała przetarg na rewitalizację. Wcześniej przedsiębiorstwo modernizowało starówki w Koszalinie czy Twardogórze. Wymiana płyt kosztować będzie miasto 6,5 mln zł.

- Położymy kostkę i płyty z granitu płomieniowanego, czyli delikatnie szorstkiego. Panie spokojnie będą mogły chodzić w szpilkach, a i zimą nikt się nie poślizgnie. Płyty i kostka mają rozgraniczać i pokazywać historyczny układ ciągów komunikacyjnych w centrum - opowiada Krzysztof Kaliszuk, wiceprezydent Zielonej Góry. Pierwsze prace rozpoczęły się już na pl. Wilhelma Pluty. - Polegają one jedynie na wymianie nawierzchni, więc ciężkiego sprzętu tam nie przewidujemy. Materiał, czyli kostki, będą dowożone przez wykonawcę na bieżąco - mówi Paweł Urbański z wydziału inwestycji miejskich. Wykonawca nie otrzymał zgody na składowanie materiałów. Miasto chce uniknąć sytuacji, w których ktoś będzie chciał nocą demolować deptak używając do tego płyt czy kostki brukowej.Drugi etap prac będzie dotyczył odkrycia reliktów starych kamienic pomiędzy miejskim ratuszem a budynkiem PKO. Ekspozycja historycznych zabudowań zostanie przykryta szybą pancerną ze specjalnym podświetleniem i wentylacją, aby nie parowała. Pod szybą o wymiarach 10 na 4 m zobaczymy fragment schodów i budynku kamienicy i starego ciągu pieszego z XIII w. - Będzie na tyle mocna, że przejedzie po niej wóz strażacki z pełnym zbiornikiem wody - zapewnia Paweł Urbański. Miasto wymieni również tzw. małą architekturę, na deptaku pojawią się nowe oświetlenie, ławki, kosze oraz stojaki rowerowe w kształcie odwróconej litery U. - Zakład wodociągów i kanalizacji zamontuje w okolicach ratusza także zabytkowe poidło - dodaje Urbański. Przy okazji remontu na deptaku pojawią się pracownicy firm telekomunikacyjnych, energetycznych, ciepłowniczych i gazowni. Wymienią wszystkie stare sieci i przyłącza na nowe. Prace są podzielone na kilka etapów, a każdy z mieszkańców może się na bieżąco zapoznać z harmonogramem prac, który jest dostępny w kilku punktach na deptaku, m.in. w restauracji Berlin Kebab.

- Roboty powinny zakończyć się w sierpniu, jednak dajemy możliwość aneksowania umowy, tak aby w przypadku opóźnienia prac było możliwe ich ukończenie po Winobraniu - tłumaczy naczelnik wydziału inwestycji miejskich. Na czas święta jednak deptak ma być uprzątnięty. Nie ma możliwości, żeby w tym czasie wyglądał jak wielki plac budowy.
Źródło: Gazeta Wyborcza Zielona Góra
 

·
obserwator
Joined
·
115 Posts
rewaloryzacja?

Nie chcę się czepiać ale jednak to słowo kojarzy się zdecydowanie z czym innym. Na upartego można je zastosować również tutaj, ale jednak miejmy nadzieję że zmiany na starówce wykroczą poza znaczenie tego słowa.
 

·
Registered
Joined
·
6,898 Posts
Discussion Starter #6
rewaloryzacja?

Nie chcę się czepiać ale jednak to słowo kojarzy się zdecydowanie z czym innym. Na upartego można je zastosować również tutaj, ale jednak miejmy nadzieję że zmiany na starówce wykroczą poza znaczenie tego słowa.
Może być także rewitalizacja bądź renowacja - lepszego słowa nie znalazłem ;)

Jeśli będziecie w okolicach Starego Rynku z aparatem tudzież komórką - wrzucajcie foty z postępów w pracach rewaloryzacyjnych/rewitalizacyjnych/renowacyjnych :)
 

·
Registered
Joined
·
6,898 Posts
Discussion Starter #7
Spacerkiem po deptaku... Jakie zmiany czekają zielonogórską starówkę?

Na razie mamy chodnikowe płyty, lampy na środku deptaka i gazony z kwiatami. Ale zapraszamy Was w podróż po nowym śródmieściu - z kostką, bazaltowymi donicami i stylizowanymi latarniami.Miejsce spotkania - róg Kupieckiej i Żeromskiego. Na wycieczkę umówiliśmy się z Pawłem Urbańskim z urzędu miasta i Henrykiem Larkiem, szefem firmy remontującej deptak. To będzie wycieczka po nieistniejącym jeszcze śródmieściu, które już wkrótce ma być naszą chlubą. Prace właśnie się rozpoczęły...

- Tu będzie już nowa nawierzchnia - pokazuje linię wzdłuż ściany Hotelu Śródmiejskiego P. Urbański. - Tu, gdzie dziś jest kwietnik, stanie pomnik Bachusa. Stawiany będzie w sierpniu, na Winobranie ma być gotowy.

Jakie jeszcze zmiany czekają zielonogórski deptak? Kiedy możemy się ich spodziewać? Przeczytaj w "Tygodniku Zielonogórskim", który dostaniesz z papierowym wydaniem "Gazety Lubuskiej" w sobotę, 17 kwietnia.
Źródło: Gazeta Lubuska
 

·
Registered
Joined
·
6,898 Posts
Discussion Starter #9
Dzięki za fotki :cheers:

Mam nadzieję, że ten polbruk koło konkatedry widoczny na zdjęciach zostanie zdjęty.
 
N

·
Guest
Joined
·
0 Posts
:puke: Ramzes to tragedia... A dla GL i GW pewnie "nowoczesna galeria handlowa, o jeszcze bardziej (po)nowoczesnej architekturze"...
 

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts
N

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Hmmm, jak rozmawiamy o Ramzesie, to mam pytanie - posiadacie może, albo macie linki do zdjęć z "Pod topolami" przed budową CH? Chodzi mi o te kontenery, które stały wcześniej.
 

·
Registered
Joined
·
6,898 Posts
Discussion Starter #17
Renowacja nawierzchni

Trwają prace przy renowacji nawierzchni placu Biskupa Wilhelma Pluty. W ramach rewitalizacji starego miasta kostka przy konkatedrze jest przekładana. Radiu Zielona Góra udało się porozmawiać z właścicielem firmy, która wygrała przetarg na przeprowadzenie prac.

"Nawierzchnia była bardzo pofałdowana, co groziło przechodniom złamaniem nogi. Musimy ją wyrównać".

Henryk Larek z firmy Larek Oborniki Wielkopolskie dodaje, że kostka, którą do tej pory pokryty był plac nie będzie wymieniana, a jedynie przekładana, bo jej stan jest dobry.

"Trzeba pamiętać, aby pozostawić wygląd w tym samym charakterze, który był wcześniej".

Prace na placu przy zielonogórskiej konkatedrze mają zakończyć się w przyszłym tygodniu. Rewitalizacja całej starówki pod koniec sierpnia.
Źródło: Radio ZG - www.rzg.info.pl
 

·
Registered
Joined
·
6,898 Posts
Discussion Starter #18
Granitowy deptak po wakacjach

Za kilka miesięcy mieszkańcy miasta będą chodzić po odnowionym deptaku. Rewitalizacja starówki ruszyła na dobre, teraz prace toczą się m.in. przy Piotrze i Pawle. „To wymiana nawierzchni – zdejmowane są stare płyty, a na nowej podbudowie układane będą nowe kostki granitowe” - wyjaśnia Paweł Urbański, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta.

Z granitu będzie cały deptak - płyty będą miały różne wymiary od 8 na 8 cm do płyt pół metra na metr.

Urzędnicy przyznają, że prace mogą być uciążliwe. Paweł Urbański zaznacza jednak, że w miarę możliwości utrudnienia są niwelowane. Na razie docierają tylko pojedyncze sygnały o utrudnieniach w dojściu do punktów handlowych. „Przy robotach ziemnych jednak trzeba je odciąć ze względu na bezpieczeństwo" - tłumaczy.

To samo twierdzi Marek Kozankiewicz z firmy Kabet, która kładzie kanalizację deszczową. Członkowie ekipy zaznaczają, że prace nie należą do najłatwiejszych. „Nie wiadomo, co jest w ziemi. Mamy niespodzianki - stare fundamenty, rury, których nie ma w planach" - mówi.

Rozkopana jest nie tylko część deptaka, ale też teren targowiska Pod Topolami - widać już mury nowej toalety, pojawiły się także fundamenty pod wiaty, które będą zadaszeniem kamiennych stołów.

Zielonogórzanie przechodzący deptakiem obserwują prace. Część narzeka na brak przejścia, części rozkopany deptak nie przeszkadza. „Chciałem przejść, ale zamknięte, muszę iść naokoło; nie stanowi to trudności - wymiana się przyda, bo płyty są stare - ważne, żeby w centrum było ładnie" - mówili. Pracujący w punktach gastronomicznych wskazywali z kolei, że modernizacja deptaka to dla nich mniejszy utarg.

Harmonogram prac na deptaku dostępny jest na stronie internetowej magistratu. Terminowe zakończenie robót to koniec sierpnia. Jedyny powód, który może je wydłużyć to - jak mówią urzędnicy - przebudowa sieci.
Źródło: Radio Zielona Góra - www.rzg.info.pl
 

·
Registered
Joined
·
6,898 Posts
Discussion Starter #20
Trwają prace przy wymianie nawierzchni deptaka

Prace przy wymianie nawierzchni deptaka wchodzą w nowy etap. Robotnicy pojawili się już przy ratuszu.- Ogrodziliśmy teren, gdzie będzie wykonywany relikt - mówi Henryk Larek, właściciel firmy prowadzącej roboty. - Zaczynamy tam właśnie wykopy.

Przypomnijmy, że relikt to pozostałości średniowiecznego miasta, które znajdą się pod specjalnym, hartowanym szkłem. Podświetlone, staną się największą atrakcją nowego deptaka. Powoli na Starym Rynku zacznie się też pojawiać zarys dawnych ulic i chodników. - Granice ulic wyznaczą ciemne krawężniki, wyprodukowane specjalnie dla Zielonej Góry - zdradza H. Larek. - Zaczniemy je układać po majówkach. Tak jak nawierzchnię.

Teraz cała para idzie w pl. Wilhelma Pluty. Tam 3 maja zaplanowano uroczystości i robotnicy chcą przed nimi zakończyć prace. Jest szansa, że się uda, a wtedy po długim weekendzie pozostanie dokończyć chodniki.
Źródło: Gazeta Lubuska
 
1 - 20 of 860 Posts
Top