SkyscraperCity Forum banner

[Zielona Góra] Wydarzenia w mieście (informacje + komentarze)

22274 Views 105 Replies 11 Participants Last post by  sebastianzb
Wątek poświęcony wydarzeniom kulturalnym i komercyjnym w Zielonej Górze.
1 - 20 of 106 Posts
Ogólnopolski Festiwal Krótkiego Metrażu Francuskojęzycznego.



W czwartek (24 maja) Zielonej Górze odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Krótkiego Metrażu Francuskojęzycznego. To już ósma edycja tego przedsięwzięcia. W tym roku tematem jest nić, ale francuskie słowo “le fil” ma więcej znaczeń.

Festiwal jest adresowany do uczniów gimnazjów, szkół średnich, studentów i twórców niezależnych. Filmy muszą trwać od 5 do 10 minut, muszą zawierać poprawne dialogi w języku francuskim, wymagane są również napisy w języku polskim. Jury w swojej ocenie bierze pod uwagę: oryginalność, jakość scenariusza, jakość dialogów, jakość interpretacji (gry aktorskiej), jakość reżyserii i realizacji, jakość techniczną, dźwięk, obraz, montaż, napisy w języku polskim.

Najlepszy film w każdej kategorii zostanie uhonorowany „Złotą Nicią”. Zostanie również przyznane „Grand Prix Jurorów” oraz „Nagroda Specjalną Języka Francuskiego” dla najlepszych filmów pod względem poprawności językowej (nagroda zostanie przyznana nauczycielowi czuwającemu nad poprawnością językową). W nagrodę przewidziano wycieczki do Francji, warsztaty teatralne w języku francuskim, promocja na Dailymotion, sprzęt audio-video, DVD, książki.

Projekcje będą się odbywać od godziny 10.00 w kinie Nysa. Gala rozdania nagród odbędzie się w Lubuskim Teatrze, pocz. godz. 20.00. Do konkursu zgłoszono niemal 30 filmów:

I LO i Gimnazjum Dwujęzyczne im. Karola Marcinkowskiego – POZNAŃ: « Cousu de fil blanc » – 10’
VII LO – BIAŁYSTOK: « Le lien rompu » – 10’
II LO im. Adama Mickiewicza – GDYNIA: « Le coup de fil » – 10’
VI LO im. J. Lelewela – ŁÓDŹ: « Papillon » – 6’23’’
II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej – OPOLE: « Le fil de l’absurde » – 5’ 20’’
Zespół Szkół Ogólnokształcących – STRZELCE OPOLSKIE: « Jacqueline et moi » – 8’ 03’’
Liceum Plastyczne im. Artura Grottgera – SUPRAŚL: « Le fil » – 6’
VI LO im. J. Lelewela – ŁÓDŹ: « Fil du destin » – 10’
I LO im. Ken i II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie – SANOK: « Fil(lette) » – 9’29’’
Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II – SOSNOWIEC: « Le fil des souvenirs » – 6’ 40’’
XXI LO im. B. Prusa – ŁÓDŹ: « Fil-ou » – 9’ 11’’
I LO i Gimnazjum Dwujęzyczne im. Karola Marcinkowskiego – POZNAŃ: « À la FILe » – 9’ 59’’
Liceum Plastyczne im. Artura Grottgera – SUPRAŚL: « Le fil d’Ariane » – 5’
II LO im. Gen. Zamojskiej i H. Modrzejewskiej – POZNAŃ: « Le fil du temps » 8’ 39’’
Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 83 im. Konstancji Markiewicz – WARSZAWA:
« Cordonphobie » – 7’ 48’’
SLO – ŻARY: « Fil » – 6’ 23’’
XXXIV LO im. Krzysztofa Kieślowskiego – ŁÓDŹ: « Dialogue » – 5’
SP 18 im. Arkadego Fiedlera – ZIELONA GÓRA: « La légende du fil » – 5’
I LO im. E. Dembowskiego – ZIELONA GÓRA: « Fil » – 10’
Florian Grouvel – BOULOGNE BILLANCOURT – France: « Dans la peau de Stanley Kubrick » – 4’ 41’’
Instytut Filologii Romańskiej – GDAŃSK: « Le fil faible » – 10’
Uniwersytet Szczeciński – SZCZECIN: « Le fil » – 7’ 06’’
Instytut Filologii Romańskiej – WROCŁAW: « Fil, Gloire et Honneur » – 9’
Uniwersytet Szczeciński – SZCZECIN: « Le fil(le) ? » – 9’ 09’’
Instytut Filologii Romańskiej – Uniwersytet Zielonogórski – ZIELONA GÓRA: « A moi ! » – 5’
Scena Moliera – DAMASŁAWEK: « Le fil » – 9’
Limo Produkcja – ZIELONA GÓRA: « Distorsion » – 5’
Żródło: Radio Zachód




200 filmów do konkursu Quest Europe



Ponad 200 filmów m.in. z Izraela, USA, Niemiec, Meksyku czy Hiszpanii zgłosiło się do konkursu organizowanego w ramach Quest Europe w Zielonej Górze.

Najwięcej filmów, poza produkcjami rodzimymi, nadeszło z Rosji, Hiszpanii i Węgier. Do głównego konkursu zakwalifikuje się około 20 z nich.
Międzynarodowe produkcje można będzie zobaczyć podczas wielkiego finału, jaki zaplanowano w kinie Nysa w Zielonej Górze.

W jury Quest Europe zasiądzie zaszczytne grono, a wśród nich m.in.: Adrianna Biedrzyńska, Katarzyna Figura, Mariusz Kiljan, Jean Paul Fuenziliada, Charles Michael Duke, Antonio Casciaro. Jury wybierze najlepszy film fabularny, dokumentalny, swoją nagrodę przyzna także publiczność. Filmy będą walczyć także o laur Damskie Skrzydło – dla najlepszego filmu wyreżyserowanego przez kobietę.
Festiwal Międzynarodowego Festiwalu Kina Autorskiego Quest Europe odbywa się pod honorowym patronatem reżysera Jerzego Hoffmana. Rozpocznie się 18 lipca i potrwa do 26 sierpnia.
Żródło: Radio Zachód
Smutne wakacje na deptaku?

Tego lata na zielonogórskim deptaku będzie smutno. Nie będzie pokazów filmowych, nie usłyszymy również koncertów jazzowych. W sumie ze starówki zniknie 70 wydarzeń kulturalnych. Fundacja Kombinat Kultury, zawiesza na ten rok Róże Jazz Festiwal, Filmową Górę, a także Okna Wyobraźni. Powód? Brak pieniędzy!

– Nie otrzymaliśmy w tym roku wystarczającego wsparcia finansowego ze strony urzędu miasta i urzędu marszałkowskiego, a bez tego nie jesteśmy w stanie przygotować dobrej oferty artystycznej dla zielonogórzan – wyjaśnia Bruno Kieć, prezes Kombinatu Kultury:

Co o takiej stracie myślą zielonogórzanie? W rozmowie z Radiem Zielona Góra mieszkańcy Winnego Grodu podkreślali, że likwidacja imprez organizowanych przez Kombinat Kultury, to kolejny gwoźdź do trumny umierającej już starówki:

Decyzja Kombinatu Kultury jest ostateczna.
Źródło: RZG


Ręce opadają.
Koncerty orkiestry dętej na deptaku
Orkiestra Dęta „Zastal” obchodzi w tym roku 65-lecie istnienia. Z tej okazji zielonogórzanie mają szansę częstszego niż zwykle słuchania jej występów. Kolejny koncert pod gołym niebem już jutro.


Orkiestra rozpocznie koncert dla mieszkańców o godzinie 16:00 pod ratuszem. Mówi prezes zarządu Adolf Witt:



W poważniejszym repertuarze orkiestra zaprezentuje się 22 lipca. Przy pomniku Bachusa odbędą się obchody 65-lecia.

Pan Adolf ubolewa, że skład orkiestry z roku na rok się kurczy. Teraz liczy 22 osoby. To o wiele mniej niż 52 lata temu, kiedy rozpoczynała się przygoda obecnego prezesa z zastalowską orkiestrą dętą:



Ostatni z cyklu koncertów pod ratuszem odbędzie się 7. października. Do tego czasu zastalowcy kilkakrotnie zaprezentują się na deptaku. Wystąpią też w domach pomocy społecznej i podczas procesji Bożego Ciała.
Źródło: http://www.youtube.com/watch?v=4rayIckOBmo

Nie wiem, czy to tu czy raczej w ramach rewitalizacji St. Miasta.
Finał Euro-Gim w Zielonej Górze

W najbliższą sobotę finał wojewódzkiego turnieju piłkarskiego “Euro- Gim 2012″, który jest organizowany przez Urząd Marszałkowski.


Do eliminacji przystąpiło 149 zespołów z całego województwa, a do tej pory rozegrano 185 meczów podczas których padło 738 bramek. W ścisłym finale znalazło się się 8 drużyn m.in z Zielonej Góry, Dąbia, Gorzowa, Świebodzina i Lubięcina, które zmierzą się na boisku MOSiR-u w Zielonej Górze.
-W naszym turnieju wzięło udział aż 1500 uczniów z całego województwa – mówi marszałek Elżbieta Polak.



- Rekordy jakie padły podczas rozgrywek są imponujące - mówi Mirosław Glaz Dyrektor Departamentu Infrastruktury Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.



Lekcję dopingu i swoje umiejętności w Urzędzie Marszałkowskim prezentowała Akademia Piłkarska Falubaz



Finał turnieju „EURO-Gim 2012- Gramy o fundusze europejskie” odbędzie się w sobotę na terenie MOSiR-u w Zielonej Górze. Początek o godzinie 10.00
Źródło z mp3: http://rzg.info.pl/2012/05/final-euro-gim-w-zielonej-gorze/
Zielonogórska Połówka

Ruszyły zapisy uczestników I Zielonogórskiego Półmaratonu. Imprezie nadano hasło „Biegam. Pomagam”, bo oprócz wymiaru sportowego będzie miała też charytatywny. Cały dochód z imprezy wpłynie na konto stowarzyszenia „Warto jest pomagać”.


Dzisiaj w Radiu Zielona Góra gościliśmy prezesa Grzegorza Hryniewicza:



Więcej informacji na stronie www.polmaraton.zgora.pl
Źródło z mp3: http://rzg.info.pl/2012/05/zielonogorska-polowka/


Festyn w Ogrodzie Botanicznym

Po imprezach na deptaku i stadionie przy Sulechowskiej najmłodsi będą się mogli przenieść do Ogrodu Botanicznego. Jutro, w Dniu Dziecka, odbędzie się tam festyn z licznymi atrakcjami. Na teren ogrodu będzie można wejść za darmo.


Do udziału w zabawach zachęca dzieci kierownik ogrodu Radosław Skrobania:



Z kolei pod ratuszem od 13:00 do 18:00 Polsko-Niemieckie Centrum Informacji Turystycznej wraz z artystami z Krzywego Komina zapraszają na „Festiwal gier zapomnianych…”
Źródło z mp3: http://rzg.info.pl/2012/05/festyn-w-ogrodzie-botanicznym/
^^ Czyli co chwilę coś jest, coś się dzieje, gdzie ta śmierć deptaka?
W niedzielę Festiwal Nauki. Szykuj się na ciastko ze świerszczem

Ciasteczka z larwami i nosorożec do złożenia jak układanka - to będą niewątpliwe hity tegorocznych Dni Nauki, które odbędą się w pierwszy weekend czerwca. W programie ponad 50 projektów, wykłady, prelekcje, prezentacje, warsztaty. Oj, będzie się działo!

W tym roku Dni Nauki odbywają się już po raz dziewiąty od 2 do 4 czerwca. Apogeum zaplanowano na niedzielę 3 czerwca, kiedy to naukowcy opanują cały deptak. Wielu zielonogórzan już czeka na tę imprezę. Nic w tym dziwnego. Z roku na rok atrakcji jest więcej i sa coraz bardziej zaskakujące. W tym roku tematem głównym jest ekologia.

Tradycyjnie już w Muzeum Ziemi Lubuskiej i w Lubuskim Teatrze będzie można posłuchać wykładów popularno-naukowych, m. in. o bioróżnorodności, historii higieny czy sposobów wykorzystania słońca. Na głównej scenie koło pomnika Bachusa będą grać i śpiewać studenci jazzu. Będzie można podejrzeć, jak wygląda praca malarzy od gruntowania płótna po gotowy obraz.

Po deptaku będzie można przejechać się na elektrycznym skuterze, zobaczyć, a nawet zrobić ekozabawki czy ekomakijaż, dowiedzieć się, jakie wybrać żarówki, by mniej zużywać energii. Ze starej obudowy radia będzie można zrobić szlifierką wizytówkę.

Na wydziałach trwają przygotowania. W egzotarium uniwersyteckim w Nowym Kisielinie już od kilku miesięcy trwa hodowla owadów. Efekt? Kilka tysięcy świerszczy i 10 litrów larw mącznika. Po co to? - Będziemy serwować na deptaku - zapowiada dr Zbigniew Zawada z Wydziału Nauk Biologicznych UZ. - Dotychczas na deptaku prezentowaliśmy żywe zwierzęta z naszej hodowli i za każdym razem pojawiały się pytania, czy jemy świerszcze albo larwy. No to teraz idziemy na całość. Przygotowaliśmy specjalne menu - mówi dr Zawada. Będą szaszłyki z larw, popcorn z larw mączniaka, sałatka warzywno-świerszczowa, dwa rodzaje ciasteczek z owadzim nadzieniem. - Jemy krewetki, małże, ślimaki, więc dla czego nie chcemy spróbować tłuściutkiego świerszcza. To samo białko, zdrowa żywność, na której bazuje kuchnia afrykańska, azjatycka. To jest naprawdę smaczne, a jak perystaltyka jelit się poprawia - zachęcają naukowcy.

Na tym jednak nie koniec atrakcji. W niedzielę na rynku będzie składany szkielet nosorożca. Na oczach i z udziałem widzów. Poza tym pokazy ulicznych teatrów, mody ekologicznej, wystawy fotografii, zabawy, konkursy. Na koniec dnia Uczta Filozofów w ogrodzie botanicznym i wieczorna obserwacja nieba w obserwatorium astronomicznym.

W poniedziałek naukowcy wracają do laboratoriów i czekają na ciekawych świata nauki. Wykładom, pokazom, warsztatom i dyskusjom nie będzie końca.
Źródło: Gazeta Wyborcza Zielona Góra
Wystartował turniej koszykówki ulicznej Heaven Streetball Challenge

To największy jak do tej pory, organizowany w Zielonej Górze, turniej streetballa – tak o dzisiejszych rozgrywkach mówią jego organizatorzy. Na parkingu przy CRS wystartował turniej koszykówki ulicznej Heaven Streetball Challenge. – Rozgrywany jest w pięciu kategoriach – zaznacza Paweł Wierzbicki.



Na parkingu ustawiono siedem małych boisk i jedno boisko główne, na którym będą się odbywać szkolenia dla młodzieży, konkurs wsadów, konkurs rzutów osobistych oraz konkursy dla publiczności.

Sami zawodnicy, dziś liczą przede wszystkim na integracje i dobrą zabawę.


Impreza jest otwarta dla mieszkańców. Potrwa do około 18.00.
Elektronika wyłącznie made in Poland [PROGRAM]

Lato to bezsprzecznie najlepsza pora na muzyczne festiwale. Tegoroczny sezon imprez pod chmurką rozpocznie Wylęgarnia Talentów Kokon. 16 czerwca odbędzie się Kokon Electric Festival 2012.
Więcej... http://zielonagora.gazeta.pl/zielon...e_made_in_Poland__PROGRAM_.html#ixzz1xygDqiDA
Wiemy, jakie gwiazdy wystąpią na Zielonogórskiej Nocy Kabaretowej!



Łowcy.B, Bałtroczyk, Tym, Andrus - to tylko część składu rozśmieszającego, który przyjedzie na tegoroczną Zielonogórską Noc Kabaretową. Fani dobrego humoru niech rezerwują sobie datę - impreza odbędzie się 11 sierpnia. Bilety już w sprzedaży! ...
Źródło: Gazeta Wyborcza Zielona Góra
Orkiestra na początek Lata Muz Wszelakich

Grafik Lata Muz Wszelakich dopięty. Wakacyjny cykl imprez wystartuje w mieście 5 lipca. Za moment rozpocznie się natomiast akcja promocyjna.


Mówi Agata Miedzińska, dyrektor Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.



Podczas imprezy nie zabraknie dużych realizacji jak Festiwal Piosenki Rosyjskiej czy Kabaretobranie. Na początek jednak występ młodzieżowej orkiestry dętej z Łotwy.




Jak co roku będą też atrakcje dla dzieci, które na scenie zielonogórskiego Amfiteatru zobaczą cykl bajek. Spektakle zaplanowano w czwartki o 11.00.

Natomiast na deptaku zagoszczą znani i lubiani.



Na zakończenie Lata Muz Wszelakich tym razem nie operetka, a musical „My Fair Lady” oraz Festiwal Artystów Ulicznych Busker Bus.
Źródło: http://rzg.info.pl/2012/06/orkiestra-na-poczatek-lata-muz-wszelakich/
Lato Muz Wszelakich

Artyści uliczni, koncerty, kameralne spotkania, festiwal i kabarety – tak wygląda Lato Muz Wszelakich, które w Zielonej Górze rusza na dobre już niebawem.



Tegoroczny zestaw letnich wydarzeń to już 9. edycja. W przyszłym roku jubileusz. Jak mówiła w Radiu Zielona Góra dyrektor Zielonogórskiego Ośrodka Kultury Agata Miedzińska, każdy tego lata w Zielonej Górze znajdzie coś dla siebie.







Wśród tegorocznych największych wydarzeń Lata Muz Wszelakich trzeba odnotować Festiwal Piosenki Rosyjskiej, Zielonogórską Noc Kabaretową czy też Busker Bus.
Źródło: http://rzg.info.pl/2012/07/lato-muz-wszelakich/
1 - 20 of 106 Posts
Top