SkyscraperCity banner
1 - 20 of 24 Posts

·
Registered
5 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Witam, nie wiem czy dobrze trafiłam jeśli chodzi o umiejscowienie postu ale mam nadzieję, że nie jest źle. ;) Tak jak w temacie, szukam informacji o stosunkowo wartościowych budynkach, zaprojektowanych przez polskich architektów, znajdujących się za granicą. Czy znacie może jakiś hotel polskiego projektu? Staram się przewertować internet ale wciąż zatrzymuję się na projekcie Filipa Kurzewskiego ;)

·
Registered
6,028 Posts
raczej skromnie...

Dworzec Główny Kolejowy we Lwowie

Dworzec to majstersztyk sztuki inżynieryjnej budowany w latach 1899-1903 według planów architekta Władysława Sadłowskiego.

Opera Lwowska

Projekt teatru wykonał dyrektor lwowskiej Szkoły Przemysłowej prof. Zygmunt Gorgolewski.

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Tokio

Zaprojektowany przez architekta Krzysztofa Ingardena i biuro Ingarden & Ewy, Architekci (projekt szczegółowy, generalny wykonawca – Taisei Corporation).

Pawilon Polski na EXPO ’58, Bruksela

"Chociaż nie został zrealizowany z przyczyn politycznych, pozostał jednym z najbardziej intrygujących zespołowych projektów architektonicznych.
Powstał pod kierunkiem Jerzego Sołtana. Będąc wyrazem myślenia integracyjnego, typowego dla Zakładów Artystyczno- Badawczych, pawilon miał przekraczać tradycyjnie rozumianą architekturę i łączyć lekką konstrukcję projektu Lecha Tomaszewskiego i Jana Hempla z dekoracją malarską Wojciecha Fangora oraz muzyką Stanisława Skrowaczewskiego. EXPO’58 (bez udziału Polski) wywarło ogromny wpływ na architekturę, także za żelazną kurtyną. Również w Warszawie znajduje się (bądź znajdowało) wiele obiektów architektonicznych, które można łączyć z tzw. stylem brukselskim. Należy do nich zaliczyć nieistniejący już Supersam czy przystanki kolejowe linii średnicowej autorstwa Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Lekkość, ażurowość i dekoracyjność, typowe dla architektury pawilonów wystawowych, można było odnaleźć w zburzonym niedawno kinie „Skarpa” Zygmunta Stępińskiego oraz w budynkach projektowanych przez Halinę Skibniewską czy Tadeusza Zielińskiego
."

...

·
Registered
6,028 Posts
Najbardziej znanym chyba obecnie polskim architektem działającym poza granicami kraju jest Stanisław Fiszer

Gmach Archiwów Narodowych w Paryżu

Ambasada Japonii w Paryżu

Gmach prefektury w Besançon

·
Registered
6,028 Posts
I tu jeszcze fajny artykuł:
Nieznane projekty polskich architektów

Andre (Andrzej) Mrowiec - sala kongresowa w Perros Guirec

Iwona Buczkowska

"Iwona Buczkowska, absolwentka Politechniki Gdańskiej oraz Ecole Spéciale d'Architecture w Paryżu, własną pracownię otworzyła w 1978 roku. Swoją działalnością projektową we Francji udowodniła, że mieszkaniowe budownictwo komunalne nie musi być nudne i nieciekawe. Osiedla, które zaprojektowała, m.in. w Saint Dizier, Le Blanc Mesnil czy Ivry-sur-Seine mają bardzo oryginalne formy i kameralny charakter. Wiele z nich wzniesiono z drewna - materiału mało popularnego w tanim budownictwie socjalnym."

Victor i Anna Sigalin,
...którzy autorską pracownię prowadzili w Biarritz od 1973 do 2008 roku, jako swoje motto podają słowa ich nauczyciela z Politechniki Warszawskiej, Jerzego Hryniewieckiego: "W zawodzie architekta trudność do pokonania może stać się okazją do znalezienia ciekawego i wartościowego rozwiązania problemu. Brak wszelkiej trudności jest najkrótszą drogą do miernoty".

Henryk Włodarczyk,
...absolwent Politechniki Gdańskiej, w 1978 roku ukończył także Instytut Urbanistyki w Paryżu. We Francji zamieszkał a 1964 roku, 9 lat później otworzył własną pracownię. Zanim zdecydował się wyjechać, zaprojektował m.in. Centrum Administracyjne Huty Warszawa. Jest autorem gmachu Polskiego Konsulatu Generalnego w Paryżu oraz Biblioteki Polskiej tamże.

Witold Zandfos

Poza pracą zarobkową i projektowaniem 'zwykłych', funkcjonalnych budynków, niektórzy architekci, którzy osiedli we Francji, zaczęli tworzyć projekty utopijne, opracowywać wizje miast czy domów przyszłości, zastanawiać się nad tym, w jakim kierunku powinno pójść projektowanie. Do tego grona należał Witold Zandfos, który razem z Janem Karczewskim i Michelem Lefebvre`m prowadzili w latach 1964-71 Grupę Miasto.

Bogusław Brzęczkowski
Okazję do widowiskowych realizacji, jaką dawała praca w wolnym kraju, wykorzystał też Bogusław Brzęczkowski. Niegdyś pracownik Miastoprojektu Gdańsk, w 1965 roku zamieszkał we Francji. Razem ze współpracownikami z pracowni Groupement d'études Architecturales projektuje ponad 1000 mieszkań socjalnych w ramach programu HLM (habitation à loyer modéré), polegającego na budowie dotowanych lokali komunalnych. Od 1970 roku Bogusław Brzęczkowski mieszka i pracuje na Korsyce, gdzie od 1999 roku prowadzi już własną, autorską pracownię.

·
Registered
6,028 Posts
Z Polski pochodzi wielu zdolnych architektów, jednak ten zawód wymaga czegoś więcej niż tylko samego talentu - na współczesne realizacje pracują sztaby ludzi, którzy dobierają się latami. Najciekawsze przedsięwzięcia muszą spełniać pewne warunki logistyki, które ze względu na naszą historię dopiero u nas raczkują.

Projekt młodego polskiego architekta zachwyca cały świat!

·
Registered
6,028 Posts
Andrzej M. Chołdzyński

50 mieszkań PLA i 30 domków PLI w Elancourt pod Paryżem
Autorzy: Andrzej M. Chołdzyński, Architekt
Paweł Kornecki, Vincent Courboulay, Architekci
(niestety na stronie autora same małe obrazki, najwyraźniej nie ma zamiaru pokazywać ich światu)

..i kilka realizacji wraz z Ingardenem i Fiszerem.

·
on
81 Posts
Bodajże najwyższym budynkiem, zaprojektowanym przez Polkę, Martę Rudzki (bodajże była głównym architektem) jest Trump World Tower w Nowym Jorku. Skończony w 2001 roku, w całości apartamentowiec. Zdaję się, że ona całe życie zawodowe spędziła w Stanach, no ale jednak jest Warszawianką z pochodzenia.

·
3D
7,274 Posts
No oczywiście, że jest dużo, przecież mamy Daniela Libeskinda, Zvi Heckera, Elizabeth Diller, lol. Również Helmut Swiczinsky, współzałożyciel Coop Himmelb(l)au, urodzony w Poznaniu.

·
Registered
5 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Dzięki za inspiracje i info, wiedziałam, że mogę liczyć na archi głowy na tym forum. :) W naszym pięknym kraju nastała pora monsunowa więc dobrze, że mam teraz co robić - podziwiać.
Brzęczkowski na Korsyce - uwiódł mnie choć wydawało mi się, że to nie mój klimat (i nie mówię tu o klimacie Korsyki) hehe.

·
GeorgeSorosVEVO
843 Posts
On nie projektował mostów. Był konstruktorem.

·
Registered
294 Posts
Przykład z Kijowa (tekst z wiki)

Dom z chimerami lub Dom Horodeckiego (ukr. Будинок з химерами) - budynek wzniesiony w latach 1901-1902 w Kijowie wg projektu Władysława Horodeckiego, słynnego polskiego architekta porównywanego z Gaudim. Obiekt reprezentuje styl Art Nouveau. Jest położony przy ulicy Bankowej i od 2005 stanowi jedną z rezydencji prezydenckich.
Popularna nazwa domu wywodzi się od jego charakterystycznej dekoracji fasady, na której Horodecki, zapalony myśliwy, umieścił wiele scen ze zwierzętami i polowaniami. rzeźby te wykonał Emilio Sala. Styl architektoniczny, w którym motywy zwierzęce odgrywały dużą rolę, określany jest mianem chimery; nazwa nie ma natomiast nic wspólnego z postacią mitologiczną.

·
I am the passenger
4,799 Posts
Bez urazy, ale to jest brzydkie i mocno kiczowate... dzięki czemu potrafię uwierzyć w fakt, że to rezydencja ukraińskiego prezydenta ;)

·
tararam!
3,605 Posts
^^
A te telefony jeszcze istnieją? I czemu szkoda, przecież to piękny budynek.

W kontekście wspomnianego Nowickiego warto pamiętać, że miał on być współprojektantem Chandigarhu, ale umarł.

·
Registered
53 Posts
Maciej Nowicki miał być głównym projektantem Czandigarh.
Dopiero po jego tragicznej śmierci, zlecenie powierzono Corbu.

·
tararam!
3,605 Posts
^^
Corbu tak, ale czy Nowicki nie miał tego robić razem z Meyerem? Kiedyś coś na ten temat czytałem i tak mi się kojarzy, tak samo stoi na Wikipedii.

1 - 20 of 24 Posts