SkyscraperCity banner
1 - 20 of 99 Posts

·
Registered
78 Posts
Discussion Starter · #1 ·
To jest mój pierwszy wątek jak i post, więc witam serdecznie. :)

Nie tak dawno temu (26.04-11.05.12) miałem przyjemność wyjechać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wycieczka miała charakter objazdowy dlatego Dubaj będzie przedstawiony dwa razy. Mieliśmy sporo wolnego czasu w Dubaju, dzięki czemu mam zdjęcia z miejsc, w których chciałem być.

Na początku zobaczymy Dubaj, następnie pojedziemy do stolicy Emiratów Abu Dhabi. Później kilka zdjęć z Al Ain, i wreszcie kierujemy się*do Omanu na północny wschód, aby odbyć krótki rejs statkiem. Potem wracamy do Dubaju, by pojechać na 124. piętro Burj Khalifa i na 52. piętro hotelu Marriott w dzielnicy Dubai Marina, gdzie znajduje się*chyba jedyne publicznie dostępne miejsce, z którego widać palmę Jumeira. No i mały wypad do sąsiadującego emiratu Sharjah. Jest to najbardziej restrykcyjny emirat pod względem religii. Mimo to, można w nim znaleźć cerkiew, którą szejk pozwolił wybudować.

Na sam koniec przygotowałem zdjęcia z parku rozrywki zwanego Ferrari World. Miejsce warte odwiedzenia. Głównie dla najszybszej kolejki na świecie 0-240km/h w niecałe 5s., kilku kin 5d i symulatora Scuderia Challenge.

·
Registered
78 Posts
Discussion Starter · #2 ·
No to jedziemy:
1. Nasz hotel w Dubaju

2.

3. Widok na Dubaj. Wieczorem będzie razem z Burj Khalifa.

4. Po przylocie mieliśmy cały dzień dla siebie, więc wyskoczyliśmy w okolice Burj Khalify.
Główne wejście do największego centrum handlowego na świecie Dubai Mall (ponad 1200 sklepów).
Warto wspomnieć, że mieszkańcy uwielbiają centra handlowe i ogólnie życie towarzyskie odbywa się tam. W czwartki wieczorem, czyli już przed weekendem ludzi jest więcej, niż w naszych centrach kilka dni przed Świętem Bożego Narodzenia. Nie ma co się dziwić, skoro już w maju temperatury przekraczają 40 stopni w cieniu.

5.

·
Registered
78 Posts
Discussion Starter · #4 ·
6. Na wakacjach byłem z dziewczyną, więc trzeba było zwiedzić i wnętrze. :)

7. Sklep Ferrari

8. Wewnątrz można sobie pojeździć na łyżwach

9.

10. Nie za duże akwarium. Jednak to co wyróżnia je, to podobno największy kawałek szyby. Ma ona chyba 0,5m grubości i nie widać praktycznie łączeń (powstała z wielu mniejszych kawałków).

11.

·
Jestę Solo tej ziemi !
136 Posts
To jest mój pierwszy wątek jak i post, więc witam serdecznie. :)

Nie tak dawno temu (26.04-11.05.12) miałem przyjemność wyjechać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wycieczka miała charakter objazdowy dlatego Dubaj będzie przedstawiony dwa razy. Mieliśmy sporo wolnego czasu w Dubaju, dzięki czemu mam zdjęcia z miejsc, w których chciałem być.

Na początku zobaczymy Dubaj, następnie pojedziemy do stolicy Emiratów Abu Dhabi. Później kilka zdjęć z Al Ain, i wreszcie kierujemy się*do Omanu na północny wschód, aby odbyć krótki rejs statkiem. Potem wracamy do Dubaju, by pojechać na 124. piętro Burj Khalifa i na 52. piętro hotelu Marriott w dzielnicy Dubai Marina, gdzie znajduje się*chyba jedyne publicznie dostępne miejsce, z którego widać palmę Jumeira. No i mały wypad do sąsiadującego emiratu Sharjah. Jest to najbardziej restrykcyjny emirat pod względem religii. Mimo to, można w nim znaleźć cerkiew, którą szejk pozwolił wybudować.

Na sam koniec przygotowałem zdjęcia z parku rozrywki zwanego Ferrari World. Miejsce warte odwiedzenia. Głównie dla najszybszej kolejki na świecie 0-240km/h w niecałe 5s., kilku kin 5d i symulatora Scuderia Challenge.
Ale trafiłeś!

To jest jeden z kilku głównych pomysłów na najbliższe wakacje :D Proszę, zdradź szczegóły dotyczące organizacji – jak zdobyłeś wizę, jak doleciałeś, jak wróciłeś, gdzie mieszkałeś, jak się poruszałeś po, czy jest bezpiecznie, zwyczaje, no i oczywiście ceny ceny ceny :)

Wrzucając zdjęcie mile widziany opis ;)

·
Registered
78 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Ropę podobno ma już tylko Abu Dhabi, na jakieś 100 lat. Jest to najbogatszy emirat, stolica. Szejk Abu Dhabi, Khalifa jest zarazem prezydentem emiratów, a premierem jest szejk Dubaju Maktum. Reszta emiratów ropy już nie ma lub nigdy nie miała. Zobaczycie różnice w zabudowie i ogólnym braku rozmachu.

Takie świeże spostrzeżenie: Dubaj wydaje mi się trochę kiczowaty. Wszystko stawiane na wyrost. Wszystko musi być naj. A przejeżdżając wielokrotnie drogą szejka Zayeda widać bardzo dużo ogłoszeń na wieżowcach o wolnych przestrzeniach biurowych do wynajęcia.
Prawdy nigdy się nie dowiemy. Podobno apartamenty w najwyższych budynkach mieszkalnych na Świecie w Dubai Marina wyprzedały się w parę tygodni. Ceny oficjalne były od kilku milionów $, a w lokalnych gazetach jest dużo ogłoszeń sprzedaży za wiele mniejsze pieniądze.
Oni porażki zamiatają pod dywan i udają, że nic się nie stało albo, że miało być tak jak jest. Nikt nie wspomina o błędnych inwestycjach, albo o tym, że na palmie Jumeira na środku w najbardziej reprezentacyjnym miejscu stoi wielka dziura z fundamentami. Miał tam wybudować hotel Donald Trump, ale pewnie poszło o pieniądze i dziura ładnie straszy.

Abu Dhabi z kolei również bije kiczem ale niewidocznym na pierwszy rzut oka. Miasto nie robi takiego wrażenia jak Dubaj, nie ma tam aż tak wysokiej zabudowy. Szejk Khalifa chce zrobić z tego miasta taką enklawę dla najbogatszych. Widać, że nie chce podążąć drogą Maktuma i próbuje jakby na siłę sprawić, że Abu Dhabi też jest wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Życie jest tam droższe niż w Dubaju, ale miasto sprawia wrażenie takiego, które jest w ciągłej budowie. Niby luksusowo ale nic nie jest zapięte na ostatni guzik. Co chwila jakieś niezagospodarowane działki piachu. Dubaj pod tym względem wyglądał o wiele lepiej.

Chociaż jedna inwestycja robi wrażenie i jest to wyspa Saadiyat. http://www.saadiyat.ae/en/masterplan/district-map.html
To co tam powstanie, to chyba Maktumowi z Dubaju się nawet nie śniło. Będzie jak widać w linku kilka dzielnic. Napiszę na razie tylko tyle, że w dzielnicy kulturalnej powstanie kilka muzeów obok siebie, a w tym muzeum Louvre i Guggenheima. Ile kasy wyłożyli Francuzom, żeby mogli używać tej nazwy to nikt nie wie. :)
Póki co, jest tam tylko autostrada i budynek, w którym można obejrzeć wizualizację wyspy, makiety każdej z dzielnic itp. itd. Za 10-15 lat warto będzie odwiedzić emiraty ponownie. :)

To jest jeden z kilku głównych pomysłów na najbliższe wakacje Proszę, zdradź szczegóły dotyczące organizacji – jak zdobyłeś wizę, jak doleciałeś, jak wróciłeś, gdzie mieszkałeś, jak się poruszałeś po, czy jest bezpiecznie, zwyczaje, no i oczywiście ceny ceny ceny
Wizę zdobywa się bez problemu, bo wyjechaliśmy z biurem podróży. Podobno aby dostać promesę musisz zarezerwować pokój w hotelu conajmniej 4* na tydzień. Nie wiem ile w tym prawdy. Dolecieliśmy z Czech Airlines (mają bezpośrednie loty do Abu Dhabi z Pragi). Podobno niedługo LOT ma takie połączenie uruchomić.

Mieszkałem w hotelach od 3* do 5*. Standard bardzo dobry w każdej kategorii. Poruszaliśmy się autokarem ale mieliśmy kilka dni wolnych w Dubaju i głównie jeździliśmy taksówką ale również metrem i taksówkami hotelowymi.
Ciekawostka: ten pierwszy nasz hotel w Dubaju na zdjęciu miał takie samochody jak Toyota Land Cruiser V8 i Lexus GS. Ceny przejazdu takiej hotelowej i zwykłej są podobne. Jest to około 1,7 dirhama, czyli jakieś 1,4zł za kilometr. Cena benzyny około 1,5-1,6zł. Cena biletu dobowego na wszystkie strefy metra to 18 Dirhamów (około 15zł).

Jest bardzo bezpiecznie. Przestępczość praktycznie nie występuje.

Emiratczycy oczywiście są grupą najlepiej zarabiającą (przy okazji nic nie robiącą), ale jest dużo specjalistów z Europy i USA, którzy są bardzo dobrze opłacani. Reszta pracująca w usługach to imigranci z Indii, Bangladeszu, Tajlandii, Malezji i również z Rosji. W Dubaju mieszka bardzo dużo bogatych Rosjan, i sklepy poszukują pracowników znających rosyjski. Zarobki w usługach z tego co się zorientowałem są podobne do naszych. Z kolei pracownicy budowlani mieszkający w takich miasteczkach pracowniczych zarabiają podobno około 100$ miesięcznie. Dyspropocje są ogromne, jednak nikt nie narzeka. Kiedyś strajkowała na budowie grupa imigrantów z Azji. Następnego dnia przyjechał szejk Maktum, kazał wystąpić z szeregu tym, którzy strajkowali. Podziękował im, uścisnął dłonie i powiedział, że czekają na nich Boeingi, które zabiorą ich tam skąd przylecieli. Taka anegdota od pilota.

Z muzeami jest też taki problem, że oni wstydzą się trochę swojej historii. Przez co ciężko dotrzeć do korzeni tej kultury. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu za wesoło im się nie żyło. Wyławiali perły, handlowali daktylami i w sumie tyle. Gdy koncern BP odkrył złoża ropy zaczęło się...

Wolny czas praktycznie ciągle spędzają w centrach handlowych, a ich ulubiona kuchnia to Mc Donald's i inne fast foody. Ceny nieco wyższe niż u nas. Kilka złotych na zestawie. Ceny ciuchów takich na każdą kieszeń są praktycznie takie same jak w Polsce. Ja w Aeropostale kupiłem sobie 3 koszulki w cenie dwóch i wyszło 35zł za sztukę. Towary luksusowe są jakieś 10-20% tańsze. Ceny samochodów są dużo niższe. Jeden facet mówił, że myślał kiedyś nad importem samochodu z ZEA ale po cłach i innych podatkach cena wychodziła podobna do tej w Polsce.

40. Teraz jedziemy do trochę starszej dzielnicy Dubaju. Jedziemy zobaczyć najsłynniejszy souk ze złotem.

41.

42.

43. Znowu stacja metra ;)

44. Narodowy Bank Dubaju

45.

46.

·
Registered
78 Posts
Discussion Starter · #17 ·
59. Pojemnik na wodę

60.

61. Tutaj fajnie byli zobrazowani poławiacze pereł. Podobno nie mogli wypłynąć na powierzchnię bez zdobytej muszli, przez co często się*topili. Pewnie czekała ich gorsza kara, niż utonięcie.

62.

63. Mały rejsik taką łódką

64.

·
Registered
78 Posts
Discussion Starter · #19 ·
71. Klimatyzowany przystanek autobusowy

72. Kadzidełko

73. Oczywiście wszystko import

74. Ubranie ze złota.

75. Tutaj jest zagłębie jubilerów. Natomiast w alejkach ponad tym bazarem było zagłębie podróbek. Co chwila podchodził jakiś imigrant pytając czy nie chcemy Rolexa czy Omegę.

·
Registered
78 Posts
Discussion Starter · #20 ·
76. Nie wiem czy wiecie, ale Dubai kupił sobie statek Queen Elizabeth 2 i zamieni go w pływający luksusowy hotel. http://curiousphotos.blogspot.com/2009/09/queen-elizabeth-2-cruise-ship-now.html

77. Praktycznie cała zieleń jaką widzieliście do tej pory i zobaczycie później jest sztucznie nawadniana przez miliony kilometrów węży ogrodowych. Kolejnym aspektem tego, że Abu Dhabi chce być naj, jest fakt, że jadąc z Abu Dhabi do Al Ain (172km), to całą drogę co kilka metrów stoi palma, a pobocza są porośnięte zieloną trawą. I tak wygląda każda autostrada w Abu Dhabi.
To jest cały czas Dubaj

78. Wjeżdżamy do bogatej dzielnicy Dubaju. Tutaj ta zabudowa sprawiała wrażenie w miarę naturalnej i zwartej, inaczej niż w podobnych dzielnicach w Abu Dhabi.

79. Burj Al Arab musiał być

80. I hotel przypominający falę.

cdn. :)

1 - 20 of 99 Posts